„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“
                                                                                                 Hippokratés

Jak jste si asi všimli, máme doma dva chlupaté miláčky. Ačkoli se to může někomu zdát možná zvláštní, možná trochu nepatřičné, máme je jako děti. Tím nechci říct, že je vozíme v kočárku, kupujeme jim dudlíky a podobně, ale přistupujeme k nim jako k sobě rovným a milujeme je stejně, jako bychom milovali děti. Když jsme u té lásky, říká se, že láska prochází žaludkem. A proto jsem se rozhodla, že našim chlupáčkům nebudeme dávat kupované pamlsky (případně jen občas a spíše sušené maso), ale že jim budu vyrábět domácí sušenky, piškoty, keksy, cookies atd. Na tenhle nápad mě přivedla moje báječná kamarádka, která sama svým dvěma fenkám peče domácí játrové sušenky a holčičky se po nich můžou doslova utlouci a navíc jsou i díky tomu obě dvě zdravé. Pamlsky jsou bez chemie, se spoustou ovoce, zeleniny, bylinek a vyráběné z bezlepkových surovin, takže pes nemá problém s jejich následným strávením, zažívání se mu tak krásně upraví a netrpí alergiemi. Navíc máte kontrolu, co pes dostává do těla. 

Samozřejmě, že psovi nemůžete dát veškerou zeleninu či ovoce, co máte doma. Musíte pečlivě vybírat, co váš pes stráví, jestli na něco nemá alergii a podobně. Připravila jsem takový malý výčet potravin, které pejsek může a nebo jsou dokonce doporučované. Většinu z nich můžete použít do domácích pamlsků, ale můžete podávat i syrovou zeleninu či ovoce, pokud pejsek stráví vlákninu ze syrové stravy. 

Proč jsme se rozhodli péct klukům psí pamlsky a dávat jim i vařené zdravější jídlo? Je to jednoduché. Naši kluci se narodili v roce 2011 a 2012, tudíž už se pomalu řadí mezi seniory, ač jsou v našich očích pořád štěňata (možná i díky své povaze a svým nádherným ksichtíkům) a chceme jim nějak prospět a možná jim život i o pár let prodloužit, pokud to bude možné. Charlík má odmalička citlivé zažívání, trpěl dost na záněty a také se v poslední době léčí se srdíčkem. Benjík měl neustále výtok z očí, spíše zánětlivého typu a jelikož jsme si ho pořizovali jako opravdu malinkatého, měli jsme pocit, že ho musíme „pořádně vykrmit“, tudíž dost přibral. Kvalita srsti u obou nebyla nic moc, záněty byly také dost časté a Charlík často buď zvracel nebo měl zažívací potíže. Říkali jsme si, čím to může být, vždyť dostávají granule a v nich mají všechno, co potřebují. Postupem času jsme se vypracovali k tomu, že jsme kupovali – dle našeho pohledu a recenzí jiných uživatelů- kvalitní granule. Zažívání se trochu zlepšilo, ale pořád to nebylo ono. Charlík měl vždycky s novými granulemi dost problém. Trvalo dost dlouho, než si na ně zvykl (na některé kupodivu rychle, ale rychle ho to omrzelo) a když si zvykl, chemické látky, které mají zvýšit atraktivitu granulí, vyprchaly a tudíž už mu granule nevoněly a nechtěl je žrát, i když byly podle složení zřejmě v pořádku (na prvním místě maso, pak obiloviny – nejlépe bezlepkové). Samozřejmě je jasné, že průmyslově vyráběné granule obsahují i konzervační látky, aby v pytli vydržely co nejdéle, tudíž pes dostává do těla další chemii. Konzervační chemické látky narušují přirozené procesy v psím těle a ničí živé a prospěšné bakterie ve střevech. A pes, který má zdravé střevo, je zdravý a spokojený pes. A když je zdravý, má silnou imunitu a nebývá tak často nachlazený a náchylný k infekcím. 

Většina průmyslově vyráběných granulí obsahuje vysoké procento soli (mám to vyzkoušené na sobě… občas krmím kluky z dlaně nebo jim granulky házím v rámci hry, ale díky tomu, že obsahují mnoho soli a já trpím atopickým ekzémem, svědí a pálí mě dlaně). Sůl zadržuje v těle vodu a poškozuje ledviny. Z překrmování psa nekvalitními granulemi mohou nastat vážné zdravotní komplikace. Poškozují ledviny, játra, dochází k velmi závažnému kožnímu onemocnění a pes může dostat i rakovinu (ta vzniká mimo jiné z překyselení organismu).  Rakovina může být jednak záležitost genetiky (špatné křížení, především za účelem výdělku – množírny!!), ve většině případů za ni může nevhodná a jednostranná strava. Pes je sice od přírody šelma masožravá, ale potřebuje pestrou stravu, s dostatkem vlákniny, bílkovin, tuků a vitamínů.  Na trhu už jsou k dostání granule lisované zastudena, které si uchovávají veškeré živiny a prospěšné bakterie pro zdraví psa. Navíc neobsahují žádné chemické látky, jako stabilizátory, zvýrazňovače chuti, sůl atd. 

Vhodná je i syrová strava, tzv. BARF a nebo vařená domácí strava s dostatkem vápníku a živin, které pes potřebuje. Kvalita stravy se odráží i na správném vyprazdňování. Není pravda, že psí výkal má být vždy tvrdý. To spíše značí, že pes trpí zácpou. Psí bobek, pokud je pes dobře živený, by měl mít pravidelný tvar a měl by být mokrý. Pokud sní pes více vnitřností, je bobek méně tvarovaný, ale v podstatě to nevadí – jen by se nemělo vnitřnostmi krmit moc často, psi mohou trpět průjmy a jinými vážnými obtížemi (existují dva druhy průjmu při střevních potížích psa … průjem z tlustého střeva – pes má častější nutkání na stolici a stolice je malé množství s příměsí čerstvé, jasně červené krve a hlenu. Naopak průjem z tenkého střeva je vodnatý a objemný, může obsahovat i natrávenou krev, která má až černou barvu). 

První signál, že pes má špatné zažívání, je ten, že pes žere trávu. Snaží se vyzvrátit obsah žaludku a ulevit od potíží. Dalším signálem, že pes má po jídle nadýmání či zažívací potíže je zrychlené dýchání a nebo může být pes apatický a mít silný průjem, trvající v horším případě i dva dny, v tom případě to vyřeší jen veterinář. Pokud máte doma psa, který hltá jídlo, doporučuje se rozdělit mu denní dávku na dvě porce, aby se nepřežral a nedošlo k torzi žaludku. Je to velmi nebezpečné, pes může zemřít. Pes se může odnaučit hltat jídlo pomocí protihltací misky, která se dá sehnat v každém zverimexu či chovatelských potřebách. Krmná dávka se podává psům odpoledne nebo večer, když je pes více v klidu, aby právě nedošlo k torzi žaludku. Domácí pamlsky můžeme psovi dávat po celý den, ale musíme dávat pozor na množství. Pokud psa krmíme granulemi, barfem či mu vaříme domácí stravu, je dobré pamlsky vážit a odečítat z krmné denní dávky. Zpravidla se uvádí, že např. pokud pes váží 30 kg, dostává krmnou dávku 300 g granulí či jiné stravy denně. Pamlsky byl měl dostávat zhruba v poměru 1 g pamlsku na 1 kg váhy psa a toto množství odečíst od krmné denní dávky. Takže když např. pes váží 30 kg a chceme mu dát mimo běžnou krmnou dávku ještě domácí pamlsky, dostane 30 g pamlsků na den a krmné dávky 270 g. Vlhkých pamlsků můžeme dát trochu více, obsahují vodu. Domácí pamlsky mohou sloužit též jako denní dávka krmiva, pokud je dobře zvážíme a také obsahují všechny živiny, které pes na den potřebuje. Je důležité dodržovat množství surovin použitých buď do pamlsků nebo do domácí vařené stravy či barfu. Zpravidla se uvádí, že pes by měl dostat na den 1/3 obilovin či bezlepkových surovin (jáhly, pohanka, rýže…) a 2/3 by mělo tvořit maso, zelenina a třeba semínka.  

Na co si dát při přípravě domácí stravy pro psa pozor? Hlavně na dodržení vyváženosti vápníku a fosforu. Při nedostatku vápníku se psovi odvápňují kosti, jelikož si tělo bere z kostí potřebný vápník. Pes pak může mít ploché tlapky, prošlapy či dokonce deformace kostí (především, pokud se stále krmí masem a kostmi ve velké míře). Na druhou stranu přebytek vápníku také není dobrý, ničí se chrupavky a klouby. Pro vyváženost vápníku a fosforu ve stravě se doporučují dávat jako masová část hovězí dršťky (neprané). 

Pro vyváženost je pak dobré stravu doplnit o zeleninu a ovoce v poměru 80:20. Pokud budeme dávat zeleninu, měla by až 50 % z celkové dávky zeleniny tvořit listová zelenina. Zeleninu a ovoce dáváme pokud možno v syrovém stavu. Nastrouháme na jemno a pes to tak lépe stráví a pokud na zeleninu není zvyklý, tím spíš ji nebude z misky vyhazovat. Pokud pes syrovou zeleninu špatně tráví (poznáme tak, že má třeba kousky syrové mrkve nenatrávené v hovínku), je lepší zeleninu vařit (až na listovou). Luštěniny, obiloviny a brambory či batáty vaříme v každém případě. 

Při vaření dochází ke ztrátám především vitamínů B komplexu a vitamínu C. Část vitaminů se rozkládá varem s vodou a část přechází do vývaru. Proto by vývar měl být vždy součástí krmné dávky. Ztráty vitamínů jsou závislé na době vaření i na druhu masa. Při vaření kuřecího masa bývají ztráty vitamínů vyšší než u masa hovězího či vepřového. Maso pro psy by se obecně nemělo vařit déle než 20 minut. Vařením se ztrácí také aminokyselina taurin, který je důležité doplňovat především u koček. Vařená strava neobsahuje kosti, proto je nezbytné doplnit zdroj vápníku a raději i fosforu. Maso, vnitřnosti i rostlinné přílohy jsou převážně bohaté na fosfor, zatímco vápníku je v nich obsaženo velmi málo. Vzhledem k tomu, že kosti jsou zdrojem vápníku i fosforu, je vhodnější doplnit oba prvky v širším poměru ve prospěch vápníku, ideálně asi 3:1. Pokud se doplňuje samotný vápník, mělo by se pro dospělého psa přidat cca 0,8 až 1 g vápníku na 0,5 kg krmné dávky. V určitých intervalech (asi 1–2krát týdně) je vhodné doplnit také chybějící vitamíny a stopové prvky kombinovaným minerálně-vitamínovým doplňkem. Jako přírodní zdroj stopových prvků lze použít i sušené mořské řasy, zde je však nutné brát v úvahu možné předávkování jódem, který je obsažený v mořských řasách ve velkém množství. Velmi dobrým zdrojem vitamínů skupiny B jsou například sušené pivovarské kvasnice. Dalším vhodným doplňkem je rybí olej, který poskytuje zdroj chybějících ω3-mastných kyselin. Některé rybí oleje ale obsahují současně i velké množství vitamínu D, který může být v nadbytku toxický. U psů velkých plemen v období růstu a u březích a kojících fen lze doporučit také přídavek vitamínu C, i když si ho jinak psi dokáží syntetizovat sami.

Zdroj: www.radaveterinare.cz

Pes je od přírody masožravá šelma, ale díky domestikaci je jeho trávicí systém uzpůsoben i k přijímání rostlinné stravy. Proto do správné vařené domácí stravy přidáváme kromě masa i zeleninu a pokud pes netrpí nadváhou, také menší část obilovin (bezlepkových). 

Domácí pamlsky a vařenou stravu z bezlepkových surovin a se spoustou zeleniny a semínek jsem zavedla zhruba před dvěma měsíci (konec srpna 2018) a od té doby na našich psích miláčcích pozoruji velké zlepšení. Nejenom, že Charlík nemá problémy se zažíváním, jako dřív, ale oba dva zhubli, zlepšila se jim srst (je lesklejší, hustší a už tolik nelínají), Benjíkovi se hodně zlepšily oči (zmizel výtok a už ho oči nesvědí a nejsou zarudlé). Netvrdím, že by se mělo přejít z granulí na domácí vaření, pokud jsou granule opravdu kvalitní, bez chemie a soli a lisované zastudena (tím se neničí vitamíny a tělu prospěšné bakterie). Spíš domácími pamlsky a vařenou stravou obohatíte jídelníček psů a prospějete tak i jejich zažívání a celkovému zdraví a vím z vlastní zkušenosti, že ten pocit štěstí a radosti v jejich očích za to stojí 🙂 Pes Vám totiž tu lásku a péči, kterou mu věnujete, stonásobně vrátí svou oddaností, věrností a láskou.  

   

Zde je výčet zdravých potravin: 

Ovoce

Jablko – obsahuje antioxidanty, flavonoidy, je bohaté na vlákninu a vitamíny, taktéž minerální látky (vhodné na posílení imunity). Jablíčko můžete dát pejskovi klidně i 3x týdně syrové. Jablko vyrovnává kyselost žaludku a zmírňuje průjem a zažívací potíže. 

Hruška – je hlavně příjemně sladká, takže pejskovi bude chutnat a navíc mu poslouží jako dobrá hračka, jelikož je tvrdá, bude mu trvat delší dobu než jí sní a zabaví se tím na hodně dlouho, má vysoký obsah vitamínu P (rutin) a také draslíku, prospívá srdci a chrání cévy, šťáva z hrušky sráží teplotu 

Brusinky – obsahují hodně vitamínu C, antioxidanty, psovi poslouží jako prevence proti infekci močových cest a proti bakteriální infekci a plísním, které napadají močové ústrojí. 

Samozřejmě z ovoce můžete dát vše, co máte na zahrádce – jahody, maliny, borůvky, ostružiny. Můžete dát i banány (s těmi ale opatrně, obsahují moc cukru). Jahody jsou výborné na ledviny, močový měchýř a revmatismus, borůvky zase na průjem záněty dutiny ústní a hrtanu, na žaludeční křeče, záněty močového měchýře a na ostrý zrak. 

Banán je sytý, čehož lze využít např. při různých dietách, u starých psů i štěňat; vláknina rozhýbe zažívání, obsah tryptofanu pomůže zklidnit nervy. Nezanedbatelný je také obsah vitaminů A, B-komlexu, C, E i K. Z minerálů draslík, vápník, hořčík, zinek a fosfor, selen či měď. Díky nízkému obsahu sodíku je banán vhodný pro kardiaky. Je dobrý i na paměť, svaly a klouby. Výhodou je jeho chuť a také to, že psi na něj většinou nemají alergii.  

Dále jsou vhodné i meruňky, broskve, švestky (dát vždy jen kousek, ne celý kus, po některých peckovinách mohou mít psi průjem, pokud dostanou větší množství (to platí i u citrusů, prostě dát vždy jen kousíček na ochutnání)…

Pomeranče – výborný zdroj vitaminu C, B, kyseliny listové, hořčíku a pektinu.  Vítán je také vysoký obsah vlákniny i antioxidační účinky. I když je pomeranč vhodným pamlskem (na rozdíl třeba od kyselého citronu), dávejte psovi jen malé množství kvůli vysokému podílu cukru. 

Grapefruit – vhodný pro psa diabetika či psa s nádorem. Grep má vysoký podíl vitamínu C, dále A, B komplexu, E a K; kyseliny citrónové, obsahuje velké množství přírodních cukrů, esenciálních olejů, vápníku, dále obsahuje kyselinu listovou, fosfor, draslík, flavonoidy a glucarates. Obzvláště v červených plodech najdeme spoustu lykopenu, který je velmi účinným antioxidantem. Opět zde platí dávkovat s rozumem. 

Mandarinky obsahují vitaminy C, B1, B2 a B3; kyselinu listovou a beta-karoten, draslík, hořčík a pektin. Fungují dobře proti kašli, působí pozitivně na nervovou soustavu a na dobrou funkci střev. 

Ananas – obsahuje vitamin A, B1, B2, B3 i C, z minerálů vápník, železo, fosfor a draslík. Obecně je hojně využíván pro hubnutí i u psů, zbavuje tělo přebytečné vody, prospívá střevům, slinivce i přechlazení na procházce při plném slunci. Používá se šťáva nebo rovnou kousky dužiny. Ananas by se neměl mrazit, ztrácí chuť a kvalitu, i když v takových psích sušenkách to strávníkům bude asi jedno 😀 Opět pozor na cukr, dávkovat opatrně. 

Kiwi – působí pozitivně při chřipkovém onemocnění, snižuje stres… Tento druh ovoce má vysoký podíl vitamínu C a hořčíku. Působí preventivně proti infekcím,posiluje imunitní systém,přispívá k růstu kostí, stimuluje svalovou činnost (zejména srdečního svalu), zpevňuje žíly,urychluje tvorbu hormonů a látkovou přeměnu. 

Mango – vysoký obsah vitaminů skupiny B, A či E. Dále obsahuje beta-karoten, hořčík, měď mangan, zinek a spoustu draslíku. Dobrý na nervy, štítnou žlázu, ale také může podpořit pigmentaci. Také zrak je po mangu lepší a díky vláknině je dobré na střeva. Ovšem pozor! Pejskům dávat pouze dobře zralé mango, jinak může dojít k alergické reakci díky obsažené kyselině, kterou mimochodem obsahují i kešu ořechy (ty by se psům dávat vůbec neměly). Kyselina, obsažená v mangu působí sice protinádorově, ale ta alergická reakce může být pro psa fatální nebo v lepším případě velmi nepříjemná. Oteče mu tlama, začne se hodně svědit, naskáčou mu vředy a hodně špatně se mu dýchá. Takže mango dávat opravdu jen občas, malé množství a zralé nejvíce, jak to jen jde. 

Rozhodně se vyhněte hroznovému vínu a rozinkám, jsou pro psa vysoce toxické!!! 

Komu rostou na zahrádce dnes již skoro zapomenuté ovocné poklady našich babiček kdoule, mišpule či oskeruše, může tyto plody také přidávat pejskovi jako chutný pamlsek…

Mišpule – Funguje jako diuretikum a snižuje hladinu cukru v krvi. Pomáhá rovněž při žloutence. Mišpule má protivirový účinek, takže působí dobře jako prevence proti psímu nachlazení a rýmě.  

Kdoule –  výborná na trávení. Je skvělá např. po úporných průjmech. Ale zřejmě pejskovi moc chutnat nebude, je neskutečně kyselá až trpká.

Oskeruše – lze konzumovat zasyrova či jako kompot nebo sušené (chutnají trochu po skořici) a také ve formě šťáv. Jsou bohaté na vitamin B2, A a C, taniny, pektin a minerální látky. Podobně jako mišpule je dobré, pokud jsou plody po sklizni odleželé, případně přeběhlé mrazíkem. Svědčí střevu, sráží horečku, uvítá je každá céva a jsou celkem účinným antioxidantem. V lidovém léčitelství se využívala smíchaná s bylinkami a medem při nachlazení. S medem samozřejmě velmi opatrně kvůli obsahu cukru a hlavně med nepoužívat u psů, kteří mají problémy se slinivkou, med slinivku totiž poškozuje (tím pádem dávat med opravdu velmi opatrně nebo raději vůbec, abychom zdravému psu nezpůsobili problémy se slinivkou!)…  

Zelenina

Špenát (listový) – obsahuje vysoký podíl železa a vápníku (výborný na kosti a zuby)

Česnek – v malém množství neškodí, naopak je antibakteriální, snižuje krevní cukr, je dobrý na klouby a snižuje cholesterol 

Ředkvičky, keblubny, brokolice – větší množství raději tepelně upravit, v menším množství se mohou dát i syrové 

Meloun či ananasový meloun – vitamíny, betakaroten (výborný na prevenci či léčbu šedého zákalu) 

Mrkev – vitamín A (výborný na oči), čistí a leští psí zoubky, navíc je sladká a pejsci ji rádi mlsají syrovou i jako pamlsek

Sladké brambory (batáty) – aminokyseliny a vitamín C  – dobré na svalstvo 

Dýně – Dýně je obecně dobře přijímaná, psům většinou chutná. Doporučuje se podávat vařená nebo dušená, ve formě pyré. Lze ji pořídit i v konzervách, často bývá přídavkem v holistické psí stravě. Dýně obsahuje nenasycené tuky, má málo sodíku a cholesterolu. Je i zdrojem vitamínu E, hořčíku a vlákniny. Někteří veterináři ji doporučují pro psy trpící nadváhou – pokud váš miláček potřebuje zhubnout, nahraďte třetinu krmné dávky dýňovým pyré. Psi velmi často trpí na průjmy a zácpy – víte, že dýně může pomoci vyřešit oboje? Průjem je spíše než choroba příznakem toho, že se zažíváním vašeho psa není něco v pořádku. Může znamenat, že váš pes sežral něco, co neměl, nebo že má alergii na něco v potravě, bakteriální nebo virové onemocnění anebo je začervený. Průjem může být i reakcí na změnu stravy. Pokud se nejedná o příznak nějaké vážnější choroby, lze průjem vyřešit jednoduše – pomocí dýně. Dýně je velmi bohatá na vlákninu a už dvě lžíce dýňového pyré mohou zlepšit zažívání. Dýně rovněž umí vstřebat přebytečnou vodu ve střevech, takže je psí stolice pevnější. A jak je to se zácpou? Dýně umí změkčit psí stolici a vyléčit podrážděný žaludek.

Rajče – Rajče pro lidi je vynikajícím přírodním zdrojem zdraví prospěšných vitamínů A, C a K, stejně, jako vysoce kvalitní vlákniny. Obsahuje také velké množství minerálů a dalších stopových živin, včetně molybdenu, draslíku, chrómu a manganu. Účinné látky obsažené v rajčatech se zesílí spíše při tepelné úpravě. ALE POZOR! Rajče z obchodu je pro psa nezdravé. Jelikož se do obchodů dováží trhaná ještě nezralá a dozrávají postupně, mohou psovi způsobit vážné problémy. Kvůli atropinu, který obsahují, může dojít k rozšíření zornic, třesu a srdeční arytmii. Proto pokud přece jen chcete občas kousek rajčete psovi dát, volte to ze zahrádky a krásně zralé a voňavé. 

Červená řepa – Červená řepa sice obsahuje méně beta karotenu než mrkev, je ale pro psy svým složením velmi hodnotnou zeleninou. Má nejvyšší obsah železa a mědi ze všech známých druhů zelenin, a poměrně velké množství zinku, jódu, manganu a dalších stopových prvků. 

Červená řepa zlepšuje vstřebávání vápníku a hořčíku, podporuje vylučování vody a kyselin z těla. Zbavuje střeva jedovatých látek, upravuje střevní mikroflóru, podporuje růst laktobacilů a působí proti zácpě. Při podávání červené řepy může dojít k červenému zbarvení moči vlivem v ní obsaženého barviva.

Psům může být červená řepa podávána jak syrová tak vařená (ideální je obojí), jelikož vařením své pozitivní vlastnosti prakticky neztrácí. Vařením je její vláknina lépe stravitelná. Nedotčeny zůstávají při vaření i její antioxidační schopnosti. Obsah vitaminů se vařením snižuje zhruba na polovinu.

Červená řepa pomáhá zastavit růst nádorového onemocnění , takže pomáhá i pejskům, kteří trpí rakovinou!

Naši miláčci mají rádi i červenou papriku. S tou opatrně, je těžší na zažívání, ale vyhýbat se jí nemusíte. Vůbec nevadí, když jí do psích pamlsků přidáte nebo ji pejskům nakrájíte jen tak syrovou. 

POZOR na avokádo!!! Vysoce toxické! 

Křen – vysoký podíl vitaminu C, antiseptické a antibakteriální účinky, podporuje chuť k jídlu

Brokolice – snižuje riziko rakoviny, výborný zdroj vlákniny na trávení 

Pastinák – vysoký podíl vitamínu a minerálů, především draslíku, vysoký podíl vlákniny (více než mrkev), antioxidant, močopudný 

Růžičková kapusta – obsahuje především vitamín B1, tím pádem zlepšuje výkonnost a odolnost organismu, detoxikuje a posiluje imunitu

Petržel – podávat vařenou – čistí krev, snižuje krevní tlak a zmírňuje záněty očí 

Tuřín – vysoký podíl vitamínu C hlavně v zimních měsících, antioxidant, výborný na čištění střev 

Zelí – především kysané – má vysoký podíl vitamínu C (pro psa lepší než citron), proto je výborné především při nachlazení, kdy psům musíme dodat vyšší dávku vitamínu C

Psí organismus si sám neumí vytvořit kyselinu listovou (v omezeném množství ji pouze produkují střeva). Proto je velmi důležité každý den do krmné dávky dodávat zeleninu, která kyselinu listovou obsahuje. Psům přidáváme do krmné dávky či pamlsků špenát, červenou řepu, brokolici, růžičkovou kapustu, čínské zelí, polníčk, různé druhy zelených salátů, rukolu, řeřichu, chřest, hrách, červené fazole (pozor na nadýmání). Kyselina listová je vitamín ze skupiny B, rozpustný ve vodě. Je důležitá pro tvorbu červených krvinek a protilátek v těle. Chrání před vrozenými defekty těla, jako jsou rozštěpy páteře atd. Proto se kyselina listová zařazuje do jídelníčku fenám vhodným ke krytí. Nedostatek kyseliny listové může způsobit chudokrevnost nebo poruchy nervové soustavy. Je citlivá na poškození teplem, varem se ničí až 95% obsahu v dané potravině, proto se nejčastěji zelenina přidává syrová (zejména listy salátu) a nebo se kyselina listová může podávat jako potravinový doplněk z lékárny. Optimální dávka je 0,5-1,5 mg na 10 kg hmotnosti psa denně. U fen je vhodné ji podávat 2-3 měsíce před plánovaným krytím do konce 4. měsíce březosti. Při vysokých dávkách kyseliny listové může být potlačen nedostatek jiných vitamínů skupiny B (hlavně B12), tím pádem se musí dodávat společně s kyselinou listovou ještě komplex vitamínu B například ve formě Pangaminu. 

Paprika – je výborným zdrojem mnohých důležitých živin. Červená paprika má 3x více vit. C než citrusy. Kromě toho obsahuje velké množství beta-karotenu, vlákniny a vit. B6. Paprika stimuluje cirkulaci a tím zlepšuje krevní průtok a podporuje trávení. Červená paprika je jednou z několika potravin, které obsahují lykopen, fytochemikálii, která může pomáhat při různých formách rakoviny.

Luštěniny 

Cizrna – vysoký obsah vlákniny, železa, vitaminů skupiny B a kyseliny listové. Pomáhá při zácpě a posiluje nervovou soustavu. Cizrna je velice vhodná pro březí a kojící feny a také pro psy trpící stresem či úzkostmi. Je zcela bez cholesterolu a lepku. Navíc se cizrna řadí mezi tzv. super potraviny, které se přidávají do krmiv (mezi super potraviny patří i dýně). Pozor! Kvůli vysokému obsahu vlákniny pes nemusí cizrnu dobře trávit, takže dávat spíše občas. Rozhodně nedávat čočku

Hrášek – obsahuje velké množství vitamínů (dávat opatrně, pejsci po něm mají nadýmání), dávejte klidně celé lusky mladého hrášku 

S luštěninami opatrně, pes při větším množství luštěnin zařazených v potravě může mít zažívací a trávicí potíže (průjem, nadýmání). 

Bylinky a koření

Řepík lékařský – do stravy nevhodný, ale hojí jizvy po různých operacích, zapařeniny a hnisavé rány

Levandule lékařská – výborná na růst srsti 

Oregano – výborné proti střevním parazitům, proti mikrobům, plynatosti a výborné na trávicí problémy 

Měsíček lékařský – obsahuje antioxidanty, výborný na imunitu, ekzémy a kožní choroby a záněty 

Mateřídouška – dobrá na snížení zápachu psích výkalů či celého psího těla 

Kostival lékařský – v masti je výborný na otoky kloubů, záněty končetin a bolesti 

Máta peprná – proti průjmu, výborná na žaludek, na plynatost či nevolnost při cestování (navíc když ji použijete do psích pamlsků, pejskům hodně chutná a nepáchne jim tolik z tlamičky). Při opravdu velkém množství máty může pejsek trpět onemocněním jater či ledvin, takže i tady platí všeho s mírou, ale nemusíte se máty bát, stejně jako bazalky a petržele. 

Heřmánek – uklidňuje nervy, pokud pejsek kňučí bolestí (odvar) a na záněty žaludku či dásní, je také výborný při rýmě a nachlazení… pokud má pejsek rýmu s výtokem z nosu, je dobré pokapat mu pelíšek heřmánkovou tinkturou. Ale pozor, musíme myslet na to, že tinktura je koncentrovaná, tudíž stačí opravdu pár kapek. Heřmánek můžete při nachlazení podávat sušený v psích pamlscích nebo pejskovi dát vypít či inhalovat odvar – hlavně pokud má rýmu. 

Třezalka tečkovaná – proti zánětům, dezinfekce, regenerace tkání, hojí rány, výborná na poruchy trávení, pohmožděniny, léčí nervový systém 

Rozmarýn – antioxidanty, železo, vápník, vitamín B6

Bazalka – proti zánětům (můžete dávat pravidelně do stravy, stejně jako mátu či hladkolistou petržel), vynikající je také na nachlazení nebo jako prevence nachlazení a hlavně při častém onemocnění psincovým kašlem! 

Kopřiva –  mimo jiné podporuje metabolismus, je výborná pro ledviny a močové ústrojí. Kopřivy dodávají energii, jsou plné živin a pomůžou psovi se nastartovat po zimě. Dávkování je následující: použijete-li čerstvou kopřivu, stačí pouze vrchní třetina mladé rostliny na 20 kg váhy psa. Pokud použijete sušenou kopřivu, stačí 1/2 až 1 lžička sušené kopřivy na 500 g pamlsků či normální stravy psa. 

Šípek – výborný zdroj vitamínu C v zimním období. Sušený můžeme dávat pejskovi do psích sušenek nebo rovnou do vařené stravy. Šípek je výborný rovněž při artritidě, artróze, revmatu, zánětech, na zklidnění organismu po nemocech trávicího traktu, na posílení imunity, také při nemocech močových cest, na kožní problémy, dobrý při stresu a nemoci na uklidnění, po operacích a nemocech jater, odbourává cholesterol, vylučuje z těla toxiny a jedy. Dávkování je 1-2 polévkové lžíce na 20 kg psa denně pro přípravu výluhu. Pokud budeme dávat sušený přímo do stravy nebo pamlsků, dáváme 1/2 čajové lžičky na 10 kg váhy psa denně přímo do misky či pamlsků.  

Pokud je pejsek hodně nachlazený, je také dobré mu podávat jitrocelový sirup či echinaceové kapky. 

Šalvěj – při průjmu a zažívacích potížích, na bolesti zubů

Zázvor – tlumí nevolnost, dobrý na trávení, povzbuzuje chuť k jídlu a metabolismus a také imunitu 

Saturejka – protizánětlivé účinky, dobrá na odkašlávání a  při léčbě vysokého tlaku 

Tymián – na zažívání, snižuje kazivost zubů, výborný proti plísním a parazitům 

Kopřiva – proti zánětům (hlavně na záněty močových cest) 

Kopr – proti nadýmání, zlepšuje trávení, žvýkání semen kopru osvěžuje pejskovi dech (nejen žvýkání semen, ale když přidáte čerstvý nebo sušený kopr do domácích sušenek, psovi vůbec nepáchne z tlamičky, máme vyzkoušeno 🙂 )

Libeček – ulevuje při zánětu močových cest a revmatismu, dobrý na trávení a metabolismus, při kašli rozpouští hleny

Rakytník – je zdrojem nejenom vitaminu C, ale také vitaminu A, E a K. Má významné regenerační schopnosti. Posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu, podporuje detoxikaci a působí proti bakteriím a virům.

Jalovec – napomáhá trávení, působí mírně diureticky a tím napomáhá odvádění škodlivin z těla. Účinkuje i protizánětlivě (snižuje bolestivost kloubů).

Medvědí česnek –  vysoký obsah vitamínu C a antibiotické a desinfekční účinky. Lidové léčitelství ho využívá ke snižování krevního tlaku, čištění ledvin a močového měchýře, úspěšně se popere i s nevhodnými bakteriemi ve střevech, příznivě působí na činnost srdce, uklidňuje a zvyšuje chuť k jídlu. Kvůli obsahu sloučenin sýry stejně jako u klasického česneku dávat s mírou. 

Violka vonná –  obsahuje zdraví prospěšné látky, jako například saponiny, které usnadňují odkašlávání a díky sloučenině kyseliny salicylové má i protirevmatické účinky.

Semínka, oleje a bezlepkové suroviny 

Lněné semínko – obsahuje vysoké množství kvalitní vlákniny a lignany (přírodní antioxidant), velké množství stopových prvků a omega 3 mastné kyseliny. Díky tomuto složení je prospěšné k prevenci rakoviny, zlepšuje činnost srdce a cév, zlepšuje kvalitu srsti atd. Je lépe stravitelné, pokud ho namočíte do vody a necháte nabobtnat. 

Chia semínka mají v porovnání s lososem více než trojnásobné množství omega-3 mastných kyselin. Takže pokud pejsek nemá rád ryby a obzvlášť lososa, přidejte mu do stravy právě Chia semínka. Mají též vysoký obsah vlákniny, čímž regulují peristaltiku střev, pomáhá při zácpě a podporuje hubnutí. Obsahují také spoustu železa, hořčíku a vápníku (mnohonásobně více než plnotučné mléko, které je navíc pro psy díky laktóze hůře stravitelné). Jsou bohaté i na fosfor, draslík, měď, železo a zinek. Na rozdíl od lněného semínka jsou bez chuti a zápachu, takže je pes v misce nepozná. Regulují hladinu krevního cukru. Dokážou vázat vodu a vytvářejí gel, takže se hodí i do různých svačinek (zamíchat je můžete například do jogurtu). Lze je přidat i do vody. Podávejte 1/8 lžičky denně na každých 10 kg tělesné hmotnosti vašeho psa.

Mák  – obsahuje 12x více vápníku než kravské mléko (to je navíc pro psy těžko stravitelné), navíc tiší bolest a je dobrý i na uvolnění svalových křečí

Fenykl – dobrý proti blechám a vším, protikřečové účinky a dobrý pro laktaci 

Anýz – ulevuje od kašle, zmírňuje křeče, výborný na trávení a dezinfikuje 

Zdraví prospěšné oleje 

Olej z tresčích jater – vysoký obsah vitamínů A a D

Olej z ostropestřce mariánského – bohatý na kyselinu linolovou 

Pupalkový olej – doplňová léčba při dermatologických onemocněních a také při alergické reakci na živočišné tuky

Makový olej – jednodruhový, lisovaný za studena z máku setého, je jedním z nejlépe stravitelných a nejprospěšnějších olejů. Má charakteristickou jemnou vůni a chuť. Olej je bohatý na vitamin E, hořčík, draslík, fosfor, vápník až 1500 mg ve 100 g, ze stopových prvků železo, má vysoký obsah omega-3 a omega-6 (zejména kyseliny linolové, která zvyšuje obranyschopnost organismu). 

Lososový olej Premium – přírodní antioxidant 

Lněný olej – vysoký obsah esenciálních mastných kyselin 

Konopný olej – panenský s vyváženým poměrem Omega 3 a 6

Klíčkový olej – jednodruhový, za studena lisovaný ze semen klíčků kukuřice

Dýňový olej – lisovaný za studena, zdroj Omega 3 a 6 a fytosterolů, lipofilních vitamínů, beta karotenu a tokoferolu

Brutnákový olej – doplňková léčba při dermatologických onemocněních a při alergické reakci na živočišné tuky 

Kokosový olej – zdroj Omega 3 a 6, výborný na udržení kvality srsti, pokožky, zubů a drápů psa 

Olivový olej – je vysoce kvalitní doplněk stravy. Obsahuje celou řadu antioxidantů, např. vitamin E a nenasycené mastné kyseliny, které jsou osvědčeným přínosem pro zdraví nejen u člověka, ale také u psů, ale vždy je nutné číst etikety, olej by měl být extra panenský a lisovaný za studena, bez příměsi jiných druhů olejů. 

Slunečnicový olej –  je lisovaný ze slunečnicových semen.Je obecně považován za jeden z nejzdravějších olejů v psích krmivech a to pro nízký obsah nasycených tuků a bohatý obsah přírodních antioxidantů – vitamin E.

Bezlepkové a zdravé suroviny do psích pamlsků

Ovesné vločky – jsou pokládány za jednu z nejvýživnějších potravin, nabízející širokou škálu minerálních látek, z nichž ve výživě doceňuji skromně se vyskytující křemík. Díky ovesným beta glukanům se chovají protizánětlivě, díky vyššímu procentu vlákniny a bílkovin pak zasytí na mnohem delší dobu. Dokonce, v Anglii ovesné vločky nacházíme na seznamu povolených potravin bezpečných pro celiaky. Vločky mají dobrou nutriční hodnotu – bílkoviny se blíží ideálnímu proteinu díky vysokému obsahu esenciálních aminokyselin. Rovněž obsahují nezbytné minerální látky a stopové prvky – vápník, hořčík, železo, zinek a vitamíny skupin B a E. Příznivě ovlivňují konzistenci psích výkalů, čímž snižují riziko průjmů nebo zácpy. Díky vysokému obsahu sacharidů se hodí i pro psy s vyššími energetickými nároky.U psa se ovesných vloček nemusíte bát. Nesmí se ovšem dávat v syrovém stavu, pes je nestráví. Je lepší je uvařit nebo spařit a pak dále použít třeba do sušenek nebo dávat jen tak jako přílohu k masu a zelenině (například místo rýže do psí denní dávky jídla). Ale pozor, pes může po vločkách přibírat, takže pokud dáváte pamlsky s vločkami, dávat skutečně jako pamlsek. Dávkování vloček – čtvrt až polovina hrnku na 15–20 kg váhy zvířete.

Kukuřice a kukuřičná mouka – světově velmi používanou obilovinou do krmiv je kukuřice. Po rýži druhý nejvhodnější rostlinný zdroj energie a bílkovin, s poměrně vysokou stravitelností. V krmivech je ceněna i chutnost kukuřice v porovnání s jinými obilovinami.

Kukuřičné zrno obsahuje cenné živiny – především uhlohydráty (škroby), bílkoviny i tuky. Kukuřičný olej obsahuje kyselinu linoleovou a esenciální mastné kyseliny, které mají vliv na zdraví kůže a srsti psa. Kukuřičné oleje jsou také zdrojem omega mastných kyselin, které tak nejsou třeba dodávat uměle. Kukuřice obsahuje i vysokou hladinu minerálů a další biologicky aktivní látky. Například má z obilovin nejvyšší hladinu beta karotenů.

V deklaraci složení krmiva je vhodné si přečíst, jaká kukuřice byla použita. Složení a tím i účinky krmiva se mění v závislosti na tom, je-li použita jen kukuřičná mouka (převážně škrob, zdroj energie), kukuřičné klíčky nebo celá mletá zrna, kukuřice natural, včetně poměrně tvrdých obalů – z hlediska obsahu dalších látek hodnotnější, ale pozor na vláknimu.

Obsah vlákniny uložené převážně ve slupce zrna se může lišit a ovlivňovat výsledný efekt krmiva. Do určité míry je vláknina prospěšná. Pokud je však rostlinné složky v krmivu příliš mnoho na úkor živočišné, stává se krmivo málo stravitelným a vláknina balastem.

Protože jen minimální množství psů je citlivé na látky v kukuřici obsažené, bývá často zařazena i v krmivech pro psy citlivé až alergické, namísto produktů pšeničných.  Ovšem dá se říci, že kukuřice není tak prospěšná jako třeba jáhly nebo ovesné vločky. Celou kukuřici pejsci netráví, ale kukuřičnou mouku ano.  Kukuřičná mouka se přidává do krmiva pro psy, ale doporučuji nedávat často a raději v menším množství – psům nedá žádné živiny, přidává se spíše do pamlsků jako pojivo místo klasické mouky. 

Pohanka – řadí se mezi tzv. pseudobiloviny, tudíž se může podávat i těm pejskům, kteří mají alergii na lepek. Čistí střeva a zvyšuje chuť k jídlu. Obsahuje rutin, veledůležitý antioxidant, posilující krevní cévy a kapiláry. Pejsci pohanku velmi dobře tráví. Obsahuje 18 různých aminokyselin, zinek, měď, selen, mangan a další stopové prvky, vitamíny skupiny B, vitamín C a E. Další významnou látkou je cholin, který regeneruje jaterní buňky. Hodí se především pro zimní období, protože zahřívá. Z pohanky můžete udělat i výbornou svačinku na sladko. Pohanková kaše s ovocem, tvarohem a medem vašemu pejskovi bude určitě chutnat, jen pozor, toho medu opravdu málo, je tam už ovoce, které obsahuje cukr. Pohanka by měla být významnou součástí stravy správně živeného psa a neměla by chybět v žádném psím jídelníčku. Je zdrojem jednoduchých sacharidů, dobře stravitelných škrobů, vlákniny, minerálů a vitamínů, vhodných pro zdravý vývoj organismu. Mnohá suchá průmyslová krmiva ( granule ) jsou velmi chudá na vlákninu ( mělo by ji být v suchém krmivu min. 3, 5 – 5 % ), v takovém případě je pohanka pro psa už spíše nutností. U nenasytných psů zvýší pocit nasycenosti, nepřekrmují se pak masem, nebo granulemi, tím i živočišnými bílkovinami a nemají potom problémy s jejich trávením – plynatost, průjem. Nepoužívejte pohanku jako hlavní krmnou dávku, ani s ní nepřekrmujte, pes by mohl trpět zácpou. Mějte ji jen jako doplněk bílkovinného krmiva. Aby pohanka pejskovi více chutnala, může se uvařená pohanka pokapat lososovým olejem, rybím nebo drůbežím vývarem nebo také rostlinnými oleji (konopný, lněný, ostropestřecový, olivový – pouze za studena lisovaný a velmi kvalitní). Pohanku po uvaření můžeme ještě lehce rozmixovat či rozmačkat, aby byla pro psa lépe stravitelná a přidáme ji buď ke granulím, do konzervy či k vařenému masu a čerstvé zelenině. Poměr – 1/3 pohanky a 2/3 ostatních složek (maso a zelenina, semínka…). U obézních psů se pohanka dá použít ke snížení energetické hodnoty granulí. Pes plně nevyužije škroby a cukry ve stravě a přibírá. Ke granulím přidáme zhruba 15-20 % vařené pohanky (místo stejného množství granulí), pohanka se nepřidává k plné krmné dávce, pouze nahrazuje její část. 

Jáhly – mají vysokou výživovou hodnotu, obsahují minerální látky (draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek), vlákninu a vitamíny skupiny B. Mohou nahrazovat pohanku hlavně v létě (pohanka se užívá především v zimním období, jelikož zahřeje organismus). Jáhly posilují ledviny, působí mírně močopudně.  Mají též blahodárný vliv na trávicí ústrojí a slezinu, snižují výskyt bakterií a plísní, vyrovnávají překyselené pH. Snášejí je i na stravu citlivá zvířata. Dávkování jáhel i pohanky je podobné jako u ovesných vloček. Před vlastní úpravou je vhodné je propláchnout a několikrát spařit horkou vodou, aby se zbavily nahořklé a natrpklé chuti. Jestliže je předem namočíte (aspoň na 2 hodiny), zkrátíte tak dobu vaření. Neobsahují lepek, takže jsou vhodné i pro psy s citlivým zažíváním i pro štěňata. Z jáhel uděláte například výbornou kaši na sladko (ke slazení použijte med a přidáte čerstvé ovoce), ale můžete je podávat i s masem a zeleninou, což je výborná alternativa místo porce s rýží. 

bulgur – předvařená nalámaná celozrnná pšenice. Má vysokou nutriční hodnotu, obsahuje vitamíny (především vitamín A) a minerály (fosfor, železo, hořčík). Má vysoký obsah vlákniny a nízký obsah tuku. Podporuje zdraví střev a působí blahodárně na nervovou soustavu. Nespornou výhodou jednoduchá  příprava (vaří se asi 5 minut).

Quinoa – na rozdíl od opravdových zrn není součástí rostlin (trávy). Jedná se o jednoděložnou rostlinu bohatou na bílkoviny. Stejně ale, jako je tomu v případě ostatních rostlinných bílkovin, je pro psy hůře stravitelná, než-li je tomu u bílkovin pocházejících z masa. Na rozdíl od klasických obilovin obsahuje také esenciální aminokyseliny a stopové prvky – hořčík, mangan a měď. Vzhledem k tomu, že kvůli vyšší ceně je quinoa v krmivech používána ve velmi malé míře by neměla vyvolávat alergické reakce.

Dále pozor na ořechy!!! Jeden vlašský ořech nevadí, ale větší množství je pro psa toxické!!! Mandle jsou toxické v jakémkoliv množství! 

Doplňky stravy

Vaječné skořápky – Mleté skořápky jsou výborným zdrojem vápníku, kterého pes při domácím krmení nedostává tolik, vápník je výborný na silné kosti a zuby, skořápky můžou zabránit osteoporóze a artritidě. Dávka skořápek, by neměla přesáhnout 1 gram denně. Postačí ¼ čajové lžičky drcených skořápek. Vaječné skořápky řádně vymyjeme a vysušíme. Poté je třeba v hmoždíři či v robotu nadrtíme (pokud to půjde úplně na prášek, je to vždy lepší, pes to tak líp stráví). Při podávání skořápek je dobré je zakápnout citronovou šťávou, lépe se z nich uvolní vápník. Do stravy se ke skořápkám může přidat i 5 ml lososového oleje, psovi to víc chutná. 

Kozí nebo ovčí jogurt – pro posílení imunity a správnou funkci střev je důležité, hlavně po antibiotikách, dodat tělu probiotika… K tomu poslouží bílý jogurt s živými kulturami. Ale jelikož pes špatně tráví laktózu z kravského mléka, doporučuje se dávat spíše jogurt kozí nebo ovčí. Dřív mi kluci jogurt moc nejedli, pořád jsem si lámala hlavu nad tím, jestli je na ně moc kyselý nebo proč ho nechtějí. Přislazovala jsem jim ho občas medem, to už vůbec nechtěli. Až mi moje dobrá známá a hlavně milovnice psů (mimo jiné i lékařka se zkušenostmi s čínskou medicínou) poradila, abych klukům začala dávat právě kozí nebo ovčí jogurt. Pro psy je to voňavé a lákavé a navíc zdravější než klasický jogurt z kravského mléka. Zkusila jsem dát každému lžíci jogurtu (doporučená denní dávka probiotik) a ono to fakt funguje 🙂 Vrhli se na to jako vosy. 

Pivovarské kvasnice jsou velmi dobrým zdrojem bílkovin. Obsahují životně důležité aminokyseliny, které organismus zvířat sám neumí vyrobit, proto se mu musí dodávat stravou či doplňky stravy. 

Kvasnice obsahují velké množství vitamínů skupiny B zejména thyaminu ( B1), riboflavinu ( B2), pyridoxinu ( B6) a kyseliny pantothenové ( B3), ale také fosfor, draslík, železo, měď a zinek. Sušené pivovarské kvasnice jsou vhodné jako přídavek do základního krmiva pro všechny druhy a kategorie psů – odstavená štěňata, psy po nemoci, staré psy, nebo při zvýšené zátěži. 

Orientační dávkování a použití:

Psi do 10 kg:   2 – 3 g / den

Psi do 25 kg:   4 –  6 g / den

Psi do 40 kg:  7 – 12 g / den

Psi do 65 kg:   13 – 20 g / den

Psi nad 65 kg:  21 – 26 g / den

Pokud pes pivovarské kvasnice sežere bez problémů, je možné jejich denní dávku zvýšit o 50 – 100 % – např. u psů ve velmi vysoké zátěži, v zimě, pro zlepšení zdravotní kondice, zvýšení hmotnosti. S dávkováním je lépe začít postupně, dát napoprvé menší dávku a další den přidat, aby si zvykl. 

Yucca Schidigera – snižuje zápach z výkalů a dokáže zmírnit nepříjemný pach moči. Dokáže zvýšit rychlost látkové výměny a tím zlepšuje přirozenou detoxikaci těla a zdravotní stav psa. Pomáhá předcházet artritidě a potížím zažívacího traktu. Je zdrojem vysokého množství vitamInu A, C a komplexu vitamInů B, vápníku, fosforu, sodíku, železa, manganu a mědi ve snadno vstřebatelné formě. Má schopnost vyplavovat z těla škodliviny a toxické látky. Také snižuje hladinu cholesterolu, podporuje jaterní funkce a funkci imunitního systému.

Mořské řasy – bohatý zdroj přírodních prvků včetně esenciálních aminokyselin, vitaminů A, D, E, K, vitaminů skupiny B a minerálních látek jako vápník, fosfor, jód a zinek.

Vitaminy rozpustné v tucích 

A (retinol)

Zvyšuje počet bílých krvinek a jejich účinnost v boji proti infekcím, reguluje tvorbu kůže, sliznic, lymfatických cév, pohlavních buněk, zubů a kostí. Beta-karoten je výborný pro imunitu po vakcíně. Karotenoidy fungují jako prevence rakoviny. 

Zdroje: rybí tuk, játra, meruňky, zelená listová zelenina, mrkev, mléko (nejlépe ovčí nebo kozí)

Vitamin D (kalciferol)

Důležitý pro správný příjem vápníku a fosforu a pro jejich regulaci v organismu. 

Zdroje: mléčné výrobky, vejce, rybí tuk a ryby

Vitamin E (tokoferol)

Výborný pro zdravý krevní oběh, pomáhá jako prevence proti srdečním chorobám, posiluje imunitu. Napomáhá elasticitě vaziva, udržuje zdravou kůži a také pomáhá při hojení ran.

Zdroje: rostlinné oleje, růžičková kapusta, zelená listová zelenina, špenát, oříšky, celozrnné vločky, vejce

Vitamin K (fylochinon=K1, menachinony=K2, menadion=K3)

Pomáhá ke správné srážlivosti krve, je důležitým prvkem pro dodání minerálních látek pro kosti a proteinů pro cévní stěny. 

K1 je přijímán z rostlinných látek, K2 je vytvářen střevními bakteriemi, K3 je jedovatá, syntetická látka.

Zdroje: špenát, květák, brokolice, rajčata, maso, jogurt

 

Vitaminy rozpustné ve vodě

Vitamin C (kyselina askorbová)

Vitamin C je nejdůležitější ve vodě rozpustný antioxidační faktor v těle. Psí organismus si ho dokáže na rozdíl od člověka vytvořit sám, ale při snížené imunitě například při nachlazení, jeho množství klesá a tudíž je nutné ho psovi dodat. Vitamin C chrání kyselinu listovou a vitamin E před oxidací, která v těle probíhá. Má schopnost přeměnit měď, tak aby ji tělo zužitkovalo lépe. Je důležitý při propojení kolagenu, odbourává cholesterol a podporuje vstřebávání železa. Pomáhá při hojení ran, stresu, posiluje imunitní systém, napomáhá při zánětech a rakovině.

Zdroje: šípek, petrželka, řeřicha, paprika, potočnice, kopřivy, brokolice, celer, mrkev, a citrusy. 

Vitamin B1 (thiamin)

Pomáhá při trávení a dobré peristaltice střev. Stabilizuje nervový systém, svaly a srdce. U psů s nedostatečnou funkcí štítné žlázy je jeho spotřeba vyšší. 

Zdroje: libové vepřové maso, hovězí maso, játra, ryby, zelenina, mléko, žloutek.

Vitamin B3 (niacin)

Pomáhá při hospodaření s tuky, podporuje zdravý trávicí systém, důležitý pro zdravou kůži. Podporuje krevní oběh, redukuje cholesterol, je významný pro zdravý nervový systém a pro fungování mozku.

Zdroje: ryby, libové maso, játra, bílé drůbeží maso, pivovarské kvasnice, mléko, vejce.

Vitamin B5 (kyselina pantotenová)

Vytváří protilátky při infekci. Snižuje jedovaté látky v antibiotikách. Napomáhá hojení ran, při vyčerpání, podporuje normální funkci nervového systému a nadledvinek. Důležitý je také pro přeměnu tuků a cukrů na energii. 

Zdroje: maso, ledviny, játra, srdce, kuřecí maso, zelenina, pivovarské kvasnice, oříšky.

Vitamin B6 (pyridoxin)

Je důležitý pro přijímání bílkovin a tuků, nutný pro produkci kyseliny chlorovodíkové. Dodává se hlavně pro tvorbu protilátek a červených krvinek. Je nutný pro správné přijímání vitaminu B12.

Zdroje: játra, ryby, vejce, oves, arašídy, pivovarské kvasnice, pšeničné otruby, pšeničné klíčky, rýže natural.

Vitamin B12 (kobalamin)

Je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby (zabraňuje chudokrevnosti), je nezbytný pro správnou funkci nervového systému. Je přijímán v žaludku pomocí kyseliny chlorovodíkové a potřebuje vápník, aby byl v těle správně vstřebán. Pomáhá zužitkovat tuky, sacharidy a bílkoviny. Zvyšuje růst a chuť k jídlu. Tiší dráždivost a zvyšuje energii.

Zdroje: játra, vnitřnosti, všechny druhy masa, mléko, sýry, kvasnice.

Vitamin B13

Správně zužitkovává kyselinu listovou a vitamin B12. Regeneruje poškozené buňky jater, zabraňuje tvorbě rakovinných nádorů, rozvíjí látky brzdící rakovinu, váže hořčík, zvyšuje tvorbu krevních buněk v kostní dřeni.

Zdroje: především mléčné výrobky, játra, kořenová zelenina. 

Vitamin B15 (kyselina pangamová)

Při zvýšené činnosti svalů snižuje únavu, podporuje metabolismus jater, má antioxidační účinky.

Zdroje: pivovarské kvasnice, rýže natural, celozrnné výrobky, dýňová semínka, sezamová semínka.

Cholin

Pomáhá při zužitkování tuků a cholesterolu. Detoxikuje a podporuje metabolismus jater. Zužitkování cholinu v těle je závislé na vitaminu B12, kyselině listové a aminokyselině L-karnitinu.

Zdroje: žloutek, vnitřnosti, zelená listová zelenina, celozrnné výrobky.

Kyselina listová

Pomáhá chránit proti střevním parazitům, předchází anemiím. Je důležitá pro tvorbu červených krvinek a buněk. Pomáhá s hospodařením s bílkovinami. Nutná pro zužitkování cukru a aminokyselin.

Zdroje: játra, ledviny, žloutek, špenát, chřest, mrkev, dýně, tmavozelená listová zelenina.

Biotin (vitamin H)

Tiší svalové bolesti, ekzémy a kožní vyrážky. Je nutný pro syntézu vitaminu C. Důležitý pro syntézu tuků a bílkovin, pro normální metabolismus tuků a bílkovin a pro syntézu neesenciálních aminokyselin a purinů.

Zdroje: játra, ledviny, žloutek, mléko, pivní kvasnice, rýže natural, oříšky. 

Inositol

Je důležitý pro zpracování tuků a cholesterolu (snižuje hladinu cholesterolu), podporuje růst srsti. Pomáhá při předcházení ekzémů a rozdělení tělesného tuku.

Zdroje: vnitřnosti, pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky, zelí, vejce, mléko.

PABA (kyselina paraaminobenzoová)

Mírní bolesti při popáleninách, pomáhá při tvorbě kyseliny listové a je důležitá pro zužitkování bílkovin. Podporuje přijímání kyseliny pantotenové.

Zdroje: játra, ledviny, pivovarské kvasnice, celozrnné výrobky, rýže, otruby, pšeničné klíčky, mléko.

 

Přehled důsledků nedostatku některých vitaminů:

Vitamin B: poruchy růstu, jaterních funkcí, kůže a sliznic

Vitamin H: záněty kůže a sliznic

Vitamin A: poruchy zraku, kůže a sliznic

Vitamin D: křivice

 

Obsah důležitých vitaminů v potravinách – shrnutí:

Vitamin A: máslo, játra, mléko, vejce

Vitamin D: rybí tuk, mořské ryby, játra

Vitamin B: játra, vejce, kvasnice, ovesné vločky

Vitamin C: zelenina

Vitamin H: žloutek, kvasnice, játra

Recepty na psí pamlsky 

Játrové sušenky 

500 g kuřecích jater

500 g ovesných vloček (je lepší vločky spařit horkou vodou a nechat nabobtnat, ale můžete do směsi přimíchat i suché a směs pak celou nechat odpočinout) 

2 vejce 

+ další suroviny jako zelenina či ovoce, které má pejsek rád a nemá na ně alergii …

Do mixéru vložíme kuřecí játra, spařené či suché ovesné vločky a dvě celá vejce. Přidáme další doplňkové suroviny (ovoce, zelenina, bylinky…) a vše společně rozmixujeme na hladkou, ale tužší směs. Tu pak rozprostřeme na plech, vyložený pečícím papírem a pečeme na 200 stupňů cca 30 minut. Kdo chce, může si sušenky ještě v troubě zhruba hodinu až dvě na 100 stupňů ještě dosušit, sušenky by pak měly vydržet delší dobu. U nás se zpracují během tří dnů nesušené 🙂 A jak chutnají takové domácí sušenky, se můžete přesvědčit z výrazu našich mazlíčků 😀 

                   

Zkoušeli jsme několik variant sušenek, tady je pár typů: 

S ostružinami 

Základní recept + přidat hrst ostružin, malou mrkev a bylinky (mátu, bazalku) 

S dýní, mrkví a jablíčkem

Základní recept + 1/4 dýně Hokaido, malá mrkev, půlka jablka a bylinky (máta, bazalka, hladkolistá petržel). U tohoto receptu je nutné dát celé množství vloček, možná i trochu přidat, jelikož dýně směs hodně naředí a sušenky budou méně pevné a hodně měkké, takže se nebojte přisypat vločky 🙂  

S červenou řepou 

Zákl. recept + polovina jedné koule předvařené červené řepy, stroužek česneku, malá snítka rozmarýnu a 2 hrsti listového špenátu a pár větviček hladkolisté petržele. 

Játrové sušenky s paprikou a parmazánem

základní recept + celá červená paprika, 3 lžíce lněného semínka (roztlouci v hmoždíři, zalít vodou a nechat pustit olej), 1/2 lžičky mletého zázvoru (Zázvor odstraňuje zažívací potíže, stimuluje pohyblivost žaludku, působí proti toxickým látkám v těle psa. Zázvor u pejsků prý dokonce pomáhá v boji s rakovinou. Může pomoci také při nevolnosti z jízdy autem. Stačí dát pejskovi zázvor asi 30 minut před jízdou),1 stroužek česneku, cca 3 cm špalíček parmazánu… 

         

Jáhlové piškoty 

100 g jáhel

70 g dýně Hokaido

30 g jablka

20 g mrkve 

2 vejce 

šťáva z půlky pomeranče

1/4 lžičky skořice (skořice pozitivně působí na krevní oběh, zlepšuje trávení, zejména metabolismus tuků a sacharidů. Uklidňuje žaludeční nevolnosti a nadýmání. Ale můžete klidně vynechat, pokud by to psovi vadilo nebo mu to příliš nevonělo) 

1 lžička medu 

hrst lněných semínek (předem namočených, aby nabobtnala, poté rozmixovaných)

Všechny suroviny rozmixujeme a malou lžičkou tvoříme na plechu, vyloženém pečícím papírem kopečky. Dáme péct na 180 stupňů na 30 minut. Poté ještě můžeme na hodinku na 100 stupňů vysušit (piškoty však nebudou křupavé, spíš měkké). 

         

Psí bonbony 

150 g mletého masa 

2 předvařené řepy 

6 lžic ovesných vloček (+ na obalení bonbonů)

3 lžíce lněného semínka

větší špetka oregana 

Nejdříve v hmoždíři roztlučeme lněná semínka, přidáme trochu vody a necháme nabobtnat. Semínka pustí olej, což je důležité, jinak by je pes celá vyloučil a nestrávil. Do mixéru dáme maso (neměla jsem namleté, použila jsem tedy kuřecí žaludky), přidáme řepu, semínka, vločky a oregano. Všechno rozmixujeme do hladké směsi. V případě potřeby můžeme přidat ještě vločky, jelikož řepa pustí šťávu. Ze směsi pak utvoříme malé kuličky, které ještě následně obalujeme v ovesných vločkách. Kuličky musí být dokonale zmáčknuté a obalené, jinak se v troubě díky masu rozlezou. Obalené kuličky dáme na pečící papír a pečeme při 180 stupních cca 35 minut. Necháme řádně vychladnout, kuličky se tak trochu zpevní a nebudou se tolik rozpadat. Uvnitř jsou ale měkké, takže doporučuji buď skladovat v lednici a urychleně sníst (což asi nebude problém 😀 ) a nebo ještě vysušit v troubě. 

A pokud vás nebude bavit plácat kuličky pořád dokola, můžete zbytek hmoty, která se už nevešla na plech, rozprostřít do zapékací misky a po upečení a vychladnutí hmotu nakrájet třeba srdíčkovým vykrajovátkem či na čtverečky nebo kolečka 🙂 Já jsem také udělala z půlky kolečka a z druhé půlky upekla celou hmotu. Kluci pak seděli u trouby jako přikovaní a těšili se na další dávku 😀 

         

zdroj: www.psikeksik.cz

Rybí koláčky 

1 rybí filé (treska, losos)

60 g ovesných vloček

60 celozrnných pšeničných vloček (špalda)

40 g listového špenátu (můžou být i zmražené kousky či válečky, pokud nemáte čerstvý – v tom případě použít cca 3 kousky) 

40 g mrkve

1 lžíce dýňových semínek

1 lžíce lněných semínek (namočit do vody a nadrtit, dokud nepustí olej) 

1 vejce

2 lžičky olivového oleje 

Rybí filé pečlivě zbavíme kostí. U tresky to nedá takovou práci, má méně kostí a losos je úplně bez kostí. Kousky ryby dáme do mixéru a přidáme další ingredience. Řádně rozmixujeme na celistvou hmotu, kterou pak vymačkáme na plech vyložený pečícím papírem. Na toto množství použijeme menší plech nebo zapékací misku. Pečeme na 180 stupňů cca 25-30 minut. 

Po upečení ihned vykrajujeme kolečka. Směs vyjde zhruba na 25 koleček o průměru 4 cm. Můžete vykrájet i menší kolečka, bude jich samozřejmě víc, tím pádem si je pejsek užije delší dobu, než je spořádá 🙂 Záleží na velikosti a apetitu pejska 🙂 

                     

Bulgurky 

170 g mletého masa (plec) 

45 g čerstvé červené papriky (je ze všech druhů nejsladší, proto také psům nejvíc chutná) 

30 g dýně

150 g bulguru

25 g kyselejšího jablka

50 g špaldových vloček 

1 vejce

hrst polníčku

1/4 lžičky zázvoru

1/2 lžičky oregana 

Bulgur propláchneme a uvaříme dle návodu na sáčku a necháme vychladnout. Poté do robota vkládáme postupně všechny ostatní ingredience, přidáme vychlazený bulgur a rozmixujeme na hladkou směs. Plech vyložíme pečícím papírem, směr rozložíme po celé ploše a dáme péct na 180 stupňů 30 minut. Poté ještě dosušíme v troubě na 170 stupňů asi 1h – 1,5 h. Hmotu nakrájíme na čtverečky a necháme řádně vychladnout, aby bulgurky vyschly a daly se uchovat v lednici. 

               

Dýňové cookies (nebo hrudky) 

70 g dýně hokkaido

150 g žitné mouky (plus na přidání v případě, že se těsto hodně lepí) 

70 g ovesných vloček 

20 g špaldových vloček

20 mrkve

120 g kuřecích jater 

1 stroužek česneku

1 lžíce lněného semínka (opět rozmělnit, namočit a chvilku nechat odpočinout až semínka pustí olej)

1 lžíce dýňového semínka

1 lžíce sušených brusinek 

1 lžíce olivového oleje

100 ml vody (přidávat postupně podle konzistence těsta, nemusí se dát celé množství vody)

Do robota dáme žitnou mouku, přidáme na kostičky nakrájenou dýni a mrkev, játra, vločky, olivový olej, lněné semínko a mixujeme až se utvoří směs. Postupně přidáváme vodu. Potom si nahrubo nadrtíme nožem dýňová semínka a na větší kousky překrájíme sušené brusinky. Semínka a brusinky pak ještě zamícháme do hotové směsi, aby se utvořila v těstě mozaika. Hmotu pak pomocí lžíce klademe na plech vyložený pečícím papírem. Děláme hromádky, které můžeme buď nechat tak (vzniknou hrudky či kuličky) nebo na ně mírně přitlačíme vidličku a vzniknou nám tak cookies (sušenky). Pečeme při 180 stupních 30 minut. 

   

Křupsíci

K tomuto názvu mě inspiroval soused. Vždycky, když naše kluky vidí na zahradě, ptá se: „Tak co psíci?“ … Navíc jsem natrefila v domácích potřebách na vykrajovátko ve tvaru pejska. Takže jsem upekla křupavé pejsky nebo psíky… tedy křupsíky 😀 

160 g kuřecích jater

140 g žitné mouky

60 g ovesných vloček

40 g špaldových vloček

malá hrstička malin

30 g dýně

40 g mrkve

2 lžíce pasírovaných rajčat (nebo pokud máte domácí kečup z rajčat ze zahrádky a bez cukru nebo mírně sladký, můžete jím nahradit pasírovaná rajčata) 

1 vejce

6 lístků máty

1 lžička nasekané čerstvé hladkolisté petržele

10 lístků máty

3 snítky rozmarýnu

V robotu nahrubo nasekáme játra a dýni. Dáme do mísy. Přidáme nasekané bylinky, nahrubo nastrouhanou mrkev, vločky, pasírovaná rajčata nebo domácí kečup, vejce, rozdrobené maliny, mouku a vše dobře smícháme. Směs vymačkáme na plech, vyložený pečícím papírem. Pokud hmota moc lepí, navlhčíme si trochu dlaně a směs rovnoměrně snadno rozetřeme po celém plechu. Pečeme na 180 stupňů 35 minut. Z horké placky vykrajujeme pomocí vykrajovátka pejsky. Pokud vykrajovátko nedotlačíme až na dno pekáče, pomůžeme si opatrně paličkou. Ale jen opatrně, abychom, dámy, nevyděsily manžela, že mu snad děláme řízky 😀 

Sušenky necháme vychladnout a poté dáme do misky s víčkem a uchováváme v lednici, jelikož sušenky obsahují maso a zeleninu. 

            

Bramboráčky s játry a Chia semínky 

100 g jater 

45 g mrkve

15 g celeru

1 batát 

stroužek česneku

1/2 lžičky majoránky

1/2 lžičky Chia semínek (semínek se dává zhruba osmina lžičky na 10 kg váhy psa denně) 

4 hrsti ovesných vloček

2 vejce 

Batát oloupeme a na jemném struhadle nastrouháme. Mrkev a celer nakrájíme na malinké kostičky. Játra buď můžeme naškrábat nožem nebo rozmixovat. Ovesné vločky rozmixujeme nahrubo. Do misky dáme nastrouhaný batát, zeleninu, játra, vločky, rozmačkaný česnek, vejce, majoránku a Chia semínka. Vše smícháme. Na plechu s pečícím papírem tvoříme lžičkou ze směsi malé placičky jako klasické bramboráky, ale pro pejska opravdu malinké. Dáme péct na 180 stupňů 20 minut, poté teplotu snížíme na 160 a pečeme dalších 20 minut. Bramboráčky skladujeme v lednici. 

Podzimní cookies pro zahřátí 

150 g pohanky (nebo pohankové mouky)

50 g ovesných vloček

30 g mrkve

30 g celeru

30 g jablka 

2 lžíce tvarohu (polotučný) 

malá hrst dýňových semínek

1/4 lžičky mletého zázvoru

1/4 lžičky kurkumy

1/4 lžičky Chia semínek 

2 vejce 

1 lžíce slunečnicového oleje

malé kousíčky syrového masa na ozdobení (telecí nebo hovězí) 

Pohanku si rozdrtíme společně s vločkami (pokud máte už přímo pohankovou mouku, je to snazší, jen to pejskovi možná nebude tak křupat). Sypkou směs dáme do misky. Přidáme nastrouhanou mrkev, celer a jablko a ostatní ingredience a celé řádně smícháme, dokud nám nevznikne tužší těsto. Kousky masa můžeme přidat také do těsta nebo jimi syrové cookies nazdobit před pečením. Z hmoty vytvoříme jednotlivé malé placičky, těsto se nelepí, takže půjdou krásně tvarovat. Plech vyložíme pečícím papírem, dáme na něj placičky, které ještě případně dozdobíme kousky masíčka (u opravdových cookies je vidět navrchu čokoláda, tak pejskům dáme místo čokolády maso). Placičky pečeme na 180 stupňů 30 minut. Atraktivitu cookies můžeme zvýšit tím, že je navrchu potřeme například výpekem z masa nebo trochou masového vývaru…

Vůbec nejlepší je dělat tyhle kuličky, když si k obědu děláte třeba telecí řízky nebo hovězí maso, odkrojíte kousek masa, půlku z něj opečete na pánvičce, tímto výpekem pak můžete snadno cookies potřít. Půlku syrového kousíčku masa schováte na ozdobení a nebo je ještě jedna možnost, že maso z pánvičky následně nakrájíte na malinkaté kousky, které dáte do těsta. A pro ty, kteří se nechtějí krájet s pidi kousíčky masa, je tu ještě jedna varianta. Pokud kupujete pejskům jako odměnu malinké proužky sušeného masíčka, můžete nakrájet nebo nalámat tyto kousíčky a přidat je do těsta nebo jen na ozdobu – pokud je budete dávat navrch jako ozdobu, nemusí se kousíčky péct na cookies, ale můžete je navrch přilepit až úplně nakonec třeba vaječným bílkem nebo kapičkou Gervais či jiným tvarohovým sýrem nebo pejskovou oblíbenou paštikou 😀 

           

Podzimní narozeninový dortík 

Nedávno měli kluci narozeniny, tak jsem si řekla, že by bylo hezké udělat jim zdravý dort, když už jim peču zdravé pamlsky. Byla to výzva. Hledala jsem dlouho inspiraci, většinou jsem nacházela recepty s kuřecím masem a rýží, což mi přišlo dost obyčejné. Sice to pejskům hodně chutná, ale nebylo to ničím zajímavé. Tak jsem dala dohromady ingredience, ze kterých peču sušenky a pamlsky a které klukům moc chutnají a výsledek se dostavil 🙂 Benjík by dortík samozřejmě nejradši spořádal i s plastovým talířkem. Charlík tomu moc nevěřil, ale nakonec si dal říct 🙂 Když jsem vyráběla jednotlivé vrstvy dortíků, kluci lítali v kuchyni a ječeli. Dostali od každé vrstvy ochutnat. Jakmile královští ochutnávači byli spokojení, mohla jsem se pustit do další fáze 🙂 Výsledek stál za to, ty jejich pohledy jsou k nezaplacení 🙂

Dort se skládá ze tří směsí, které se postupně vrství na sebe do tvořítka. Hlavní složku tvoří samozřejmě maso… cca 500 g hovězího, které rozdělíme na třetiny a každou třetinu použijeme do jedné vrstvy, vývar také rozdělíme na tři díly.

Tady je recept: 

Batátový „korpus“ 

1 batát

1/4 dýně Hokaido 

20 g bulvového celeru 

1 lžička bazalky (může být i sušená)

1/4 lžičky kurkumy

1 vejce

1/3 vařeného hovězího masa 

Batát a celer oloupeme a nakrájíme na kostky. Dýni neloupeme a taktéž nakrájíme na kostky. Zeleninu dáme vařit do předem připraveného vývaru z hovězího masa (do 1/3 vývaru). K zelenině ještě přidáme bazalku a kurkumu. Když je zelenina měkká, přidáme jedno vajíčko a rozmixujeme na kaši. Do kaše přidáme na kostičky vařené hovězí (1/3).  Plech vyložíme pečícím papírem a na něj vlijeme směs. Dáme zapéct na 180 stupňů asi 40 minut, dokud směs mírně neztuhne, aby se zbavila přebytečné vody a vajíčko nebylo syrové. Navíc, když se jednotlivé dvě vrstvy (batátová a řepná) upečou, lépe pak chutnají 🙂 

Řepný „korpus“ 

1 předvařená červená řepa

140 g bulguru 

1 stroužek česneku

1/4 lžičky heřmánku (nemusí být, dávala jsem proto, že jsou kluci nastydlí), může se použít oregano či rozmarýn

1 vejce 

opět 1/3 hovězího masa + 1/3 vývaru 

Bulgur propláchneme a dáme vařit do druhé 1/3 vývaru. Pokrájíme do něj na kostičky nakrájenou červenou řepu, bylinky, vejce a rozmixujeme. Přidáme na kostičky nakrájenou 1/3 hovězího masa. Směs opět nalijeme na plech s pečícím papírem a opět, jako první vrstvu, dáme péct na stejnou dobu i teplotu. 

Špenátový krém 

hrst čerstvého špenátu 

1/3 hovězího masa 

hrst nasekané čerstvé petržele 

Špenát nasekáme společně s petrželkou a přidáme do vývaru s masem a rozmixujeme na krém. 

Připravíme si talířek nebo plastový tácek či psí mističku. Vezmeme kulaté tvořítko (pokud nemáte, můžete použít například konzervu od broskvového kompotu s odříznutým dnem) a přiložíme na talířek, na kterém budeme dortík vytvářet. Jako první vrstvu použijeme tu s řepou a bulgurem. Lžící z plechu vyškrabáváme hmotu (jelikož to tvořítkem vyříznout moc nejde – zkoušela jsem to 😀 ) a tu pak dáme v tenké vrstvě do tvořítka a ještě lžící uhladíme. Na řepnou vrstvu dáme špenátový krém (zhruba stejné množství). Navrch přijde batátová vrstva. Postup takto opakujeme dvakrát. Končíme batátovou vrstvou, která se pak následně zdobí. Vrstvy trochu přitlačíme a vyhladíme, aby se dortík nerozpadl. Odstraníme opatrně tvořítko a dort dozdobíme. Na ozdobu jsem použila papriku, kterou jsem vykrojila do srdíčka, jablíčko vykrojené do lupínku a domácí játrovou sušenku ve tvaru kostičky. Dort dáme do lednice. Pejskům servírujeme dortík tak hodinku po vyndání z ledničky, aby měl pokojovou teplotu. 

Směs Vám určitě zbude (u nás vyšla na dva dortíky a ještě tak třetina od každé směsi zbyla), jelikož se do tvořítka vejde jen část, ale to nevadí, dá se druhý den použít jako normální krmná dávka, pokud pejskovi zachutná. 

           

Nedávno se tímto dortíkem inspirovali naši kamarádi Míša s Lukášem a upekli své fence Carrie dort k narozeninám. Míša si ho upravila podle sebe a podle toho, co mají jejich fenky rády. Fantazii se meze nekladou a my jsme moc pyšní na to, že i když Míša nikdy psí dort nedělala, pustila se s vervou do tohoto, který není zrovna jednoduchý a moc se povedl! Míšo, máš můj obdiv a moc děkuji za svolení uveřejnit fotky. Přátelé, jen tak dál. Pečte, foťte, posílejte fotky stejně jako Míša a Lukáš. Budeme moc rádi, když se pochlubíte s Vašimi výtvory. 

   

Při výběru surovin do psích pamlsků nebo i barfu bychom se měli řídit podle jednotlivých měsíců v roce a tím, co je zrovna dostupné. Pokud má člověk zahrádku a pěstuje si svou zeleninu a ovoce, konzumuje také to, co mu zrovna vyrostlo na záhonku či na stromě. Stejně tak je tomu u psů. Pes si samozřejmě klidně sám na záhonku pochutná na jahodách nebo sem tam zobne rybíz z keře nebo sebe popadané švestky (tam pozor na pecky). 

Koláčky s kuřecím masem a zelím 

140 g vařeného kuřecího masa (může být i pečené, třeba zbytek od oběda, ale pozor na sůl a koření!) 

200 g ovesných vloček 

20 g dýně Hokaido 

1 mrkev

1 lžička lněných semínek (roztlučených v trošce vody)

1/2 lžičky chia semínek

hrst kysaného zelí 

2 vejce

Mrkev a dýni nastrouháme na jemném struhadle. Kuřecí maso nakrájíme na malé kousky a dáme do misky. Přidáme nahrubo mleté ovesné vločky, dvě vejce, semínka a zelí. Vše dobře smícháme, aby se ingredience dobře spojily. Ze hmoty tvoříme malé kuličky, které dáme na plech vyložený pečícím papírem a pak na ně přiložíme vidličku a utvoříme placičky. Pečeme na 180 stupňů 25 minut dozlatova. 

     

… a pokračujeme v krasojízdě 😀 

Pohankové kytičky 

150 g pohankové mouky (+ na dosypání v případě lepivého těsta a na podsypání na válu) 

60 g ovesných vloček 

lžíce nasekané hladkolisté petržele 

lžička bazalky (může být sušená… v případě, že pejsek nemá rád voňavé pamlsky, dejte půl lžičky, aby víc cítil maso)

1/2 lžičky sušeného drceného šípku (přidává se hlavně v případě nachlazení pejska jako výborný zdroj vitaminu C, takže je vhodné péct pamlsky se šípkem hlavně na podzim a v zimě) 

60 g jablka 

30 g celeru

1/2 lžičky Chia semínek

80 g masa (měla jsem zrovna vařené kuřecí krky, ale můžete dát jakékoli maso nasekané najemno) 

1 lžíce tvarohu

1 vejce

Jablíčko a celer nastrouháme na hrubém struhadle. přidáme vločky, semínka, maso, tvaroh, vejce, bylinky, šípek a nakonec sypeme mouku. Vše dobře propracujeme na hladké těsto. V případě, že se těsto lepí, přisypeme ještě mouku. Těsto vyválíme asi na 0,5 cm plát a vykrajujeme malinké kytičky (v případě pejska o váze zhruba 20 kg a více, vykrajujeme samozřejmě větší, tyhle by v tlamičce ani necítil 😀 ). Kytičky dáme na plech s pečícím papírem a pečeme na 180 stupňů asi 30 minut. Kytičky se hodí na výcvik nebo hru se psem. Zkoušela jsem to našim „klukům“ dávat jen tak, ale Charlík to moc nechtěl. Ale když jsme jim z toho udělala hru a kytičku dostali za odměnu, tak se mohl zbláznit a všechny kytičky se snědly 🙂 

Dýňovo mrkvové muffinky

Přiznám se, že k tomuhle receptu jsem byla na chvilku trochu skeptická. Říkala jsem si, že sice jsou tam játra, ale když jsou schovaná po vrstvou dýně a mrkve, tak mi to kluci nebudou žrát. Ale nakonec jsem sebrala odvahu a šla do toho. A byla jsem fakt překvapená, až dojatá, jak jim to chutnalo. Muffinky by sežrali naráz i s talířem a jak po nich byli spokojení, šťastní… Charlík si dokonce vzal svého oblíbeného plyšáčka a chtěl si hrát a pak lítal jako smyslů zbavený, to už se dlouho nestalo! Tyhle muffinky můžete péct vlastně celý podzim až do zimy, dokud je k dispozici dýně a čerstvá mrkev. Je to to nejlepší, co pejskovi můžete dát a já Vám za to ručím, že on to pozná 🙂 

Tady je recept na 12 muffinků: 

250 g dýně Hokaido

50 g mrkve

70 g drůbežích jater (zbytek jater z balíčku si můžete schovat a upéct ještě navrch na ozdobu muffinků a nebo z nich vyrobíte úžasné žvýkačky, které bude chlupáč milovat – recept v následujícím příspěvku)

cca 5 g čerstvého křenu

1 lžíce kysaného zelí

15 g jablka

2 lžíce polenty

1/2 lžičky zázvoru

1/4 lžičky kurkumy

stroužek česneku

na vymazání formy kousek másla a na vysypání kokos 

Dýni a mrkev nakrájíme na kostičky, přidáme zázvor, kurkumu a celý česnek a uvaříme. Po uvaření vodu slijeme. Mezitím si nastrouháme hrubém struhadle jablko a na jemném křen. K nastrouhanému jablku s křenem přimícháme lžíci zelí (slijeme z něj vodu, jinak by se muffinky rozmočily). Dýni s mrkví ještě teplou rozmačkáme na kaši, přidáme 2 lžíce polenty a zamícháme, aby se utvořila hladká kaše. Formičky na muffinky vytřeme máslem a vysypeme kokosem (já jsem použila pouze papírové košíčky, takže jsem nevysypávala formu, ale muffinky z těch košíčků moc nešly vyloupnout, je tedy lepší vysypat formu kokosem). Do formiček dáme lžíci dýňové kaše, pak pár malých kousků syrových jater (do každé formičky tak 2-3 kousky) a ještě na játra dáme trochu zelí s jablkem a křenem (pokud zelná směs zbude, nevadí, pejsek to může dojíst, prospěje mu to). Navrch dáme další vrstvu dýňové kaše a uhladíme ji i po stranách, aby se vrstvy hezky spojily. Pečeme na 180 stupňů 30 minut. Díky syrovým játrům uvnitř vůně masa prostoupí do celého muffinku, takže pejsek je bude krásně cítit a psi obecně mají rádi i vůni česneku, takže to pro ně bude hodně lákavé 😀 

             

… co se zbytky celých jater, když děláte například knedlíčky do polévky a nebo máte zbytky jater z dýňovo mrkvových muffinků? Usušte je pejskům, budou Vám za to ručičky líbat a to doslova 😀 

Játrové žvýkačky s bylinkami 

Kuřecí játra nakrájíme na kousky (ale můžete nechat klidně velké kusy) a buď je uvaříme cca 3-5 minut ve vodě nebo opečeme na pánvi. Natrháme si pár snítek máty a asi 4 lístky šalvěje. Do hmoždíře dáme 1 lžičku olivového nebo slunečnicového oleje a v něm pořádně nadrtíme nasekanou mátu a šalvěj. V této pastě pak obalíme játrové kousky a dáme je sušit do trouby na 120 stupňů zhruba na hodinu a půl (v případě, že máme játra na velké kusy, sušíme tak 2 hodiny). Játra zčernají a mají tuhou konzistenci. Krásně se pejskům žvýkají a díky bylinkám do jejich tlamiček dostanete i trochu zdraví na zoubky a dásně 🙂 Tyhle játrové žvýkačky můžete použít i při výcviku nebo při procházce. Ale pozor, s játry opatrně, dávkovat s mírou, i když to bude hodně těžké 😀 

     

Hruškové sušenky s anýzem 

200 g mletého masa (vepřové nebo kuřecí, krůtí)

200 g ovesných vloček 

1 celá hruška 

hrst sušených brusinek

1/4 lžičky anýzu 

1/2 lžičky sušeného šípku 

Všechny ingredience dáme do robota a rozmixujeme na kaši. Rozprostřeme na plech s pečícím papírem a dáme péct na 180 stupňů na 35 minut. Poté nakrájíme na kostičky či vykrájíme různé tvary vykrajovátkem. 

     

Kapusťáci 

200 g mletého masa

50 g pohankových vloček 

50 g ovesných vloček

2 žloutky + zbylé skořápky ze dvou vajec nebo kupovaný prášek z vaječných skořápek (

dávka skořápek, by neměla přesáhnout 1 gram denně, stačí ¼ čajové lžičky)

6 ks růžičkové kapusty

stroužek česneku

lžíce hladkolisté petržele

3 lžíce lněného semínka 

1/2 lžičky Chia semínek 

Vaječné skořápky nejprve dobře rozdrtíme (co nejvíce to půjde, můžeme drtit i v hmoždíři a nebo pokud máme nasušené skořápky a nadrcené na prášek už z obchodu, je to nejjednodušší). Do robota pak přidáme mleté maso, petrželku, česnek, na kousky nakrájenou kapustu, Chia semínka, lněné semínko, žloutky, ovesné vločky a pohankové vločky  a nesmí chybět samozřejmě nadrcené skořápky. Vše rozmixujeme.  Hmotu vymačkáme na plech s pečícím papírem a pečeme na 180 stupňů asi 30-35 minut. Z ještě teplé placky vykrajujeme obdélníčky (nejlépe to jde vlnkovaným vykrajovátkem na cukroví, ale jde to i kráječem na pizzu nebo nožem). 

           

Banánové křupky s kokosem 

1 zralý banán

200 g ovesných vloček

100 kuřecího masa (může být pečené třeba od oběda)

2 lžíce kokosu

1/2 lžičky chia semínek

1 lžíce lněných semínek

2 lžíce ovčího jogurtu

1/2 lžičky mletého zázvoru 

Všechny ingredience rozmixujeme v robotu a směs vymačkáme na plech s pečícím papírem. Pečeme na 180 stupňů cca 30-35 minut dozlatova. 

Náš Benjík se po banánu může zbláznit, miluje ho, takže tyhle křupky zbožňuje. Pro něj by tam to maso ani být nemuselo. S Charlíkem to byl napřed boj, banán nemusí, takže odmítl. Namazala jsem mu sušenku výpekem z kuřete. Zblajnul to. Říkala jsem si: „hurá, třeba to nakonec bude žrát.“ No překvapil mě, když jsem mu dala po hodině další, nenamazanou a on si vzal. Zjistil, že nic jiného nedostane a když to žere i brácha, tak to asi tak špatné nebude 😀 

     

Na nápad na další recept mě přivedla moje kamarádka, která v tu dobu chystala narozeninovou oslavu pro svou fenku. Na pořádné oslavě nebo zahradní party přece nemůžou chybět hamburgery! No jo, ale jak to udělat, aby ty bulky nebyly kynuté a daly se vyrobit z něčeho, co je pro psa neškodné a prospěšné. V jedné knížce o vaření pro psy je sice recept na psí hamburgery, ale do receptu dávají pouze mouku. Sice bezlepkovou, ale přišlo mi to nezajímavé. Vzpomněla jsem si,  že pekárny pečou i z bramborového těsta různé bulky a housky. Tak proč to neudělat i pro psy. Našla jsem si jeden recept, místo brambor dala batáty a bylo vyřešeno. Recept je strašně jednoduchý a „hambáče“ měly velký úspěch 😀 Takže až budete na jaře nebo v létě znovu grilovat a dostanete chuť na hamburgery, vzpomeňte si i na své čtyřnohé kamarády a upečte jim taky, přestanou na vás mlsně koukat pod stolem a věřte, že společné jídlo stmeluje, nejenom lidi s lidmi, ale i lidi se zvířaty 🙂 

Mini hamburgery 

polovina batátu

200 g pohankové mouky

2 lžíce olivového oleje

1/2 lžičky jedlé sody

stroužek česneku

špetka rozmarýnu

1 lžíce lněného semínka

1/2 lžičky chia semínek 

1 vejce na potření a špetka sezamových semínek na posyp 

na masovou směs: 

cca 250 g mletého hovězího masa (může být i více, záleží na tom, jak velké budete dělat burgery) 

1 lžička hořčičného semínka

1 menší kulička předvařené řepy

na dozdobení rajče, listový salát (směs salátů nebo ledový, rukola, polníček…), případně okurka, kousek plátkového sýra (Gouda nebo Čedar), Kousek červené papriky a místo majonézy kozí nebo ovčí jogurt (variací je mnoho, záleží na tom, co má pejsek rád a co máte zrovna doma v ledničce, já jsem měla pouze rajče, papriku a sýr a místo salátu jsem dala snítku petrželky a chutnalo jim 😀 ) 

Batát nakrájíme na kostičky, přidáme oloupaný stroužek česneku a uvaříme. Česnek pak můžeme vyndat nebo pokud ho má pejsek rád a nevadí mu na zažívání, vyndavat nemusíme. Slijeme vodu, batáty rozmačkáme (případně společně s česnekem) a necháme dobře vychladnout. Po vychladnutí přisypeme pohankovou mouku, jednou sodu a nasekaný rozmarýn. Lněné semínko namočíme do teplé vody a necháme bobtnat. Poté trochu nadrtíme a přidáme do těsta a přisypeme ještě chia semínka, přilijeme olivový olej. V případě potřeby můžeme přidat ještě trochu mouky. Utvoříme hladké těsto a z něj 8 kuliček, které na plechu trochu rukou stlačíme, pomašlujeme rozšlehaným vejcem a posypeme sezamovým semínkem. Dáme do trouby péct na 200 stupňů 15 minut a poté teplotu snížíme na 180 a pečeme ještě 30-35 minut.

Mezitím si připravíme masovou směs. Mleté maso v misce smícháme s nastrouhanou červenou řepou (nejlépe na jemno), přidáme hořčičné semínko a utvoříme placičky, které dáme na plech. Na plechu ještě do každé placky uděláme malý důlek, aby se maso rovnoměrně propeklo. Placky by před upečením měly být maličko větší než bulka, jelikož při pečení zmenší objem. Pečeme na 180 stupňů 30 minut. 

Vychladlé bulky podélně rozkrojíme, na spodní část dáme trochu ovčího nebo kozího jogurtu, pokud máme. Pak list salátu, na něj položíme masový burger a navrch ještě rajče, papriku a třeba okurku a může být ještě i zelená bylinka (petržel, máta, bazalka, řeřicha…). Přiklopíme vrchní polovinou bulky a podáme hafíkovi…pozor na prsty!!! 😀 

                 

Tuňákové kostky 

malá konzerva tuňáka ve vlastní štávě

150 g ovesných vloček

1 vejce

1 středně velká nastrouhaná mrkev

1/2 lžičky Chia semínek

1 lžíce dýňových semínek 

1 lžička sezamových semínek

hrst čerstvé bazalky

hrst čerstvé petrželky

2 lžíce olivového oleje

Tuňákovou konzervu slijeme (šťávu zatím necháme stranou) a dáme do misky. Přidáme nadrcené ovesné vločky, semínka, vejce, nastrouhanou mrkev (na jemno), nasekané bylinky, olej a vše dobře smícháme. Pokud je směs příliš sypká, přidáme trochu šťávy z tuňáka. Směs vymačkáme na ples s pečícím papírem a pečeme na 180 stupňů 30 minut. Upečené těsto nakrájíme na kostičky. Struktura je hrubší, takže je možné, že kostičky půjdou dobře odlamovat i v ruce z nakrájených pruhů. Pokud chcete kostky pevnější a nezáleží Vám na tom, aby byla vidět struktura či jednotlivé složky sušenek, můžete vše před pečením rozmixovat v robotu a teprve pak vymačkat na plech. 

Dýňáci 

140 g dýně Hokaido

160 g krůtího masa

200 g ovesných vloček

2 lžíce pohankových vloček

1 lžíce lněných semínek

1 lžíce dýňových semínek

1 lžíce olivového oleje

hrst bazalky

1 vejce

Všechny suroviny dáme do robota a rozmixujeme na hladkou směs. Tu pak vymačkáme na plech s pečícím papírem. Pečeme při 180 stupních 35 minut. Z placky vykrajovátkem vykrojíme dýně nebo placku nakrájíme na kostičky, když nemáme vykrajovátko. Pejskům je to v podstatě jedno 😀 Tvar dýně se hodí pro velká plemena jako velký pamlsek a nebo jako dárek či na Halloween 🙂 

     

Cuketové donuty 

150 g kuřecího masa

1/2 cukety

12 lžic ovesných vloček (v případě vegetariánské varianty snížíme množství vloček na polovinu) 

1 vejce

hrst bazalky

rozmarýn

1/2 lžičky majoránky 

1 stroužek česneku

1 lžíce lněného semínka

1/2 lžičky chia semínek

olej na vymazání formiček

strouhaný kokos na vysypání (může být i bezlepková mouka) 

Všechny ingredience kromě oleje a kokosu dáme do robota a rozmixujeme na hladkou směs. Formičky na donuty vymažeme olejem a vysypeme kokosem. Pak do nich postupně navrstvíme hmotu tak do 3/4, hmota ještě trochu při pečení vyskočí. Pečeme při 180 stupních 30 minut. V případě, že nemáte formičky, stačí vykrájet z hmoty kolečka a z každého kolečka malinkým, kulatým vykrajovátkem vyjmout prostředek. Donuty sice nevyskočí jako ve formě, ale tvar bude podobný. Úspěch zaručen, málem mi to sežrali i s formičkami a nepovedených fotek je tentokrát opravdu dost, v té rychlosti nebylo možné je vyfotit 😀 

           

Sádlové koláčky

70 g dýně Hokaido

100 g mrkve

1 malá předvařená řepa

130 g ovesných vloček

170 g pohankových vloček 

1 stroužek česneku

malá snítka rozmarýnu

hrst čerstvé bazalky

lžička sezamového semínka

lžíce dýňového semínka 

2 lžíce sádla 

Vše v mixéru rozmixujeme na tuhou kaši, ze které tvoříme kuličky a ty pak na plechu (vyloženém pečícím papírem) mírně zmáčkneme dlaní do tvaru koláčku. Pečeme na 180 stupňů 20 minut a dále 1 hodinu sušíme při teplotě 120 stupňů. 

       

 Pořádná kačena s knedlíkem a zelím 😀 

Vařené kachní maso z křídel či stehna (může být i tzv. polévková směs) 

Syrové zelí nakrájené na jemné nudličky (cca větší hrst) 

1/4 jablka nakrájeného na nudličky nebo menší kostičky

5 ks sušených brusinek

špetka tymiánu, rozmarýnu a majoránky

pár kapek citronové a pomerančové šťávy

na 2 malé knedlíčky: 

1 vejce

2 lžíce jáhlových vloček či lžíce uvařených jáhel 

Kachní maso uvaříme, necháme vychladnout a obereme od kosti. Nakrájené zelí smícháme s jablkem, brusinkami, bylinkami a zakápneme šťávou z citrusů (ta zmírní tučnost masa), promícháme a necháme chvíli odležet. Mezitím na pánvičce (pokud možno bez oleje) uděláme míchané vajíčko, do kterého ještě ve skoro syrovém stavu přidáme uvařené jáhly nebo jáhlové vločky a řádně mícháme, dokud se směs nespojí. Z ještě vlažné směsi vajíčka a jáhel tvoříme kuličku, kterou pak zmáčkneme do knedlíčku a necháme vychladnout. Do misky dáme pejskovi maso, přidáme zelí a knedlíčky. Můžeme ještě „vytunit“ přidáním namočených lněných semínek, chia semínek a listové zeleniny jako je třeba čerstvý špenát a rukola nebo řeřicha. Pokud by pejsek měl problém s tím, že v misce pro tu směs „lupení“ a knedlíku nevidí maso, klidně knedlíčky rozdrobte a vše zamíchejte dohromady. Já jsem to těm našim mlsounům udělala také 😀

Můžu Vám upřímně říct, že není hezčí pohled na psa, který má z jídla požitek…je šťastný, hraje si, přinese Vám svého oblíbeného plyšáka jako poděkování, olíže celý obličej či kouše rukáv na znamení hlubokého přátelství… 

   

Bylinky a přírodní strava jako zdroj zdraví a vitality psa

Už staří Římané znali léčivé účinky různých bylin. A protože už v té době lidé měli jako domácího mazlíčka a přítele psa, především chrta, bylo přirozené, že se na jeho vitalitě a léčbě různých obtíží podílely právě bylinky. Ve středověku byl pes brán jako nejvěrnější přítel a člen rodiny. Tehdy se bylinkami zabývaly především ženy, které byly následně pronásledovány pro čarodějnictví, jelikož uměly uvařit bylinkové lektvary, kterými léčily také domácí zvířata, hlavně krávy, ale i například psy. „Čarodějné bejlí“ sbíraly hlavně o půlnoci nebo při úplňku, kdy měly bylinky magickou moc. Mnohdy se ale stalo, že nemocná kráva i přes tuto péči uhynula, tudíž byla žena nazvána čarodějnicí, pronásledována a upálena na hranici, jelikož pro tehdejšího člověka například kráva znamenala zdroj obživy a úhyn zvířete bylo zlé znamení. Jak jsem již zmínila, také pes byl ve středověku považován za přítele člověku rovného, proto o něj panovníci či členové královské družiny náležitě pečovali. Tudíž není vůbec zvláštní, že se dbalo i na stravu a zdraví psích miláčků u dvora. Tradice léčení domácích mazlíčků bylinami s upálením čarodějnic nezmizela, přetrvala do dnešních dob. Dnes už se z bylin vyrábějí především tinktury, kapičky, olejíčky, ale nejpřirozenějším způsobem léčení bylinkami u psů je přidání do stravy. Některé bylinky dokonce psům vysloveně chutnají, jako například bazalka, petržel, tymián, majoránka, rozmarýn či oregano.

Dnes se bylinky používají hlavně na ochranu proti parazitům a blechám, ale dají se s nimi léčit i závažné kožní choroby, prašivina, psinka, ledvinové i jaterní nemoci, anemie, artritida, cukrovka a dokonce i šedý zákal, nemoci srdce a zažívací potíže.

Bylinky pomáhají při ozdravném procesu. Působí pomaleji než klasické tablety, ale více do hloubky. Dokáží podpořit správné vyměšování, tudíž i vylučování škodlivých látek z těla psa. Obsahují i velmi cenné vitamíny a minerály. Bylinky se používají ve spojení s čínskou medicínou, neurologií a fyzioterapií. Samozřejmě, že se bylinky nejčastěji přidávají do stravy psa, což je přirozenější než vařit odvary, v přírodě se pes (vlk) živí masem, bobulemi a také bylinami, které najde v trávě. Přírodní strava může psovi pomoci od spousty zdravotních problémů a bylinky jsou nedílnou součástí terapie. V přírodě si pes nebo vlk najde v trávě spoustu bylinek a rostlin, které mu pomáhají s trávením a obtížemi. Přirozenou stravou s přídavkem bylin se mohou zmírnit například artritické obtíže, když přidáme psovi do misky čerstvou a jemně nastrouhanou zeleninu (mrkev, celer, červená řepa).

Krmením přírodní stravou s čerstvými bylinkami klesá u psů počet blech a parazitů, kteří se množí především díky granulované stravě. Blechy můžeme vyhnat z psího kožíšku s pomocí česneku nebo pivovarských kvasnic. Dalším odpuzovačem blech je přípravek, který se nedává přímo do stravy, ale nanáší se na kůži. Vyrábí se z citronu a vroucí vody. Celý citron včetně kůry přelijeme vroucí vodou a necháme odstát do druhého dne. Pokud se pes hodně drbe a má velké kožní obtíže, měl by mu citron ulevit. Také pomáhá bylinný pudr, který se vyrábí ze sušené směsi bylin (eukalyptus, rozmarýn, fenykl, pelyněk a routa vonná). Směs rozdrtíme na drobný prášek, který následně aplikujeme do kožichu až ke kořenům chlupů. Použijeme několikrát týdně. Jakmile psovi aplikujeme pudr do kožichu, jdeme s ním hned ven, jelikož blechy pak rychle opouštějí srst.

A jaké bylinky použít v kuchyni? Seznam některých velmi účinných bylinek jsem uvedla již dříve, ale je zde ještě pár jedinců, které jsem nezmínila:

Řeřicha zahradní  

Povzbuzuje chuť k jídlu a napomáhá dobrému trávení, čistí krev.

Kerblík

Protizánětlivé účinky, detoxikace jater a ledvin. POZOR! Nepodávat březím fenám

Bazalka (pro doplnění)

Protistresové účinky, povzbuzuje chuť k jídlu a rovná trávicí potíže a nadýmání. Nepodávat březím fenám, stimuluje dělohu! Kojícím fenám ji můžeme občas do stravy zamíchat, podporuje totiž tvorbu mléka.

Listy ostružníku  

Hubí plísně a napomáhají proti zánětům, při kašli, bronchitidě a zánětu dásní. Dobré i proti průjmu

A zde je rozdělení některých bylin podle toho, jaké potíže léčí:

Nervový systém:

Heřmánek pravý 

Tiší bolest…

Oves 

Posiluje nervy, užívá se u zvířat se sklony k epilepsii, svalovými záškuby nebo s třesem, který je způsoben oslabením organismu.

Sporýš lékařský 

Užívá se při depresích nebo oslabené nervové soustavě, posiluje mozek.

Čekanka obecná 

Vhodná pro citově závislá zvířata s majetnickými sklony, která trpí stresem například z odloučení.

Ořešák 

Je vhodný pro zvíře se sklony k agresivitě vinou dominantního agresivního majitele nebo vrozenou agresivitou po rodičích.

Horní cesty dýchací:

Máta peprná 

Vhodná proti kašli, který se štěkáním jen zhoršuje a pes má při něm takový hrubý hlas.

Divizna malokvětá 

Výborná na suchý a dráždivý kašel, který se zhoršuje především v noci, kdy je pes v klidu, je vhodná i při problémech s polykáním.

Kůže:

Echinacea angustifilia – léčí kožní obtíže

Aloe vera – hojí poranění nebo hnisající

Levandule – růst srsti

Ledviny:

Proskurník lékařský  kořen, výborný na ledviny

Petržel – výborná na ledviny

Pastinák  detoxikace ledvin

Močový měchýř:

Přesličkazáněty, sklony k častému či nekontrolovanému močení

Kokoška pastuší ulevuje při bolestech způsobených močovými kameny

Artritida revmatismus:

Dřišťál –  revmatismus či artritida (svalová a kloubní bolest ve spojení s močovými a ledvinovými kameny)

Nádor mléčné žlázy:

Vodilka – při léčbě jakéhokoliv druhu rakoviny, hlavně pokud pes začne hodně hubnout

Jak vidno, bylinky a zdravá čerstvá strava pomáhají proti všem psím neduhům a zajišťují pejskovi zdravé zažívání, správnou funkci orgánů a dávají pocit štěstí z dobrého jídla a zdravého organismu. Jelikož i já svým dvěma chlupatým miláčkům vařím a přidávám bylinky, vždy mě těší ten jejich pohled, když ví, že je už jídlo chystá. Hrozně se těší, mají z jídla požitek a hlavně jim prospívá. Na zahrádce máme spoustu bylinek a s příchodem jara se už nemůžu dočkat, až vyraší kopřivy, pampelišky, sedmikrásky a bylinky na zahrádce a budu je přidávat chlupáčům do masa. Vím, že jim tahle strava chutná a jsou zdravější, veselí, šťastní a vždy mi za dobré jídlo poděkují olíznutím, mazlením či hrou s jejich oblíbenou hračkou. Tyhle okamžiky mě stále nepřestávají dojímat. Vážně to za ten pocit štěstí a vzájemné lásky stojí…

Psí zmrzlina

V létě, kdy teploty nebezpečně stoupají, je třeba pejsky ochladit, jinak hrozí přehřátí. Mnozí majitelé psů jim dávají zmrzlinu, kterou si koupí u stánku pro sebe. Říkají si, že je to vanilková, ta jim neublíží. Ale bohužel si páníčci neuvědomují, že v kupované zmrzlině je spousta chemie. Velmi nebezpečná je i tolik oblíbená čokoládová, může být pro psa toxická. Nejlepší je udělat svému čtyřnohému mazlíčkovi domácí zmrzlinu. Když už jsou v lese borůvky a na zahrádkách dozrávají jahody, či maliny a ostružiny, páníčci si na nich pochutnávají, nebo si z nich také dělají zmrzlinu pro sebe. Tak proč to nedopřát i pejskovi. U domácí zmrzliny jste si jistí složením, je bez chemie a nezabere příliš mnoho času. Nejjednodušší je rozmixovat jogurt nebo kefír z různými druhy ovoce. Nejlepší a nejzdravější jsou jahody, maliny, borůvky, ostružiny, jablka a banán. Říkáte si:“ no jo, ale ten můj rozmazlenec se jogurtu ani ovoce nedotkne, jak tam není maso, tak to plive“. Samozřejmě, náš Charlie taky. Tak jsem na něj ušila boudu a zmrzlinu mu trochu „vytunila“…. 

Ingredience: 

kuřecí či kachní játra (stačí tak dva větší kousky jater nakrájet na malé kostičky – ze zbytku jater můžete upéct sušenky 😀 ) 

sušené nebo čerstvé bylinky (bazalka, tymián, rozmarýn)

lžička olivového oleje

kousek jablíčka

hrst zahradního nebo lesního ovoce (může být mražená směs)

1 ovčí jogurt

pár lžic kuřecího nebo krůtího vývaru

Játra nakrájíme na malinké kostičky, které spolu s bylinkami osmahneme na olivovém oleji a necháme vystydnout. Přidáme vývar, ovčí jogurt a rozmačkané lesní ovoce a jablíčko nakrájené na malinkaté kostičky. Směs smícháme a plníme do tvořítek na led nebo do silikonových forem různých tvarů. Dáme do mrazáku. Pokud je pro psa zmrzlina po vyjmutí z mrazáku moc ledová, necháme na chvilku povolit nebo na pár sekund rozmrazíme v mikrovlnné troubě. Uvidíte, že vůně jater a vývaru bude neodolatelná i pro toho největšího mlsouna, mám to vyzkoušené 😀 

   

Masové bábovičky

Naši chlupáčci milovali kuřecí tlačenku. Vždy, když jsme jí doma rozdělali k večeři, už byli pod stolem a zahrnovali nás svými kouzelnými prosebnými pohledy. Samozřejmě, že každý kousek dostal. Napadlo mě udělat jim jako odpolední svačinku nebo jako mlsku třeba na významný den takovou domácí kuřecí tlačenku se spoustou zeleniny, masa, semínek. Nechtěla jsem však použít klasickou želatinu a byla jsem líná vařit se s prasečími nožkami kvůli pár kouskům báboviček. Tak jsem hledala jinou alternativu. A našla jsem AGAR. Je to přírodní želírovací prostředek. Vyrábí se z mořských řas a používá se především v asijské kuchyni do dezertů. Velmi dobře drží tvar po uvaření a dezert se dobře krájí. Dobře tuhne i za vysoké pokojové teploty. Ale pozor, špatně tuhne při použití čerstvého ovoce jako je kiwi, ananas, mango, či broskev. Toto čerstvé ovoce obsahuje enzymy, které při styku s želatinou či Agarem zabraňují želírovacímu procesu. Proto je dobré tento druh ovoce napřed uvařit či použít kompotované. Agar je k dostání v prášku či vločkách.  1 lžička agarového prášku = 1 lžíce agarových vloček = 1 lžička práškové želatiny = cca 1,5 g plátkové želatiny. Na pevné želé použijte 2 lžičky agarového prášku na 600 ml tekutiny (anebo podle návodu). Agar nechte přibližně 15 minut nasáknout tekutinu, pak směs jemně přiveďte k varu a za stálého míchání zvolna vařte, aby se rozpustil (5 minut prášek, až 15 minut vločky).

200 ml kuřecího vývaru

kousky vařeného kuřecího masa 

kousek jablka, salátové okurky a červené papriky 

bazalka 

1/2 lžičky Agaru v prášku

špetka lněného semínka, sezamového semínka a špetka Chia semínek 

Do kuřecího vývaru přidáme kousky vařeného kuřecího masa a Agar a necháme chvilku odstát. Poté přivedeme k varu a za stálého míchání vaříme cca 2-5 minut. Přidáme na kousíčky nakrájenou zeleninu, jablíčko a nasekanou bazalku. Nasypeme semínka a necháme směs mírně vychladnout, aby semínka natáhla vodu. Poté směs plníme do malinkých papírových košíčků a dáme do lednice ztuhnout. Při konzumaci se ty chlupaté blázny nepodařilo vyfotit, takže vyšla jen jedna fotka a ještě k tomu ne moc seriozní 😀 Aspoň vidíte, že to bylo k jídlu, sežrali by to i se mnou 😀 

     

Nanuky

Pejsci v teplejších jarních dnech nebo v parném létě milují ledové pochoutky v podobě různých druhů zmrzlin z jogurtu a ovoce s přídavkem malých kousíčků masa pro ty vybíravé strávníky. Stejně tak budou milovat „cuc na špejli“, čili nanuk 🙂 Vyzkoušela jsem ho nedávno a musím říct, že měl velký úspěch. Nejenom, že klukům moc chutnal, ale hrozně je bavilo nanuk kousat ze špejle a předháněli se, kdo ukousne největší kus. Navíc když nanuk voní masem, je to o to větší pochoutka. Výhodou je, že do něj můžete dát syrovou i vařenou zeleninu, ovoce, maso, kousky jater, bylinky, semínka, prostě všechno. Je to barevné, voňavé a lákavé. Já jsem udělala čistě zeleninový s masem, bylinkami a semínky a zmizel opravdu hodně rychle. 

Ingredience: 

vařená dýně (Hokaido, máslová dýně…) 

předvařená červená řepa

vařená brokolice

bylinky (bazalka, rozmarýn, libeček…) 

cca 200 ml drůbežího vývaru

pár kousků vařeného kuřecího masa

Chia semínka a lněné semínko

Do tvořítek na nanuky vrstvíme postupně vařenou řepu, dýni (Hokaido nemusíme před vařením loupat, ale máslovou dýni je třeba napřed oloupat) a brokolici. Poté přidáme kousky masa i s vývarem, do kterého ještě dáme namočit semínka a přisypeme bylinky. Zapíchneme plastovou tyčku od tvořítka nebo můžeme dát klacík či koupené tyčky na nanuky, aby nám pejsek případně nekousal do plastu a dáme do mrazáku. 

     

Nanuky pro psy se dají dělat prakticky ze všeho, co máte doma. Další variantou může být třeba variace na kachnu na jablkách či pomerančích, kdy použijeme kachní vývar, který můžeme ještě zredukovat, aby byl silnější, přidáme na kousky nakrájené jablko a pomeranč a půl lžičky skořice. 

Zkoušela jsem i tzv. Rakety. Inspirovala jsem se mým dětstvím, kdy jsem milovala trojbarevnou vodovou zmrzlinu. Jednotlivé vrstvy dáváme do formičky postupně, vždy po jedné, tu necháme zmrznout a přidáme další. Je to trochu zdlouhavý postup, ale výsledek stojí za to. 

Zelená vrstva

vývar (drůbeží, kachní…)

listový špenát 

bazalka

petrželka

medvědí česnek

Červená vrstva

vývar

červená řepa

směs ovoce (jahody, maliny, ostružiny…)

směs bylinek (rozmarýn, oregano, tymián, máta)

Žlutá vrstva

vývar

jablko

pomeranč

špetka skořice

špetka kurkumy

   

Batátový quiche 

1/2 batátu

1 vejce

ovčí jogurt (na 8 malých koláčků budeme potřebovat cca 1 lžíci jogurtu)

bylinky (máta, tymián, oregano)

kousek pórku (cca 1 kolečko na chuť… lze nahradit i nasekaným čerstvým fenyklem, pro psa je zdravější)

1/2 stroužku česneku

1 lžíce nasekaných čerstvých kopřiv 

1 lžíce nasekaného listového špenátu

Batát oloupeme a nakrájíme na kolečka, můžeme ještě vykrajovátkem upravit velikost koleček, aby se vešla do formy na muffiny a do košíčků. Do formy na muffiny dáme papírové košíčky, do každého košíčku vložíme kolečko batátu a dáme do trouby vyhřáté na 180 stupňů péct na 20 minut. Mezitím si smícháme jedno vajíčko se lžící ovčího jogurtu, s bylinkami a česnekem. Na upečená kolečka batátu dáme postupně špenát, kopřivy a kousek pórku (či nasekaného fenyklu) a následně zalijeme každou formičku 2 lžičkami vaječné směsi. Dáme opět do rozehřáté trouby na stejnou teplotu na dalších 20 minut, dokud vaječná směs neztuhne a nezezlátne. 

Kluci už poznali, že se peče pro ně a jakmile cítili vůni česneku, bylinek a jogurtu z trouby, okamžitě se oba usadili u trouby a čekali, dokud není upečeno 😀 Jakmile koláčky vychladly, nastal šrumec, vykulené oči, ohromná radost a pusinky pro paničku 😀 

             

Motýlci

Na základní těsto:

200 g ovesných vloček

100 ml vývaru

1 vejce

3 lžičky ovčího jogurtu (může být i kozí, záleží na tom, který mají chlupáčci raději) 

Na dobarvení: 

Zelené těsto

hrst nasekaných bylinek (bazalka, petrželka, listový špenát, kopřiva, pampeliška, medvědí česnek) 

Fialové těsto

směs lesních plodů (borůvky, maliny, ostružiny…může být i zmražená, ale musíme myslet na to, že obsahuje více vody, tudíž nám těsto více naředí)

špetka skořice

pár kvítků fialek (pokud je sezóna nebo můžete použít sušené)

Oranžové těsto 

20 g na jemno nastrouhané mrkve

15 g jablka (též na jemno)

1/2 lžičky kurkumy

V robotu si nameleme ovesné vločky téměř na mouku, přidáme vejce a jogurt a zpracujeme na husté těsto. To si rozdělíme na 3 stejné díly a ke každému dílu dáme ingredience podle barev. Pořádně promícháme, aby se těsto dobře obarvilo. Na plech vyložený pečícím papírem položíme vykrajovátko ve tvaru motýlka a do něj vrstvíme jednotlivá barevná těsta tak, že každé horní křídlo bude mít jinou barvu a dvě spodní křidélka budou tou zbývající (já jsem udělala levé horní zelené, pravé horní fialové a obě spodní oranžové), barvy si mícháme dle svého vkusu. Poté, co formičku naplníme směsí, prstem směs trochu stlačíme a formičku opatrně zvedneme a sundáme. Pokud to jde špatně, hmotu vytlačujeme opatrně prstem, tak aby nám na plechu zůstal barevný motýl 😀 Dáme péct na 180 stupňů na 20 minut.  

             

 

Jak pečovat o zdraví pejska v lednu? 

V mrazivém lednu je třeba věnovat zvýšenou pozornost močovému měchýři pejska. Co si budeme povídat, prochlazení a následné problémy s močovým ústrojím nejsou příjemné ani pro nás, natož pro našeho mazlíčka. Při horším počasí nebo při procházkách ve sněhu je dobré pořídit pejskovi vestu nebo bundu, která ho bude chránit před větrem, promočením, ale i před mrazem. Dáváme pozor hlavně na prochlazení v oblasti ledvin a paciček (ty je dobré po procházce promazat například kokosovým tukem). Důležité je také dodržovat pitný režim (do vody se může přidat pár kapek citronové šťávy, která dodá více vitamínu C).  Do jídelníčku zařadíme více kořenové zeleniny, červenou řepu a listovou zeleninu (špenát, brokolici, salát). Přidáváme pohanku (pro prohřátí organismu) a rýži. Pokud máte nasušené kopřivy, můžete také trochu přidat a výborná je i kurkuma. Maso je vhodné tučnější, především ryby (losos a tuňák). Ledvinám a měchýři vyhovuje slaná chuť, kterou lze dodat mořskými řasami… pozor, stravu nikdy nesolit!!! 

Jak přilepšit psovi v únorovém jídelníčku?
V únoru je dobré zaměřit se především na ledviny našeho čtyřnohého kamaráda. Stejně jako v případě močového ústrojí, na které jsme se soustředili v lednu, také v případě ledvin budeme postupovat podobně. Pejska chráníme před prochladnutím, především v oblasti ledvin a nohou. Ledviny milují teplo, tudíž žádné sebemenší prochlazení není dobré podceňovat! Ledviny se velkou měrou podílí na správné regeneraci kostí a krvetvorbě. Do misky dáváme kořenovou zeleninu, červenou řepu, kysané zelí, brusinky a borůvky. Ale pozor, pokud má pejsek již problémy s ledvinami, měl by se vyhnout ovoci, které obsahuje velké množství draslíku, jelikož zvýšené množství draslíku v případě ledvinové nedostatečnosti zhoršuje funkci srdce. V tomto případě nepodávat sušené ovoce, banány, ořechy. K zelenině a masu přidejte jáhly, pohanku nebo rýži (tu v případě, že pejsek nemá problém s váhou, jelikož rýže hodně zasytí a pejsek po ní přibere). Ze semínek dáváme hlavně sezamové a lněné. Maso vybíráme stravitelnější, což je například králík, krůta nebo ryba. Přidat můžeme i křepelčí vajíčka, určitě budou chutnat 🙂 

Jak si pejsek nejlépe pochutná na jaře
V období příchodu jara jsou nejzatíženějším orgánem v psím těle játra. Jsou nejdůležitější pro látkovou výměnu a proto je musíme chránit. Odlehčíme tedy psovi jídelníček. Omezíme tučná masa a zaměříme se především na ryby, králíka, kuře a krůtu. Zařadíme více listové zeleniny, která pomáhá správnému odvádění žluči. Zařadíme zejména mladé rostliny kopřiv, pampelišek, řeřichy. Přidáme i polníček. Ze zeleniny používáme červenou řepu, brokolici a celer. Z obilnin můžeme přidat rýži (pozor na nadváhu). Z koření je vhodná kurkuma, díky které se jaterní buňky dobře regenerují. Bylinky jsou také velmi důležité. Je to zejména ostropestřec mariánský, měsíček lékařský a již zmíněná pampeliška (Kořen pampelišky je diuretikum a celá rostlina je plná antioxidantů, které brání před poškozením buněk. Dalšími přínosy je boj proti zánětům a regulace hladiny cukru v krvi, krevního tlaku a snížení hladiny cholesterolu). 

Co patří v červnu do psí misky? 

V červnu je vhodné se zaměřit ve stravě psa na tenké střevo. Pes musí dostávat dostatek vlákniny a správných tuků s Omega3 a Omega6 (losos, makrela, sardinky…). Z bílého masa, které je po zimě vhodnější kvůli dietě a očistě organismu, volte krůtu a kuře. Pokud začínáme s pejskem více chodit na procházky, můžeme do jídelníčku přidat i trochu vepřového či hovězího masa. Přidáme kyselé zelí, topinambur, hlávkový salát. Z ovoce hlavně banány (pozor na obsah cukru a zejména draslíku u psů s onemocněním ledvin či srdce) a jablka. Z přílohy zvolíme jáhly, pohanku či rýži. Přidáme ještě bylinky jako pažitka (s tou opatrně), libeček, pampeliška, kurkuma. Z mléčných výrobků volíme ovčí či kozí a přidáme též lněný olej. 

Jak si pes může pochutnat o prázdninách? 

V červenci a srpnu se zaměříme na krevní oběh. Proto volíme co nejjednodušší a pro psa nejstravitelnější skladbu jídla. Z ryb volíme ty, které obsahují nejvíce Omega3 a podporují udržení hladiny HDL cholesterolu (pomáhá rozpouštět usazeniny v cévách). Ze zeleniny volíme hlávkový salát, špenát, cuketu, okurku, červenou řepu, brokolici, ledový salát. Z přílohy uvaříme pohanku, která je dobrá na zpevnění cév. Přidáme bylinky jako například kopřivu, sedmikrásku, medvědí česnek a ostropestřec mariánský (drcená semena jsou výborná na detoxikaci jater a ledvin a na posílení imunity) a samozřejmě velmi oblíbené je lněné semínko. V tomto období se doporučuje přidávat jako svačinka kozí, ovčí nebo bezlaktózový jogurt s ovocem (především borůvky, maliny, ostružiny…) s přidáním lněného a chia semínka a špetkou skořice (naši chlupáči se po tom mohou doslova utlouct 🙂 ). V srpnu začínají dozrávat cukety, dýně, patizony.. to vše můžete svému mazlíčkovi dopřát. Poprvé jsme vyzkoušeli patizon, který je výborný na ledviny, srdce, slinivku břišní a na revmatické potíže a můžu říct, že jsme uspěli, klukům to moc chutná (například v kombinaci s hovězím masem, dýní a cuketou a jako příloha pohanka). 

Jak rozmazlit psí žaludek v září?

V období nacházejícího podzimu je důležité se zaměřit na dva orgány, na slezinu a slinivku břišní. Stravu upravujeme dle období. V první polovině září je důležité změnit stravu kvůli slezině, ve druhé pak kvůli slinivce. Slezina je důležitá především pro krvetvorbu a pro zásobování těla červenými krvinkami. Špatná funkce sleziny má zásadní vliv na zdraví pejska. Slezina jako tělní orgán má ráda „sladké“. Někde jsem četla, že se doporučuje přidávat do krmné dávky nebo do jogurtu na svačinu med, ale moje úžasná kamarádka mě upozornila, že med zatěžuje zase slinivku břišní, na kterou se zaměřujeme ve stravě ve druhé půlce září. Takže za mě med ne, ale můžete dávat ovoce jako hrušky, jablka, švestky (těch jen maličko, pozor na případné zažívací problémy). Ze zeleniny je nejlepší královna zeleniny, tedy dýně, dále kořenová zelenina, červená řepa, batáty a zelí. Jako přílohu lze zvolit pohanku nebo rýži. Přidáme též bylinky či koření, které zahřejí organismus a hlavně odvedou přebytečnou vodu z těla, která by mohla mít vliv například na funkci srdce či plic. Výborná je kurkuma či zázvor. Z bylinek máta, šalvěj fenykl na zažívání. Maso volíme drůbeží či hovězí, ale můžeme dát i sardinky, makrelu či tuňáka na odvodnění organismu. 

Ve druhé půlce září je dobré se zaměřit na slinivku břišní. Tato žláza je po játrech druhá největší v těle, která patří k zažívacímu ústrojí psa. Také ona miluje sladké, stejně jako slezina. Nadbytek sladkého jí však poškozuje (jak jsem již uvedla na příkladu medu). Miluje jablka, hrušky, prostě podzimní ovoce. Ze zeleniny je to opět oblíbená dýně, kořenová zelenina, červená řepa, brambory, batáty a brokolice. Z přílohy jsou prospěšné jáhly, pohanka a rýže. Přidávejte opět kurkumu, dále mátu, hladkolistou petržel (opět na odpuzování vlhkosti z těla, pozor, může mít větší močopudné účinky) a pažitku (s tou opatrně kvůli silicím, které jsou i v cibuli a česneku). Z masa volíme drůbeží, hovězí a ryby. Slinivka břišní je někdy také spojuje s pocitem lásky, tudíž není od věci psa rozmazlovat procházkami, výlety do přírody a třeba i nějakou pěknou dovolenou. My třeba jezdíme hlavně v září, je všude klid a babí léto strávené v přírodě po boku čtyřnohého miláčka je ten nejlepší relax. Navíc si váš čtyřnohý přítel dovolenou s vámi moc užije a prohlubuje se tím tak vztah mezi člověkem a psem. Ale pozor na prochladnutí, v chladnějších a případně deštivých dnech nezapomeňte pejskovi pořídit nepromokavou vestu, pokud prochladne může to mít fatální následky především na ledviny. 

Co dát do misky psímu miláčkovi v říjnu?

V obchodech ale i ve spižírnách a sklepích je spousta kořenové zeleniny, dýně, červená řepa, začíná se nakládat kysané zelí a všechny tyhle dobroty můžete dát v rozumné míře i svému pejskovi do pamlsků nebo rovnou do misky. V tomto měsíci je u psů hodně zatížen především žaludek, který je navíc spojen s psychickou pohodou zvířete. Takže se musíme snažit pejskovi dát to nejlepší do žaludku, aby byl spokojený a psychicky v pohodě (je to stejné jako u chlapů 😀 ). Z masa dáváme drůbeží, králíka, ryby, vepřové, ale můžeme začít dávat i vnitřnosti (u nás letí hodně srdíčka či žaludky). Ze zeleniny dáváme batáty, dýni, červenou řepu, kysané zelí, mrkev, cuketu nebo různé saláty (ledový, polníček). Jako sladkou složku stravy či pamlsků můžeme dát ovoce, například banán nebo jablko a hrušku. Z obilovin vybíráme rýži, pohanku (ta navíc zahřeje organismus pejska), jáhly (blahodárné na střeva) či oblíbené ovesné vločky.

Na co se zaměřit při domácí stravě pro psa v listopadu? 

V listopadu bychom se měli zaměřit hlavně na plíce, jelikož při sychravém a proměnlivém počasí jsou nejzatíženějším orgánem v psím tělíčku. Nemoci plic souvisí s tlustým střevem a kůží, tudíž pokud má pejsek potíže s vylučováním nebo kožní problémy, možná je problém na plicích. Na čem by si tedy měl pes pochutnat, aby měl zdravé plíce? Můžeme mu pomoci podobnými surovinami jako v říjnu, to znamená červenou řepou a kořenovou zeleninou. Dále též brokolicí a zelím. Můžete uvařit i 1/4 šálku červených fazolí, které fungují jako antioxidant. Z ovoce jsou to především oblíbená a velmi zdravá jablka, která můžeme podávat každý den a také hrušky. Z obilovin pak zařadíme rýži (celozrnnou), pohanku s funkcí prohřátí organismu, jáhly, ovesné vločky a quinou. Do jídelníčku bychom měli také zařadit med, podotýkám kvalitní. Med obsahuje vitamíny B, C, E a draslík, vápník, fosfor a je také plný antioxidantů. Pokud na něj pes není zvyklý, doporučuje se dát napřed olíznout a pokud to psovi zachutná, můžeme přidat do krmiva. A nezapomeňme na maso! Nejvhodnější pro toto období je zvěřina, která je plná vitamínů a nenasycených mastných kyselin a také minerálů, má vysoký podíl bílkovin, málo tuků a je lehce stravitelná. 

Jídelníček pejska v prosinci

V prosinci je dobré se zaměřit u psa na tlusté střevo a zároveň na plíce. Pokud má pejsek problém s tlustým střevem, projeví se to samozřejmě i na stavu dýchání a dále na celkové oslabené imunitě. V tomto období je vhodné volit potraviny s vysokým podílem vlákniny, obiloviny bez lepku, jako jsou jáhly, pohanka či quinoa. Dále můžeme dávat rýži, přidávat lněné semínko a zeleninu (řepu, mrkev, dýni), z ovoce jablka a hrušky a doslazovat medem. Je dobré kvůli tlustému střevu dávat kysané zelí, stačí lžíce denně (pozor na  nadýmání nebo na průjem, někteří pejsci to mohou hůře snášet, ale většině by to problém dělat nemělo). Z masa dáváme především zvěřinu, drůbeží a hovězí. 

 

 

Narozeninové dortíky

Korpus na 2 ks:

1/4 malé dýně Hokaido

1/2 velké mrkve

1/2 jablka

2-3 lžíce polenty 

200 ml vývaru (kuřecí či krůtí) 

1/2 lžičky skořice

Krém: 

1/2 ovčího jogurtu (může být i kozí, pokud ho má pejsek radši nebo případně i bezlaktózový) 

1 lžíce vařeného lososa (+ 1 lžíce na každý dortík na ozdobu) 

1 lžíce nasekaného listového špenátu 

Na ozdobu: 

psí játrové sušenky (nebo jiné menší psí pamlsky, třeba sušené kuřecí nebo kachní kousky) 

1 lžíce vařeného lososa (uzený lépe voní, ale nedoporučuji vzhledem k vysokému obsahu soli) 

snítka máty

sedmikráska (může být i fialka, maceška… záleží v jakém období dort pečete) 

čerstvé borůvky (mohou být případně i mražené) 

číslo dle věku oslavence vykrájené například z červené papriky nebo z jakékoliv oblíbené zeleniny či ovoce 

Dýni, mrkev a jablko nakrájíme na kostičky a dáme spolu se skořicí vařit do vývaru. Po změknutí zeleninu s jablíčkem rozmačkáme na kaši, přidáme polentu a ještě chvíli za stálého míchání vaříme, až se utvoří lepivá kaše. Tu pak vylijeme na plech s pečícím papírem, rozetřeme a dáme do trouby na 180 stupňů cca na 20 minut péct. Po upečení necháme korpus zcela vychladnout. 

Mezitím si připravíme krém. Smícháme ovčí jogurt s kousky uvařeného lososa a nadrobno nasekaným špenátem. Vše rozmačkáme, aby losos z krému nevypadával. Z korpusu vykrájíme 6 koleček o průměru cca 8 cm (na jeden dortík vyjdou 3 kolečka). Vykrájená kolečka promažeme lososovým krémem a vrstvíme na sebe. Nahoru na poslední kolečko lžičkou nakapeme krém podle toho, jak chceme mít rozmístěné ozdoby, lépe drží. Ozdobíme střídavě sušenkami, borůvkami, doprostřed dáme maso z lososa, snítku máty a sedmikrásku a případně připíchneme jedlé číslo 🙂 Dobrou chuť a všechno nejlepší k narozeninám 🙂 

     

Kachní perníčky  

Vařené kachní maso cca 1 malý hrnek 

8 lžic ovesných vloček 

1 vejce

5 lžic pohankové mouky (v případě řídkého těsta ještě přidáme) 

1 malá mrkev

kousek jablka a hrušky 

2 lžíce nakrájené dýně Hokaido

hrst brusinek 

bazalka, máta, skořice, hřebíček (3 ks),  špetka zázvoru

V robotu rozmixujeme všechny suroviny na těsto, které se dá rozválet. V případě, že dýně a ovoce těsto zředily, přisypeme ještě trochu pohankové mouky. Těsto rozválíme na cca 0,5 cm silnou placku. Vykrajujeme srdíčka s vytlačovaným vzorem nebo jiné tvary. Z těsta též můžeme vyválet tenký váleček, který nakrájíme na malé kousky a ty následně tvarujeme do kuliček. Kuličky na plechu zploštíme prstem a vzniknou nám tak malinkaté a zdravé piškoty. Pečeme při 180 stupních cca 20 minut. 

     

 

     

  

Halloweenské mlsání

Pečená strašidelná dýně – z dýně Hokaido vykrojíme vykrajovátkem malé dýně, kterým ještě vykrojíme oči a ústa. Pečeme na 180 stupňů cca 35 minut. 

Cuketové mumie– z cukety nakrájíme kolečka, která omotáme do půlky tenkými proužky slaniny a párátkem uděláme dírky pro oči a vyryjeme pusu. Pečeme taktéž na 180 stupňů cca 35 minut. 

Sýrové mašle – 2 plátky sýra Gouda nakrájíme na tenká kolečka, přidáme 1 lžíci nastrouhaného parmazánu, 2 lžíce ovesných vloček, 1 vejce, 2 lžíce ovčího jogurtu nebo jogurtu bez laktózy, bazalku a tymián. Utvoříme těsto, které na plechu klademe lžící do formičky ve tvaru kostičky či mašličky. Na prostředek mašle dáme tenký proužek slaniny. Pečeme na 180 stupňů cca 20 minut. 

Smrduté tlapy psa baskervillského –  do základního těsta na sýrové mašle (viz výše), přidáme nadrobno nakrájenou slaninu (1 lžička) a nasekaný stroužek česneku. Pečeme stejně jako sýrové mašle. 

   

Oranžové zlato pro zdraví… dýně! 

Dýně ve stravě má staletou tradici už od dob indiánů, ovšem původně byly moc malé a tvrdé s ne příliš příjemnou chutí. Pěstovaly se především pro semena a postupem času i pro dužinu, díky které se daly dýně dobře skladovat. Za dob Kryštofa Kolumba byly dýně používány hlavně jako krmivo pro hospodářská zvířata. Tím pádem se přímo nabízí i dnes zařazení dýně jako superpotraviny do psího jídelníčku. Obsahuje hodně vlákniny, vítamín C a E, hořčík, alfa-karoten… Vitamíny a prospěšnými karoteny z dýně se pes nemůže předávkovat, jen se mu může vyskytnou zbarvení srsti více do oranžova. Karoteny eliminují vznik volných radikálů a chrání buňky před stresem a pokožku před UV zářením a hlavně dokáží výrazně snížit riziko rakoviny. Alfa-karoten zpomaluje stárnutí organismu, takže pokud chcete svému mazlíčkovi dopřát co nejvíce let strávených po vašem boku, uvařte mu dýni… a pro vás také. Všechny látky, obsažené v dýni jsou rozpustné v tucích, tudíž do krmiva, které dýni obsahuje, musíme přidat nějaký olej, nejlépe dýňový, kokosový tuk, lněný olej… Vitamíny C a E jsou výborné na zvýšení imunity. Působí též proti volným radikálům, které se tvoří v těle aktivního a sportovně založeného psa. Je také známo, že dýně velmi pozitivně přispívá ke zdravé a lesklé srsti a tím zmírňuje línání. Psi, kteří jsou krmeni jen granulemi, trpí chronickou dehydratací, takže když občas pejskovi do kvalitních a zastudena listovaných granulí přidáte uvařenou dýni, zvýšíte tak příjem tekutin. Psi, kteří jsou krmeni dýní, méně trpí na různé parazity (ti se nacházejí především v granulované stravě). O upravení zažívání pomocí dýně jsem se zmiňovala již výše (zastavuje průjem nebo naopak pomáhá při zácpě). Dýně obsahuje také prebiotika, která stimulují aktivitu probiotik a zamezují šíření škodlivých bakterií ve střevech. Konzerovaná dýně má vyšší obsah vlákniny než čerstvá (ovšem konzervovaná musí být bez cukru a soli a dalších přidaných látek!). Také je známo, že dýně je nízkokalorická, tudíž pomáhá při redukci váhy a při cukrovce (reguluje hladinu cukru v krvi). Problematická může být dýně především v kombinaci s některými léky. Pokud má pes po dýni vyšší obsah draslíku v krvi, může být více unavený, může mít křeče, trpět celkovou slabostí a mohou mu zežloutnout oči a kůže – předávkování vitamínem A spojené se vznikem žloutenky či selhání jater a ledvin. K předávkování draslíkem může dojít v kombinaci s léky na srdce. Z dýně se dají výborně využít i semena, která musíme zbavit tvrdé slupky a pak je nadrtit. Nikdy je nepražíme! Používají se jako prevence prostaty, díky obsahu zinku. Semena též obsahují esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny, které mají příznivý vliv na organismus, jelikož vyplavují hormon štěstí serotonin. Semena jsou známá pro protinádorové účinky a pomáhají při boji s chřipkou či zánětem močového ústrojí. Dýňový olej ze semen má pozitivní vliv na zuby a dásně a také na artritidu. Olej obsahuje nejvíce zinku ze všech zastudena lisovaných olejů. Takže co si dát na podzim lepšího než dýni? 

Vánoční jablečno hruškové perníčky 

1/4 jablka (nastrouhat na jemno)

1/2 hrušky (též nastrouhat) 

1/2 lžičky skořice 

1/4 lžičky mletého zázvoru 

2 hřebíčky (nastrouhat či nadrtit) 

1 lžička sušeného šípku

špetka nastrouhané citronové kůry z bio citronu 

1 lžíce ovčího nebo bezlaktózového jogurtu 

10-12 lžic pohankové mouky 

1 vejce 

Ovoce nastrouháme na jemno bez slupky, přidáme jogurt, vejce, koření a mouku. Zpracujeme na hladké a nelepivé těsto. V případě, že těsto ještě lepí, přidáme po troškách ještě mouku, záleží na zralosti ovoce a na konzistenci jogurtu. Z těsta utvoříme kouli, jako když děláme cukroví na Vánoce. Následně jej rozválíme na pomoučněném válu na cca 0,5 cm silnou placku, ze které vykrajujeme postupně různé tvary, můžeme použít třeba vykrajovátko ve tvaru pejska, či klasické tvary na perníčky nebo vykrajovátka podobě sněhových vloček atd. Vykrojené perníčky dáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 180 stupních 20 minut. V případě, že si chceme na perníčkách také pochutnat, si je můžeme těsto rozdělit na dvě části a jednu přisladit třeba medem, čekankovým sirupem atd. (pejskovi radši medem nesladíme). 

 

   

Krůta s červeným zelím a chlupatými knedlíky 

Uvařené a obrané krůtí maso 

150 g vařených jáhel 

4 lžíce pohankové mouky 

1 vejce 

1 lžíce lněného semínka 

lžíce nasekaného listového špenátu 

šťáva z půlky pomeranče 

hrst nastrouhaného červeného zelí

kousek jablíčka 

lžička olivového oleje

trocha čerstvých bylinek, případně špetka sušených (oregano, tymián, bazalka, rozmarýn…) 

listová petržel nebo trocha nasekaného čerstvého špenátu na dozdobení 

Vařené maso obereme a připravíme si knedlíky. Jáhly uvaříme dle návodu a necháme vychladnout. Přidáme pohankovou mouku, vejce, semínka a nasekaný čerstvý špenát. Smícháme a do vroucí vody lžičkou postupně klademe směs ve tvaru knedlíčků či noků. Vaříme cca 7 minut. Připravíme si salát. Zelí nadrobno nakrájíme či nastrouháme, přidáme nasekané čerstvé či namleté sušené bylinky, pomerančovou šťávu, můžeme přidat i kousky pomeranče, olivový olej a vše dobře smícháme. Jednotlivé komponenty (maso, knedlíky a zelí) můžeme pejskovi do misky dát jednotlivě nebo knedlíky můžeme nakrájet na drobné kousky a smíchat s masem a salátem. 

 

  

Variace na téma „kachna“ 

Kluci mají kachnu moc rádi, takže vždy, když se přes noc peče na malou teplotu, mají určitě krásné sny a ráno nastane jásot,  jakmile ji vytáhnu z trouby krásně měkkou a voňavou. Jelikož ji mají docela často, chtěla jsem vymyslet různé varianty receptu z kachnou tak, aby to nebylo pořád totéž. Tady je malá inspirace, časem určitě budou další 😀 

Kachna s kapustovými karbanátky a lehkým salátem 

vařené kachní maso (nebo případně pečené) 

6 hlaviček růžičkové kapusty

1/2 hrnku vařených jáhel  (2 lžíce jáhlových vloček či instantní kaše) 

1 vejce

směs zelených salátů 

půl mrkve 

1/4 jablka 

pár kousků čerstvých borůvek 

1 lžička olivového oleje 

Do hrnce dáme vařit na kousky nakrájenou růžičkovou kapustu. Jáhly si můžeme uvařit nebo použít jáhlové vločky či instantní jáhlovou kaši, pokud nemáme moc času. K vařené kapustě přidáme jáhly a syrové vejce. Utvoříme hmotu, kterou ještě opečeme na pánvičce, aby se vajíčko zatáhlo a hmota vypadala zhruba jako odpalované těsto. Z těsta pak tvoříme kuličky, které mírně prsty stlačíme do podoby karbanátku. Na salát použijeme směs salátů, kde je například polníček, rukola, ledový salát, špenát. Přidáme na kostičky nakrájenou syrovou mrkev, jablíčko, pár rozpůlených borůvek a zakápneme olivovým olejem a lehce promícháme (bez přidání oleje by pes nemusel syrovou zeleninu v salátu strávit). Do misky můžeme dát každý komponent zvlášť nebo vše smíchat dohromady, lépe se to pejskovi bude jíst a nebudeme tak riskovat, že by nám něco z misky vyhazoval. 

Kachna s batátovo dýňovým pyré a salátem s červenou řepou

Vařené nebo pečené kachní maso 

1/2 batátu

kousek máslové dýně či Hokaido (zhruba stejné množství na váhu jako je půl batátu)

1/2 z 1 ks předvařené červené řepy 

cca 1 lžíce na kostičky nakrájeného bulvového celeru

1 lžička olivového oleje (k vařené dýni by se měl vždy přidat nějaký zastudena lisovaný olej)

Do hrnce dáme uvařit na kostičky nakrájený batát a dýni (já jsem použila máslovou, ale můžete použít i Hokaido, u ní je výhoda, že se na rozdíl od máslové nemusí loupat a má výraznější ovocnou chuť). Mezitím obereme vařené kachní maso a připravíme si salát. Nakrájíme na kostičky bulvový celer (bez slupky) a předvařenou červenou řepu. Přidáme směs salátů nebo i jednodruhový salát (polníček, rukolu či ledový salát), zakápneme lžičkou olivového oleje a vše lehce smícháme. Uvařené batáty s dýní rozmačkáme vidličkou, přidáme kachní maso a nakonec salát (opět vše můžeme smíchat dohromady, aby se to chlupáčům lépe jedlo).  

 

Pomerančovo jablečné piškoty 

5 lžic polenty 

3/4 jablka

1/2 pomeranče 

1 lžíce strouhaného kokosu 

1/2 kelímku ovčího jogurtu (cca 1 vrchovatá polévková lžíce) 

trocha kůry z BIO citronu a pomeranče 

1 lžička lněného semínka 

1/4 lžičky perníkového koření

Pomeranč oloupeme, zbavíme dokonale i bílé slupky a nakrájíme na malé kousky. Jablko oloupeme a na struhadle nastrouháme na kašičku (případně můžeme použít bio dětskou přesnídávku cca 1 lžíci, ale bez přidaného cukru či umělých sladidel). Přisypeme kokos, semínka, polentu a perníkové koření. Vše dokonale smícháme na hladké a nelepivé těsto, ze kterého tvoříme malé kuličky, jež následně mírně stlačíme na plechu vyloženém pečícím papírem. Pečeme na 180 stupňů cca 20 minut dozlatova. 

 

   

Musaka z batátů s hovězím masem 

Půl batátu 

100 g hovězího mletého masa (neochuceného!)

1 menší mrkev

1/4 menší bulvy celeru 

1 lžička rajského protlaku

špetka oregana, rozmarýnu, sušeného mletého zázvoru, špetka skořice

lžička bezlaktózového nebo ovčího jogurtu (hustší konzistence řeckého typu)

špetka nasekaného čerstvého kopru na ozdobení 

Mleté maso ochutíme oreganem, rozmarýnem, zázvorem a skořicí. Přidáme rajský protlak a vše důkladně smícháme. Zapékací nádobu menší velikosti vymažeme kapkou oleje, aby se batát nepřilepil. Syrový batát oloupeme, odkrojíme půlku a nakrájíme ho na plátky. Do zapékací misky postupně vrstvíme batát, pak navrch syrové hovězí maso a nakonec zase batát. Zapékáme na 200 stupňů 30 minut. Na porci vystydlé musaky dáme lžičku jogurtu, posypeme nasekaným koprem. 

 

Valentýnské menu 

Valentýn je pro mě jen komerční svátek. Sice jsme ho s manželem slavili v době, kdy jsme spolu chodili a pak ještě pár let po svatbě, ale po čase jsme tenhle zvyk odbourali. Lidé se mají milovat a projevovat si lásku a náklonnost každý den v roce a po celý rok a ne jen proto,že jim to říká kalendář. Ale přece jen mi to nedalo a ten „svátek lásky“ jsem chtěla ještě alespoň jednou obnovit. A proč neudělat Valentýn pro psy? Stačí pár dekorací a hlavně něco dobrého do bříška a je to 🙂 Pes Vám projeví lásku hlavně proto, že si nacpe bříško něčím dobrým, ta srdíčka a dekorace už jsou vedlejší, ale hezky to vypadá na fotkách pro babičky 😀 Já jsem chtěla svým dvěma klukům tím vším dát najevo, že je mám moc ráda a že tady pro ně vždy budu. Se srdíčky jsem to nepřeháněla, spíš jsem se soustředila na dobré jídlo a hlavně na to, aby to bylo lehce stravitelné a rychle hotové. Volba byla jasná, k Valentýnu se hodí losos (už jen kvůli té růžové barvě 😀 ) a nějaký lehčí dezert laděný do červené barvy. 

   

 

Lososový tatarák 

Čerstvého lososa zbavíme kůže a maso nasekáme. Přidáme pár kapek citronové šťávy a čerstvě nasekaný kopr. Necháme chvilku odležet v lednici. 

Pořád jsem přemýšlela, jaký masový chod udělat chlupáčkům, který by byl jednoduchý, hodil se k Valentýnu a mohli bychom si ho vychutnat i my dva. Vybrala jsem lososa. Měla jsem k dispozici dva pěkně velké filety, takže jsem pro kluky jen odkrojila část ryby kolem břicha, tu použila na tatarák, zadní část kolem ocasu jsem použila na hlavní chod a prostřední část ryby jsem si nechala pro nás. Tady jsou dva recepty na hlavní chod pro psa i pro vás…

 Lososový filet s čerstvým špenátem 

Nakrájíme dýni (máslovou s oloupáním, Hokaido bez loupání) na kostičky, stejně tak brambory a dáme vařit. Po vychladnutí zeleninu zatím dáme na talířek či mističku a přidáme k ní ještě předvařenou červenou řepu, také nakrájenou na kostičky. Filet z lososa uvaříme či opečeme na trošce oleje na pánvi vyložené pečícím papírem. Na dno psí misky dáme pár lístků čerstvého špenátu, pak filet a nakonec vařenou zeleninu. Vše zakápneme olejem, do kterého přidáme čerstvě nasekaný kopr a trochu ho v oleji podrtíme,aby pustil barvu. 

Výhoda tohoto receptu je, že stačí filet a zeleninu osolit a můžete si dobrotu vychutnat společně se svým psem. Existuje spousta variant, jak rybu naservírovat zároveň pro lidi a když nemáte moc rádi červenou řepu či dýni, zkuste například variantu se smetanovým špenátem. Já jsem recept se zeleninou dělala pro chlupáče a jelikož manžel nemá moc rád dýni a řepu, nechala jsem zavadnout na másle listový špenát s nakrájeným pórkem, přidala celý stroužek česneku na ovonění (chvíli opekla a pak vyndala opět celý), osolila, opepřila a zakápla trochou smetany na vaření. Lososa jsem osolila a opekla na pánvi s pečícím papírem na trošce oleje. Zakápla taktéž koprovým olejem. 

Jako dezert jsem chtěla něco lehkého, co můžu taktéž udělat pro všechny, jen s malinkými obměnami. Kombinace jogurtu, kokosového mléka, semínek, ovoce a želé mi přišla zajímavá. Navíc je to nepečený dezert, takže hned hotový a nejzdravější pro všechny…

Košíčky s lesním ovocem 

1 bezlaktózový nebo ovčí jogurt 

půl hrníčku ovesných vloček 

lžička chia semínek

1 lžíce kokosového mléka 

směs ovoce (borůvky, maliny, jahody, ostružiny…)

Agar 

Předem si připravíme jogurtovou směs se semínky, kterou dáme necháme v lednici den před plánovaným podáváním. Do mističky dáme lžíci ovčího jogurtu, lžíci kokosového mléka, lžičku chia semínek. Vše smícháme a necháme v lednici do druhého dne, aby semínka natáhla tekutinu z jogurtu a směs se tak zahustila. Druhý den přidáme ke směsi půl hrníčku ovesných vloček a smícháme. Utvoří se nám směs, kterou dáváme lžící do formiček na muffiny (použila jsem silikonové, lépe se s nimi pak manipuluje při vyklopení dezertu). Formičky neplníme až po okraj, navrch ještě přijde ovocné želé. Formičky s vločkovou směsí dáme opět do lednice. Lesní ovoce a jahody rozvaříme, přidáme agar (přírodní želírovací prostředek vyrobený z mořské řasy) dle váhy ovoce a návodu na sáčku s agarem a na mírném ohni svaříme, až nám agar začne želírovat. Ovocné želé pak nalijeme do každé formičky na vrstvu s vločkami. Dáme opět do lednice ztuhnout. Můžeme dozdobit mátou či meduňkou. Pokud jste ovocné želé nepoužili do košíčků všechno, můžete ho nalít třeba do silikonových formiček ve tvaru zvířátek či kytiček a tím pak následně ozdobit nejen psí košíček, ale i Váš pohár. 

 

Pro dvounožce je postup podobný. Jen je servírování možná lepší ve sklenici jako pohár. Pokud nemáte rádi ovčí jogurt, můžete jej nahradit jogurtem s živou kulturou. Přidáte chia semínka a kokosové mléko (to vše opět raději den předem). Přidejte vločky (kdo nemá rád ovesné vločky, do jogurtové směsi je nedá, místo toho dno poháru vyloží třeba piškoty a pak už jen vrství jogurtovou směs), můžete přidat i třtinový cukr, med, čekankový či jiný bio sirup a dejte opět vychladit. Ovoce svařte stejným způsobem jako u psího receptu. I tuto směs můžete čímkoliv dosladit dle chuti. 

 

I když zrovna třeba neslavíte Valentýn či jiný svátek, dobré jídlo udělá radost vždy a spojuje nejen lidi dohromady, ale i lidi a zvířata. Tak dobrou chuť a hodně lásky 🙂 

 

Tlapičky Piňa Colada

Jelikož miluji kokos v kombinaci s ananasem a Piňa Coladu jsem ochutnala na letním hudebním festivalu, dostala jsem nápad upéct sušenky nebo dortíčky s příchutí oblíbeného nápoje. Pes kokos i ananas může (ananas je dokonce velmi zdravý a doporučuje se na redukci váhy stejně jako u lidí), rozhodla jsem se tedy, že to zkusím. Při nejhorším to sním sama 🙂 Zkombinovala jsem hlavní ingredience z nápoje a vznikly Tlapičky Piňa Colada. Nejdřív jsem se té kombinace bála, jelikož Charlík čerstvý ananas nejí a navíc, když v sušenkách či jiných domácích pamlscích není maso, většinou odmítá ochutnat. Ale tlapičky voněly z trouby tak, že ani on neodolal a už seděl u trouby a hlídal, abych je nespálila. Jakmile jsem vyndala plech s horkými tlapičkami, okamžitě věděl, že jsem pekla pro ně a nasávali vůni kokosu a ananasu oba dva 😀 Po vychladnutí se do nich pustili. Přála bych Vám vidět ty jejich vykulené oči, rozzářené ksichtíky a tu nefalšovanou radost. Takže u nás se tahle kombinace ujala. 

Tady je recept a uvidíte, zda si i Váš chlupáček oblíbí Piňa Coladu. V létě si ji jako osvěžující drink můžete namíchat pro sebe a pro svého chlupatého kamaráda upéct tlapičky a vychutnávat spolu venku na zahradě… 

5 lžic ovesných vloček 

2 lžíce jáhlových vloček nebo instantní jáhlové kaše 

3 lžíce strouhaného kokosu 

2 lžíce kokosového mléka 

1 lžička chia semínek 

1 vejce

3 lžíce čerstvého ananasu nakrájeného na malé kousky 

snítka máty

citronová kůra z půlky citronu

V míse smícháme vločky s jáhlovými vločkami či jáhlovou instantní kaší, přidáme kokosové mléko, vejce, semínka, strouhaný kokos, ananas, nasekanou mátu a citronovou kůru. Vše smícháme a hmotu plníme do formiček ve tvaru psích tlapiček. Pečeme na 180 stupňů 30-35 minut dozlatova. 

  

Jelikož je právě období Masopustu, nesmí chybět aspoň symbolicky „zabijačka“ 😀 My sami sice tyhle „dobroty“ nemáme rádi, ale tradice se dodržují, takže jsem se rozhodla udělat klukům aspoň tlačenku. Vepřové maso nedávám, takže je to drůbeží varianta a klukům moc chutnala 🙂 

Krůtí tlačenka 

krůtí maso 

krůtí játra

kuřecí žaludky

krůtí, kuřecí či kachní vývar (já jsem použila kachní kvůli barvě)

kousky zeleniny (brokolice, dýně, celer…) 

listy špenátu, snítka kopru, stroužek česneku, majoránka 

agar 

Maso, žaludky a játra nakrájíme na malé kousky, přidáme kousky nakrájené zeleniny, nadrobno nasekaný stroužek česneku a buď již hotový nesolený vývar nebo vodu a vaříme doměkka. Přidáme majoránku, nasekaný špenát a kopr a agar (na půl litru tekutiny 1 sáček). Ještě přivedeme k varu a pak na mírném ohni vaříme cca 2 minuty, až agar zhoustne. Necháme mírně vychladnout. Poté vše nalijeme do velkého kelímku od jogurtu nebo pokud máme doma sáček na tlačenku, nalijeme do sáčku a dáme do lednice ztuhnout. 

Hovězí maso se zeleninou, batátovým pyré a červenou omáčkou

hovězí maso (může být klasická směs na polévku s morkovou kostí)

pár růžiček kapusty

kousek celeru 

kousek máslové dýně

malá mrkev

předvařená červená řepa

pár kousků domácích játrových sušenek (měla jsem zrovna k dispozici s jablkem a hruškou)

1 lžička domácího Ajvaru nebo kupovaného v bio kvalitě, špetka sušených bylinek (tymián, rozmarýn, oregano…) 

na ozdobení listy hladkolisté petržele a kopru

Hovězí maso i s morkovou kostí a zeleninou (mimo mrkve a řepy) dáme do papiňáku. Po uvaření si necháme stranou batáty, ze kterých rozmačkáme či vyšleháme kaši. Hrníček vývaru použijeme na omáčku, kdy ho necháme v malém hrnci trochu zredukovat, aby byla chuť intenzivnější, přidáme Ajvar a šťávu z červené řepy (pokud máte k dispozici předvařenou řepu, v balení je šťávy vždy dostatek), přidáme sušené bylinky. Hotovou omáčku nalijeme do misky, na omáčku položíme maso a můžeme přidat i vydlabaný morek z kostí. Dýňové pyré lžičkou nandáme okolo masa tak na 3 hromádky. K masu přidáme kousek celeru, červenou řepu na kostičky, půlky vařené růžičkové kapusty a syrovou mrkev nakrájenou na tenké plátky či kostičky. Dozdobíme nasekanou petrželkou a koprem a ještě přihodíme pár domácích játrových sušenek 🙂 

 

Menu s Pak Choi 

V obchodě jsem si vyhlídla zelí Pak Choi a jelikož jsem ho neznala, ale dočetla jsem se, že ho může i pes, už bylo v košíku 😀 Čínské zelí Pak Choi je výborné proti rakovině, odbourává toxiny v těle, obsahuje kompletní škálu vitamínu B, vápník, draslík, železo, hořčík, beta karoten a vitamín C a vitamín K výborný na regeneraci buněk, na kosti, na správnou srážlivost krve a v neposlední řadě na zrak. 

Prostudovala jsem pár receptů laděných do čínské kuchyně a upravila je pro psa tak, aby to bylo vyvážené a chutné a co nejvíce se to čínské kuchyni podobalo. V obou receptech bylo čínské zelí Pak Choi a krůtí maso. První recept byla čínská polévka, kdy jsme použila vařené krůtí maso, vývar, čestvě nakrájené zelí, osmažené vajíčko, trochu spařených rýžových nudlí, špetku mletého zázvoru a na ozdobu hladkolistou petržel. 

 

V druhém receptu je mrkev a Pak Choi vařené v kokosovém mléce se zázvorem, česnekem a citronovou šťávou, přidáme kousky vařeného krůtího masa, opět rýžové nudle, sezamové semínko, nasekaný kopr a petrželku. 

Breťanské pohankové palačinky 

Tyto palačinky jsem se rozhodla vyzkoušet na Mezinárodní den palačinek. A jelikož například ve Francii mají velmi dlouhou tradici a především v oblasti Bretaně se dělají z pohankové mouky, ten den měla palačinky celá naše smečka, včetně nás, dvounožců. Nám jsem udělala klasické sladké a pro chlupáčky byly z pohankové mouky a s masovou náplní. 

Ingredience: 

250 ml mléka

1 vejce

100 g pohankové mouky

hrst vařených kuřecích žaludků či srdíček (případně můžete použít jakékoliv vařené maso, které psovi chutná)

hrst vařené zeleniny (mrkev, celer, brokolice,…)

lžíce ovčího nebo bezlaktózového jogurtu

pár lístků rukoly

Z mouky, mléka a vajec utvoříme těsto na palačinky, které následně smažíme na minimu oleje. Palačinky plníme směsí masa a zeleniny, trochou jogurt a nasekanou rukolou. Palačinky zabalíme a nakrájíme na kolečka. Můžeme ještě ozdobit rukolou. 

 

MAKI SUSHI

Chtěla jsem vyzkoušet sushi pro psy, jelikož my to lidské máme docela rádi a občas si ho dopřejeme. Samozřejmě, když vidím, jak na mě zírají ty dva páry nádherných prosebných očí, neodolám a kousek jim dám na ochutnání. Většinou ten lososový kousek, samozřejmě bez těch typických ostrých a slaných dochucovadel. Tak mě napadlo udělat klukům jejich vlastní sushi rolky a můžeme si pochutnávat všichni spolu 🙂 

Koupila jsem sušenou řasu NORI, uvařila hrníček jasmínové rýže, kterou jsem po uvaření ještě dochutila sezamovými semínky a BIO sezamovým olejem (stačí lžička). Řasu jsem si lesklou stranou nahoru připravila na prkénko vyložené ještě pečícím papírem, aby se mi rolka lépe zamotala. Na řasu jsem navrstvila po celé délce vychlazenou rýži, pořádně uhladila rukama namočenýma ve studené vodě. Na rýži jsem postupně do řady za sebou dávala zeleninu a maso (vařené kuřecí nebo krůtí, vařená mrkev na proužky, okurka bez slupky, paprika, může být i listová zelenina, například čerstvý špenát). Rolku následně dobře smotáme a přimačkáváme, aby se netvořily vzduchové bubliny a maso a zelenina nevypadávaly ven. Místo Wasabi křenu jsem použila trochu ovčího jogurtu, který kluci zbožňují a přidala do něj čerstvou bazalku. Psí SUSHI mělo u nás velký úspěch 😀 

 

 

Miniburgery s mletým hovězím

Na dva burgery: 

cca 100 g mletého hovězího (neochuceného)

1/4 jablka 

1 menší čerstvá kopřiva

Na bulky: 

70 g vařeného batátu

30 g vařené dýně (máslová nebo hokaido) 

8 lžic ovesných vloček 

1 vejce 

Na dozdobení: 

Plátek Goudy, trocha domácího Ajvaru, lísky pampelišky

Na bulky smícháme uvařené batáty a dýni s vločkami a vejcem. Utvoříme bochánky, které následně na plechu trochu zmáčkneme a posypeme sezamovým semínkem. Pečeme na 180 stupňů cca 30 minut. Po vychladnutí bulky podélně rozkrojíme.

Hovězí maso ochutíme spařenou a nakrájenou kopřivou, přidáme na drobné kostičky nakrájené jablko (můžeme i nastrouhat) a ze směsi utvoříme menší placky, které opečeme na suché pánvičce, cca 2 minuty z každé strany, aby se maso zatáhlo, ale nebylo úplně vysušené. Hovězí se může vařit či smažit kratší dobu než všechny ostatní druhy masa. 

Na spodní stranu bulky dáme maso, pak sýr, Ajvar a pampelišku. Můžeme přiklopit, ale nemusíme. Benjík měl burger přiklopený a poradil si s ním, ale Charlíkovi jsem musela vrchní stranu bulky sundat, aby cítil maso 😀 

 

  

Druhá varianta může být s krůtím masem, kdy vrstvíme na bulku napřed dip z vařené kořenové zeleniny, pak vařené trhané krůtí maso, pak spařenou a nasekanou kopřivu. Těžko říci, která varianta chutnala klukům víc 😀 

Pizza

8 lžic polenty

1 vejce

1 větší růžička brokolice

plátek slaniny

1 lžíce vařeného drůbežího masa (může být jakékoliv maso, záleží jaké pes preferuje nebo na alergii na určitý druh) 

kousky vařené mrkve a celeru 

lžíce Ajvaru

plátek sýra 

špetka oregana 

Z polenty, vajíčka a nastrouhané brokolice utvoříme těsto, které vymačkáme do kulaté formy (nemělo by být sypké, pokud se drobí, přidáme trochu vody nebo vývaru). Těsto dáme do trouby na 180 stupňů na 20 minut péct. Po upečení jej potřeme Ajvarem, přidáme kousky zeleniny, masa, na kostičky nakrájený plátek slaniny (ta být nemusí, je v ní hodně soli, ale pokud ji psovi nedáváme často, plátek mu neublíží), posypeme nastrouhaným sýrem a špetkou oregana a dáme ještě do trouby nastavené na gril na malou chvilku, aby se sýr roztekl. 

 

     

Velikonoční zajíčci a vajíčka

Jelikož na velikonoce páníček nechodil po sousedkách, byli jsme všichni doma a předtím měli kluci spoustu domácích dobrot, rozhodla jsem se, že tyhle velikonoce i pro ně pojmu trochu odlehčeně. Uvařila jsem tedy jen dvě vajíčka, ze kterých jsem vyrobila každému zajíčka (očíčka z papriky, čumáček z bílku, přilepeného jogurtem) a z jablka jsem vykrojila tvar vajíčka, natřela ho ovčím jogurtem a dozdobila skořicí a jedlými květinami (máta, květ hluchavky a maceška nebo sedmikráska). Sice to byla „ošizená“ a odlehčená verze, ale klukům to moc chutnalo 🙂 

 

Buddhova miska 

Proč jsem se rozhodla vyzkoušet buddhovu misku právě pro psy? Jednoduše proto, že když jsem si o tom přečetla víc, zjistila jsem, že vlastně pejskům také takovou pomyslnou buddhovu misku dělám a ani o tom nevím. A jak mne to napadlo? Jelikož je v poslední době ve společnosti trochu strach z nebezpečí, které se šíří v podobě nám neznámého viru a nikdo neví, co bude zítra, každý se upíná k nějaké víře, k něčemu, co ho drží nad vodou. Já jsem dostala od švagrové porcelánového slona, který je ve východních civilizacích určitým symbolem síly, víry a statečnosti. Začala jsem se o tuto filozofii více zajímat. Buddhismus je sám o sobě pro mne neznámým, i když dost zajímavým náboženstvím. Osoba Buddhy jakožto „osvíceného či probuzeného“ je mi velmi blízká. Vyrůstal jako rozmazlovaný princ, který nikdy nepoznal co je to nemoc, bída, utrpení a smrt. Až jednou jako sedmiletý spatřil ptáka, který sezobl červa. V tu chvíli si uvědomil, že součástí života je také smrt. Jako dospělý opustil svou rodinu a vydal se na duchovní cestu v naprosté chudobě a s cílem pomáhat nemocným, slabým a šířit své znalosti a zkušenosti. Od té chvíle se stal buddhou, tedy osvíceným. Jeho učení mělo spoustu následovníků. Já sama jsem také prošla takovým osvícením či prozřením, když jsem poznala, jak vyvážená a kvalitní strava dokáže psa uzdravit nejen na těle, ale i na duši. Postupem času jsem se učila a inspirovala, sbírala zkušenosti, o které se s Vámi vždy ráda dělím. Tolik ve zkratce k Buddhovi a jeho životní filozofii, která mne do jisté míry v mém snažení ovlivňuje. 

Co je to buddhova miska (Buddha bowl)? 

V posledních letech je to trend ve zdravé výživě. Nejde ani tak o recept, spíše o koncept toho jídla. Jde o vyváženost surovin v jedné misce. Mělo by to být jídlo, které zasytí, založené většinou na rostlinné bázi, nejedná se však o salát. Všechny složky jídla jsou servírované zvlášť vedle sebe. Podle čeho se tento způsob servírování nazývá Buddha bowl? Existují dvě teorie, z nichž jedna říká, že sám Buddha měl misku, se kterou chodil vždy mezi lidi a a kolemjdoucí ho obdarovávali jídlem. Na konci dne vše z misky snědl. Druhá teorie říká, že jídlo připomíná kulaté bříško Buddhy. Asi je na každém, která verze je jemu samotnému bližší. Každopádně základem tohoto pokrmu je vyváženost a střídmost, což jsou vlastnosti jako součást životního stylu buddhismu. Hlavní je též propojení těla a duše a třeba i díky takovému pokrmu, za které poděkuje tělo a duše člověka, ale i psa. Jak vyplývá z konceptu, buddhova miska se dá připravit pro člověka i pro psa, což se mi opět velmi zamlouvá. Existují různé varianty složení misky, záleží i na sezónní zelenině a ovoci, můžete též kombinovat podle zdravotního stavu psa. 

Složení misky: 

  1. druh obilniny příp. pseudoobilniny (např. quinoa), můžete použít i pohanku, jáhly, kuskus, bulgur, rýži…
  2. další složkou je tepelně upravená či syrová zelenina (záleží na druhu zeleniny)
  3. bílkoviny (v psí variantě samozřejmě maso a vejce) 
  4. rostlinné tuky,  semínka
  5. dressing (jogurtový či na bázi kvalitního oleje s bylinkami)
  6. můžeme přidat ještě pár kousků čerstvého ovoce, zelené listy, bylinky, jedlé květiny

 

Kombinace volíme, jak jsem již psala výše, podle sezóny ovoce a zeleniny, podle druhu masa, které má pes rád, podle jeho chutí (něco vysloveně miluje a něco naopak z misky vyndá). Vždy by mělo platit, že miska je vyvážená, vydatná, chutná, barevná.

V první variantě je krůtí maso, vařená cuketa, mrkev, brokolice, červená řepa, pohanka, směs zelených salátů, šalvěj, řebříček, sedmikráska, květy hluchavky a květ pampelišky, olivový.  

 

Ve druhé variantě je opět krůtí maso, vejce, vařený batát, vařený celer, vařená brokolice, syrové červené zelí, jáhly, směs salátů, lístky a květ pampelišky, květ kokošky, sezamové semínko a sezamový olej. 

 

Aby byla buddhistická iluze dokonalá, můžete pejskům k jídlu nebo poté, co spořádají buddhovu misku pustit meditační hudbu, která zahrnuje i zpěv ptáků, zurčení potůčku nebo šumění moře. To je uklidní a třeba i uspí nebo jim můžete udělat masáž oušek, bříšek, paciček a uvidíte, jak budou psychicky v pohodě a šťastní. Na relaxační hudbu pro psy jsem narazila asi před rokem a opravdu funguje. I moje kamarádka, která má fenku věčně v pohybu a snad nikdy se neunaví, kromě výletu, mi říkala, že jakmile chce, aby fenka usnula aspoň na chvilku i ve dne, pustí jí relaxační hudbu a je klid 🙂 

RAW MAKRONKY

Směs semínek (např. chia, sezam, lněné, konopné, dýňové… od každého zhruba lžíce)

3 lžíce strouhaného kokosu

cca 1 dl vývaru 

Na žluté makronky

kousek nastrouhaného jablíčka, jedna malá nastrouhaná mrkev, šťáva z půlky pomeranče, špetka kurkumy

Na červené makronky

šťáva z červené řepy

Na zelené makronky

bazalka a spařená kopřiva, kousek nadrceného česneku

Na krém

1 žloutek

1 lžíce ovčího jogurtu

dle potřeby špetka Agaru

Semínka rozdrtíme na jemno tak, aby pustila olej, přidáme trochu vývaru a kokos. Hmotu trochu zpracujeme a rozdělíme si ji na 3 díly. Do prvního dáme mrkev, jablíčko, šťávu z pomeranče a kurkumu. Do druhého šťávu z červené řepy (pozor, nesmíme moc, aby hmota nebyla moc mokrá, už je tam vývar). Do posledního dílu dáme nasekanou bazalku, nasekanou spařenou kopřivu a česnek. Všechny hmoty postupně každou zvlášť dobře zpracujeme, aby se rovnoměrně obarvily. Žloutek si ve vodní lázni vyšleháme na pěnu, nesmíme však přehřát nebo z toho budou míchaná vajíčka. Přidáme ovčí jogurt a když bude směs řídká, přimícháme ještě agar a necháme mírně prohřát. Odložíme do lednice i s hmotami na makronky cca na půl hodiny. Jakmile je krém trochu ztuhlý, můžeme tvořit makronky. Postupně z každé hmoty vytvoříme kuličku, kterou následně upravíme do tvaru půlky makrony (tzn. že spodek bude plochý a vršek vypouklý). Vymodelujeme sudý počet půlek z každé hmoty a půlky stejné barvy lepíme k sobě krémem. Následně makronky ještě necháme odležet v lednici, asi 15 minut. 

     

Husa s červeným zelím a lokšemi

Pečené nebo vařené husí maso

2 lžíce nakrouhaného červeného zelí

1/4 jablka 

1 lžička olivového oleje

bylinky (šalvěj, tymián, rozmarýn) 

Na lokše 

1/4 batátu

1 menší brambora

1 vejce 

špetka libečku a pažitky, sedmikrásky, listy pampelišky (pokud lokše děláte na jaře nebo v létě, když na sv. Martina, stačí třeba listový špenát nebo rukola…) 

Vařené maso řádně obereme. Batát a bramboru dáme uvařit, následně rozmačkáme, přidáme vajíčko a bylinky (libeček, pažitku, sedmikrásky…). Placičky smažíme na sucho na pánvi, až se vajíčko zatáhne a zezlátnou. Červené zelí smícháme s nakrájeným jablíčkem, bylinkami (šalvěj, rozmarýn, tymián) a lžičkou oleje. 

  

Husa v šouletu

vařené a obrané husí maso

pohanka

mrkev

celer

červená čočka

stroužek česneku

špetka majoránky

bylinky na posypání (např. libeček, petrželka) 

Husí maso obereme na menší kousky, uvaříme doměkka pohanku společně s kousky mrkve, celeru a červené čočky (čočku dáváme o chvilku déle k zelenině, má kratší dobu vaření). Přidáme česnek a majoránku. Uvařenou pohanku se zeleninou můžeme servírovat s masem navrchu, ale pro psa je chutnější, když bude mít maso smíchané ve směsi. Máte tak jistotu, že nesežere jen maso a nechá přílohu 😀 

 

Hovězí tatarák 

mleté hovězí maso (ne úplně čerstvé, mělo by být přemražené kvůli bakteriím)

strouhaná mrkev

strouhaný celer 

bylinky ze zahrádky (pampeliška, kopřiva, šalvěj, libeček) 

spařený kuskus 

lžička oleje (sezamový, olivový…) 

na dozdobení například kousky vařené dýně 

Postup je stejný jako u klasického tataráku. Všechno až na kuskus, dýni a olej smícháme s masem. Ze hmoty vytvoříme kuličku. Tu na talíři obsypeme kuskusem, dozdobíme kousky dýně nebo jiné vařené zeleniny a zakápneme trochou oleje. Pokud se to bude psovi špatně jíst, stačí kuličku trochu zmáčknout nebo maso vidličkou rozdělit na menší kousky. Naši chlupáči se s tím prali 😀 Jeden popadl celou kouli, která mu následně spadla pod stůl a tam jí sežral a druhý nevěděl, jak do toho, takže jsem mu ji ve finále taky natrhala na kousky. 

  

NIGIRI SUSHI

Uvaříme si rýži a pohanku. Do směsi přidáme trochu sezamového oleje a lněné semínko. Tvořítko na led překryjeme sáčkem nebo potravinovou fólií a do každého okýnka na vodu dáme tenké plátky mrkve, syrového masa, okurky atd. Můžeme použít jakoukoliv zeleninu, kterou pes může jíst syrovou. Z masa buď hovězí maso, syrový losos, syrový tuňák. Na maso a zeleninu vrstvíme směs rýže a pohanky a stlačíme. Tvořítko na led následně opatrně otočíme, aby se fólie se směsí dobře vyklepla. Odstraníme fólii a jednotlivé malé kousky sushi dáváme na talířek nebo do psí misky. 

    

Banánové lívance

1 zralý banán

1 vejce

1/4 jablka 

špetka skořice

Banán rozmačkáme, smícháme s vejcem, přidáme na malé kostičky nakrájené jablko (můžeme jej i nastrouhat), skořici a umícháme těsto na lívanečky. Muffinovou formu vymažeme kapkou oleje, vysypeme buď kokosem nebo hraškou či pohankovou moukou. Do jednotlivých formiček dáváme po lžíci těsto (do každé stačí dvě lžíce). Pečeme na 180 stupňů 20 minut. Výhodou tohoto receptu je, že si na něm můžete pochutnat se svým psem a je zdravější než klasický recept na lívance, kam se dávají buď kvasnice či prášek do pečiva, což obojí pes nesmí. Díky banánu jsou lívanečky krásně sladké, že není potřeba přidávat další cukr. Z jednoho banánu je 6 lívanečků. 

       

Krůta na paprice

Já i Pavel milujeme kuře na paprice. Ale nedělám ho klasicky jako naše babičky pouze na cibulce s paprikou a smetanou, ale spíš na způsob svíčkové s kořenovou zeleninou. Dřív jsem dávala i zakysanou smetanu místo té na vaření. Když jsem tenhle recept dělala nedávno, nedala jsem do něj ani zakysanou smetanu a nezahušťovala jsem moukou, pouze jsem rozmixovala zeleninu s vývarem. Omáčka byla hustá tak akorát a výborná. Tak mě napadlo (jelikož ti naši kluci chlupatí mi zvědavostí lezli málem do talíře 😀 ) vyzkoušet takhle variantu pro psy s tím, že my si to jen přisolíme nebo jim udělám z krůty a nám z kuřete. Zkusila jsem a mělo to velký úspěch. Nám jsme dala zvlášť vařit základ s kuřetem, kořenovou zeleninou a cibulí a samozřejmě trochou soli… a klukům bez cibule a s krůtou, bez soli. Nadšení jsem byli všichni a tohle je opět jeden z těch receptů, na kterém si můžeme pochutnat celá rodina, což mě hrozně baví 🙂 

krůtí maso (kousky ze stehna nebo prsíček)

1 větší mrkev

menší kousek celeru

půl hrnku bulguru 

lžička mleté papriky

na dozdobení ještě pár kousků vařené zeleniny (např. brokolice) 

Krůtí maso dáme vařit společně s veškerou zeleninou. Bulgur uvaříme zvlášť dle návodu na obalu. Maso po uvaření vyjmeme, zeleninu zasypeme mletou paprikou a rozmixujeme na hladkou omáčku. Můžete ještě dochutit bylinkami jako například hladkolistá petržel nebo libeček. Podáváme s vařeným masem a bulgurem 🙂 

 

 

Ledová „čokoláda“

Znáte ten pocit, když si rozděláte čokoládu a Váš pes si přisedne a dělá psí oči, ale vy víte, že mu to prostě dát nemůžete? Tohle určitě zažil každý pejskař. Psům obecně chutná vše, co je sladké (teda až na našeho Charlíka, ten nikdy nechtěl pamlsky na sladko či bez masa). Čokoláda je samozřejmě pro psy toxická a může je zabít, tudíž nedostanou ani kousek, ale říkala jsem si, že je to škoda, že nic takového jako domácí čokoláda pro psy, která by chutnala psům i lidem, není k sehnání. Nezbývalo než vyhledat informace, která surovina se používá ve zdravé výživě jako náhražka kakaa nebo čokolády a zda tuto surovinu mohou také psí miláčci. Našla jsem karob. Obsahuje 17x méně tuku než kakao. Má 3x vyšší obsah vápníku než kravské mléko, spoustu hořčíku, vitamínů A a B. Zlepšuje trávení a žaludeční potíže (používá se u psů i u lidí např. k zastavení průjmu). Reguluje hladinu cukru v krvi a vstřebávání železa (právě proto by ho neměli psi trpící anémií a diabetem). Karob též snižuje cholesterol. Dávka pro psa je 1/2 kávové lžičky denně. Já osobně na karob nedám dopustit. Dřív jsem se bála ho vyzkoušet, přece jen Charlík o sladké pamlsky opravdu nestojí, ale po prvním ochutnání vím, že tuhle náhražku čokolády budu používat hodně často. Zkusila jsem pro začátek ledovou čokoládu a musím říct, že měla velký úspěch. Charlík napřed moc nevěřil, ale pak olízl a zjistil, že je to vlastně docela v pohodě. Pak olízl podruhé a to už bylo víc jak v pohodě 😀 Sežral celou zmrzlou pralinku a najednou se mu rozsvítily oči, začal se usmívat (ano i pes se umí usmívat, když je šťastný) a upřímně, vypadal jako sjetý 😀 Od té doby, když ví, že dávám do pamlsků nebo jen do jogurtu či tvarohu karob, začne skákat radostí a už se směje, jelikož ví, že je to pro něj 🙂 

Suroviny na ledovou čokoládu: 

2 lžíce ovčího nebo bezlaktózového jogurtu

kousek hrušky (nakrájené na malinké kostičky)

kousky sušených brusinek

špetka skořice

snítka máty

1/2 lžičky karobu

Jogurt smícháme s kousky hrušky (může být ale i jiné ovoce, které pes opravdu miluje), s brusinkami, nasekanou mátou a přisypeme skořici. Karob vmícháme opatrně až na konec. Jogurtovou směs naplníme do tvořítek na led a dáme do mrazáku. Pokud nechceme dělat přímo ledovou čokoládu, přidáme do směsi kokosový tuk, který po vychladnutí v lednici ztuhne. 

   

Vafle

My dva milujeme vafle na slaný způsob. Člověk tak snadno dojí zbytky z ledničky 😀 Samozřejmě, že klukům to voní, jelikož je tam vždy sýr, šunka nebo jiná lákadla. Ale vzhledem k tomu, že je tam také mouka a kypřicí prášek, jim to nechci dávat. Tudíž jsem byla donucena mými ušatými strávníky vymyslet vafle, které by mohli bez výčitek. 

Základní těsto: 

1 vejce

3-4 lžíce kokosu (lže ještě přidat po lžících více dle hustoty těsta) 

1 lžička jogurtu (klasicky bezlaktózový nebo ovčí či kozí) 

Slaná varianta: 

plátek kvalitního tvrdého sýra (Gouda nebo Čedar)

snítka bazalky

stroužek česneku

Sladká varianta: 

1/2 lžičky karobu

1/2 lžičky skořice

  

Kokosky

7 lžic ovesných vloček

2 lžíce strouhaného kokosu 

1 vejce

1/2 lžičky karobu

1 lžička jogurtu 

špetka skořice

1 lžička kokosového tuku

Z těsta tvoříme malé kuličky, které na plechu zmáčkneme vidličkou. Pečeme na 180 stupňů 15 minut. 

        

Tyhle úžasné a rychlé kokosky můžete rozdrobit i do pohárků. Navrch přidáte například ovčí jogurt (nebo kozí či bezlaktózový), dozdobíte ovocem a svačinka je hotová 🙂

   

Další inspirace na vařenou stravu pro Vašeho miláčka 🙂 Kluci prostě zbožňují kachnu, tudíž volba je jasná…

Kachna s vařenou dýní, řepou, zelenými fazolkami a černou čočkou Beluga 🙂 Když přidáváte do jídla čočku nebo fazolky, může je to občas nadýmat (i když zelené fazolky, červená a černá čočka jsou pro psa vhodné). Proto přidávejte ještě nakrájený čerstvý fenykl. 

Kachna s podzimním zelím a pohankovým knedlíkem 

vařené kachní maso (například směs na polévku) či maso z pomalu pečené kachny

3 lžíce pohanky

1 vejce 

malá mistička na jemno nakrájeného zelí 

kousek jablka

kousek čerstvého fenyklu

pár kousků sušených brusinek

1 malá mrkev

1/2 kedlubny

1 lžíce zelených fazolek

citronová šťáva

bio olej 

nastrouhaný kopr a petržel 

Vařené kachní maso obereme od kosti (může být i pomalu pečená kachna). Uvaříme pohanku a zelené fazolové lusky. Lusky dáme poté zvlášť a do pohanky přidáme jedno vejce a špetku nastrouhaného čerstvého kopru. Čerstvé hlávkové zelí si nakrájíme na tenké nudličky. Stejně tak kedlubnu, jablko, mrkev a fenykl, přidáme pár kousků sušených brusinek, vařené fazolky, nasekaný čerstvý kopr a petržel. Zelný salát zakápneme pár kapkami citronu a lžičkou bio oleje a řádně rozmícháme, aby syrová zelenina natáhla olej a pes ji lehce strávil (lněný, olivový, konopný, sezamový…). Pohanku s vejcem mírně rozšleháme vidličkou či ruční metlou, rozpálíme pánvičku s nepřilnavým povrchem a lžící děláme na pánvi knedlíčky či placičky, které smažíme dozlatova (nejlépe na sucho). 

 

Čokoláda pro psy („Studentská pečeť“) 

1 lžíce kokosového tuku

1 lžíce strouhaného kokosu

1 lžíce bezlaktózového tvarohu

1 lžička karobu

kousek jablka

hrst nasekaných brusinek

půl lžičky skořice

pár kousků sušených jater

Ve vodní lázni rozehřejeme kokosový tuk, přidáme kokos, tvaroh, skořici, nadrobno nasekané ovoce, na kousíčky nasekaná játra a vše smícháme. Do směsi nakonec opatrně vmícháme karob. Vše nalijeme do obdélníkové formy, navrch naskládáme dřevěné špejle přes sebe, abychom docílili tvaru čokolády a dáme ztuhnout do lednice. Poté špejle opatrně odstraníme a čokoládu opatrně nalámeme na kostičky. Psovi dáváme tak 1-2 kostičky denně. 

     

Koprovka 

My dva s Pavlem milujeme koprovku v obou variantách. Kluci když cítí kopr a voní jim pod nos vývar z masa, mají ten úžasný výraz a vykulené oči. Samozřejmě, že jim nedám koprovku od nás z talíře, jelikož je slaná a zahuštěná moukou a též dost kyselá. Tudíž mi nezbylo nic jiného než vymyslet variantu pro ně. Ozvláštnila jsem recept zelenými fazolkami, které se do klasické koprovky pro lidi také přidávají. Pro psy jsou fazolky velmi zdravé. Nejen že jsou méně kalorické, tudíž vhodné pro psa na dietě, ale naopak mají hodně vlákniny, vitamínu K, který napomáhá regeneraci a hojení ran. Díky funkci vstřebávání vápníku kostem a kloubům. Dále fazolky obsahují vitamín C, který má antioxidační vlastnosti. Fazolky zlepšují imunitní systém a také snižují cholesterol v krvi. Dále ještě obsahují mangan (na nervový systém), hořčík, vitamín A. Tak jdeme na to…

nesolený hovězí vývar (cca 200 ml) i s masem

lžíce bezlaktózového tvarohu

lžička nasekaného kopru

uvařené zelené fazolky

pohankové knedlíky (viz recept Kachna s podzimním zelím a pohankovým knedlíkem) 

Do vlažného vývaru přidáme tvaroh, nasekaný kopr, vařené fazolky a maso. Knedlíky můžeme nechat v celku nebo natrhat na menší kousky a přidat k masu. Co se týče knedlíků, nemusíte dělat zrovna tyhle pohankové, mohou být například jáhlové, vločkové, variant je spousta 🙂 Klukům koprovka moc chutnala. Zelené fazolky zbožňují a já je používám i do spousty dalších receptů jen tak k masu a příloze nebo i do polévek…

Polévka je grunt

Hlavní složkou každé polévky pro psy je vývar (většinou hovězí, krůtí), spousta zeleniny a čerstvé bylinky. A jak jsem přišla na to, že budu vařit pro kluky polévky? Jednoduše, prostě pokaždé, když mám polévku já, čumí mi do talíře, občas jim dám ochutnat kousek masa nebo zeleniny. Ale jelikož náš vývar je slaný, rozhodla jsem se jim vařit polévky bez soli, ale složením téměř stejné, jako vařím nám a bez zahuštění. Charlík poslední dobou nerad pije vodu z misky, tak jsme nasadili vývar i proto, aby do sebe dostal tekutiny. Navíc vývar obsahuje díky masu a zelenině hodně vitamínů a minerálů, tudíž je prospěšnější a chutnější než jen čistá voda. Občas ta polévka prostě neuškodí. Jen je potřeba volit ty správné suroviny a dávat pozor na to, jak na vývar bude pes reagovat. Někdy se stává, že po vývaru (pokud je třeba mastnější) může mít průjem. 

Dýňová polévka 

1/4 dýně

1 menší mrkev

nesolený masový vývar 

špetka skořice, mletého zázvoru a mletého koriandru 

1 lžička jogurtu (bezlaktózový, ovčí, kozí)

Dýni nakrájíme na malé kostičky (v případě Hokaido nemusíme loupat, polévka bude mít i hezčí barvu), mrkev též a dáme vařit do masového vývaru. Pár kostiček již uvařené dýně si můžeme schovat stranou na dozdobení, ale není to nutné. Polévku dochutíme jogurtem a kořením. Dozdobíme například kousky vařené dýně, nasekanými dýňovými semínky, špetkou nasekaného kopru (může být i jiná bylinka) a můžeme ještě přidat jako třešničku na dortu domácí játrové sušenky 🙂 

   

V případě, že ještě nějaká polévka zbyla a psovi opravdu chutnala, můžete ji ještě použít třeba jako omáčku k masu. Zkombinovala jsem kachní maso, pohanku a míchaný salát (z předešlého receptu s kachnou s podzimním zelím a pohankovým knedlíkem) a přidala zbytek dýňové polévky (teď už vlastně omáčky :D) a kluci měli boule za ušima 😀 

Bramboračka

Nesolený hovězí vývar (cca 200 ml) + vařené hovězí

Zelenina (mrkev, celer, kedlubna, 1 malá brambora – zdravější je pro psy batát)

lžíce pohanky (místo krup do klasické bramboračky) 

stroužek česneku

špetka majoránky, čerstvá petrželka 

Pokud máme papiňák, je to vždycky lepší. Maso uvaříme a v závěrečné fázi ještě přidáme na kousky nakrájenou zeleninu i s bramborou a vaříme ještě pod tlakem cca 10 minut. Zvlášť si uvaříme pohanku. Do psí misky nebo talířku (speciálně určeného pro psa) dáme vývar i s masem a zeleninou. Přidáme namačkaný stroužek česneku, majoránku, petrželku a vařenou pohanku. Tato polévka díky obsahu masa i přílohy (brambora, pohanka) může sloužit jako plnohodnotné jídlo, stačí pouze odvážit do talíře či misky denní porci masa, zeleniny a přílohy. 

 

Knedlíčková

Základ opět nesolený vývar, nejlépe hovězí a kořenová zelenina. Do polévky pak už jen přidáváme játrové knedlíčky. Ty uděláme klasicky jako pro lidi. Namačkáme si játra (pro psa stačí do polévky cca 3 větší kusy jater), přidáme namačkaný stroužek česneku a 2 lžíce jáhlové mouky či instantní jáhlové kaše bez přidání vody (v případě kaše budou knedlíčky vláčnější). Z hmoty děláme lžící knedlíčky, které ještě chvíli povaříme ve vývaru. Polévku dochutíme například nasekaným libečkem a petrželkou. Psům tahle polévka hrozně chutnala, jelikož játra a česnek jsou pro ně velké lákadlo. 

„Zabíjačková“ 

Uvaříme kuřecí žaludky, kořenovou zeleninu a pár kuliček růžičkové kapusty. Ochutíme stroužkem česneku a špetkou majoránky. 

Boršč

Uvaříme si vývar (hovězí, kuřecí, kachní, krůtí…) se zeleninou (mrkev, celer, bílé zelí, ale můžeme přidat i další druhy zeleniny jako třeba růžičkovou kapustu, kedlubnu a ředkvičky). Nakonec do hotové polévky přidáme na kostičky předvařenou červenou řepu i s vodou, která polévku obarví. Můžeme podávat se lžičkou bezlaktózového nebo ovčího jogurtu či tvarohu se špetkou nasekaného kopru a též můžeme přidat kousky masa (buď plnou porci, pokud polévku bereme jako plnohodnotné denní jídlo nebo jen trochu na chuť). Já dávám polévku napřed bez masa třeba hodinu předtím než je čas k obědu a pak za hodinu jim už dodám pouze masovou část denní porce. Kluci si moc pochutnali. Zdá se, že díky řepě, kopru a vůni vývaru se tahle polévka u nás stane hitem. 

 

…vlevo psí a vpravo naše (nám jsem ji ještě obohatila o ocet, rajský protlak a pórek)… kluci měli druhý den obohaceno proti klasickému receptu ještě o ředkvičky, kedlubny a růžičkovou kapustu… 

Jak prospět správně zvolenou stravou nemocnému psovi

Torze žaludku

Torze neboli přetočení žaludku je u psů velmi závažným problémem, který je bohužel dost častý. Týká se především velkých plemen a starých psů. Pokud se torze neoperuje, pes může zemřít. Když se psovi přetočí žaludek, poznáte to zrychleným dýcháním, na pohmat tvrdým a citlivým břichem, pes se pokouší obsah žaludku vyzvracet a má pěnu u tlamy. Čím rychleji navštívíte veterináře, tím lépe. Torzi žaludku lze předejít správně zvolenou stravou a dávkováním. Pokud krmíte granulemi, musí být ty nejkvalitnější a s vysokým obsahem bílkovin. Stravu rozdělte do tří denních dávek, pes tak se tak nebude na jídlo vrhat, když zjistí, že dostane ještě další dávku později a nebude mít hlavně moc plný žaludek. Pokud psovi vaříte, přidávejte mu k masu ještě třeba trochu tvarohu a jako přílohu můžete zvolit spařené ovesné vločky, které jsou bohaté nejen na vlákninu, ale i na bílkoviny, taktéž pohanka je velmi vhodná. Jako doplněk stravy jsou na bílkoviny velmi bohaté pivovarské kvasnice. 

Artróza

Benjikovi je 8 let a má dle veterináře počínající artrózu. Na procházkách ho bolí packy, občas když vstával ze země, dělalo mu to velké potíže. Tudíž podáváme kolagen a má pestrou a dietní stravu. Také pohyb je nesmírně důležitý. Časté a krátké procházky psovi jen prospějí. Jednak při nich pěkně zhubne, ale také si posílí svaly a klouby. Je jasné, že při artróze se majitel psa prvně musí zaměřit na to, zda pes nemá nadváhu, jelikož se tím zatěžují především klouby. Toto onemocnění se nedá vyléčit, pouze se dá psovi trochu ulevit třeba doplňky stravy na bázi kolagenu a správně zvolenou stravou. Při artróze se v krmivu zaměříme na light granule, v případě vařené stravy na bílé maso. Jako doplněk stravy podáváme šípek, který nejen, že obsahuje spoustu vitamínu C, ale na artrózu je velmi dobrý. Dále k doplňkům stravy vhodným na artrózu patří i vaječné skořápky, bylinky a dýňová semínka. 

Cukrovka

Cukrovka je bohužel velmi rozšířeným onemocněním zvláště u starších psů a nekastrovaných fen. Pes při cukrovce trpí neustálou žízní, větším hladem a tloustne, ale naopak může i hodně zhubnout. Trápí ho celková únava a při nadměrném pití může zanechávat v domě loužičky. Problém se srstí je také jeden z příznaků. Pokud pes trpí jakoukoliv nemocí, většinou se to pozná z jeho dechu. V případě cukrovky je psí tlama cítit po ovoci. Pokud se pes nedostane při těchto příznacích k veterináři, může i oslepnout. Při správně zvolené stravě se může dožít vysokého věku. Psí strava při tomto onemocnění by měla obsahovat především potraviny s nízkým glykemickým indexem, ale zároveň bohaté na vlákninu. Vhodné jsou třeba batáty. Vařená strava většinou nebývá tak pestrá a plná vitamínů a minerálů, které pes potřebuje, proto je třeba navštívit veterináře a poradit se s ním na vhodné stravě. Co si budeme nalhávat, většina lidí nemá čas na to psovi vařit a ještě přemýšlet nad tím, co v té misce má, tudíž to řeší nějakými kvalitními granulemi či konzervami. Ale pokud je strava opravdu pestrá, může psovi pomoci. Vždy si musíme pamatovat, že čím je glykemický index v dané potravině vyšší, tím více zatěžujeme psovi slinivku. Vhodné jsou potraviny s nižším obsahem vlákniny, aby pes tolik nepřibíral na váze. Bylinky ze zahrádky též pomáhají při cukrovce. Důležitá je i psychická pohoda, která svědčí imunitnímu systému.

Alergie

Alergií na určitou potravinu trpí každý sedmý pes. Začne se drbat, padá mu srst a má velmi citlivé zažívání. Většinou jsou psi alergičtí zejména na lepek. Alergie se mohou projevovat třeba až po dvou letech konzumace nevhodných granulí. Proto je vždy lepší kupovat psovi holistické granule, které neobsahují lepek a jiné běžné alergeny. Z masa je vhodné vybírat především jehněčí, lososa, krůtu, zvěřinu, kachnu a ryby. Většina psů je alergická na kuřecí maso. U dalších složek potravy jako je zelenina a ovoce je dobré vyzkoušet, co psovi chutná a svědčí, jelikož i na některé ovoce může mít pes alergii, taktéž na zeleninu. Dobré je vyhýbat se výrobkům z kravského mléka, pes špatně tráví laktózu, tudíž je vhodnější vybírat buď bezlaktózové výrobky a nebo ovčí či kozí výrobky. 

Onemocnění jater

Toto onemocnění může mít různé příčiny, tudíž je vždy dobré se poradit s veterinářem na postupu léčby a vhodné stravě. Kvalitní a pestrou stravou a pohybem na čerstvém vzduchu podpoříte obnovu funkce jater. Změny stravy musí být pomalé a postupné, aby si na ně tělo dobře zvyklo a nepodráždili jste psovi žaludek. Změny v jídelníčku vždy konzultujte s veterinářem. Krmná dávka by se měla upravit na více porcí denně (4-5). Jakmile pes rychle zhltne jídlo jednou denně, žaludek se mu podráždí a játra nestihnou všechny živiny správně zpracovat. Většina komerčně vyráběných krmiv obsahuje proteiny a škroby, které játrům škodí. Nejlepší je při jaterní dietě krmit doma připravenou stravou, ať už je to BARF nebo vařená strava.

Hodně záleží na tom, aby pes dostával kvalitní bílkoviny. Ale celá jaterní dieta je založená na nízko bílkovinové stravě. Bílkoviny by se měly podávat v poměru k sacharidům 1:2, čili méně bílkovin a více sacharidů. Játra totiž bílkoviny špatně tráví. Jako nejvhodnější bílkovinou při jaterní dietě je například krůtí maso. Neobsahuje měď, která játrům škodí. Může se přidat i vejce. Mléčné výrobky v malém množství též neškodí, pozor na intoleranci laktózy v kravském mléku. Vyhnout bychom se měli vnitřnostem, hlavně játrům, dále lososovi, vepřovému masu, jehněčímu a kachně, která ze všech druhů mas obsahuje mědi nejvíc. Prostě platí, že by se mělo podávat méně tučné maso, jako je již zmíněná krůta nebo i kuřecí (pokud to není alergen), hovězí a bílé ryby.

Jaterní dieta je, jak jsem již zmínila, nízkotučná, tudíž i tuky bychom měli vybírat správně. U jaterních diet záleží na jednotlivých případech. Někteří psi snesou více tuku, jiní naopak méně. Tuk je zdrojem energie, ale vždy musíme dát pozor při výběru toho zdravého. Pokud psa krmíme moc tučnou stravu, tuk se mu usazuje hlavně na játrech, čímž se prohlubují problémy s onemocněním. Jedním z nejzdravějších a nejméně kalorických tuků je kokosový tuk.

Sacharidy mají ve psí stravě nezastupitelnou roli. Obsahují hodně vlákniny a tím podporují zdravé trávení. Též pomáhají z těla psa vylučovat amoniak. Jako vhodnou přílohou v psím jídelníčku s onemocněním jater je rýže, dále ovesné vločky a těstoviny (pozor na lepek). 

Vitamíny jsou též nedílnou součástí vyvážené stravy psa. Nejdůležitější jsou především vitamíny E,C a K, B komplex a z minerálů hlavně zinek. Vitamin C je prospěšný díky svým antioxidačním vlastnostem stejně jako vitamin E a oba jsou pro zdraví jater skvělé. Mohou pomoci snižovat zánět v játrech.

Vitamin K zase působí proti krevním sraženinám a také pomáhá psímu organizmu zbavovat se vedlejších produktů změněného jaterního metabolizmu. Zinek zase umí dobře vázat měď a také má antioxidační účinky, které pomáhají játrům správně fungovat.

Do pestrého psího jídelníčku na nemocná játra přidávejte také mléčné výrobky s přihlédnutím k obsahu soli, tuků a intoleranci laktózy. Vhodné jsou sýry typu cottage, dále bílý jogurt. Mléčné výrobky pomohou trávicímu systému s hospodařením s amoniakem, který se v těle usazuje zejména po konzumaci masa. Dále na doplnění bílkovin jsou skvělá vejce, ryby. 

Jako nejvhodnější přílohu při jaterní dietě podávejte ovesné vločky, které též pomáhají odstraňovat amoniak a jsou výborným zdrojem rozpustné vlákniny. Rýže je též vhodná, ale není tak výživná jako vločky. 

Ze zeleniny je hodně prospěšná dýně, ale také celer, mrkev, pastinák, kedlubna, batát, fenykl. Z ovoce jablka, hrušky, maliny, borůvky. Bylinky jsou neodmyslitelnou součástí potravy psa s jakoukoli dietou. Dále z doplňků stravy z přírody je výborný šípek, ostropestřec (drcená semena, případně olej), římský kmín, lněný olej, lososový olej (kvůli omega 3 mastným kyselinám a redukci případného zánětu v játrech) a pangamin. 

Příklad jídelníčku při jaterní dietě

Vařené krůtí maso, vařená mrkev, celer, pastinák, vařený batát, syrová kedlubna, fenykl, jablko, hruška, malina, ostružina, borůvka, šípek, římský kmín, ostropestřec, lněný olej, bylinky a namočené ovesné vločky…

Onemocnění ledvin

Psi se sníženou ledvinovou funkcí většinou nechtějí moc žrát a odmítají hlavně granule a konzervy. Proto se hodně páníčků uchyluje k doma připravené stravě. Většinou zvolí BARF. Ale pozor, klasicky připravený BARF neobsahuje přílohy, ale u nemocných ledvin jsou přílohy potřeba. Zároveň je nutné dietu probrat s odborníkem na výživu, zajistit psovi stálý přístup k čisté vodě. Je také třeba z organismu psa odvádět fosfor, dávat pozor na množství draslíku ve stravě (vysoké dávky draslíku z některých druhů ovoce či zeleniny mohou při nemocných ledvinách způsobit problémy se srdcem, obzvlášť, když pes vylučuje moč velmi málo).

Při tomto onemocnění dochází též k úbytku vitamínů, tudíž se musí doplňovat. Vhodné je přidávat například lososový olej, pangamin a vitamín C (ten je důležité přidávat při jakémkoliv onemocnění, pokud pes již bere nějaké léky). Nejdůležitější je dávat psovi stravu s nižším obsahem kvalitních bílkovin. Správně vyvážená strava by měla obsahovat 50% masa, vejce a mléčné výrobky a 50% přílohy se zeleninou (kořenová zelenina, řepa, patizon, listová zelenina, okurky, brokolice, kysané zelí), případně i kouskem ovoce (jablka, hrušky, kiwi, jahody, borůvky, brusinky,  banán – pozor, vysoký obsah draslíku!), ale pozor na draslík. Vajíčka jsou při ledvinové dietě velmi vhodná, dá se jimi třeba na dva dny v týdnu úplně nahradit maso. Tuků se bát nemusíme, ale samozřejmě s rozumem. Z masa se nejčastěji používá krůtí, kuřecí (pozor na časté alergie), jehněčí, králík a ryba. Tučná masa jako hovězí už méně, vepřové bych též nedoporučila (ne každý pes jej stráví). Obohatit kvalitní bílkovinou můžeme jídelníček i pomocí zelených drštěk, vemene nebo plic. Jelikož kosti nejsou při této dietě moc vhodné, resp. množství by mělo být sníženo, používají se na doplnění vápníku skořápky. Jak jsem již zmínila výše, u ledvinové diety je dobré zvýšit dávku sacharidů (tedy příloh). Velmi vhodnou přílohou jsou jáhly, jelikož ledviny posilují. Střídáme také rýži, mohou být i brambory, těstoviny. Ovesné vločky nejsou při této dietě vůbec vhodné, jelikož obsahují vysoké množství fosforu. 

Srdeční onemocnění 

Onemocnění srdce je u psa v dnešní době hodně časté, stejně jako selhání ledvin či jater. Veterinář nasadí příslušné léky na zlepšení funkce srdce a tím se psovi výrazně uleví (máme též doma psa kardiaka, po lécích se mu výrazně ulevilo). Léky sice zaberou na špatnou funkci srdce, ale časem se stav psa může zhoršovat a pes se může začít zavodňovat. Tudíž dostane další léky na odvodnění. Tyto léky mohou mít vedlejší účinky a může docházet k arytmiím, k výraznému poklesu krevního tlaku. Proto je dobré psovi upravit stravu a doplňovat ji o aminokyseliny taurin, L-karnitin, rutin (vitamin P – pohanka) a koenzym Q10. Tyto doplňky stravy jsou šetrnější ke kardiovaskulárnímu systému. Správně zvolená a vyvážená strava s doplňky může výrazně pomoci při onemocnění chlopní, srdečních komor, arytmii. Nedostatek L-karnitinu a taurinu může vést ke zvětšování levé srdeční komory. Hlavním úkolem potravinových doplňků je ochránit srdeční sval, zlepšit kardiovaskulární systém, doplnit nedostatek těchto látek a tím tak předejít onemocnění srdce, podpořit obnovu funkce srdce nebo zpomalit již vzniklé onemocnění. Taurin a L-karnitin jsou dvě složky navzájem propojené a jedna bez druhé nemohou fungovat dostatečně při obnově srdeční činnosti.

Taurin je obsažen v rybách (především makrela či losos) a v mase (drůbež a jehněčí, ale na srdce kvůli červeným krvinkách je doporučeno také tmavé maso jako například hovězí maso). Taurin pomáhá snížit zatížení psího organismu solí a tekutinami. V kombinaci s koenzymem Q10 může výrazně snížit riziko infarktu a jeho dopad na organismus. Taurin též zpomaluje selhávání srdce a prodlužuje tak psovi život. 

Koenzym Q10 výrazně chrání srdeční tkáň a zabraňuje tak rychlému selhávání srdce. 

Další doplňky stravy na srdce

Hloh – Látky koncentrované především v listech, plodech a květech působí jako antioxidanty. Hloh obsahuje hodně vitamínu P a ve spojením s vitamínem C velmi dobře chrání srdce. Zlepšuje průtok krve do srdce, též přívod kyslíku. Roztahuje cévy a má mírně diuretické účinky (odvodňuje).

Hořčík –  velmi výrazně pomáhá psům s akutním infarktem. Též se předpokládá přímá souvislost mezi nedostatkem hořčíku a onemocnění mitrální chlopně.  Pokud má již pes při onemocnění srdce léky na odvodnění, je též více než jasné, že je mu třeba dodat hořčík, jelikož ten se z těla v hojné míře vyčerpává právě podáváním těchto léků. Psům s nízkou hladinou hořčíku navíc mohou selhat ledviny a tuto vážnou diagnózu přežije do jednoho roku pouhých 45% psů. Pokud ale psům dodáváte hořčík, přežije s mírnějšími příznaky více než 70% z nich. 

Draslík  – spolu s hořčíkem zlepšují komorové arytmie. Ovšem pozor, pokud Váš pes již trpí onemocněním ledvin a nevylučuje normální množství moči, na příjem draslíku musíte dávat velký pozor, psímu srdci tak můžete výrazně ublížit. Pozor na léky na odvodnění. Mnoho komerčních diet určených pro zvířata se srdečním onemocněním má zvýšené koncentrace draslíku, je důležité v krevních testech hladinu draslíku neustále sledovat. 

Kyselina listová – může pomoci udržet bioenergetický stav a efektivní srdeční činnost v průběhu ischemické fáze srdeční příhody. Je to vynikající antioxidant a společně s vitamínem B12 zlepšují srdeční choroby. Kyselinu listovou obsahují tyto potraviny: játra, ledviny, žloutek, špenát, chřest, mrkev, dýně, tmavozelená listová zelenina, červená řepa, brokolice, růžičková kapusta, čínské zelí, polníček, různé druhy zelených salátů, rukola, řeřicha, chřest, hrách, červené fazole (pozor na nadýmání). 

Významným pomocníkem v boji se srdečními chorobami jsou též antioxidanty obsažené ve stravě. Zajišťují obnovu a cirkulaci zdravých buněk v organismu, vytváří antioxidační enzymy, které brání oxidaci některých důležitých vitamínů a minerálů. Významně se podílí na regeneraci tkání, chrání organismus před stárnutím. Jsou též výbornou prevencí proti infarktu a samozřejmě onemocnění srdce, dále pomáhají při artróze a rakovině. Nejvíce antioxidantů obsahují potraviny:  jahody, jablka, borůvky, maliny, ostružiny, brusinky, cizrna, zelené fazolky, červená čočka, čočka Beluga, červené fazole, oves, sladké brambory, pohanka, amarant, červená řepa, špenát, listová zelenina, brokolice, máta peprná, rozmarýn, šalvěj, tymián, oregano. 

Další potraviny a doplňky stravy doporučované při onemocnění srdce

medvědí česnek, lněné semínko, patizon, kurkuma, zázvor, dýně, hruška (rutin), červená paprika (rutin), kořenová zelenina… 

Výborným pomocníkem při zavodnění organismu u kardiaků je Slzovka obecná (pozor, je močopudná). Je to obilovina známá již ve starém Egyptě. Semena této divoké trávy mají silné čistící účinky a výborně detoxikují organismus. Jak jsem již zmínila, je skvělá na odvodnění. Aby nemusel brát pes další léky na odvodnění či vysoké dávky dalších léků přímo na srdce, je slzovka jedinečná! Slzovka se přidává zejména večer. Do vývaru ze slzovky se psovi přidá ještě lžička samotných bobulek. Ledviny pracují a filtrují škodliviny nejvíce v noci, proto se podává až večer.

Slzovka podporuje mimo jiné funkci sleziny, pomáhá dobrému trávení masa a tuků. Pomáhá při zahlenění (ať už při nachlazení nebo právě při špatné funkci srdce, kde je jedním z projevů právě zahlenění) a je též výborná na svaly a klouby, pomáhá uvolňovat skryté cysty nebo myomy a výrazně pomáhá proti různým druhům nádorů. Snižuje špatný cholesterol. Posiluje plíce, udržuje krásnou srst a brání zánětům kůže, zpomaluje šedivění srsti. Nepoužívat v případě, že Váš pes trpí akutním infekčním onemocněním a u březích fen! 

Přidává se do misky k příloze, můžeme ji kombinovat například s rýží nebo s pohankou v poměru 2 díly klasické přílohy a 1 díl slzovky. Rozdrcená na prášek se může přidávat i do psích pamlsků pro kardiaky. 

Jídlo co potěší srdíčko…

Chilli con carne 

hovězí maso (buď vcelku, pak vařit v papiňáku nebo mleté, pak vařit cca 20 minut v hrnci)

1 malý batát

1 menší mrkev

kousek celeru

zelené fazolky

hrst červených fazolí (nutno namočit 24 h dopředu a poté druhý den vařit minimálně hodinu a půl…fazolím z plechovky bych se vyhnula kvůli nálevu a případnému obsahu soli)

stroužek česneku

špetka majoránky, oregana, tymiánu, rozmarýnu, římského kmínu, fenykl

1 lžíce domácího Ajvaru (základem je paprika, cuketa a lilek)

cca 2 dl hovězího vývaru

Do papiňáku vložíme hovězí maso a necháme ho vařit doměkka. V případě, že máme maso namleté, vložíme do klasického hrnce a vaříme cca 20 minut. Poté k němu můžeme přidat veškerou zeleninu a ještě povařit. Nebo nemusíme a zeleninu si uvaříme zvlášť v hovězím vývaru z masa (mám to tak raději v případě, že používám hodně papiňák a mám menší kousky zeleniny, pak mám jistotu, že se mi nerozvaří) a pak si jen odebereme trochu vývaru stranou. Do vývaru dáme lžíci domácího ajvaru, přidáme bylinky a nasekaný česnek a řádně zamícháme. Poté tento ochucený vývar (cca 2 dl) nalijeme do psí misky. Přidáme uvařené maso nakrájené na kostičky nebo natrhané (když je hodně měkké z papiňáku, nedá se moc krájet 😀 ), dále zeleninu a čerstvě nasekaný fenykl (ten se dává na lepší trávení, aby pes neměl problémy po fazolích). Můžeme k tomu připravit jakoukoliv přílohu (rýži, bulgur, kuskus, polentu, pohanku…), ale vzhledem k tomu, že už je v zelenině i batát, je to zároveň příloha. Stačí, když si jednotlivé komponenty (maso, ostatní zeleninu a batát navážíte na porci zvlášť na míru pro vašeho psa). 

Červené fazolky mají nízký glykemický index, ale zároveň hodně bílkovin a též hodně vlákniny. Ta je pro psy sice hůře stravitelná, ale když je řádně uvaříte a nebudete to s nimi v množství přehánět, určitě psovi prospějete náloží antioxidantů. 

Demence

O demenci u zvířat jsme poprvé slyšeli od našeho veterináře v souvislosti s problémem se zády, i když se to přímo zad netýká. Pouze na základě příznaků, které viděl na první pohled a chování psa, měl veterinář podezření na demenci. Charlík měl velké bolesti zad při výhřezu meziobratlové ploténky. Samozřejmě, když vám pes řve v ordinaci bez zjevného důvodu a sápe se po vás jako po nejbližší záchraně, na první pohled asi napadne každého, že to problém s páteří nebude, protože pes by se nehnul. Ovšem demence psa nebolí, tudíž by neřval bolestí. Tím pádem jsme se chytili diagnózy bolestivé páteře a ne demence a dále léčili. Ovšem je třeba správně určit diagnózu, jelikož se to na první pohled poznává dost těžko. Jak to vypadá, když pes opravdu ve vyšším věku trpí některým typem demence a jaká je domácí léčba? 

Pokud se pes chová zmateně, má potíže s orientací, trpí úzkostnými stavy, má potíže s chováním při tréninku nebo nereaguje na své jméno (a není to případ třeba náhlého dočasného ohluchnutí například po prodělaných zánětech uší), může se jednat o demenci. Pes může mít i nutkání na močení, takže dělá doma loužičky (zde vyloučit potíže s močových měchýřem, se zánětem ledvin, s nastydnutím a s hárajícími fenami od sousedů), olizuje si neustále srst, může mít najednou chuť na jiné krmivo než na které byl dosud zvyklý. Špatně v noci spí a ztrácí kontakt s rodinou nebo naopak se o ně začne přehnaně zajímat a může též trpět úzkostí s odloučení. Tohle všechno mohou být zejména u starších psů důvody k návštěvě veterináře a k určení konečné diagnózy. 

Ale jak můžeme staršímu psovi, který už demencí trpí nebo má varovné příznaky pomoci my doma? Je to stejné jako u lidí, nejdůležitější jsou pravidelné procházky (stačí pravidelně 20 minut denně a měnit trasy), zaměstnání a trénování mozku různými hlavolamy a interaktivními hrami pro psy, fyzický kontakt (aktivují se nervová centra v mozku a rozproudí se krev, která mozek zásobuje kyslíkem) a samozřejmě nedílnou součástí každé nemoci, tudíž i demence je správně zvolená strava. 

Vyvážená strava bohatá na spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů je při léčbě velmi důležitá. Když zařadíte do psí stravy sladké brambory, mrkev, listy salátů, borůvky, určitě neuděláte chybu. Důležité je zvýšit přísun vitamínu C ať už ovocem nebo třeba šípkem, také zvýšení obsahu betakarotenu, selenu (banán, pohanka) nebo omega-3 mastných kyselin (chia semínka, lněné semínko, kokosový olej, konopný olej, dýňový olej, losos, makrela, sardinky) bude dobrou volbou. Tyto složky potravin jsou na mozek výborné. 

Pankreatitida (zánět slinivky břišní)

Zánět slinivky břišní je pro psa velmi bolestivé onemocnění, které vyžaduje okamžitý zásah veterináře, jinak může způsobit vnitřní krvácení, odumírání buněk a poškození vnitřních orgánů. Pankreas je žláza, která se nachází v pravé horní části břicha, tedy blízko jater a příčného tračníku. Když pes jí, slinivka uvolňuje bikarbonát a trávicí enzymy. Bikarbonát je zásaditý a neutralizuje potravu v žaludku a tím chrání sliznice před kyselinami. Slinivka též produkuje inzulín a glukagon, tudíž je důležitá i při regulaci cukru v krvi, trávení sacharidů a bílkovin, též podporuje ukládání a správný rozklad tuku v těle. Samotný zánět slinivky břišní způsobuje předčasnou aktivaci trávicích šťáv a tím se slinivka poškozuje. Zánět slinivky je dvojího typu, akutní a chronický.

Při akutním může být pes ohrožen na životě, objevuje se velmi rychle a vyžaduje okamžitý zásah veterináře. Pes má urputné bolesti břicha, je nahrbený, dehydrovaný, má průjem a častá je i krev ve stolici. V náběrech se objeví zvýšená hladina vápníku, psovi je nevolno a zvrací. Vyskytují se i žlučové kameny, horečka. Když pes jí, přikrčí se a vystrčí zadek směrem vzhůru, bývá neklidný až letargický. Bez okamžitého zásahu veterináře začnou selhávat orgány, dochází k otravě organismu (sepse) a smrti. 

Při chronickém zánětu slinivky břišní se mohou příznaky snadno přehlédnout, jsou mírné. Vyskytuje se občasné zvracení, kolitida a nechuť k jídlu. I v tomto případě je na místě včas vyhledat veterináře. 

Zánět slinivky břišní vzniká nejčastěji u psů krmených granulemi s vysokým nebo naopak nízkým obsahem tuku. Problém může být i genetického původu, bývá nejčastější u kokršpanělů, kavalírů, boxerů či kolií. Za zánět slinivky může i častý problém obezity, zvýšená hladina vápníku (proto se ve stravě vždy musí dbát na vyvážený poměr vápníku a fosforu). Záněte slinivky trpí i psi, kteří mají nedostatek pohybu nebo vitamínů a minerálů. Taktéž rakovina nebo autoimunitní onemocnění mohou být spouštěčem zánětu. Psi vystavení častému nebo dlouhodobějšímu stresu také trpí častěji na zánět slinivky. Mohou jej způsobit i některé léčiva či vakcíny.  

Při léčbě se dodržuje speciální režim, kdy se dohlíží hlavně na stravu. Dříve se říkalo, že psovi v tomto případě neuškodí jednodenní půst, dnes již tomu tak není. Pes by měl přijímat potravu každý den, pokud je schopen ji přijmout v malých dávkách během celého dne. V případě, že pes stravu odmítá, je veterinářem zavedena umělá výživa. Pes musí též přijímat dostatečné množství vody, při dehydrataci se stresují i jiné orgány a dochází postupně k jejich selhávání. Veterinář si psa většinou nechá den na klinice na pozorování a pes dostává též léky proti bolesti a případné nevolnosti, jelikož bolest silně potlačuje chuť k jídlu. V nutných případech se předepisují antibiotika. Jakmile se pes stabilizuje, může se léčba dále podpořit například bylinkami, vyváženou stravou, akupunkturou nebo homeopatií.  Pokud zánět slinivky není pod kontrolou, může zničit 80-90% slinivky, může vést k cukrovce 1. typu a pes může být na terapii inzulínem. 

Jak jsem již zmínila, při léčbě chronického zánětu slinivky břišní je nejdůležitější vyvážená strava. Začít by se mělo kvalitním vývarem z krůtího masa. Kuřecí bych moc nedoporučovala, je díky obsahu antibiotik a růstových hormonů častým alergenem. Druhý den se již podává po troškách maso s rýží (opět nejlepší je krůtí nebo králík či telecí). 

 

Při chronickém zánětu slinivky je dlouhodobá vyvážená a čestvá strava nejdůležitější. Nejčastějším způsobem stravování psa je BARF nebo vařená strava, kdy se doplňují hlavě prebiotika, probiotika a antioxidanty. V žádném případě se psovi se zánětem slinivky nesmí podávat granule! Mají vysoký obsah sacharidů, tuků a minimum vitamínů. Jsou průmyslově zpracované, tudíž prospěšné látky se vysokou teplotou ničí. Mají nízkou vlhkost a psa potřebujete přirozeně zavodnit. Ve stravě doplňujeme omega-3 nenasycené mastné kyseliny (krill, chia semínka, lososový olej), antioxidanty (borůvky, maliny, ostružiny) a probiotika a prebiotika (jogurty a kefíry). 

Pes by měl také přiměřeně odpočívat a pravidelně cvičit, ale nepřetěžovat se. Musíme dohlédnout na udržení váhy, každé kilo navíc zatěžuje orgány, zejména srdce a játra. Každé zbytečné očkování navíc může též velmi ublížit (třeba očkování proti klíšťatům). 

Zpozorněte v případě, že pes nemá chuť k jídlu ani na to, co předtím opravdu miloval, sledujte kvalitu stolice (přítomnost krve), pokud je apatický a bez energie, kontaktujte veterinární pohotovost. 

 

 

Dýňové pyré na horší časy 

Urodilo se vám na zahradě hodně dýní nebo jste zajeli k farmáři, trochu jste to přepískli a teď nevíte, co s tím nadělením? Pyré je dobrá volba 🙂 Jde udělat sladké i slané (bez soli). 

Do sladkého pyré potřebujeme upéct dýni, jablka, hrušky a mrkev. Vše pak rozmixujeme s přidáním vody (aby se lépe mixovalo) a skořice. 

Do slaného zeleninového pyré potřebujeme uvařit dýni s cuketou, batátem a řepou. Uvařenou zeleninu rozmixujeme s trochou zeleninového vývaru, přidáme bylinky ze zahrádky (tymián, rozmarýn, oregano, bazalku…), sušený šípek, zázvor (cca 1-2 lžičky), lněné semínko a chia semínka.  

Pyré dáme do skleniček a v hrnci s vodou necháme cca 15 minut přejít varem. 

    

Otrava jídlem a potravinové alergie

Ne nadarmo radí veterináři, že pes nesmí jíst to, co jíte vy a doporučí raději granule. Ano, v podstatě volbou kvalitních granulí nic nezkazíte, protože by měly být vyvážené a teď je na trhu spousta granulí, které jsou prosté od běžných alergenů jako je kuřecí či vepřové maso či obiloviny. Je přirozené, že chceme psovi občas přilepšit, pokud je jen na granulích, tudíž mu sem tam dáme něco z ovoce či zeleniny, co zrovna konzumujeme my. Občas pes loudí i něco sladkého, když vidí, jak se tím ládujeme, abychom si uklidnili nervy. Pokud je pes na vařené stravě či na syrovém mase, dáváme mu do misky též spoustu zeleniny a ovoce či jiných pochutin třeba na svačinu nebo jako pamlsek při hře. Ale spousta pro lidi zdravých či stravitelných potravin může psovi fatálně uškodit. 

Teď mi dovolte udělat malou reklamu jedné úžasné dámě, od které jsem se též hodně naučila. Za dobu, co jsem klukům změnila jídelníček, už tak nějak malinko odhadnu, na co si dát v psí stravě pozor. Nedávno jsem si však objednala knížky od paní Michaely Čermákové, která je dlouholetou chovatelkou a skutečnou odbornicí na plemeno Cavalier King Charles Spaniel. Její knižní tituly Jemný průvodce životem a Jemný recept na život mě opravdu nadchly. Mimo jiné jsem se v knize Jemný recept na život dověděla něco o potravinových alergiích a byla jsem nadšená, že i tuhle záležitost mimo jiné paní Čermáková do knížky zahrnula. Takže si Vám teď dovolím pár informací z knihy předat… 

Čokoláda

O čokoládě je všeobecně známo, že je pro psy smrtelná. Obsahuje teobromin, který se z těla psa vylučuje jen velmi pomalu. Velké množství tuku v čokoládě ohrožuje slinivku břišní a čokoláda samotná ovlivňuje výrazně srdeční rytmus. Smrtelná dávka látky teobromin je 300 mg na 1 kg váhy psa. Hořká čokoláda obsahuje až 500 mg teobrominu v jedné stogramové tabulce. Člověk teobromin z těla vyloučí asi za dvě hodiny, ale u psa to trvá až 9x déle. 

Rozinky a hroznové víno

Stejně jako čokoláda je notorický zabíječ psů hroznové víno. Je vysoce toxické. Způsobuje těžké alergické reakce, v horším případě může pes zemřít na selhání ledvin. Těžká alergická reakce se může časem objevit i u psů, kteří s pozřením jedné kuličky vína neměli nikdy problém. 

Avokádo

Obsahuje persin, který poškozuje srdce, plíce a další tkáně. Pes má dýchací potíže, zvětšené břicho a začne se mu nadměrně hromadit tekutina v hrudníku. Existuje spousta odrůd avokáda, z nichž jedovaté pro psa jsou 3 a u nás se zřejmě nevyskytují. U těchto odrůd se persin nachází v listech a v peckách. Ale tím nechci říct, že je vlastně avokádo bezpečné. Nikdy totiž člověk neví, na co jeho pes může mít alergii, proto se raději avokádu vyhněte a snězte ho sami. 

Ovoce

Ovoce obecně psům mnoho neškodí, problém je v tom, když pes si třeba na zahrádce sám utrhne z keře nezralý plod, může mu to podráždit trávení. 

Vařené kosti

Na vařené kosti pozor! Jsou velmi křehké a lámavé, jelikož již neobsahují kolagen. Syrové kosti pes dokáže snadno strávit a v rámci doplnění vápníku třeba při barfování se kosti přidávají, ale vždy syrové! Tepelně zpracované kosti způsobí psovi tzv. kostní trus, což je nahromadění nestrávených zbytků kostí. Tato hmota jim pak ucpe střeva a pes má veliké problémy. Kuřecí či králičí kosti jsou obzvlášť nebezpečné, jelikož se snadno lámou a jsou velmi ostré, mohou tím pádem poškodit jednak samotné střevo (může dojít k protržení střeva, následně pak k otravě) a mohou také poškodit i další orgány. 

Česnek a cibule

Česnek v malém množství (cca 1 stroužek za měsíc) neškodí, ale i tak se uvádí společně s cibulí jako toxický. Sirné sloučeniny, které obě dvě potraviny obsahují, ovlivňují červené krvinky. Otrava se může projevit do 24 hodin, ale také až za několik dní. Psa trápí velké bolesti břicha, průjmy, zrychleně dýchá a dusí se. Může být též velmi unavený až apatický. 

Sladkosti a xylitol! 

Samozřejmé snad už v dnešní době je, že psovi nedáváme lidské koláček, bonbony a podobně. Lidské sladkosti obsahují xylitol, což je cukrový alkohol, který u psa zvyšuje hladinu inzulinu a tím pádem ho může zabít. Pokud pes přijme množství xylitolu kolem 75-100mg/kg začnou se rozvíjet příznaky hypoglykémie (zvracení, slabost, poruchy hybnosti, deprese, poruchy vědomí a následné koma)… Pokud je dávka xylitolu kolem 500mg/kg, dochází k selhávání jater.  Zhruba 8-12 hod po požití dochází ke zvýšení jaterních enzymů, klinické příznaky selhání jater se pak objeví za 48 hodin. Objeví se zvracení, žluté zabarvení sliznic a poruchy srážlivosti krve. Tyto potíže doprovází též zvýšená hladila fosforu, která způsobí smrt.

Pozor tedy například na dětské žvýkačky. Dost často se stává, že se třeba dítě chce se psem o žvýkačku podělit nebo mu vypadne z obalu a pes ji spolkne. Žvýkačky obsahují od 0,3 g-1 g xylitolu na jeden kus žvýkačky. Dávka 3-4 žvýkačky je u psa smrtelná, ale je to individuální, někdy stačí i menší dávka. Tudíž je opravdu nejlepší si jak psa, tak i dítě hlídat. Při otravou xylitolem vyvoláme u psa zvracení 3% roztokem peroxidu vodíku v dávce 1-2 ml na kg váhy psa. POZOR!! Zvracení lze vyvolat jen v případě, že víte, že pes pozřel něco s obsahem xylitolu a nemá zatím žádné příznaky, je to ta nejrychlejší pomoc. Vše by ale raději mělo proběhnout pod dohledem veterináře, jelikož nástup poklesu hladiny cukru v krvi by mohl být velmi rychlý, u psa tím pádem hrozí ztráta vědomí a také to, že vdechne zvratky. Následná terapie spočívá ve sledování hladiny cukru v krvi každou hodinu až dvě po dobu 12 hodin, monitorují se i funkce jater. Pokud dojde v horším případě k poškození jater, uvádí se, že až 60% psů zemře na selhání jater. 

Ořechy a mandle

Tohle je sporné téma. V některých kuchařkách pro psy najdeme recepty na psí sušenky s mandlemi nebo s ořechy. Já osobně se mandlím vyhýbám. Sice ve většině případů nemusí jít nutně o smrtelnou otravu, ale i tak má pes hlavně v případě mandlí velké problémy, může dostat horečku, třese se a u psů se srdeční vadou mohou nastat vážné komplikace.  Vlašské ořechy jsou významným zdrojem vitaminu A,B1,B2,C,kyseliny nikotinoée a mineralních látek, jako jsou drasíik, vapník, fosfor, hořčík, železo,zinek a mangan. Lískové ořechy mají vysoký obsah vapníku, draslíku, fosforu, hořčíku, mědi,bílkovin a nenasycených mastných kyselin a vitamínů. Takže občasné podání ořechů zřejmě neuškodí, ale všeho s mírou. Pro kardiaky bych ořechy asi úplně nedoporučila, vzhledem k vysokému obsahu draslíku. Taktéž se nedávají jádra z meruněk. Otrava se projeví zvracením, průjmem a ztrátou koordinace. 

Kofein

Snad nikdo normální nepodá psovi kofeinový nápoj! Dochází k poruchám srdečního rytmu a nahromaděný vápník v srdečním svalu způsobuje křeče, které jsou tak intenzivní a pro psa vyčerpávající, že dojde k selhání oběhové soustavy a následné smrti zvířete. Nebezpečná dávka je 100-200 mg na 1 kg váhy psa. 

Brambory a rajčata 

Obě potraviny obsahují solanin. Brambory jsou jedovaté 2 mm pod slupkou a toxiny se nezničí ani následným vařením, ale vylouhují se do vody, kterou vylijeme. Zvířata škrob obsažený v bramborách špatně tráví a mohou se objevit nepříjemné střevní potíže. Sama brambory psům téměř nedávám, oni je ani nemají moc rádi, zdravější a chutnější jsou batáty. Co se týče rajčat, nejlepší jsou ze zahrádky. Do obchodů se dostávají nezralá rajčata, která psům samozřejmě škodí. 

Slané jídlo

Psům sice moc chutná, ale způsobuje špatné trávení a vylučování, zatěžuje ledviny. Psi po solené stravě hodně přiberou, navíc sůl zadržuje v těle hodně vody a to zase zatěžuje ostatní orgány, jako například srdce. Trocha soli sem tam neuškodí, jelikož v malém množství pomáhá s trávením. Takže když dáte sem tam psovi kousek kvalitního sýru, pochutná si, má to jako odměnu, ale už musíte počítat, že do sebe právě dostal určitý podíl soli a jeho jídlo mu nedosolovat a dívat se na složení granulí, jelikož ty sůl též obsahují a některé v hojném množství. Sama na sobě jsem poznala, že některé psí granule měly vysoký obsah tuku, který se po chvilce, co jsem měla granule v ruce, rozpouštěl, ale také hlavně vysoký podíl soli a tam mi zase dráždila kůži na rukou. Tudíž pokud krmíte výhradně granulemi, je třeba číst obsah soli a dalších složek. 

Další kapitolou jsou houby, mléčné výrobky a syrová játra a vejce. Houby způsobují nadýmání a křeče. Mléčné výrobky dávají chovatelé docela běžně. Štěňatům se dávají pochoutky typu Pribináček a další. Nejsou moc zdravé, lepší je obyčejný tvaroh třeba smíchaný se žloutkem a jsou lepší též bezlaktózové výrobky nebo výrobky k ovčího či kozího mléka (kozí mléko se pro štěňata nedoporučuje). Mléko kopytnatců je bohaté na laktózu (psi lépe snášejí laktózu v kozím či ovčím mléku než v kravském) a málo tuku. Laktózu z mléka kopytnatců snáší pouze jen jejich mláďata, psi už hůře. Štěňata by mohla mít po mléku nezbaveném laktózy průjem, tudíž když už dáte mléčný výrobek s obsahem laktózy štěněti, volte raději kozí či ovčí než kravský a nebo výrobky zcela bez laktózy. Mléčné výrobky navíc způsobují problémy se slinivkou a hodně zahleňují organismus. Takže pokud máte například psa kardiaka, který hleny vykašlává, je lepší mu dát občas ovčí jogurt (též ne často a ne celý najednou, stačí 1 lžíce denně), ale v žádném případě Pribináčky a podobné sladké výrobky z kravského mléka. Od mléka jsme se dostali k vejcím. Syrové bílky obsahují avidin, který způsobuje úbytek vitamínu B z organismu. Ale celé vejce nevadí, pokud je opravdu čerstvé. Já raději preferuji vejce vařená, cca 2 do týdne. Ještě nesmíme zapomenout na syrová játra. Jejich nadměrné užívání způsobuje u psa otravu vitamínem A. 

Takže platí, že pes bezpečné věci může ochutnat a pokud nebude mít alergickou reakci, zařadíme danou potravinu do jeho jídelníčku. Ale v žádném případě není dobré psa přecpávat. 

„Čokoládový“ dortík

200 g kuřecích jater

1 malá vařená řepa

3 lžíce polenty (může být i více, záleží na obsahu vody v řepě)

1 vejce

2 lžíce kokosového tuku

1/2 lžičky karobu

1/2 lžičky skořice

ovoce a psí pamlsky na dozdobení

Játra, řepu, polentu, vejce a skořici dáme do mixéru a rozmixujeme na hladké těsto. V případě, že je těsto moc tekuté, můžeme ještě cca lžíci polenty přidat. Těsto nalijeme do pekáčku nebo menší zapékací formy s pečícím papírem a rozetřeme. Pečeme při 180 stupních 30 minut. Z upečené a vychlazené placky vykrojíme buď jedno nebo dvě kolečka. Pokud jsme pekli v menší formě a těsto je vyšší, stačí jen jedno větší kolečko, pokud je těsto nízké, vykrojíme 2 a slepíme je k sobě například ovčím jogurtem, oblíbenou psí paštikou atd. Ve vodní lázni si rozpustíme kokosový tuk, přidáme karob a opatrně zamícháme. Takto připravenou polevu necháme chvilku vystydnout a pak ji natřeme po celém povrchu dortíku. Ten ještě ozdobíme ovocem (jahody, maliny, borůvky, ostružiny) a něčím zeleným, například mátou a nesmíme zapomenout na oblíbený psí pamlsek. Dortík dáme do ledničky asi na půl hodiny, aby poleva ztuhla. 

Halloweenské menu 2020 

Tentokrát jsem na přípravu Halloweenu pro kluky neměla tolik času, takže jsem vymyslela jen něco hodně jednoduchého a rychlého. Na strašidelné tabuli se objevil mozek, také oči, prsty staré čarodějnice a psí hovínko… 

Mozek 

100 g mletého hovězího masa

1 menší mrkev

kousek jablka

kousek hrušky

oregano, tymián, rozmarýn

1 lžíce ovčího jogurtu 

domácí ajvar na ozdobení (pokud nemáte, může být trocha kečupu, na to množství to psovi vadit nebude)

Mleté maso dáme do misky, přidáme nastrouhanou mrkev, jablíčko, hrušku, bylinky a to vše zpracujeme dohromady v pěkné masové koule. Ty natřeme lžící nebo silikonovou mašlovačkou ovčím jogurtem a dáme zmrznout. Po ztuhnutí uděláme každému mozku ještě dvě červené oči z ajvaru (párátkem nebo špejlí). 

Oči byly jednoduché. Pouze jsem seřízla vršek ze salátové mozarelly, udělala do ní ještě nožem menší dírku a do ní jsem vložila borůvku. 

Prsty staré čarodějnice

půlka batátu

1 lžička ajvaru

pár kousků sušených jater (běžně dostupný pamlsek pro psy)

Batát dáme uvařit bez slupky. Pak z něj vykrojíme silnější hranoly, které vytvarujeme jako prsty. Na místo nehtu dáme trochu ajvaru nebo může být i kečup, na který následně přilepíme „nehet“ ze sušených jater. 

Hovínka

50 g vařeného kachního masa

3-4 lžíce polenty 

půlka hodně zralé hrušky

špetka skořice

půl lžičky karobu

Všechny ingredience řádně rozmixujeme, dáme do zdobícího sáčku a na pekáčku s pečícím papírem tvoříme hovínka. Pečeme na 180 stupňů 25 minut. 

      

Makrela s batátovo celerovým pyré

makrela

rozmarýn

oregano

zázvor

medvědí česnek

římský kmín

půlka batátu

celer (na váhu stejné množství jako batátu)

na dozdobení kousky vařené zeleniny (mrkev, zelené fazolky, brokolice) 1 vajíčko

Celou makrelu podélně rozřízneme a oba dva filety posypeme bylinkami a kořením. Dáme do pekáčku, podlijeme trochou vody a pečeme na 180 stupňů 20 minut. Mezitím si uvaříme na kousky nakrájený batát s celerem a ostatními kousky zeleniny, které po uvaření dáme stranou. Na malé pánvičce si ještě usmažíme vajíčko. Batát s celerem namačkáme vidličkou na kaši. Rybu řádně vykostíme. Do misky vrstvíme pyré, pak natrhanou rybu a dozdobíme kousky ostatní vařené zeleniny a vejcem. Zakápneme výpekem z ryby. 

Tenhle recept klukům moc chutnal. Charlík moc ryby nemiluje, ale makrelu a lososa sní. A tuhle makrelu si zamiloval. 

Štrůdl 

Oba dva milujeme štrůdl. Pokaždé, když se usadíme ke kafíčku a zakousneme se do té lahodné kombinace jablek se skořicí, bleskurychle přiskočí ti naši chlupatí mlsouni a vyžírají pečená jablíčka se skořicí a nám samozřejmě zbývá samotné těsto. Kupuji vždycky sladká jablka a už nedávám další cukr, takže nemám výčitky svědomí, když kluci ochutnají, ale postupem času zjišťuji, že nám sežerou skoro všechno nebo se o to alespoň pokouší. Tak jsem se naštvala a upekla jsem štrůdl jen pro ně a hotovo 😀 Benjík miluje sladké, obzvlášť jablka, hrušky a banány, takže jedna šištička byla s banánem a druhá s hruškou a jablíčky, aby si přišel na své taky Charlík. Dostala jsem chlupatou pochvalu, tudíž to asi občas zopakuji 😀 

Ingredience: 

5 lžic pohankové mouky (nebo můžete pohankovou mouku namíchat ještě například s čočkovou nebo jáhlovou, pak je poměr 2 lžíce čočkové či jáhlové a 3 lžíce pohankové)

1 vejce

1 lžíce kokosového tuku

půlka zralého banánu

půlka zralé hrušky (v případě, že nebudete péct banánový štrůdl a dáte do obou šišek hrušky i jablka, pak hrušku dejte celou)

1/4 jablka (opět v případě, že budete dělat pouze hruškovo jablečný štrůdl z celého množství těsta, dejte půlku jablka) 

špetka skořice, mletého hřebíčku, mletého badyánu, 1 lžička sušeného šípku (pokud děláme dvě šišky, do každé půl lžičky)

vejce na potření šišek

2 rozdrcené piškoty na posyp těsta

Z mouky, vajíčka a kokosového tuku utvoříme pevné, vláčné těsto. Necháme ho ještě asi půl hodiny odpočinout, ale nedáváme do lednice. Obsahuje totiž kokosový tuk a jakmile v těstě ztuhne, těsto by šlo špatně rozválet. Prkénko nebo silikonovou podložku si posypeme jakoukoliv moukou, kterou jsme dávali do těsta a těsto rozválíme na silnější placku. V případě, že chceme udělat dva štrůdly (jeden s banánem a druhý s jablíčkem a hruškou), uděláme z těsta dvě placky a každou naplníme zvlášť. Těsto si posypeme rozdrcenými piškoty, aby se vlhkost z ovoce tolik nevsákla do těsta a šišky šly dobře zabalit. Poté nastrouháme hrušku a jablíčko (případně do druhé poloviny těsta rozmačkáme banán alespoň do poloviny plochy těsta) nebo můžeme do celé velké šišky přidat i banán, záleží na tom, co má pes rád, můžeme přidat i jiné ovoce, třeba borůvky, maliny, jahody. Posypeme kořením a zabalíme jako klasický štrůdl. Potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme péct na 180 stupňů na 20-25 minut (můžeme ho přidat na plech společně se štrůdlem pro nás, ovšem až po nějaké době pečení lidského štrůdlu… já jsem ten pro nás nechala v troubě 20 minut a poté jsem přidala dvě šištičky pro psy a dopekla ještě 25 minut).  Štrůdl může sloužit buď jako dezert nebo jako pamlsek v případě, že zabalíme delší a užší šišku a po rozkrájení jsou malé kousky. 

         

Bulgurové rizoto

kuřecí maso (skelety nebo mleté maso, hřbety či polévková směs…) 

kuřecí žaludky

předvařená červená řepa

batáty

mrkev

celer

brokolice

růžičková kapusta

římský či ledový salát

bulgur (cca 3 lžíce) 

oregano, rozmarýn, tvrdý sýr na posypání (Gouda nebo Čedar) 

na doplnění dalších vitamínů a minerálů můžete přidat do misky ještě chia semínka nebo skořápky, lněné semínko, drcený ostropestřec a kelpu a kvalitní olej 

Maso s kostí uvaříme v papiňáku a vedle v menším hrnci uvaříme žaludky a zeleninu (kromě předvařené řepy) s bulgurem. Pokud je maso mleté, můžeme vše vařit najednou (zeleninu pouze nakrájíme na malé kostičky, aby se stihla uvařit). V psí misce smícháme vařené maso s bulgurem, zeleninou (včetně řepy), zasypeme bylinkami, nasekaným salátem a vitamínovými doplňky stravy, zakápneme olejem a posypeme sýrem. 

 

Těstovinový salát

Na tyhle rychlovky jako jsou saláty a rizota používám nejvíce vařené maso z polévky. Dám vařit třeba kuřecí hřbety či skelety a zeleninu a mám základ na polévku pro nás a vývar a dobré maso se zeleninou pro psy. Polévku samozřejmě nesolím. Na tenhle salát jsem použila kuřecí maso ze hřbetů, brokolici (prostě jsem dala o pár růžiček brokolice do polévky víc) a zvlášť dala vařit kvalitní kolínka (vaječná, ze semolinové mouky, ale můžete použít i jiné těstoviny třeba z čočky, z hrachu…na trhu se zdravou výživou je dnes k dostání spousta druhů těstovin bez klasické pšeničné mouky). Uvařené maso oberu, včetně chrupavek, přidám namačkanou vařenou brokolici, trochu vývaru, chia a lněné semínko a ještě dochutím bylinkami (třeba oreganem, bazalkou, rozmarýnem). Přidám kapku kvalitního oleje a další doplňky stravy jako třeba skořápky, kelpu, ostropestřec (ale tohle už asi psát nemusím, mělo by to být automatické 🙂 ). Tím, že zelená zelenina jako brokolice, kapusta atd. obsahuje kyselinu listovou, nemusíte již dávat žádné listy salátu, ale můžete, pokud je pes rád křoupe. Jo abych nezapomněla, ten vývar co máte schovaný pro sebe si pak dosolte a snězte 😀 A když budete jíst vývar ve chvíli, kdy váš pes žere salát ze stejných surovin, jako vy máte polévku, on ví, že jíte totéž a víc mu to chutná 🙂 Ostatně tenhle salát si přece můžete udělat i pro sebe, stačí jen dosolit a bude mít radost celá smečka… 

 

Spousta mých známých pejskařů, kteří se rozhodli vařit svým psím miláčkům, říká, že si nikdy nemysleli, že si budou kvůli psovi pořizovat bylinkovou zahrádku, i když oni sami třeba bylinky moc neznají nebo je nemají rádi 😀 Je pravda, že bylinky jsou od jara do pozdního podzimu součástí vařené stravy skoro v každém našem receptu. A také je pravda, že třeba spousta z Vás nemá zahrádku, jelikož žije v bytě. Bylinky si samozřejmě můžete kupovat i teď v zimě průběžně v supermarketech a nebo si z větvičky či lístků vypěstovat na prosluněném parapetu v bytě vlastní bylinky a nepotřebujete k tomu ani květináč s hlínou. Stačí pouze sklenice s vodou či odříznuté dno od PET lahve (musí být vyšší cca do 1/3 lahve, aby se tam vešlo víc vody). Bylinky si můžete odštípnout od souseda ze zahrádky nebo z koupených rostlin na jedno použití ze supermarketu a dát je do vody. Chvíli to trvá než rostlinky zakoření, ale stojí to za to. Ze vzrostlé rostlinky pak můžete odštipovat lístky bylinek dle potřeby a neustále se obnovují. Máte tak k dispozici bylinky do psí misky přes celou zimu, a to i v případě, že máte domeček se zahrádkou, na které již bylinky zašly a připravují se na vyrašení na jaře. 

Vypěstovat si takhle můžete v podstatě všechny bylinky, které psům prospívají, jako je například máta, oregano, bazalka, šalvěj, tymián, rozmarýn. 

Máta

Stačí zastřihnout stonky, ponořit je do vody a za chvíli už sledujete první kořínky. Máta je v zahrádce v podstatě jako plevel, rychle roste a množí se, tudíž ani ve vodě nebude mít problém rychle zakořenit. 

Oregano

 Stačí jej dát do sklenice s vodou a pak už jen uštipovat nové výhonky. 

Bazalka

Čerstvé lístky uštipujte, kdykoli na ně dostanete chuť. Jen nenechte bazalku vykvést.

Šalvěj

Nejlepší je umístit výhonky šalvěje do vody, když jsou nejčerstvější. Tahle bylinka miluje slunce, postavte ji proto na nejsvětlejší místo v bytě.

Tymián

Těsně před tím, než začne tymián kvést, jej natrhejte a dejte do vody. Zakoření velmi brzy. Občas je dobré ho rosit, jelikož má tendence prosychat. 

Rozmarýn

Najděte slunečný parapet a na něj umístěte nádobu s vodou a větvičkou rozmarýnu. U rozmarýnu trvá delší dobu než zakoření, takže nepropadejte panice, když se vám to po týdnu nepovede a vydržte.

 

Sardinky s jáhlami a zeleninou 

konzerva sardinek (pouze v případě, že nemáte čerstvé či mražené…ty pak musíme buď uvařit ve vodě nebo opéct na pánvi)

jáhly (můžete uvařit i větší množství, pes jimi nepohrdne ani další den s jakýmkoliv masem)

1 mrkev

2 růžičky květáku

hrst zelených fazolek

zelí Pak Choi

rozmarýn

Sardinky v konzervě vybíráme takové, které obsahují nejméně soli. Ze sardinek z konzervy vybereme kosti i s páteří. Jáhly propereme v horké vodě, abychom je zbavili hořkosti a dáme vařit. Do cedníku či sítka nasypeme syrovou zeleninu nakrájenou na malé kousky a dáme ji na hrnec s jáhlami. Přiklopíme pokličkou a vaříme cca 15 minut. Poté ještě přidáme do sítka zelí Pak Choi a vaříme dalších 5 minut. Jáhly se vaří ve vodě a zelenina nad nimi v páře, tudíž si zachová vitamíny. Do psí misky dáme porci sardinek, přidáme zeleninu a jáhly a zasypeme rozmarýnem a zakápneme olejem (lososový nebo lněný…). 

    

Hovězí maso na asijský způsob

hovězí maso

jáhly

kousek červené papriky

mrkev

zelené fazolky

2 růžičky květáku

Pak Choi

fenykl

mletý zázvor, mletý koriandr, římský kmín

Uvaříme hovězí maso doměkka a zvlášť v hrnci uvaříme mrkev, květák, fazolky a jáhly. Vše vařené a vychladlé navážíme do misky, přidáme ještě na tenké proužky nebo na kostičky nakrájenou červenou papriku, kousek nakrájeného zelí Pak Choi a fenyklu. Okořeníme špetkou zázvoru, koriandru a římského kmínu. Zakápneme jako vždy kvalitním olejem. 

 

Kachna se šípkovým „zelím“ a makovou nádivkou

vařené kachní maso (může být i pomalu pečená kachna bez soli)

1 bulva převařené červené řepy

kousek jablka

kousek čerstvého fenyklu

1 lžička drceného šípku 

špetka mletého badyánu

špetka skořice

4 plátky rýžového chlebíčku (v případě, že máte většího psa, může bý plátků klidně dvakrát tolik a tudíž i dvakrát tolik vajec)

1 vejce

lžička máku 

1/2 lžičky kokosového tuku na vymazání formy (pokud nemáte, máslo stačí)

1 lžička kvalitního panenského oleje 

Vařené kachní maso obereme od kosti. Připravíme si „zelí“. Červenou řepu a cca 1/4 jablka nastrouháme na hrubém struhadle. Přidáme lžičku šípku, skořici, badyán, pár plátků čerstvého fenyklu, trochu kvalitního oleje, zamícháme a necháme chvilku odležet. Mezitím si do misky nalámeme na malé kousky rýžový chlebíček, přidáme rozšlehané vejce a mák. Řádně zamícháme, aby se chlebíček nasákl vejcem a trochu se obalil mákem. Pak si malou formičku na zapékání (tzv. kokotku nebo jakoukoliv jinou mističku, která vydrží teplo) vymažeme kokosovým tukem, případně máslem. Do ní přendáme směs s mákem. Misku dáme do hrnce s vodou. Voda by měla být cca do poloviny výšky mističky. Vaříme pod pokličkou 10 minut. 

     

Zvěřinový guláš s hrnkovým špenátovým knedlíkem 

Zvěřina…Maso je tmavočervené až červenohnědé, tužší a má malý obsah tuku, je výživnější i má vyšší obsah bílkovin a minerálních látek jako je sodík, draslík, fosfor, železo a vitamíny skupiny B. Je lehce stravitelné. 

250 g zvěřiny (namletá směs)

1 velká mrkev

1/4 celeru

1 bobkový list

1 stroužek česneku

1/2 lžičky majoránky

1/2 lžičky mleté sladké papriky

špetka skořice, špetka mletého badyánu

1 lžička sušeného šípku

2 lížíce sušených brusinek 

na knedlík: 

5 plátky rýžového chlebíčku

hrst nasekaného čerstvého špenátu

hrst nasekaného čerstvého kopru

1 vejce

lžička kokosového tuku

Zeleninu nakrájíme na malé kostičky a společně s masem dáme do hrnce. Přidáme ostatní koření, brusinky a zalijeme vodou nebo hovězím vývarem. Přiklopíme pokličkou a dusíme, dokud maso i zelenina nejsou dost měkké. Mezitím si připravíme knedlík. Rýžové chlebíčky nalámeme na malé kousky, smícháme s vejcem, nasekaným špenátem a koprem. Hrníček o objemu 200 -250 ml řádně vymažeme kokosovým tukem. Do hrníčku dáme směs na knedlík a vaříme ve vodní lázni pod pokličkou 10 minut. Voda v hrnci by měla dosahovat zhruba do třetiny hrníčku. 

  

Svíčková s pohankovým knedlíkem 

hovězí srdce (v případě, že si chcete na svíčkové také pochutnat se svým chlupáčem, zvolte raději hovězí maso)

1 velká mrkev

1/4 celeru

1/2 jablka 

kůra z půlky bio citronu

špetka římského kmínu

špetka kurkumy

na knedlík: 

3 lžíce pohankové krupice

1 vejce

hrst nasekané petrželky 

na dozdobení: 

lžička brusinkového džemu (rozvařené a rozmixované sušené brusinky se skořicí a badyánem)

lžička jogurtu (ovčí, kozí, bezlaktózový) 

Hovězí srdce dáme vařit na 40 minut do papiňáku. Po 40 minutách přidáme k masu ještě kořenovou zeleninu a vaříme dalších 10 minut. Mezitím si uvaříme knedlík. Pohankovou krupici smícháme s vejcem a nasekanou petrželkou. Vymažeme hrníček kokosovým tukem, směs na knedlík dáme do hrníčku a vaříme 15 minut ve vodní lázni, přiklopené pokličkou. Maso vyndáme z vývaru a naporcujeme. Zeleninu rozmixujeme s 500 ml vývaru společně s kořením, čerstvým jablíčkem a citronovou kůrou. Nakonec přidáme buď do omáčky nebo na dozdobení brusinkový džem a jogurt. 

 

Vánoční cukroví 

Dýňovo brusinkové cookies

sáček sušených brusinek

1/4 dýně Hokaido

250 ml vody

1/2 lžičky skořice

1/2 lžičky badyánu

100 g ovesných vloček 

1 vejce

1 lžíce medu (v případě, že pes nemá potíže se slinivkou břišní)

125 g čerstvých borůvek

Brusinky s dýní nakrájenou na kostičky dáme vařit i s kořením. Jakmile se směs rozvaří a odpaří se aspoň polovina vody, necháme vychladnout a rozmixujeme. Přidáme vločky, vejce, případně lžíci medu a smícháme na hmotu, kterou lžící klademe na plech vyložený pečícím papírem a následně tvoříme placičky. Do každé placičky ještě posadíme 3-4 borůvky dle velikosti ovoce. Pečeme na 180 stupňů 25 minut. Pak už si jen pochutnáváme my i naši chlupatí kamarádi. 

   

Linecké s domácí brusinkovo dýňovou marmeládou 

125 g pohankové mouky

2 lžíce kokosového tuku 

2 žloutky

kůra z půlky citronu (lze vynechat)

Utvoříme těsto jako na klasické linecké a dáme na chvilku do lednice. Těsto si vyválíme nejlépe na silikonové podložce (v případě, že se těsto lepí, přisypeme ještě trochu mouky nebo podsypeme jen samotné těsto). Vykrajujeme buď kolečka jako u klasického lineckého pro lidi nebo psí tvary. Pečeme při 180 stupních 10 minut. Mezitím si uděláme marmeládu. Uvaříme 50 g sušených brusinek a 50 g dýně s vánočním kořením (skořice, badyán, hřebíček). Jakmile se ovoce a dýně rozvaří, odstavíme a do horké směsi přidáme lžíci chia semínek a lžíci lněného semínka. Necháme hodinu v lednici. Poté rozmixujeme. Semínka budou působit jako želírovací prostředek. Vychlazené linecké promažeme marmeládou. Uchováváme v lednici cca 3-5 dní (pokud to nesníme dříve 😀 ). Zbytek marmelády můžeme zavařit v malé skleničce a použít příště na jiný psí dezert nebo třeba jako svačinku do jogurtu. 

Vánoční rohlíčky 

150 g mletého drůbežího masa 

75 g jáhlových vloček

50ml vody

lžička chia semínek, lžička mletého lněného semínka 

Z ingrediencí smícháme hutnou hmotu, ze které budeme odebírat kousky, které v ruce vytvarujeme do válečků. Každý váleček na plechu následně ohneme přes palec a vytvarujeme jako rohlíček. Pečeme na 180 stupňů 35 minut.

 

Vánoční ozdobičky na stromeček

100 g drůbežích jater

150 g dýně

1 menší mrkev

půlka zralé hrušky

150 g ovesných vloček 

půl lžičky skořice

1/4 lžičky mletého badyánu

2 ks hřebíčku

Na dozdobení různé druhy ovoce, zeleniny, kokosu, semínek…

V receptu postupujeme stejně jako v receptu na játrové sušenky, tedy játra s dýní, mrkví, vločkami a kořením rozmixujeme. Hmotu pak po lžíci dáváme do tvořítek nebo vykrajovátek na cukroví na plech vyložený pečícím papírem. Já jsem použila pouze tvar kolečka, ale můžete použít v podstatě jakýkoliv tvar. Každou kouličku ozdobíme ještě do syrové hmoty kousky ovoce (třeba borůvkami, malinami, banánem), semínky, zeleninou nakrájenou na tenké proužky nebo vykrájené vykrajovátkem tvaru hvězdičky…je to zcela na Vaší fantazii, můžete přidat i sýr, který se dobře tvaruje. Ozdobičky pečeme na 180 stupňů 30 minut. Následně ještě dosušíme v troubě, aby nám ozdobičky vydržely na stromečku alespoň přes svátky. 

  

Silvestrovské zdravé dobroty

Končí rok 2020 a to si zaslouží něco výjimečného a hlavně zdravého a aby to mohli mlsat páníčci spolu se svými mazlíčky. Mám pro Vás 3 tipy na psí chuťovky, které stačí jen dosolit a pochutnáte si na nich i vy.  

Batátové chuťovky s krevetou

Na 6 chuťovek potřebujeme půlku batátu, zelené fazolky, listový špenát, čerstvou bazalku, stroužek česneku a krevety. Batát zbavíme slupky, nakrájíme na kolečka o síle cca 0,5 cm a upečeme je na plechu nebo ve formě na muffiny při teplotě 180 stupňů 25 minut. Mezitím si dáme vařit fazolové lusky. Vodu po uvaření slijeme, přidáme hrst špenátu, bazalku a česnek (pokud možno bez klíčku) a vše rozmixujeme do hladka. Na pánvičce opečeme krevety pár minut po každé straně. Na upečené kolečko batátu dáme zhruba lžičku fazolové směsi a navrch posadíme krevetu. 

     

Polentové koláčky s paštikou a brusinkovou marmeládou 

Na 12 koláčků:

100 g instantní polenty

400 ml vody

1/4 lžičky kurkumy

Polentu vaříme dle návodu, pokud je instantní, provaříme společně s kurkumou asi minutu, až se utvoří hladká kaše. Tu pak rovnoměrně rozlijeme na pekáč vyložený pečícím papírem a dáme zapéct na 180 stupňů cca 20 minut. Z vychlazené polenty vykrajujeme kolečka.

Na paštiku: 

200 g kuřecích nebo krůtích jater

50 g vařeného nebo pečeného kachního masa

200 ml kachního vývaru nebo výpeku bez sádla

1/2 lžičky zázvoru

1/2 lžičky skořice

1/2 lžičky rozmarýnu

l lžička kokosového tuku

pár kousků ovoce (např. 4 borůvky, maliny…) 

Na kokosovém tuku opečeme játra, přidáme rozmarýn a koření, kachní maso a výpek či vývar. Směs dáme do mixéru přidáme ještě pár kousků ovoce a rozmixujeme. Dáme vychladit. 

Na brusinkovou marmeládu: 

100 g sušených brusinek

200 ml vody

1/2 lžičky skořice

1/4 lžičky badyánu 

Brusinky rozvaříme ve vodě společně s kořením a následně už jen rozmixujeme. 

Polentová kolečka namažeme paštikou a navrch dáme lžičku brusinkové marmelády. Dozdobíme čerstvým ovocem, které jsme použili do paštiky a můžeme přidat například i domácí játrovou sušenku pro psy. 

          

Pohankovo čočkové cupcakes s lososem

Černá čočka Beluga má dvakrát více bílkovin, je bohatá na vlákninu a její černé barvivo obsahuje antioxidanty, které lze najít například v ostružinách či borůvkách, tudíž je velmi vhodná též jako prevence kardiovaskulárních chorob, některých druhů rakoviny a stárnutí organismu psa. Čočku je dobré předem namočit. Má malá zrnka, tudíž se nemusí namáčet celý den, stačí třeba půl hodiny až hodinu před vařením. Dle některých zdrojů se vaří stejně dlouho jako třeba rýže, ale pro psa je vhodné ji vařit delší dobu, cca 30 minut, aby se vyvařily puriny, které způsobují nadýmání. Pokud budete vařit tuto čočku pro člověka, běžně se nenamáčí a vaří se kratší dobu. K čočce přidáváme bylinky, které zlepší trávení (majoránka, oregano, fenykl, rozmarýn) a nebo mořské řasy.  

Na 6 ks potřebujeme: 

2 lžíce černé čočky Beluga (syrové)

2 lžíce pohanky (syrové) 

1 vejce

snítka čerstvého rozmarýnu nebo půl lžičky sušeného

2 lososové podkovičky nebo jedno menší filé

2 lžíce tučnějšího žervé nebo tvarohu (lepší pro psy je ale bezlaktózový tvaroh) 

2 lžíce jogurtu (bezlaktózový nebo ovčí či kozí)

1 lžička čerstvě nasekaného kopru

1 lžička kokosového tuku 

případně trochu pohankové mouky na vysypání formy 

Čočku dáme vařit na prvních 10 minut. Poté k ní přidáme pohanku a vaříme dalších 20 minut. Vodu slijeme a přidáme vejce a rozmarýn. Opatrně rozmícháme. Formičky na muffiny vymažeme kokosovým tukem, případně můžeme vysypat pohankovou moukou, aby košíčky šly lépe vyklopit nebo nemusíme vysypávat ani vymazávat a do každé formičky použijeme ještě papírový košíček a nemusíme umývat formu. Směs dáme do formiček (do každé cca 2-3 lžíce) a pečeme při 180 stupních 20-25 minut.

Mezi pečením košíčků si připravíme lososa. Podkovičky, případně lososové filé opečeme na pánvi buď na kokosovém tuku nebo trošce slunečnicového oleje (pokud je pánev s nepřilnavým povrchem, jde to i bez tuku). Maso řádně odkostíme (v podkovičkách je o hodně víc kostí, filé už je většinou bez nich) a obereme na menší kousky. 

Nakonec smícháme jogurt s tvarohem a koprem. Na každý košíček dáme lžičku tvarohové směsi, kousky lososa a dozdobíme snítkou čerstvého kopru.

     

Špagety s krevetami

pár kousků krevet

špagety

1/4 červené papriky

zelí Pak choi

listový špenát

troška zázvoru

čerstvý fenykl

Na pánvi nebo v hrnci s trochou vody podusíme předem oloupanou papriku, nakrájenou na malé kostičky, přidáme krevety, nakrájený fenykl a zelí Pak choi a opět dusíme pod pokličkou, dokud nejsou krevety hotové (pár minut). Mezitím si v hrnci uvaříme kvalitní špagety ze semolinové mouky (italské druhy), vaří se asi 10 minut. Poté do pánve s krevetami přidáme listový špenát, špetku zázvoru. K hotovým krevetám přidáme špagety a necháme je ještě „obalit“ v omáčce z krevet. Kdo miluje krevety, může si porci jaksi zvětšit a sobě na talíři pak už jen osolit 🙂 

 

Zvěřina po boloňsku

maso ze zvěřiny 

1 větší mrkev

1/4 dýně

kvalitní špagety

čerstvé bylinky (bazalka, oregano, tymián, rozmarýn)

Maso ze zvěřiny v kastrolu s vodou dusíme společně se zeleninou. Přidáme špagety, které můžeme zlomit na půlku, lépe se budou psovi z misky vyndávat. Dusíme zhruba ještě 10 minut (v kastrolu musí být dostatek vody, jinak se špagety neuvaří, v tom případě je raději uvaříme zvlášť, je to jistota). Nakonec přidáme čerstvé bylinky. 

Zvěřina po marocku s kuskusem 

maso ze zvěřiny

kořenová zeleniny (mrkev, celer)

kousek dýně

fenykl

listový špenát

pak choi

čerstvý kopr, máta

kuskus

chia semínka

lněné semínko

Zvěřinu podusíme ve vodě se zeleninou (včetně fenyklu) doměkka. Ke konci vaření přidáme bylinky, listový špenát a zelí Pak choi. Kuskus zalijeme horkou vodou, aby byl potopený, přidáme semínka a pod talířkem necháme vodu vsáknout. Přidáme ho jako přílohu k masu. 

 

Krupicová kaše pro psa i dvounožce

500 ml mléka (kvůli psovi raději bezlaktózového)

4 lžíce pohankové krupice

1 lžíce medu

1 lžička skořice 

pár kousků borůvek a cca polovina hrušky 

Mléko ohřejeme, přidáme skořici a med (pokud má pes problém se slinivkou, med vynecháme) a pomalu přisypáváme pohankovou krupici až kaše zhoustne. Psovi nalijeme trochu kaše do mističky, můžeme ještě posypat trochou skořice, dozdobíme čerstvým ovocem a je hotovo. Tentýž postup platí i u lidského talíře 😀 Pokud má někdo raději sladší kaši, může si ještě na talíři docukrovat nebo přidat med. 

Krůtí guláš 

krůtí maso 

batát 

mrkev

celer

půl lžičky sladké papriky

půl lžičky římského kmínu

lžička majoránky

stroužek česneku

Maso společně se zeleninou dáme vařit (pokud máme maso na kosti, je lepší jej vařit v papiňáku, napřed na 30 minut vaříme maso, poté přidáme ještě na deset minut zeleninu). Po uvaření přidáme ještě stroužek česneku, který necháme na chvíli povařit, aby pustil vůni. Pak přidáme zbylé koření. 

Pro variantu pro lidi doplníme ještě gulášovým kořením, mletým kmínem, pepřem, solí. 

  

Frittata

1 vejce

kousek papriky 

hrst listového špenátu

chia semínka a lněné semínko

Papriku oloupeme (můžeme předtím na chvilku spařit, jde oloupat lépe) a nakrájíme na malinké kostičky. Dáme do pánve s nepřilnavým povrchem (nemusíme přidávat žádný olej nebo tuk). Chvilku orestujeme, můžeme případně podlít trochou vody a přidáme nasekaný špenát a rozšlehané vajíčko. Vejce necháme rozlít po celém povrchu pánve, přidáme semínka a na mírném ohni frittatu doděláme jako omeletu. 

  

Paella de Marisco

1 sáček rýže (z následně uvařeného množství 300 g použijeme na Paellu polovinu) 

krevety

kousek lososa

80 g dýně 

pár lístků šalvěje

Rýži dáme vařit dle návodu na balení a přidáme k ní ještě dýni. Uvařený sáček váží asi 300 a na Paellu stačí zhruba polovina množství, tedy asi 150 g vařené rýže. Do jiného menšího hrnce si dáme na 5 minut vařit lososa s krevetami. Lososa vyndáme, krevetky ještě můžeme cca 2-3 minuty dovařit, abychom měli jistotu, že budou hotové. Psi syrové krevety špatně tráví. Dýni rozmačkáme na kaši a přidáme k rýži. Navrch dáme kousky lososa (obraného od případných zbylých kostí), krevety a dozdobíme ještě nasekanou šalvějí. 

 

 Rychlé vaření v páře aneb „co dům dal“ 

Vařená strava je dobrou alternativou granulí a BARFu. Jelikož já sama již třetím rokem klukům maso, zeleninu i přílohy vařím, pro mne i pro chlupáče je to zatím ten nejlepší způsob, jak jim dopřát pestrou stravu. Ovšem, jak víme, vařením ve vodě se spousta vitamínů a minerálů ze surovin ztrácí, tudíž musíme používat i vývar. Vaření může být zdlouhavý proces, než se vše nakrájí, připraví, uvaří a naporcuje do misek a psi už jsou nedočkaví a hladoví. Proces vaření si můžeme urychlit vařením v tlakovém hrnci, ve kterém je maso s kostí vařené za cca 40 minut. Zelenina se vaří 10 minut. Tudíž po 30 minutách je nutné tlakový hrnec otevřít, přidat zeleninu a znovu v hrnci utvořit tlak, aby se vše uvařilo společně. Ale co příloha? Ta se samozřejmě musí vařit zvlášť, pokud se používá tlakový hrnec. 

Ještě lepší alternativou vaření v rámci ušetření času, nádobí a zachování důležitých vitamínů a minerálů ve stravě je vaření v páře. Ideální je koupit si pro tyto účely kvalitní parní hrnec. Pokud do něj nechceme investovat, jelikož si nejsme jisti, zda se vaření v páře podaří a psovi takto upravená strava bude chutnat, pro začátek je dobré vyzkoušet uvařit kousky masa a zeleniny v klasickém hrnci s použitím sítka nebo pařáku na knedlíky a vařit pod pokličkou, aby pára neunikala. Jakousi střední cestou mezi pařákem na knedlíky a dražším parním hrncem pak jsou speciální napařovací nádoby s dvojitým dnem, které se kromě nerezu vyrábějí například i z praktického kuchyňského silikonu.

Pokud chceme zkusit jíst zdravě společně se svým psem, tím pádem je pořízení parního hrnce zcela na místě. Více patrový je ideální, jelikož jedno patro bude celé pro psí maso a druhé pro člověčí s tím, že to pro lidi si dochutíme jak máme rádi. Do půl hodiny je hotový oběd pro nás i chlupatého kamaráda. 

Doba vaření v parním hrnci je orientační, možná každý typ parního hrnce uvaří jednotlivé potraviny v jiném čase, je třeba se řídit návodem. Tady je malý výčet potravin s uvedením doby vaření. Je třeba vyzkoušet, jak to pejskovi nejvíce vyhovuje, některý má radši zeleninu tvrdší, jiný ji musí mít mírně rozvařenou. Já ji vařím tak, aby byla ještě křupavá, tím si více zachová vitamíny. 

Maso

Kuřecí prsa – plátek 20 minut, kousky 17 minut

Krůtí maso – 24 minut

Hovězí kostky či mleté – 20 minut

Játra – 20 minut

Jehněčí – 14 minut

Rybí filet – čerstvý 15 minut, mražený 18 minut

Celá ryba čerstvá – 25 minut

Krevety a losos – 5 minut

Zelenina 

Zelenina vařená v páře si zachová maximum vitamínů a minerálů a též svěží barvu a hlavně svou vlastní chuť jako čerstvá… 

Brokolice (čerstvá i mražená ) – 20 minut (zachová si až 80% vitamínu C) 

Kořenová zelenina – 20 minut

Cuketa – 12 minut

Špenát – čerstvý 13 minut, mražený 15 minut

Zelené fazolky – 25 minut

Dýně – 20 minut

Červená paprika – 20 minut (pak jen stačí lehce sloupnout slupku, která může způsobit horší stravitelnost)

Přílohy se v parním hrnci vaří předem namočené s trochou vody cca 20 minut V parním hrnci neuvaříme rýži (až na výjimky nebo speciální postupy a nádoby), je třeba ji uvařit zvlášť jako obvykle. Pokud chceme sobě i pejskovi v parním hrnci připravit dezert, stačí na to 15 minut. Našlehané vejce například s tvarohem či jogurtem na dezert též vařím 15 minut. Samotné vejce ve skořápce se dá uvařit za 10 minut. 

Pokud Vás oslovilo vaření v páře, pak vězte, že to není žádná věda. Stačí i jeden druh zeleniny, kterou máte běžně doma pro sebe třeba do polévky, kus masa a zdravá příloha a do půl hodinky máte velmi zdravé jídlo pro svého psího miláčka hotové. Když budete zeleninu, druhy masa i přílohy obměňovat, zajistíte taky psovi vyváženou a pestrou stravu. Pro začátek nic nezkazíte třeba kořenovou zeleninou, kterou myslím, má každý doma neustále, krůtím masem, rybou či hovězím a například pohankou, kterou psi naprosto zbožňují. Když jídlo před vařením v páře doplníte bylinkami (tedy hlavně v zimě sušenými, v létě používejte čerstvé ze zahrádky přímo do hotového pokrmu), váš pes vám určitě poděkuje a přinese svou oblíbenou hračku. A co je hlavní, díky zachování většiny vitamínů a minerálů bude zdravý a šťastný a to za to přeci stojí nebo ne? 🙂 

Malá ukázka variant jednoduchého vaření „co dům dal“, třeba i v páře… 

   

Do parního hrnce se vejde porce pro vás i pro psa 🙂 

Pokud milujete sladké, dezerty v páře v podobě pudinku či suflé jsou ideální pro celou rodinu, včetně psího člena. Nejčastější kombinace je jogurt nebo tvaroh s vajíčkem a ovoce. Psovi můžete dezert ozvláštnit třeba skořicí a sobě kakaem nebo čokoládou a za 15 minut je lahodná sladká tečka hotová. 

 

Kompletní menu nejen pro psy…Jáhly, brokolice, dýně, bylinky, kuřecí maso (koření…kurkuma, zázvor, římský kmín) a jako dezert směs vajíčka s vločkami, banánem, borůvkami a skořicí. 

   

Ryba se zeleninou a rýží pro celou rodinu. Pro dvounožáky rybu a polovinu zeleniny osolit. 

 

 

Játra jsou hotová za 20 minut, včetně brokolice a quinoi.

Dezert s maracujou…1 vejce, 2 lžíce jogurtu, 1 banán, půl maracuji, 1/4 jablka. Ovoce rozmixujeme a dáme do skleněné mističky, která snese horkou vodu. Navrch dáme jogurt smíchaný s vajíčkem a vaříme v páře 15 minut. 

 

Hovězí srdce s dýní, fazolkami a špenátem. Jako příloha quinoa. 

 

Mořská štika, mrkev, řapíkatý celer a čočka Beluga 

Krůta s fazolkami a rýží

Mořský mix (losos, mořská štika, krevety), bulgur, brokolice a růžičková kapusta

V poslední době je velký hit každé narozeninové oslavy mechový dort. Podívala jsem se na složení a trochu ho upravila pro psy. Navíc tahle varianta je zdravá pro psa, který trpí onemocněním srdce. Zaručuji, že bude chutnat a navíc chlupatému kardiakovi uleví od zahlenění a zavodnění od srdíčka. Takžeje to takový dort „od srdce na srdce“. 

Mechový dort pro kardiaky 

160 g vařené slzovky (pomáhá proti zahlenění a zavodnění organismu u kardiaků, ale i pro ostatní psy je velmi zdravá) 

1 vejce

2 lžíce ovesných vloček

40 g listového špenátu (může být i mražený, musíme ale odstranit vodu)

1 naběračka vývaru ze slzovky, případně masového vývaru

1 lžíce pohankové mouky (pro lepší zelenou barvu těsta můžete vyměnit za hrachovou, pokud váš pes snáší hrách dobře)

1/2 lžičky oragana, tymiánu a rozmarýnu

trochu másla nebo kokosového tuku na vymazání formiček (v případě použití zapékací misky stačí pečící papír)

60 g vařeného hovězího masa (plus cca 1 dl vývaru na rozmixování…hovězí maso a zvěřina jsou pro srdce nejlepší)

bílý jogurt (bezlaktózový, ovčí, kozí…) 

drobné ovoce (maracuja, granátové jablko, borůvky… kvůli antioxidantům prospěšným srdíčku) 

Hrnek slzovky dáme na půl hodiny namočit do vody. Vodu následně slijeme, nalijeme čistou a slzovku dáme na hodinu vařit. Vývar si uschováme, pokud ho budeme mít dostatek. Hovězí maso si též uvaříme a použijeme i s částí vývaru. Slzovku (160 g) rozmixujeme s 1 naběračkou vývaru nebo případně hovězího vývaru. Přidáme vejce, mouku, vločky, špenát, bylinky a ještě trochu rozmixujeme. Máslem nebo kokosovým tukem si vymažeme malé, kulaté formičky a do každé nalijeme těsto po okraj (těsto vyjde na dvě formičky, takže pokud máte dva menší psy jako my, má každý svůj malý dortík). Těsto můžete též vylít do malého, hlubokého pekáčeku s pečícím papírem. Pečeme na 180 stupňů 30-40 minut podle zvolené formy (v malých formičkách je více těsta, tudíž pečeme raději delší dobu). Po vychladnutí těsto z formiček vyklopíme, zkrojíme vrchní „čepičku“ a dortík rozkrojíme napůl. V případě pečení v pekáčku z placky vykrájíme kolečka. Jednotlivé vrstvy dortu mažeme krémem z rozmixovaného hovězího masa s vývarem. Na horní vrstvu korpusu dáme trochu jogurtu a dozdobíme ovocem dle fantazie. Může být i ta varianta, že ovoce dáme na krém z hovězího masa, pak přiklopíme vrstvou korpusu, následně dáme trochu jogurtu, na který ještě můžeme nastrouhat odkrojený zbytek těsta a dortík bude vypadat opravdu jako porostlý mechem. Fantazii se meze nekladou a je jen na vás, jak bude dort pro toho vašeho pejska vypadat.

 

A co se zbylou slzovkou? Nemusíte se bát ji přidat jako přílohu ke krmné dávce masa a zeleniny. Váš kardiak vám jen poděkuje. Dá se též rozmixovat, přidá se ovoce a je z ní výborná kaše. Navíc slzovka není jen pro psy, ale také pro lidi, takže si na ní pochutnáte všichni společně. 

   

Caesar salát s králíkem a pohankou

 

králičí maso

pohanka

kousek dýně

zelené fazolky

římský salát

parmazán

čerstvý fenykl

sušená červená řepa

olivový olej extra panenský

rozmarýn a tymián

Králičí maso dáme vařit například do papiňáku na 40-45 minut. Mezitím si v menším hrnci uvaříme pohanku s dýní a fazolkami. Maso po uvaření obereme od kostí a necháme vychladnout. Poté jej natrháme na kousky, přidáme vařenou pohanku, dýni a fazolky, nasekané listy římského salátu, nasekaný čerstvý fenykl, bylinky, zakápneme olivovým olejem a můžeme přidat i trochu králičího vývaru. Na závěr dáme navrch pár hoblinek parmazánu (vzhledem k obsahu soli jen velmi málo) a dozdobíme plátky sušené červené řepy. 

Slepice s haluškami, zelím a ovčím sýrem

slepice

hrst pohanky

hrst dýně

1 vejce

špetka majoránky 

1 lžíce kvašeného domácího zelí (bez soli) 

čerstvý ovčí sýr (pozor na obsah soli, lze nahradit i žervé či sýrem cottage)

směs salátových listů 

1 lžička panenského oleje (lněný, konopný nebo olivový)

Slepici nejrychleji uvaříme v papiňáku asi za 40 minut. Poté ji obereme a necháme maso vychladnout. Mezitím si připravíme halušky. Ty můžeme připravovat v páře nebo v troubě či na pánvi. Já jsem použila parní hrnec. Pohanku s dýní jsem v něm uvařila 10 minut. Poté jsem přidala rozšlehané vajíčko, majoránku a vařila dalších 10 minut. Můžete si ale pohanku s dýní uvařit klasicky v hrnci, pak scedit, přidat vajíčko a tuto směs dát ve formě placiček péct do trouby na 180 stupňů cca 15-20 minut a nebo placičky usmažit na trošce oleje na pánvi. Po vychladnutí placičky nakrájíme na proužky. Do misky dáme kousky masa ze slepice, přidáme hrst zelí, halušky, nasekané listy salátu, kousky čerstvého ovčího sýra (musíme hlídat opět obsah soli, dáme raději jen pár kousků) a zakápneme olejem. 

  

… pokud zbydou halušky a maso i s vývarem, můžete pejskovi ještě uvařit výbornou polévku. Do slepičího vývaru dejte vařit kousky dýně a mrkve, přidejte rozmarýn a tymián a po uvaření vše rozmixujte. Pak už jen do psí misky nalijete vývar, přidáte kousky slepičího masa, kousky halušek, pokud zbyl ještě ovčí sýr, přidejte též pár kousků a můžete ještě dozdobit sušenou červenou řepou. Klukům tahle polévka moc chutnala, štěkli si o přídavek 😀 

 

Mini frgály

Těsto: 

100 g vařené dýně

3 lžíce ovesných vloček

3 lžíce čočkové mouky (z červené čočky)

1 vejce

Náplně

maková 

2 lžíce mletého máku

trocha vody 

trocha mleté skořice, mletého badyánu a koriandru

tvarohová

2 lžíce nízkotučného tvarohu

1 žloutek

hrušková

1/2 hodně zralé hrušky

špetka skořice

drobenka: 1 lžíce ovesných vloček, 1 lžíce kokosu, 1 lžíce mletého lněného semínka

Uvařenou dýni rozmačkáme, smícháme s vločkami, vejcem a čočkovou moukou v hladké těsto (asi jako na bramborové knedlíky). Z těsta utvoříme váleček, ze kterého ukrajujeme kousky. Ty následně vyválíme v dlani do kuliček. Na plechu s pečícím papírem kuličky prstem obaleným v mouce zmáčkneme do placičky, ve které je uprostřed nižší prohlubeň. Do díry po prstu dáme jednotlivé náplně. Z množství těsta se dá udělat 21 malinkých koláčků, tudíž na každou náplň vyjde cca 7 koláčků. Náplně jsou nejjednodušší. Z tvarohu a žloutku ušleháme jednu náplň, z máku, vody a koření další a hrušku pomačkáme vidličkou, přidáme skořici a máme třetí náplň. Každý jednotlivý koláček posypeme drobenkou. Pečeme na 180 stupňů 30 minut. 

       

Hovínka (4 ks)

100 g mletého hovězího (nejlépe BIO)

50 g mletého krůtího (BIO)

40 g syrové brokolice

20 g syrové dýně

20 g jablka

1 vejce

3 lžíce vařené rýže

3 lžíce polenty

1 lžička oregana

1 lžička skořice

1 lžíce mletého lněného semínka

Na dozdobení: kousek mozzarelly, sušená játra (psí pamlsek)

Do mixéru dáme oba druhy masa, přidáme brokolici, dýni, jablko, rýži, polentu, oregano, skořici a mleté semínko a vejce a vše umeleme na nelepivou kaši. Tu dáme do sáčku na zdobení. Plech vyložíme pečícím papírem. Následně pomocí sáčku na zdobení vytvoříme na plechu hovínka. Pečeme na 200 stupňů 35 minut. Můžeme dozdobit mouchou, kterou vytvoříme jednoduše ze sušených jater a mozzarelly. Z jater je tělíčko a na křídla vykrojíme tvar ze sýra. Jednotlivé komponenty lepíme na hovínko třeba pomocí tvarohu nebo paštiky či domácí směsi pro lízací podložky na hru se psem. 

    

Strava psa podle zásad čínské medicíny 

Zdravá a vyvážená strava je docela věda u lidí, natož pak v psím světě. Ovšem, když člověk přijde na to, co psovi prospívá, po čem se cítí dobře, už to tak složité není a jde jen o to jídelníček psovi obměňovat, aby byl vyvážený a volit kombinace dle aktuálního zdravotního stavu psa. Člověk je od přírody líný a pohodlný tvor a často na sebe a na svoje zdraví nedbá. Stravu volí jednoduchou, ne zrovna vyváženou a zdravou a hlavně rychle připravenou. A tak, jak je zvyklý se nezdravě a uspěchaně stravovat člověk, tak stravuje i svého psa. A to je zásadní chyba. 

Jídlo by mělo navodit pocit, že jste do sebe dostali něco, co vás osvěžilo, naplnilo energií a zkrátka vám udělalo dobře ve všech směrech. A totéž platí i u psů. Hladový pes je bez energie, ale když mu dáte těžké, jednotvárné a nevyvážené jídlo, bude mít energie ještě méně, upadne, usne a zatížíte mu tak zažívání. Je pravda, že když mu nasypete granule nebo vyklopíte do misky konzervu, máte pocit, že mu to stačí, vy netrávíte spoustu času v kuchyni a pes do sebe jídlo dostal. Ale nekvalitní a jednotvárnou stravou mu můžete způsobit vážné zdravotní problémy, které způsobí jeho smrt (rakovina, leukémie, cukrovka, obezita…). Jedno čínské přísloví praví, že ze třech desetin léčí lék a ze sedmi správná životospráva. Proto já osobně si myslím, že když má pes kvalitní, vyváženou stravu, dostatek pohybu a zaměstná mozek, je to ten nejlepší lék na všechny neduhy a předejde se tak mnoha problémům. Medicína léčí pouze následky, neléčí původ nemoci a příčiny, ale správně zvolená strava může z části předejít třeba rakovině či cukrovce a obezitě u psů (ale i u lidí). Jak jsem již zmínila, i čínská medicína pracuje s tím, že dobré jídlo je takové, po kterém je nám lépe než před ním. Totéž platí u psů. Za tu dobu, co jsme u našich dvou chlupáčů přešli na vařenou stravu, hodně často se stává, že kluci se po jídle přijdou pomazlit, přinesou plyšovou hračku nebo začnou lízat ruce či obličej a nebo prostě jen radostí drbou hlavou v pelíšku a mrskají u toho ocáskem. Charlík dokonce vyskočí na gauč a drbe si hřbet. Tohle je projev absolutního požitku z jídla. Jsou oba plní energie a šťastnější. A o tom to je. Hodně psů, kteří jsou krmeni komerční stravou, mají zažívací potíže, nadýmání, občas průjem nebo zvracení. Těmto problémům se můžete vyvarovat pomocí vlhké a živé stravy (BARF a vařená strava). 

Za trávení totiž odpovídá (dle čínské medicíny) hlavně dráha žaludku a sleziny. Slezina je důležitá v přívalu energie do organismu a přebytky ukládá na horší časy do ledvin. Když je slezina oslabená, jsou zatížené i ledviny (zdroje energie na horší časy se vyčerpávají) a tím pádem je pes ohrožen na životě. Ke správnému fungování sleziny potřebuje tělo dodávat potraviny, které přinášejí do organismu vnitřní sucho. Bez nich by se v organismu dařilo mikrobům, virům a plísním. Správně zvolenou kombinací surovin můžete činnost sleziny podpořit. Jsou to suroviny, které přinášejí do organismu energii, čistí krev a vylučují nadměrné vlhko z organismu. V psím jídelníčku se jedná zejména o jáhly, pohanku, ovesné vločky, černou čočku, červené fazole, skořici, zázvor, koriandr a také veškeré potraviny vařené ve vodě nebo v páře jako např. krůtí, hovězí, králík, ryby, mrkev, dýně, cuketa. Zákonitosti v čínské medicíně jsou takové, že potraviny by se měly volit dle ročního období a sezóny. V létě se používají potraviny, které ochlazují organismus (ovoce, zelenina) a v zimě zase ty, které zahřívají (maso a např. pohanka).  

Jak by mohl vypadat jídelníček podle čínské medicíny pro Vás i Vašeho psa? 

Snídaně by měla probíhat vždy ve stejnou dobu. Pes sice nezná hodiny, ale má rád pravidelnost a řád a když si zvykne, že v určitou hodinu má ráno v misce žrádlo, další dny se v tuto hodinu hlásí automaticky. Neměl by s pozřením jídla spěchat, tudíž je dobré (pokud je Váš pes notorický hltač) koupit protihltací misku. Tím se zaručeně pes při jídle zpomalí a nezatíží si tak žaludek. Pokud se chcete v psí stravě vyhnout granulím i po ránu, můžete psovi dopřát teplou snídani. Pro tyhle případy je ideální jahelná, ovesná či pohanková kaše s přídavkem ovoce, skořice nebo pokud je Váš pes spíš na maso a „slané“ věci, může být kaše „slaná“ s rozvařenou zeleninou, kousky masa a bylinkami. Nebo mu můžete připravit vajíčka. Jídlo by mělo mít pokojovou teplotu. Kaše dokonale zasytí, je dietní a navíc perfektně posílí slezinu a vysuší nahromaděné vlhko v organismu. 

K obědu a k večeři dopřejte sobě i svému psovi třeba salát s kousky masa a zeleniny (rýže, krůtí maso, dýně, cuketa, červená řepa, mrkev, bylinky, kousky ledového salátu…) nebo maso pouze se zeleninou. Ovoci se večer hlavně v psí stravě již vyhněte. Nadměrná sladkost některých druhů ovoce dokáže organismus překyselit a vzniká tak řada nemocí (záněty, nádory a chronická onemocnění). Do misky můžete přidat maximálně kousek jablka, ale ne banán. 

Zásady stravování v čínské medicíně podle 5 elementů (Dřevo, Oheň, Země, Kov, Voda)…

ELEMENT DŘEVO potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně na jaře
ELEMENT OHEŇ … hlavně v létě
ELEMENT ZEMĚ … hlavně v pozdním létě
ELEMENT KOV … hlavně na podzim
ELEMENT VODA … hlavně v zimě

  1. Horké potraviny… chrání před chladem v organismu, používají se hlavně v zimě 
  2. Teplé potraviny… zvyšují aktivitu, startují metabolismus (vývary ze zeleniny a masa)
  3. Neutrální potraviny… dodávají energii (bezlepkové obiloviny a některé druhy luštěnin)
  4. Osvěžující potraviny… pomáhají ke správné tvorbě krve (zelenina a ovoce) 
  5. Studené potraviny… ochlazují organismus, užívají se hlavně v létě 

Aby byla strava vyvážená a pro organismus zdravá, měla by obsahovat potraviny od každého z těchto pěti elementů. Pokud si nejste jisti, vybírejte potraviny neutrální, teplé nebo osvěžující ale ne pouze takový extrém jako horké nebo studené. Psovi tím nenávratně poškodíte trávení. 

Hodně aktivnímu a dominantnímu psovi přidávejte více potraviny ze studené, neutrální či osvěžující skupiny. Psovi, který je více zimomřivý, submisivní, bojácný a náchylný k prochladnutí a nachlazení zvolte potraviny horké nebo neutrální. 

ELEMENT DŘEVO (kyselý element, uchovává prospěšné tělesné šťávy) 

Potraviny elementu DŘEVO vhodné pro psa: 

Teplé potraviny: granátové jablko, slepice, petržel 

Neutrální potraviny: bulgur, kuskus, špalda, ostružina, malina, šípek

Osvěžující potraviny: řeřicha, kyselé zelí, jablko, jahoda, brusinka, borůvka, kachna, tvaroh, kefír (bezlaktózové) 

Studené potraviny: ananas, kiwi, jogurt 

 

ELEMENT OHEŇ ( hořký element, povzbuzuje látkovou výměnu) 

Horké potraviny: beran, jehně, ovce, koza (pozor na případné alergie) 

Teplé potraviny: růžičková kapusta, ovčí a kozí sýr (pozor na obsah soli), bazalka, kurkuma, mák, oregano, červená paprika, majoránka, tymián, jalovec;

Neutrální potraviny: amarant, quinoa, žito, kopřiva, ledový salát, polníček, červená řepa;

Osvěžující potraviny:  pohanka, čekanka, hlávkový salát, pampeliška, pastinák, bezinkový květ

 

ELEMENT ZEMĚ (sladký element, vyživuje a zvlhčuje) 

Teplé potraviny: rýže, fenykl, dýně hokkaido, sladké brambory, dýňový olej, skořice, kokosové mléko, kokosový olej

Neutrální potraviny: jáhly, polenta (občas, není moc výživná), zelené fazole, hrášek, dýně, mrkev, kedluben, červené zelí, tuřín, bílé zelí, hovězí masodýňová semínka, sezam, slunečnicové semínko, vejce

U kedlubny se chvilku zastavíme. Dříve jsem na ni byla velmi opatrná, do psího jídelníčku jsem ji nezařazovala, jelikož jsem si říkala, že je těžká na zažívání (někteří psi po ní mohou trpět nadýmáním). Ale jak jsem posléze zjistila, vyhnout se jí byla velká chyba. Přivedla mě k tomu moje kamarádka, která se zabývá čínskou medicínou a kedlubnu dává jako takový všelék svým fenkám a dávala ji hojně i fence, která měla rakovinu a trpěla na záněty dělohy. Kedlubna má v čínské medicíně nezastupitelnou roli. Obsahuje vitamín C, B1, B2, B3, B5, B7, B9, vápník , fosfor, železo, zinek, jód, hořčík, selen). Jako všechny brukvovité rostliny působí preventivně proti rakovině, zvláště se doporučuje při rakovině dělohy, vaječníků, prsu, prostaty a tlustého střevaPodporou činnosti žlučníku zlepšuje trávení, odstraňuje zácpu a upravuje stav střevní mikroflóry. Sama za sebe můžu říct, že naši chlupáči kedlubnu prostě milují. Syrová jim krásně křupe, tím pádem je výborná i na zuby a dásně a občas ji klukům uvařím v páře s ostatní zeleninou a z misky zmizí zaručeně. 

Osvěžující potraviny: lilek, květák, brokolice, čínské zelí, chřest, paprika, špenát, černý kořen, celer bulva, celer řapík, cuketa, jablko, banán, hruška, lněný olej, olivový olej, sezamový olej, slunečnicový olej, estragon

Studené potraviny: salátová okurka, kaki, červený meloun

Mezi jednotlivými ročními obdobími je 18 dní, ve kterých je nezbytné posilovat slezinu a žaludek. V tomto období se zaměříme v psí stravě na potraviny z ELEMENTU ZEMĚ (od 27.1 – 13.2., od 25.4. – 16.5., od 27.7. – 17.8., od 28.10. – 15.11.) 

 

ELEMENT KOV (ostrý element, uvolňuje napětí) 

Horké potraviny: jelen (zvěřina obecně), 
zázvor, česnek (v menším množství)

Teplé potraviny:  ovesné vločky, křen, bažant, koroptev, srnec, divoký zajíc, divoké prase, anýz, bazalka, saturejka, estragon, zázvor, koriandr, bobkový list, majoránka, hřebíček, oregáno, tymián, rozmarýn, kopr

Neutrální potraviny: rýže, husa, krůta, divoký králík, křepelka

Osvěžující potraviny: řeřicha, ředkvička, výhonky ředkvičky, bílá ředkev, králík, šalvěj, máta

 

ELEMENT VODA (slaný element, zpevňuje kosti, uvolňuje svaly a napětí) 

Teplé potraviny: krevety, treska, tuňák (s rybami opatrně kvůli obsahu purinů) 

Neutrální potraviny: červené fazole, čočka (černá, červená),okoun, pstruh, kapr, losos, vepřové 

Studené potraviny: mořské řasy (kombu, nori, wakame), agar

Doplňky stravy v čínské medicíně

Jak jsem již zmínila výše, při krmení psů průmyslovým krmivem dochází často k alergickým reakcím, k vážným onemocněním nebo zdravotním komplikacím ve formě špatného zažívání. Pro optimální funkci lidského organismu je třeba až 600 živin (aminokyselin, vitamínů, minerálů, vlákniny…). Organismus psa je svým způsobem tomu lidskému velmi podobný díky domestikaci, tudíž i v psí stravě je třeba dbát na zásobování těla těmito látkami stejně jako u člověka. Dlouhodobým výzkumem se zjistilo, že když se pes krmí pouze masem, zeleninou a obilovinami, nedostane do těla dostatečný počet živin. I kvůli znečišťování půdy průmyslovými odpady je častým jevem zhoršená kvalita potravin. Pokud zvíře krmíme potravinami, které obsahují soli, těžké kovy, radioaktivní látky, spóry plísní, podepíše se mu to na zdraví zcela zásadně. Proto je důležité používat kvalitní a přírodní doplňky stravy, které nejen že pokryjí nedostatek živin, ale především chrání organismus zvířete před vstupem radioaktivních látek, těžkých kovů a jedů. 

Obecně se doplňkům stravy říká BAD (biologicky aktivní doplňky stravy). Pokud má tělo nedostatek přirozených látek jako je vápník, draslík nebo sodík a jód již delší dobu, začne vstřebávat tyto látky z okolí v podobně radioaktivních látek ze stejné skupiny. Tím pádem se organismus zanáší toxickými látkami.

Například pokud psovi ve stravě chybí vápník, tělo začne vstřebávat radioaktivní stroncium, které se následně ukládá do kostí, zubů a měkkých tkání a vzniká tak rakovina. Pokud má ovšem pes ve stravě dostatek vápníku, tělo se dokáže proti stronciu bránit a je odvedeno z těla pryč. Kdysi se říkalo, že vápník je důležitý pouze u štěňat pro jejich přirozený a zdravý vývoj. Ale nedávné výzkumy ukázaly, že dostatek vápníku v psím organismu dokáže zabránit až 150 druhům onemocnění, včetně rakoviny. 

S jódem je to stejné. V psí stravě je důležitý pro funkci štítné žlázy. Pokud ho je v těle nedostatek, začne tělo absorbovat radioaktivní jód, který ozařuje štítnou žlázu a opět způsobí rakovinu. Dalším příkladem je i vitamin B, který se při jeho nedostatku může do těla dostat ve formě Cobaltu. Z tohoto důvodu jsou tak potřebné přírodní doplňky stravy v psí stravě. 

Přírodní doplňky stravy jsou též důležité pro pH krve, které by se mělo být 7,1 – 7,4. Spolu s mezibuněčnými tekutinami v těle udržuje rovnováhu a stabilizuje oxidační procesy. Je dokázáno, že v případě léčby rakoviny je dalším důležitým prvkem kyslík. Pokud je totiž pH krve 7,37 – 7,44 a mezibuněčná tekutina má pH 7,1 – 7,5 a je alkalická, nádorové bujení se zastaví. Opět tu hlavní roli hraje tolik důležitý vápník, který zásobuje tělo kyslíkem. Proto má být v těle psa vyvážený poměr vápníku a fosforu. Je prokázáno, že pokud v těle klesne hladina vápníku, poklesne tím i hladina kyslíku, tělo se začne okyselovat a množí se viry a bakterie. V případě většího přísunu vápníku a kyslíku se tyto bakterie nemnoží, tím pádem hynou i nádorové buňky. Přírodní doplňky stavy se přidávají do výživy hlavně proto, že jsou pro tělo zvířete nezbytné a to nejen, když je zvíře již nemocné, ale i jako prevence. Většina majitelů psů navštěvuje veterináře až když je problém a zvíře vykazuje klinické příznaky nějaké vážné nemoci. Veterinář začne léčit daný problém. Ovšem za příčinu problému již neléčí. Od toho tu jsou doplňky stravy, ale u nemocného psa je to běh na dlouhou trať. Je prokázáno, že 80-90% všech onemocnění je způsobeno špatnou stravou. Pes podstoupí všechna nutná vyšetření, náběry krve a zaléčí se akutní stav. Pak přichází na řadu očištění organismu (detoxikace), kdy je třeba vhodně zvolenými doplňky stravy z těla vyloučit volné radikály, těžké kovy, radioaktivní látky a zvířeti se musí dodat tolik potřebná energie.  Při očistě se používá většinou pramenitá voda, která pročistí žaludek a tenké střevo, občas se může použít i odvar z heřmánku (ten je lepší dávat sušený spíše přímo do krmiva). Pak je důležité dodat tělu potřebnou energii, aby se rychleji regenerovalo. To docílíme přidáváním antioxidantů (mořské řasy, ovoce, zelenina, krill). A nakonec se musí ve stravě doplnit nezbytné živiny, stopové prvky, vitamíny, minerály, nenasycené mastné kyseliny a další.  V neposlední řadě se dbá na to, aby bylo ve stravě dost důležitých doplňků a strava byla vyvážená a lehce stravitelná. Tím pádem se tělo nezatěžuje, lépe a rychleji se regeneruje. 

Doplňky stravy můžeme rozdělit do 3 skupin. První skupinou jsou doplňky, které nahrazují nedostatek živin a podporují metabolismus. Druhá skupina doplňků stravy zlepšuje imunitní systém. A třetí skupina pracuje s regenerací a energiemi. Podporuje správnou funkci mozku, nervové soustavy, orgánů. Pokud jsou buňky v těle pomocí doplňků stravy správně regenerovány, nedochází tak často k nádorovému bujení. Jak jsem již zmínila, vážná nádorová onemocnění, leukémie, cukrovka, srdeční onemocnění, či selhání jater a ledvin se projevuje stejně u člověka jako u psa. 

Onemocnění u psa můžeme rozdělit do několika skupin. První skupinou jsou infekce a virová či bakteriální onemocnění. Do druhé patří onemocnění zažívacího traktu, kardiovaskulární systém, potíže s dýcháním, reprodukční onemocnění, otravy, úrazy. Třetí skupinu tvoří onemocnění nějakým druhem parazita. Do čtvrté skupiny patří metabolické poruchy (nedostatek vitamínů, minerálů, bílkovin, sacharidů). Obzvláště tyto poruchy jsou primárně způsobeny nesprávným krmením psa. Pátou skupinu tvoří tumory. V léčbě nádorů záleží na typu nádoru, jeho lokalizaci, stupni malignity a fáze, ve které se nachází. Onemocnění psů rakovinou se každoročně zvyšuje. Je to dáno především zhoršeným životním prostředím, celkovým znečištěním, krmením průmyslově vyráběným krmivem, nedostatkem pohybu a stresem. Z toho vyplývá, že například právě léčba rakoviny vyžaduje také kromě chirurgického zásahu i kompletní změnu životního stylu zvířete a ne jen přidávání doplňků stravy. Léčba se provádí jednak chirurgická a ozařovací a pak se používá léčba, kdy se aktivuje přirozená obranyschopnost organismu. A této aktivace přirozené obranyschopnosti organismu docílíme hlavně zdravou a vyváženou stravou, výběrem kvalitních potravin a přírodních potravinových doplňků a přísunem kyslíku. 

 Něco málo k alergiím u psů

U psa se alergie nejčastěji projevuje na kůži. Je to vlastně reakce imunitního systému na něco, co psa dráždí. Příčinou alergie u psa může být i soužití s člověkem. Co si budeme nalhávat, jsme zvyklí více uklízet, obzvlášť v rodinách s malými dětmi je domácnost víceméně sterilně čistá, méně se vystavujeme virům a patogenům a psovi a jeho imunitnímu systému to příliš nesvědčí. V posledních letech lidé hodně zlenivěli, méně chodí ven na procházky a za sportem, tudíž jejich denní rytmus ovlivňuje i psa, který trpí nedostatkem pohybu a přísunem kyslíku do organismu. Tudíž pes má oslabenou imunitu a je více náchylný k virům, bakteriím a alergiím. Také průmyslově zpracovaná strava má obrovský vliv na vznik alergií a v neposlední řadě to mohou být i některá očkování či odčervovací preparáty. Kožní alergie u psů se projevují zarudnutím, záněty a obvykle psa kůže velmi svědí a drbe se pod krkem a kouše se v rozkroku a mezi prsty. Pes často také trpí na záněty uší. Při potravinové alergii se často objevují především průjmy a zvracení. Jak se dá lehce odlišit potravinová alergie od problémů s kůží (atopický problém)? Záleží na které části těla se pes začne drbat. Pokud se drbe na spodní části těla (břicho, bok, kouše si tlapky), jedná se o potravinovou alergii. Pokud se drbe za krkem nebo za uchem (prostě v oblasti hlavy), jedná se o atopický nebo dermatologický problém. 

Diagnóza se určuje velmi těžce. Napřed se musí vyloučit všechny ostatní příčiny svědění jako parazity, infekce či bakterie a je třeba vyšetřit důležité orgány jako jsou játra a slinivka, jejichž onemocnění může též způsobovat svědivost a kožní problémy. Až teprve po vyloučení ostatních příčin se udělají testy na alergii, aby se zjistilo, na co je pes alergický. K návštěvě specialisty se majitel psa uchyluje zejména tehdy, když se kožní problémy opakují. Alergie se projevují různými způsoby a vyskytují se v různém věku psa a nezávisle na plemenu, neexistuje proto univerzální test na alergie pro všechny psy, přistupuje se ke každému psovi individuálně. Příčinou rozvinutí alergie u psů může být i psychická nestabilita. Psi jsou na svého pána a na celou rodinu fixovaní a jakmile se projeví v rodině nějaká stresová situace či psychické vypětí, psa mohou potrápit alergie. Stres ovlivňuje narušuje funkci kožní bariéry, tudíž se může stát, že se alergická reakce na kůži vlivem dlouhodobého stresu projeví. Navíc samotná svědivost je pro psa stresem a když se neřeší s odborníkem, stres se dále prohlubuje a může to mít velmi vážné následky. Alergie se bohužel vyléčit nedá, je to dáno i genetikou, ale dá zvládat tak, aby pes byl psychicky v pohodě a onemocnění bylo pod kontrolou.

Jak jsem již zmínila, u psů nezáleží na věku, kdy se nejčastěji alergie projeví. Mohou jí trpět i štěňata nebo dospělí psi a feny. U starších psů se častěji vyskytují již onemocnění značící selhávání některých důležitých orgánů spíše než alergie, ale je vždy třeba udělat nezbytná vyšetření (hlavně náběry krve) a vyloučit vše ostatní. Zamezit vzniku alergií můžeme my sami hned od štěňátka vynecháním chemie při praní pelíšků a hraček pro psy. Navíc je dokázáno, že každý pes má alergii na roztoče, což je běžný alergen i u lidí. V lidském světě se takový problém řeší odstraněním koberců, závěsů a látkových věcí, ve kterých se roztoči drží. Pro psa je velmi vhodné, když odstraníme z domu koberec a v domě je jen lino, dlažba, případně plovoucí podlaha. Lépe se taková podlaha udržuje v čistotě a zamezí se množení roztočů. Svěděním a kožním problémům nemusí nasvědčovat pouze alergie, ale může to být i svrab. Musí se vždy udělat laboratorní vyšetření kůže a teprve pak se zjistí příčina a stanoví se další postup léčby.

Alergiím lze už od štěněte zamezit především vyváženou a zdravou stravou. Je dobré udržovat kůži a srst psa zdravou zejména pomocí přidávání zdravých olejů do krmení a vyhnout se infekcím. Co se týče přidávání kvalitních olejů do stravy, mnoho veterinářů doporučí samozřejmě v první řadě lososový olej. V poslední době ale díky tomu, že lososi nejsou loveni přímo z moře, ale jsou uměle odchováváni v sádkách a přidávají se jim do krmení různé chemické preparáty, tudíž maso lososa je plné volných radikálů a ani lososový olej není příliš vhodný. Podobné složení jako lososový olej má i olej olivový, ale odborníci na výživu tvrdí, že u lososový olej se do kůže dostane dřív než jiný olej. Při problémech se zažíváním v důsledku alergie se stává hodně často, že pes má silné průjmy. Tím pádem je náchylnější k dalším případným infekcím a nastupujícím alergiím. Veterinář při průjmu klasicky nasadí dietu, ale my bychom psovi do jídla neměli přidávat bílkovinu, na kterou pes není zvyklý, může vyvolat opětovnou alergickou reakci. Takovou bílkovinou a silným alergenem může být i kuřecí maso, které je při dietě veterináři často doporučované. Některý pes ho stráví bez problémů, ale v poslední době je v České republice dle odborníků kuřecí maso „očkované“ růstovými hormony a antibiotiky, tudíž pes do těla požitím kuřecího masa dostane chemický koktej, který mu na dietu nepomůže, naopak mu může ještě více uškodit. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit v první řadě spíše krůtí maso z domácího chovu nebo z farmy, králíka nebo pstruha či kapra (i s rybami se musí ve výživě opatrně). Vždy záleží na tom, aby pes daný druh masa vyzkoušel a pokud bude mít zažívání v pořádku, je to známka toho, že nemá na maso alergii, tudíž určitý druh masa stráví bez problémů.

K alergiím jsou z hlediska dlouhodobého výzkumu náchylnější plemena s modrým nebo bílým zbarvením srsti. Takoví jedinci, kteří mají genetické dispozice k silným alergiím se nedoporučují k chovu. 

Co jste možná nevěděli…

Když pes odmítá pamlsky, které jindy miluje, znamená to, že trpí stresem. Méně vylučuje trávicí šťávy a nemá chuť na nic. V tomto případě se jedná o negativní stres. Je třeba změnit některý ze zaběhnutých denních stravovacích rituálů. Dalším zajímavým faktem je, pokud krmíte zakysanými mléčnými výrobky štěně, v dospělosti má menší problémy se snášenlivostí laktózy. Takže trocha kefíru nebo zakysané smetany rozhodně neublíží. Nejlépe stravitelné maso z rybí říše je maso z kapra nebo pstruha. Kostí se bát nemusíte, pokud čas od času dáte psovi rybu syrovou, kosti bez problémů stráví, pro jistotu můžete maso mírně naporcovat, kosti se tak přeruší. A jak je to s přepočtem suché stravy a mokré stravy? Platí tu poměr 1:3, kdy 10 g granulí je totéž co 30 g mokré stravy. A věděli jste také, že není dobré dělat psovi velké a nárazové změny ve stravě? Totiž když krmíte granulemi a konzervami, mělo by to být vždy stejné. To znamená, že není dobré krmit pouze jen granulemi a sem tam psovi dát pouze samotnou konzervu a nebo ji sem tam jen přidat ke granulím. Totéž platí třeba u vařené stravy, pokud částečně dáváte i granule, stejně jako my. Dáváme část granulí ráno a pak po zbytek dne mají kluci vařenou stravu. Tohle je každý den stejné s tím, že pokud nemám vařené maso, dostanou občas místo toho konzervu, kterou ale „vytuním“ zeleninou, zelenými listy, doplňky stravy a přílohou. Takže jsem jen nahradila vařené maso konzervou. Ale pořád je to vlhká strava, na kterou pes je zvyklý. Totiž když krmíte psa pouze granulemi a občas mu přilepšíte (třeba jednou týdne) konzervou, vařeným masem nebo syrovým masem, jeho organismus na to prudce reaguje. Střevní mikrobiom je porušen a trvá zhruba 3 týdny než se vše zas vrátí do normálu. A co si budeme nalhávat, pokud pes má narušené trávení, způsobuje mu to velký stres a narušuje se mu tak významným způsobem imunita. Trávicí trakt je vlastně 70% imunity psa. A nízká imunita způsobuje psům velice často alergie. A jak je to s trávením a vstřebáváním jednotlivých složek stravy? Pes po nějaké fyzické aktivitě a zátěži první půl hodinu po aktivitě využívá nejdříve rychlé cukry, což je příloha. Pes má prostě hlad a do těla a především do svalů dostane nejrychleji právě tyhle rychlé cukry. Svaly se tak zregenerují a pak postupně začíná vstřebávat další složky stravy. Je to hlavně při aktivitě jako agility, dogdancig, dogfrisbee a při bull sportech. Poté půl hodiny až hodinu po zátěži využívá hodně energie z tuků (cca hodinová procházka v lese) a více jak hodině fyzické aktivity využívá bílkoviny (maso). Ta třetí možnost platí hlavně u saňových psů, ale není od věci dát psovi po delším společném výletě po pár hodinách chůze více masa do misky, protože si tak vezme z bílkovin nejvíce energie, kterou za celý den výletu spotřeboval. Takže vždy záleží na zátěži a fyzické aktivitě psa. V krmné dávce psa obecně by mělo platit, že 30-35% energie z bílkovin a cca 20% tuků. Záleží však na tom, v jaké fyzické zátěži je daný pes. Energie z tuků při rychlých a nárazových sportech by měla být do 25%. Pro delší sporty mezi 1 – 3 hodinami by tato energie ve stravě měla tvořit zhruba 35 – 40% a u psů s nejvyšší zátěží se soustředíme zejména na energii z bílkovin, se pohybuje nad 40%.  U štěněte by energie z tuků měla být až 40%. 

U zeleniny platí základní pravidlo. Čím je zelenina více zelená, tím je pro psa hodnotnější. Nemusíte se bát syrové zeleniny. Stačí ji najemno nastrouhat, zakápnout trochou vody a oleje a je hotovo. Přidáním vody a oleje do sebe pes vstřebá všechny vitamíny rozpustné jak ve vodě, tak v tucích. Bát se nemusíte ani „odpadu“ ze zeleniny. Například takové listy z kedlubny jsou velmi prospěšné, obsahují uhlohydráty. Stačí je jen pokrájet a rozmixovat tyčovým mixérem opět s přidáním oleje a vody. Veškeré zelené listy vyrovnávají kyselost masa a jsou zásadité. U zeleniny jako je brokolice, špenát nebo červená řepa je dobré přidávat ještě do misky například vejce. Tato zelenina obsahuje kyselinu šťavelovou, která váže vápník a odvádí ho z těla. Pokud dáváte zeleniny jen malé množství, nic se neděje, ale pokud například pečete pamlsky z červené řepy, vždy by tam mělo být i vejce. Fenykl zabraňuje vzniku plísní a škodlivých bakterií ve střevech a uklidňuje žaludek a zažívání. Dýni nebo cuketu můžete zkusit podávat i syrovou, i když váš pes je především na vařené stravě. Dá se říci, že ze syrové dýně a cukety si „vezme“ nejvíce vitamínů. U cukety je známo, že nejvíce prospěšných látek a vitamínů je ve slupce. Takže pokud vaříte cuketu, neloupejte ji. V případě syrové nastrouhejte i se slupkou. Při nákupu cukety nebo sběru ze záhonu vybírejte především ty mladé a malé cukety! Přerostlé obsahují hodně semen a hlavně jedovaté látky!! Nekombinujte v jeden den vařenou a syrovou zeleninu. Doba trávení u syrové je jiná než u vařené a trávicí trakt psa to velmi zatěžuje! Vitamín A je zásadním antioxidantem ve stravě psa pro zdravé srce a oči. Pokud má pes antioxidantů málo, fatálně se mu to podepíše na zdraví. A samozřejmě z nejdůležitějších vitamínů v psí stravě nemůžeme vynechat vitamíny skupiny B. 

A věděli jste, že je dobré před spaním dát psovi pár malých pamlsků? Žaludek tak v noci bude trochu pracovat, nebude se překyselovat a psa nebudou rušit nežádoucí zvuky střev. Pokud má váš pes šílenou chuť na chleba, má zřejmě střeva zanešená bakteriemi a houbami. Ty způsobují hlad. V tomto případě je dobré zaměřit se na léčbu střevní mikroflóry. Pokud pes zvrací hlavně po ránu žlutobílý hlen, nemá žádné žaludeční šťávy a má hlad. Pokud se to děje častěji, dávejte mu právě i na noc něco malého, třeba pamlsek. Pokud pes žere hlínu, má nedostatek minerálů. Žere-li trávu, má v žaludku příliš kyseliny solné. Nestandardní chování u psa (hyperaktivita, agresivita, snížená pozornost a schopnost učení) může být zapříčiněno vznikem plísní nebo bakterií ve střevech. Při problémech se štítnou žlázou je dobré z jídelníčku vynechat brokolici a zelí. Při onemocnění jater je dobré dávat méně červeného masa a přidat jogurt nebo cottage a vejce, ze zeleniny přidat řepu, špenát, brokolici, celer a trávicí enzymy skvěle doplní papája. Spirulinu dáváme psovi hlavně po nemoci, rychle ho postaví na nohy. Chlorelu přidáváme zase po odčervení nebo po očkování. 

Co se týče krmiv s obilovinami a bez obilovin, odborníci doporučují, že například u plemen Labrador nebo Zlatý retrívr se bezobilná krmiva doporučují. Ale u hodně aktivních a výkonných plemen jako je například Belgický ovčák malinois, tam by obiloviny v krmné dávce měly být (pokud daný pes nemá alergii na lepek). Sacharidy v krmné dávce se dělí na rychle stravitelné, pomalu stravitelné a nestravitelné (rezistentní). Rychle stravitelné sacharidy mají smysl u těch plemen, které mají nárazovou a krátkodobou zátěž, pomalu stravitelné sacharidy se využívají u psů s delší zátěží. Ty nestravitelné (rezistentní) jsou dobré hlavně na střeva, jedná se hlavně o vlákninu. Co se týče vysloveně sportovních plemen psů, je dobré jim dát cca dvě hodiny před závodem krmivo, které obsahuje obiloviny. Totéž krmivo (v rozumném množství kvůli riziku torze žaludku) by měl dostat cca půl hodiny po výkonu, aby využil rychlé cukry a dostal do sebe dostatečné množství energie a pak už můžu použít krmivo bez obilovin s přídavkem bílkovin. Jako zdroj sacharidů v krmivu se v dnešní době hodně používají extrudované brambory. V syrovém stavu jsou brambory pro psa nestravitelné, to se však mění při tepelné úpravě, tzv. extruzi, kdy se bramborový škrob rozštěpí na stravitelnou a nestravitelnou část. Stravitelná část funguje jako zdroj energie pro psa a nestravitelná zase jako vláknina, která bezvadně čistí střeva. Brambory, ať už vařené nebo sušené se doporučují pro diabetiky. 

Kvalitní krmení se samozřejmě pozná na stolici. Nemusíte se děsit, pokud má pes ráno stolici tuhou a během dne nebo večer má trochu průjem, neznamená to, že by měl člověk hned letět se psem na veterinu nebo mu dávat třeba černé uhlí na průjem. Záleží to na tom, jak psí organismus dokáže hospodařit s vodou ve střevech. Na začátku tlustého střeva je taková kaše. Celé střevo z té kaše vybere vodu a vrátí ji zpátky do organismu. Jestliže je pes hodně aktivní, střevo se prokrví, naruší se hospodaření s vodou a na hovínko je na povrchu řídké. Ráno je zase vše v pořádku, jelikož přes noc je pes v klidu. Takže hodně záleží na tom, kdy se hovínko s průjmem najde. Pokud by samozřejmě průjmy přetrvávaly (cca 5 dní a více), byly intenzivnější a po celý den, je dobré vyhledat pomoc. U štěněte je dobré sledovat průjem častěji. Tyto problémy způsobuje prudká a častá změna stravy, hlavně co se týče granulí. Proto bychom měli měnit granule pouze v případě, že psovi způsobují zažívací problémy a ne častěji než třikrát do roka. Jak již víme, nevhodně zvolená strava nebo druh masa může u psů způsobit alergie. Ale jak poznat alergii, která je způsobena určitou potravinou a odlišit ji od atopického problému? Jednoduše, pokud se pes drbe ve spodní části těla, jedná se o potravinovou alergii, pokud se drbe spíše za krkem a na hlavě, je to atopický problém. 

Zde ještě přehledná tabulka potravin vhodných při různých akutních problémech (zdroj: Marianne Kohtz-Walkemeyer Barfování pro psy). 

Jarní bylinky a jedlé květiny pro psy  

Přemýšlíte neustále, co ještě přidat do psí misky na podpoření imunity, detoxikaci organismu a pročištění orgánů? Vsaďte na jarní bylinky, které najdete běžně na loukách, ale můžete je též pěstovat v truhlíku nebo na své zahrádce. Pokud nemáte na zahrádce vysloveně anglický trávník, určitě se tam nějaká ta bylinka najde, o které by jste v životě neřekli, že ji můžete přidat psovi do misky nebo jí přizdobit třeba psí dort nebo sušenky. Je konec dubna a na naší zahrádce rozkvetly sedmikrásky a začínají i pampelišky. Řeknete si, že jsou dobré tak akorát na nějakou dekoraci. Omyl! Nebojte se a přidejte je chlupáčovi do misky a zaručuji Vám, že Vám poděkuje. Vždy kolem poledne vyjdu na zahrádku, otrhám pár hlaviček sedmikrásek, hlavičky pampelišek, také mladé listy pampelišek (pozor na stonky, obsahují jedovatou tekutinu!) a mladé kopřivy. Vše nasekám a přidám psům k masu. Kopřivy ještě před nasekáním spařím. Ale nejsou to jen sedmikrásky a pampelišky. Na jaře je výborný medvědí česnek. Když se poseká najemno, uvolní se zdraví prospěšné látky a hodně vitamínu C. Medvědí česnek je vynikající na trávení, na imunitu a díky vitamínu C se může přidávat psovi, který již bere jakékoliv léky. Dále se dá sbírat na loukách třeba jitrocel. Pomáhá při kašli, zánětech močových cest a průjmu. Používá se například také pro lepší hojení ran. Do psí misky pro svou chuť je výborná lichořeřišnice (antibiotické a antiseptické účinky), ale můžete její jedlé květy též použít na přizdobení dortu, vypadá nádherně.

Při sbírání bylin nebo jedlých květin si dávejte pozor na to, aby květiny nebyly pomačkané, nerozvité nebo bezbarvé. Mohou být totiž pro psa hořké nebo plné různých druhů hmyzu. Bylinky a květiny sbírejte dál od silnice a na jídlo pro psy nekupujte jedlé květiny v zahradnictví, jsou plné pesticidů. A co dále můžete sbírat? Třeba fialky, polní macešky, květy růží (hlavně šípkových), levanduli, měsíček, bezový květ. Na pročištění krve, vypuzení škodlivých bakterií a plísní jsou výborné i listy maliny a ostružiny. Když není sezóna čerstvých květin a bylin, můžete použít sušené. A jak ovlivňuje chuť jedlých květin a bylin trávení psa? Hořké květiny a byliny podporují trávení, kyselé povzbuzují chuť k jídlu. 

Jak jsem již zmínila, jedlými květy můžete skvěle dozdobit například dorty, saláty. Na dezerty, zmrzliny nebo k ovocným salátům se hodí skvěle květy levandule. Lístky růží jsou výborné do různých salátů nebo čistě ovocných zmrzlin. Fialku můžete použít třeba na různých slaných jednohubkách i pro psy. Sedmikrásku lze přidat do vývarů, okvětní lístky pampelišky přidané do rýže vypadají jako šafrán. Měsíček lékařský zase může být přidán do rýže, do koláčků pro psy, do jogurtu nebo do obyčejné vaječné omelety či míchaných vajec. 

Duben je spojený s prvními léčivými bylinami, ale také s tradicí pálení čarodějnic. Čarodějnice v dávných dobách sbíraly byliny a vařily z nich lektvary pro posílení zdraví, přivolání lásky a odehnání smrti. Takové bylinky, jako například sedmikráska, pampeliška nebo kopřiva, byly i tehdy velmi běžné a prospěšné. Ale i další byliny měly magickou moc a dokázaly uzdravit, odehnat zlé síly. Například bazalka byla vždy symbolem lásky a péče a ochrany před smrtí. Stimuluje mysl člověka i zvířete a vyvolává pocit štěstí. Má antidepresivní účinky. Čarodějnice ale sbíraly i další byliny, například hloh. Ten byl symbolem krásy a svěžesti (mimo jiné je pro psa výborný na srdce). Další bylinou je bez černý, v dávných dobách nazývaný též psí bez. Květy bezu jsou pro psa velmi dobré, jelikož obsahují rutin (výborný na srdce) a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Podle čarodějnického herbáře chrání květy bezu černého spánek, posilují psychickou odolnost. Další významnou bylinou v psím jídelníčku je samozřejmě Ostropestřec mariánský (bodlák). Chrání játra a ledviny, detoxikuje. Z hlediska magie pomáhá léčit tělo jako celek, je výborný na podporu psychické pohody, zlepšuje náladu. Tak nezapomeňte, milé čarodějnice a kouzelnice… v den pálení čarodějnic si nejen u ohýnku upečte něco dobrého, ale také si vzpomeňte na Vaše psí kamarády a nasbírejte jim do misky léčivé bylinky a jedlé květy, poděkují Vám zdravím a vitalitou a za to to přece stojí ne? 

     

Čarodějnické KYTKOMENU

Sedmikráskový salát

lžíce nastrouhané mrkve a cukety (může být zelenina i vařená, pokud pes nestráví syrovou)

hrst sedmikrásek

lžička konopného semínka

lžička olivového oleje

mozzarella

Krůtí rizoto s medvědím česnekem, kopřivou a pampeliškou

krůtí maso

rýže

slzovka

zelené fazolky

bylinky (medvědí česnek, spařená kopřiva, pampeliška květ i list)

lžička olivového oleje

Slzovku na půl hodiny namočíme do vody. Po půl hodině vodu slijeme a dáme na hodinu vařit. Do jiného hrnce dáme vařit rýži dle návodu a přidáme k ní ještě fazolky. Maso můžeme uvařit v papiňáku i s kostí, následně obereme, nebo pokud máme krůtí kostky či mleté, lze vařit v klasickém hrnci nebo v parním. V tomto případě můžeme k masu přidat i fazolky a vařit společně. Uvařené maso obereme pokud je na kosti, v případě mletého či kostek už jen přidáme fazolky, rýži se slzovkou v poměru 2:1, nasekané bylinky, zakápneme olejem a promícháme. 

Jogurtový dezert s hluchavkou a malinami 

Do misky dáme lžíci jogurtu, přidáme obrané květy hluchavky, dozdobíme malinami (čerstvé nebo mražené) a zasypeme rozdrcenými psími sušenkami s malinami či lesním ovocem (pokud nemáte, mohou být jakékoliv psí zdravé sušenky).

  

Fermentovaná zelenina 

Kvašení neboli fermentování patří od dávných dob k vynikajícím způsobům zpracování a uchování zeleniny. Navíc je zdraví prospěšná jak pro lidi, tak také pro psy. Fermentování je vlastně mléční kvašení, kdy se ze zeleniny začnou uvolňovat cukry a ty se přemění na kyselinu mléčnou. Tato kyselina je především kvalitní přírodní konzervant a je též probiotickou bakterií, díky které jsou naše střeva zdravá, taktéž střeva psí. Zkvašená zelenina je pro psy mnohem lépe stravitelná a využijí jí beze zbytku. Vyzkoušela jsem to na svých psech. Napřed dostavali do krmiva vařenou zeleninu. Stolice byla v některých případech objemnější. Pak jsem vyzkoušela čas od času střídat vařenou zeleninu se syrovou. Objem stolice se snížil. Ale teprve až s fermentovanou zeleninou mám pocit, že stolice je mnohem menší a tím pádem se i lépe odklízí. 

Při fermentaci se nejen zvyšuje stravitelnost zeleniny, ale také se zvyšuje množství využitelných vitamínů, vytváří se řada enzymů a antibiotik a také látek protirakovinných. Takto upravená zelenina prospívá střevní mikrofloře a ta jak známo ovlivňuje stres, imunitu a následné potíže se vznikem alergií. Jakmile pes nemá v pořádku střeva a celkově zažívání, je ve velkém stresu, ničí si tak přirozenou imunitu a kvůli tomu je náchylnější na bakterie, viry a vznik alergií a kožních problémů. Fermentovaná zelenina udržuje rovnováhu žaludečních šťáv, tudíž pes nemá překyselený žaludek, dává do pořádku střeva, posiluje imunitu a podporuje dobrou krvetvorbu. Zabraňuje vniknutí toxinů do těla a je přirozeným zdrojem enzymů, minerálů a vitamínů. Ke kvašení se uchylujeme především proto, že pes rostlinnou vlákninu hůř tráví. Většinou stačí zeleninu nastrouhat najemno a přidat kapku oleje, případně ji uvařit. Tím se naruší buněčná struktura a zelenina je tak stravitelnější. Ale ne každému psovi sedne pouze syrová nebo pouze vařená strava. Tudíž kvašená či fermentovaná je dobrým kompromisem. A jak tedy na to? 

Fermentovat můžete v podstatě jakoukoli zeleninu, která je vhodná pro psy. Nedoporučovala bych dýni, jelikož ta se skoro rozpadne na bláto. Nejlepší je kořenová zelenina, červená řepa, zelí (bílé, červené, pekingské, pak choi), brokolice, okurka, kedlubna… 

Pokud fermentujete zelí nebo další zeleninu, která obsahuje dostatečné množství vody a je na jemné kousky pokrájená, pustí dostatek tekutiny na to, abyste ji mohli naložit ve vlastní šťávě. Ale vzhledem k tomu, že se při fermentaci pro lidi používá hlavně sůl, což u fermentování pro psy nejde, zeleninu dobře promačkejte, dokud nepustí co nejvíce vlastní šťávy, navrstvěte zeleninu do čisté sklenice a pak ji zalijte roztokem převařené a vychladlé vody. Nepoužívejte žádnou sůl! Do vody můžete přidat i bylinky, některé květiny ze zahrádky (sedmikrásky, pampelišky, polní macešky, medvědí česnek…), lze na podporu kvašení přidat i lžičku medu (pokud má pes problémy se slinivkou, med vynecháme) nebo syrovátku například z jogurtu. Důležité je zeleninu řádně zatížit. Jakmile je roztok aspoň cm nad zeleninou, je šance, že zelenina nezoxiduje a pěkně zkvasí. Zatížit nádobu se zeleninou lze například skleněnou miskou, sklenici, talířem tak, aby dovnitř nešel žádný vzduch. Zatíženou sklenici postavíme ještě do nějaké mísy, jelikož se může stát, že rychlejším kvašením po pár dnech může zelenina pustit více vody, která pak ze sklenice vytéká. Takto připravenou zeleninu položte třeba na okenní parapet nebo na světlé místo. Teplota v místnosti by neměla překročit 20 stupňů. Sklenici se zeleninou nechte stát cca 5-6 dní. Po pár dnech se začnou v roztoku tvořit bublinky. Jakmile se bublinky přestanou tvořit a tekutina je cítit zvláštně nakysle, je hotovo. Pak už jen stačí nádobu uzavřít čistým víčkem, případně přendat do menších čistých sklenic, uzavřít a dát do lednice. Chladem se zastaví proces mléčného kvašení a zelenina vydrží v lednici pár týdnů. Kvašenou zeleninu pro psy klidně ochutnejte, aby jste zjistili, zda není špatně zkvašená. Je samozřejmě bez soli a vůbec nemusí být nakyslá. Záleží, jakou zeleninu použijete a pokud některý druh zeleniny neobsahuje kyselinu, výsledná kvašená zelenina bude v podstatě pro vás bez chuti, ale pes vám za ní náramně poděkuje. 

    

Kvašená zelenina má mnoho obměn a kombinací. Záleží na fantazii a na chuti každého z vás. Ale vždy by se do zeleniny na kvašení měla přidat brukvovitá zelenina (červená řepa, zelí, křen, květák, brokolice, růžičková kapusta), která obsahuje ty správné bakterie na kvašení. Mám pár tipů na kombinace zeleniny a koření, které můžete použít nejen pro vaši kvašenou zeleninu, ale též pro tu psí. 

  1. Květák, brokolice, kořenová zelenina, bobkový list, římský kmín
  2. Cuketa, čerstvý fenykl, hořčičné semínko, bobkový list
  3. Bílé zelí, ředkvičky, bílá ředkev, kedlubna, nové koření, fenykl
  4. Červené zelí, červená řepa, kopr, bobkový list, křen

Máme pro Vás tip na společné fermentování, kdy si na zelenině můžete pochutnat i se svým psem. Zkoušela jsem Kimči. Je to korejské kvašené zelí. Do jedné dávky jsem dala sůl, chilli a česnek a do té druhé pro psy spoustu bylinek, jarních kytek ze zahrádky a medvědí česnek. A teď po zkvašení si na Kimči pochutnáváme všichni a kluci mi to málem sežali i se sklenicí 😀 

Pekingské zelí i čínské zelí Pak Choi jsou pro psy zdrojem vysoce ceněných látek. Mají velmi dobrý vliv na trávení a sliznice trávicího traktu, zároveň i zlepšují metabolismus tuků. Proto jsou oba druhy vhodné při redukčních dietách, zvýšeném cholesterolu, arterioskleróze nebo zánětech střev.

Oba druhy zelí mají téměř stejný obsah vitamínů i minerálních látek, obsahují poměrně hodně vitamínu C (40-80mg/100g), vitamíny B1, B2, B3, vysoké množství vitamínu A, hořčík, vápník, draslík, železo a síru. Ve větších obchodních řetězcích najdete oba dva druhy zelí. Někdy se to pekingské nazývá lidově čínské, ale čínské vypadá úplně jinak. Čínské zelí má název Pak Choi. 

Na obrázku vlevo je čínské zelí Pak Choi a vpravo je Pekingské zelí…

  

Kimči pro psy i pro dvounožáky

1 hlávka pekingského zelí

1 hlávka zelí Pak Choi

medvědí česnek (v případě dvounožáků přidat i pár stroužků klasického česneku)

cca 10 cm zázvoru (půl do psího a půl do lidského zelí)

hrst bazalky, tymián (hlavně pro psy na trávení)

pampelišky a sedmikrásky

2 lžičky medu (polovina do psího a polovina do lidského zelí)

jarní cibulka (do lidské dávky kimči)

špetka chilli a 30 g soli (též do lidské dávky) 

Zelí nakrájíme na malé nudličky, rozdělíme na poloviny do dvou velkých nádob. Musíme si zapamatovat, která várka bude ta pro psy a která pro lidi. Do té pro psy přidáme bylinky a jedlé květiny (pampelišky necháme chvilku namočené ve vodě, aby se vyplavil případný hmyz), medvědí česnek, zelí Pak choi, půl množství nastrouhaného zázvoru, lžičku medu (v případě, že pes nemá problém se slinivkou).  Svaříme si asi dva litry vody a necháme zchladnout. Poté zeleninu zalijeme vodou, až je zcela potopená a zatížíme čistou sklenicí, menší miskou nebo talířem tak, aby se stlačila a nepronikal do ní žádný vzduch. Poté necháme kvasit na teplém místě asi 5-6 dní. Jakmile se přestanou v roztoku dělat bublinky, je hotovo. Zelí namačkáme do menších skleniček, zalijeme zkvašeným roztokem, dobře uzavřeme a dáme do lednice. 

Do té dávky pro lidi přidáme ještě klasický česnek (můžeme i medvědí, tím lépe), jarní cibulku, chilli a do roztoku 30g soli. Dále postupujeme stejně jako u dávky pro psy. Díky soli a jarní cibulce bude kvašení u dávky pro lidi zřejmě rychlejší a roztok bude intenzivněji cítit. 

    

Hmyz v psí stravě aneb zdravé krmení budoucnosti

Již několik let se na různých food festivalech objevují speciality jako hmyz či brouci. Odborníci říkají, že je to jídlo budoucnosti a pro lidi se na farmách pěstují speciální druhy hmyzu, které se pak dále upravují. Tento trend zavádějí v posledních letech i výrobci krmiv pro psy. Nejen, že je tento způsob krmení zdraví prospěšný, ale dokonce nezatěžuje planetu tolik, jako chov dobytka. Larvy hmyzu totiž nepotřebují pro svůj život tolik půdy ani vody. Na  deset kilo bílkoviny z larev se spotřebuje cca 45 čtverečních metrů pole a 54 tisíc litrů vody. Výroba stejného množství hovězího proteinu přitom pohltí 2100 metrů pole a přes milion litrů vody. Hnojení též není potřeba, jelikož larvy se živí na zbytcích jídla (ovšem bez plísní a hnilobných procesů). A proč se brouci a larvy používají též jako krmivo pro psy? Obsahují vysoké množství kvalitního proteinu, jsou kvalitním zdrojem vitamínu B12, taurinu, vápníku, železa, hořčíku a omega 3 a 6. Také tuku má hmyzí moučka dvakrát víc než třeba hovězí. Psům brouci výrazně pomáhají na problémy s očima, se srstí, též se srdcem (díky taurinu) a jsou stravitelnější než jiné zdroje bílkovin. Pes může mít v podstatě alergii na jakýkoliv druh masa, ale v případě brouků a hmyzu je to právě naopak nebo je riziko velmi nízké. Četla jsem, že existuje několik případů, kdy pes, který je alergický na mořské plody, může mít tím pádem alergii i na brouky a hmyz. Ale nebývá to často. Brouci jsou obecně bráni jako hypoalergenní krmivo. Vědci z Mnichova provedli výzkum na dvaceti psech, kteří trpěli kožními problémy. Tyto psy krmili hmyzím proteinem. Během dvou týdnů se stav dvanácti z nich výrazně zlepšil a zbývajících 8 psů se přestalo škrábat (právě časté škrábání je známkou potravinové alergie a problémů se srstí a kůží). A jaké broučky můžeme svým psím miláčkům vlastně servírovat? V České republice je zatím schváleno 7 druhů hmyzu pro výrobu psích granulí či pamlsků s hmyzím proteinem. Jedná se především o bráněnku, mouchu domácí, potemníka moučného (mouční červi), potemníka stájového, cvrčka domácího, cvrčka krátkokřídlého nebo cvrčka banánového. Tyto druhy jsou nenáročné co se týče chovu a zdraví prospěšné psím miláčkům. Často se stává, že pro psa je například kuřecí maso kvůli obsahu antibiotik a růstových hormonů zdrojem alergie, taktéž může být i hovězí maso. V tom případě je dobré vyzkoušet hmyzí protein, pro začátek třeba z moučných červů a zajistit tak psovi lepší trávení bílkovin a tím zamezit problémům se zažíváním a následným onemocněním některých důležitých orgánů. Broučci a hmyz ale umí i další zázraky. Nejen, že nezpůsobují alergickou reakci, ale také mohou pomoci s chronickým zánětem střev, jsou dobré i při problémech s ledvinami a ledvinovými kameny. Pokud se rozhodnete krmit pouze hmyzem, počítejte s tím, že pořizovací cena je vyšší, ale to je na druhou stranu u kvalitních granulí s masem také. 

A jak jsme my přišli na krmení hmyzím proteinem? Byla to vlastně náhoda. V jednom psím časopise byl jako dárek zkušební sáček s hmyzími granulkami. Už dřív jsem na různých e-shopech viděla hmyzí pamlsky a uvažovala jsem o nich, ale nesebrala jsem odvahu, protože co kdyby mi to ti dva mlsouni nežrali že? Tak jsem vyzkoušela tyhle zmizí granulky dát do psích her a hlavolamů a granulky kupodivu chutnaly. Pytlíček během pár dnů sežrán, tudíž úspěch zaručen. Tak jsem si řekla, že když už delší dobu peču psí pamlsky, zkusím do nich přidat aspoň sušené moučné červy a uvidím, jaká bude reakce. Prvně jsme červíka vyzkoušeli jen tak, namočila jsem ho do psí oblíbené paštiky. Když mi jich takhle pár snědli, upekla jsem sušenky s červíky a teď už jim je přidávám normálně do jídla. Před nedávnem mi kluci dokonce snědli porci červů místo masa a ta reakce hlavně u Charlíka byla naprosto úžasná. Nejen, že na něm bylo vidět, že si pochutnal, ale dokonce mi přišel olíznout obličej, kousal mi rukáv a pak mi přinesl svého oblíbeného plyšového medvídka a chtěl si hrát. Tohle teď delší dobu nedělal, jelikož se mu v poslední době zhoršilo srdíčko, takže i on je na sebe opatrnější. Ale léky zabírají a zřejmě i červíci přispěli k tomu, že má z jídla větší požitek, cítí se líp a je šťastnější a to je pro mě osobně nejvíc. 

A tady je pár tipů na použitý hmyzího proteinu v psí stravě: 

Sušenky s moučnými červy

3 lžíce sušených moučných červů 

3 lžíce mouky z červené čočky

3 lžíce ovesných vloček 

1 lžička dýňového oleje (může být i lněný nebo olivový v bio kvalitě)

hrst čerstvých či mražených malin a borůvek

2 lžíce syrové dýně Hokkaido

lžička skořice 

hrst bylinek (například máta nebo bazalka) 

Sušené červy dáme do hmoždíře nebo do robota a rozemeleme na prášek, přidáme ostatní ingredience a vše ještě v robotu rozmixujeme na kaši. Plech vyložíme papírem na pečení a lžičkou na něj klademe kuličky těsta, které následně rozetřeme na placičku. Na každou placičku ještě můžeme jako ozdobu dát jednoho červíka (je třeba ho víc do sušenky zatlačit). Pečeme při 180 stupních 20 minut. Sušenky díky skořici a malinám nádherně voní a když použijete lžičku, nemusíte se červíků vůbec bát 😀 

            

Sušené červíky a hmyz můžete přidat jen tak ke klasické masové krmné dávce a nebo je využít jako náhradu za maso. My jsme vyzkoušeli obě varianty… 

V páře vařené hovězí maso, jáhly, dýně, čerstvé borůvky, fenykl, salát a samozřejmě sušení mouční červi a kapka dýňového oleje. 

 

Nastrouhaná syrová mrkev, cuketa a kedlubna, uvařená slzovka, červíci, kvalitní olivový olej a zbytky červích sušenek.