Vepřové maso nemusí být jen ovar. Pro mě úplně nejlepší kombinace je vepřové a jablíčka nebo pečený česnek s  cibulí a bylinkami…

 

Pečené vepřové koleno s jablky

K vepřovému masu se jablíčka skvěle hodí, protože např. divoká prasata se v přírodě běžně živý spadanými jablky. Pak je jejich maso lahodnější.  Je to opravdu gurmánský zážitek …

Na pečené kolínko potřebujeme: 

1 zadní koleno

2 jablka (Goldeny)

1 velkou cibuli

4 větší brambory – prostě porce pro přílohu pro 2 osoby podle velikosti brambor

3 větší stroužky česneku

4 snítky tymiánu

1 větvička rozmarýnu

5 lístků šalvěje

1 lžíce medu

3 lžíce balzamicového octa (bílého)

sůl, pepř, oříšek másla

Koleno omyjeme, kůži křížem nařízneme, aby se lépe upeklo, osolíme, opepříme a dáme do pekáčku. Jablka rozkrojíme, zbavíme jadřinců a nakrájíme na čtvrtiny, cibuli také na čtvrtiny – tu dáváme i se slupkou, dá pak barvičku výpeku. Česnek neloupu, dávám ho i se slupkou, všechnu zeleninu a jablka dáme do pekáčku k masu. Zasypeme bylinkami, podlijeme vodou a dáme péct do předehřáté trouby na 190 horkovzduch a 200 normální trouba na 2 – 2,5 hodiny – podle trouby a podle velikosti kolena. Během pečení přeléváme koleno výpekem.

P1040633

Po hodině pečení smícháme v mističce ocet s medem a koleno tím polijeme nebo potřeme mašlovačkou a popřípadě doplníme vodu a máslo. Nakrájíme brambory na čtvrtky nebo na osminky a dáme do pekáčku k masu a dopékáme další hodinu až hodinu a půl podle velikosti nakrájených brambor. 

P1040635

… no a tady je výsledek, je to moooc dobrý

P1050745_2 

Krkovička v hořčičné marinádě se šalvějí

2 plátky krkovičky

1 lžíce hořčice

1 lžička balzamikového octa (bílý)

8 lístků šalvěje

nať z řapíkatého celeru

sůl, pepř, máslo, trochu vody

Krkovičku nasolíme, opepříme a potřeme marinádou (hořčice, ocet a polovina nasekaných lístků šalvěje). Dáme na půl hodiny odležet do lednice. Poté dáme do pekáčku, přidáme druhou půlku nasekané šalvěje, máslo a trochu vody a dáme do trouby. Pečeme na 200 stupňů cca 80 minut. 5 minut před dopečením zasypeme nakrájenou natí celeru. Podáváme s bramborem.

P1040693-200x133

Můžeme přidat i domácí čatní – nejlépe paprikové

P1040694   

 a nebo můžeme udělat salát z řapíkatého celeru, petrželky, olivového oleje a balzamikového octa, soli a   pepře.

  celerový salát

 

Vepřová krkovička se slaninou a šalvějí a s pečenými balkánskými paprikami

Pro 2 porce: 

2 plátky vepřové krkovičky

sůl, pepř

olej

6 lístků čerstvé šalvěje

150 g uzeného vepřového boku s pepřem

 

Na balkánské papriky: 

2 dlouhé červené papriky

jedno balení balkánského sýru (Balsýr)

2 stroužky česneku – nakrájené na plátky

2 cibule

4 oloupaná rajčata nebo rajčata v konzervě

sůl, pepř, olivový olej

Krkovičku nasolíme, opepříme a opečeme na oleji. Přendáme do pekáče společně s nakrájenými syrovými bramborami. Na maso poklademe plátky slaniny a navrch ještě dáme na každý kus masa lístky šalvěje nebo šalvěj můžeme rozkrájet a dát pod maso. Zbylou slaninku poklademe na brambory.  Podlijeme výpekem z pánve a vodou a pečeme při 200 stupních cca hodinu až hodinu a čtvrt společně s bramborami. 

DSCF3398

Mezitím si uděláme papriky – Papriky omyjeme, zbavíme hlavičky se stopkou, zbavíme semínek a vnitřek naplníme balkánským sýrem, ale moc netlačíme, aby paprika nepraskla. Do malého pekáčku dáme rozkrájenou cibuli na kolečka nebo proužky, na plátky rozkrájený česnek a navrch poklademe papriky, které osolíme, opepříme a vnitřek můžeme zakrýt čepičkou, kterou jsme předtím odřízli. Dáme péct do trouby na 200 stupňů cca půl hodiny. Pak spaříme a oloupeme rajčata a nakrájíme na kostičky. Nebo můžeme použít rajčata v konzervě. Ta přidáme po půl hodině pečení k paprikám a ještě tak půl hodiny dopékáme, dokud paprika nebude měkká a sýr v ní nebude zpečený (trochu možná vyleze z papriky). 

DSCF3402   DSCF3404

A takhle vypadá výsledek  :)

DSCF3406

Vepřová pečeně na jalovci

4 plátky vepřové pečeně 

1 větší mrkev

stejný díl celeru

1 stroužek česneku

2 dcl červeného vína 

3 bobkové listy

6 kuliček jalovce

máslo, pepř, sůl, olej

Maso naklepeme, osolíme, opepříme, dáme do pekáčku. Nakrájíme na větší kousky mrkev a celer, česnek na plátky a přidáme k masu. Na maso nasypeme cca 6 kuliček jalovce, 3 bobkové listy, pokapeme olejem a zalijeme 2 dcl vína a dáme do trouby nahřáté na 220 stupňů a pečeme cca 30 minut.

P1050171

Poté na plátky masa poklademe kousky másla – na každý plátek máslo velikosti vlasškého ořechu. Troubu stáhneme na 180 stupňů a dopékáme až bude maso měkké. V době pečení maso tak 2x polijeme výpekem, aby nebylo vysušené. Podáváme s vařeným bramborem.

 

Můj tip: Můžeme při servírování přidat na zvláštní talířek nebo do mističky i některé čatní, již zmíněné v receptech výše – například jablečné nebo cibulové, k vepřovému se nejvíce hodí. 

 P1050188

Vepřová pečeně na černém pivu s kořenovou zeleninou

Pro 2 osoby:

2 plátky pečeně

1 malá mrkev

2 stonky řapíkatého celeru

1 menší kyselejší jablko (např. letní ze zahrádky)

 

Na marinádu: 

1 větší cibule

2 stroužky česneku

3 lžíce worcesterové omáčky

3 lžíce čínské sojové omáčky

6 lístků šalvěje

6 větviček tymiánu

250 ml černého piva

sůl, pepř, lžíce cukru

Cibuli nakrájíme nadrobno, přidáme nadrobno nakrájený česnek, worcesterovou omáčku, sojovou omáčku, nasekané lístky šalvěje, tymián, cukr,sůl, pepř a pivo a vše smícháme. Do marinády naložíme plátky (min. dvě hodiny, nejlépe na 24 hodin). 

Plátky po namarinování vyndáme. Do pekáčku nakrájíme řapíkatý celer, mrkev a jablko. Na zeleninu poklademe naložené maso, můžeme ještě přisolit a připepřit a zalijeme marinádou. Dáme do trouby vyhřáté na 200 stupňů. Pečeme cca 45 minut. Podáváme s vařeným bramborem. 

 P1050234

Tip: lze podávat s jablečným čatní nebo se zakysanou smetanou smíchanou s koprem, solí a pepřem. 

P1050232   P1050233

Vepřová pečeně na česneku a cibuli se špenátovým pyré a bramborovými noky 

1 kg vepřové pečeně

4 stroužky česneku 

1 velká cibule

sůl, pepř

Na špenátové pyré

2 špenátové protlaky (lepší je použít listový špenát, ale ne každý ho má rád)

1 kelímek zakysané smetany

2 velké stroužky česneku

sůl, pepř

Na bramborové noky 

5 větších brambor

hrubá mouka

hrubá krupice

1 vejce

sůl

1 lžička octa + 1 lžička do vody na vaření noků

Maso omyjeme, osolíme, opepříme, dáme do pekáčku, přidáme celé stroužky česneku (klidně i se slupkou), cibuli rozčtvrtíme a přidáme k masu (tu také se slupkou, jen stáhneme vrchní nejsušší slupku). Podlijeme trochou vody a dáme do trouby na 2,5 – 3 h na 200 stupňů. Maso během pečení podléváme výpekem, aby bylo uvnitř šťavnaté. 

Mezitím si oškrabeme brambory, nakrájíme na kostičky a dáme vařit. Pak je namačkáme v lisu nebo nastrouháme na struhadle, zasypeme moukou a krupicí, osolíme, přidáme vejce a lžičku octa. Ještě nezpracováváme, těsto by řídlo. 

Připravíme si špenát. Protlak vyklopíme do kastrolu nebo na pánev a necháme z něj vyvařit vodu. Až zhoustne, přidáme 2 prolisované stroužky česneku, sůl, pepř a celou zakysanou smetanu a necháme malinko provařit, až smetana  se špenátem zhoustne. 

Zpracujeme bramborové těsto a do vařící vody přidáme ještě lžičku octa, aby se knedlíky nerozvařily. Z těsta uděláme váleček a z něj nakrájíme noky. Ty dáme do vařící vody a necháme vařit než vyplavou. 

DSCF3956_1

 Zapečená kotleta s pepřovým pyré a omáčkou z červeného vína

2 porce kotlety s kostí

sůl

pepř

olivový olej

brambory

1/2 kelímku smetany na vaření

šálek mléka

1 lžíce ostré hořčice

1 lžíce protlaku

1/2 lžíce sojové omáčky

1 dcl červeného vína

oříšek másla

Kotlety nařízneme na okrajích, aby se nám na pánvičce nezkroutily, osolíme, opepříme a opečeme na pánvičce. Uvaříme brambory, zcedíme je, zalijeme mlékem a smetanou, přidáme hořčici a hodně pepře a vyšleháme na hustou kaši. Kotlety by měly být tak hotové, aby z nich netekla růžová šťáva. Dáme je do pekáčku, pokapeme olivovým olejem, na maso dáme plátek šunky a navrch nandáme kaši a dáme zapéct na 200 stupňů cca 20 minut. Mezitím si vezmeme výpek z masa z pánvičky a na té samé pánvi uděláme omáčku tak, že do výpeku přidáme víno, protlak a sojovou omáčku a zredukujeme do zhoustnutí. Do hotové omáčky vmícháme oříšek studeného másla. Mícháme pouze pohybem pánvičky. Ihned podáváme, aby se máslo moc nerozteklo a neoddělilo od omáčky. 

DSCF4214

Vepřová krkovička pečená na česneku a cibuli s dušenou kapustou 

Vepřová krkovička

1 středně velké cibule

2 velké stroužky česneku

1 malý špalíček špeku

kapusta

sůl, pepř

Vepřovou krkovičku nakrájejte na kostičky, osolte, opepřete a vložte do pekáčku. Přidejte 1 nakrájenou cibuli na plátky a 1 stroužek česneku, podlijte trochou vody a dejte péct na 220 stupňů na hodinu. Mezitím si nakrájejte kapustu na nudličky a dejte vařit. Asi po čtvrt hodině vodu z kapusty slijte a dejte vařit do druhé vody doměkka. Když je maso upečené, nakrájejte na kostičky druhou cibuli a špek a oboje zarestujte v kastrolu. Přidejte maso z pekáčku i s výpekem a cibulí a duste ještě chvíli, dokud není maso úplně měkké. Pak přidejte zcezenou kapustu, ještě mírně osolte a opepřete podle chuti a přidejte rozmačkaný stroužek česneku. Už jen kapustu ohřejte, nevařte moc dlouho, jinak zešedne. Podávejte s vařeným bramborem. 

DSCF4467

 

Toskánská vepřová pečeně s česnekovou kaší

1 kg vepřové pečeně s kostí 

1 lžička sušeného oregana

1 lžička rozmarýnu (čerstvý nebo sušený, ale ne mletý)

1/2 lžičky chilli

1 lžička mletého kmínu

1/2 lžičky pepře

sůl, olivový olej

Na česnekovou kaši: 

5-6 větších brambor

1 lžička soli

1 celá palička česneku

1/2 lžičky tymiánu

špetka hrubozrnné soli

lžíce olivového oleje

2 dl mléka

Vepřové nasolíme. V mističce smícháme olivový olej se sušenými bylinkami, chilli,kmínem a pepřem a toutou kašičkou rovnoměrně celé vepřové potřeme. Troubu rozpálíme tak na 200 stupňů, maso podlijeme vodou a pečeme zhruba 2 hodiny – záleží na typu trouby. Maso během pečení tak minimálně dvakrát polijeme výpekem, aby bylo šťavnaté. Mezitím si připravíme česnek. Palici rozebereme na jednotlivé stroužky, které necháme i se slupkou, dáme je do malé zapékací mističky, zasypeme tymiánem a špetkou hrubozrnné soli, polijeme olivovým olejem a dáme péct též do trouby tak na hodinku. Česnek by neměl zhořknout, ale měl by být krásně měkký, aby šel vyloupnout ze slupky. Brambory uvaříme, rozšťoucháme a zalijeme mlékem. Rozšleháme na hladkou kaši. Upečený česnek vyloupeme nožíkem nebo prstem ze slupky a měkkou dužinu dáme do kaše. Tu ještě podle potřeby dosolíme a už jen česnek rozmícháme v kaši a nebo můžeme ještě mírně prošlehat, pokud někdo nemá rád kousky česneku. 

DSCF6521

 Vepřová žebra na medu

1 kg vepřových žeber

sůl, pepř

6 lžic sojové omáčky

4 lžíce worcesterské omáčky

2 lžíce bílého vinného octa

4 lžíce medu

1/2 lžíce cukru

chilli

1 lžíce solamylu

3 lžíce tmavého piva

1 lžíce rajského protlaku

Žebra osolíme a připravíme si marinádu. Smícháme sojovou omáčku, worcester, med, vinný ocet, cukr, chilli, pivo a protlak v hladkou marinádu. Do ní naložíme žebra a dáme tak minimálně na dvě hodiny do ledničky, lépe však přes noc, aby se marináda dostala pořádně do masa. Po namarinování žebra necháme trochu od marinády okapat a dáme je do pekáčku. Předehřejeme troubu na 210 stupňů, žebra dáme do trouby a pečeme tak 15 minut. Poté teplotu snížíme na 170-180 a pečeme doměkka, ještě minimálně hodinu a půl, po celou dobu pečení žebra poléváme výpekem, aby se nevysušily. Marinádu dáme do pánvičky a vaříme na mírném ohni. Lžíci solamylu rozpustíme v trošce studené vody a přidáme k marinádě a ještě chvilinku povaříme, aby zhoustla. Tak půl hodiny před dopečením žeber na ně nalijeme marinádu a pečeme ještě tak půl hodiny, aby se marináda hezky do žeber vsákla a utvořila na nich krásný lesklý a lepkavý povrch. Čas pečení je orientační, záleží na typu trouby, ale maso musí být měkké a žebra by se měla rozpadat. 

  

 Vepřová pečeně v hořčičné marinádě se šalvějí a jablíčky

Na 2 porce: 

2 plátky vepřová pečeně 

2 lžičky plnotučné hořčice

5 lístků šalvěje

2 lžičky oleje (+ olej do pánve na smažení)

1 lžička jablečného octa

sůl, pepř

3 menší jablka

1 středně velká cibule

Plátky na krajích malinko nařízneme, aby se na pánvi nekroutily, osolíme a opepříme. Do malé mističky dáme 2 lžičky hořčice, 1 lžičku octa, 2 lžičky oleje, nadrobno nakrájené lístky šalvěje a 1 nastrouhané jablko. Pořádně promícháme, aby se spojil olej a ostatní ingredience v jemnou kašičku. Tuto kašičku naklademe na oba plátky (na každý z obou stran) a necháme na talíři tak půl hodiny uležet, aby se chutě dostaly do masa. Mezitím si rozkrojíme zbylá 2 jablka na osminky a vyndáme jadřinec. Necháme je i se slupkou. Poté oloupeme cibuli a nakrájíme také tak na osminky. Po půl hodině marinování masa si připravíme olej do pánve a maso na něm osmahneme i s marinádou cca 2 minuty na každé straně. Bude se to trochu lepit, takže při obracení masa na druhou stranu musíme trochu zabrat 🙂 Z pánvičky pak opatrně seškrábneme marinádu, která se přilepila a dáme jí navrch na maso (je tam to nastrouhané jablíčko a šalvěj a to je škoda nechat na pánvičce). Troubu předehřejeme na 200 stupňů. Do pekáčku dáme opečené maso z pánve i s olejem, na kterém se peklo. Přidáme syrová jablíčka a cibuli a pečeme 30 minut. 

DSCF7143

 Vepřová plec na kari se zázvorem a rajčátky

Pro 2 porce: 

1/2 kg vepřové plece 

1 větší cibule

3 stroužky česneku na plátky

1 větší jarní cibulka

1 stonek řapíkatého celeru

3 rajčata

1 lžička kari 

2-3 lžíce sojové omáčky

2 lžíce worchesterové omáčky

1 lžíce oleje

2 cm kousek zázvoru (nasekat nadrobno)

Maso nakrájíme na kousky, přidáme sojovou omáčku, worchester, cibuli na plátky, řapíkatý celer také na plátky, česnek a na drobno nasekaný zázvor. Necháme v lednici tak minimálně hodinu uležet. Poté na oleji tuto směs osmahneme, přidáme kari koření, nesmíme už opékat moc dlouho, jinak kari zhořkne. Podlijeme ještě trochu horkou vodou a nebo vývarem a dusíme maso doměkka. Jakmile je maso měkké, přidáme na kostičky nakrájená rajčata a jarní cibulku na špalíčky. Opět dusíme, dokud rajčata nezměknou a nepustí šťávu. Můžeme dle chuti ještě přidat sojovou omáčku a nebo osolit. Já nesolím, pokud dávám sojovou omáčku. Podáváme s vařenou rýží a nebo je k tomu výborný kuskus a nebo jáhly. 

DSCF7130