Italské risotto se zeleninou a tymiánem 

2 sáčky rýže (na risotto je nejlepší kulatozrnná, bohužel jsem neměla)

1 střední cibule

1 stroužek česneku na plátky

1 větší mrkev

2 stonky řapíkatého celeru

1 lžička kari koření

2 dcl bílého vína (já použila Muškát)

kuřecí vývar

olivový olej

sůl, pepř

4 snítky tymiánu (může být i sušený)

2 bobkové listy

Na oleji orestujeme na kostičky nakrájenou cibulku, přidáme mrkve a celer  a česnek a opět zarestujeme. Poté přidáme rýži (vysypeme ji ze sáčku rovnou do hrnce). Zarestujeme a zalijeme vínem, které necháme odpařit na polovinu. Poté zalijeme vývarem, přidáme bobkový list a tymián, sůl, pepř a kari. Vaříme dokud se tekutina neodpaří a rýže není měkká, ale ne rozvařená. Pokud se tekutina vyvaří a  rýže ještě není vařená, přidáme do hrnce trochu vody nebo vývaru, pokud ještě zbyl a dále vaříme. Uvařené risotto musí být krémové. Přidáme do něj nastrouhaný parmazán. Nalijeme na talíř a navrch ještě nastrouháme parmazán (můžeme škrabkou na zeleninu, jsou z toho pak větší hoblinky a sýr si tak lépe vychutnáme…

P1050300

Bramborové placky s balkánským sýrem a koprem 

Zbyly vám vařené brambory a nevíte co s nimi? Udělejte si úžasné bramborové placky s fetou a koprem.

Vařené brambory

sůl, pepř

jarní cibulka 2-3 cibulky

sýr Feta

čerstvý kopr

Vařené brambory rozšťoucháme, přidáme na kolečka nakrájenou cibulku, na kousky rozlámanou fetu a hodně kopru. Osolíme, opepříme a tvoříme placky, které smažíme na pánvi dozlatova. Podáváme například se zeleninovým salátem. 

DSCF3040

Čočka s bylinkami a volským okem 

1 větší hrnek čočky

sůl

pepř

tymián

majoránka

1-2 lžičky balsamica

cibule

olej

Čočku uvaříme doměkka v osolené vodě. Neměla by se ale rozvařit. Poté zcedíme. Na oleji osmažíme cibulku, kterou přidáme do uvařené čočky a vše smícháme a stáhneme z ohně. Přidáme špetku tymiánu a špetku majoránky, ještě podle chuti osolíme a opepříme a přidáme tak 1-2 lžičky balsamicového octa. Podáváme s volským okem, které by mělo mít ještě tekutý žloutek, vajíčko malinko osolíme a opepříme. 

DSCF5576

 Zdravější smažený sýr s domácími hranolkami a tatarkou

100 g sýru Čedar

kukuřičné lupínky

5-6 větších brambor

2 velké čerstvé žloutky

1 lžička dijonské hořčice

1⁄2 lžičky soli

1 lžíce citronové šťávy

80 ml panenského olivového oleje

200 ml  slunečnicového oleje

kyselé okurky nebo kapari

1 menší cibule

bylinky (pažitka, petrželka)

Nejprve si připravíme tatarku, kterou musíme dát vychladit, aby se chutě propojili. Ujistíme se, že všechny přísady mají pokojovou teplotu, jinak hrozí, že se majonéza srazí. V míse pomocí metly šleháme žloutky, hořčici, osolíme a opepříme. Zašleháme citronovou šťávu. Smícháme oba oleje a přidáváme je za stálého šlehání do žloutkové směsi – nejdříve po kapkách. Další přidáme vždy, když se předchozí kapka vstřebá. Jakmile začne směs houstnout, můžeme začít olej přilévat tenkým pramínkem (ke konci opět olej raději kapejte). Když se vstřebá všechen olej, ochutnáme a případně dochutíme. Kyselé okurky a cibuli nakrájíme na velmi drobné kostičky, bylinky nasekáme a vše přidáme do majonézy. Dáme vychladit. 

Sýr obalíme v hladké mouce, v rozšlehaném vajíčku a v rozdrcených kukuřičných lupínkách a dáme tak na půl hodinky  do mrazáku, aby se nám při smažení moc neroztekl a připravíme si hranolky. 

Brambory oškrábeme, omyjeme a nakrájíme z něj hranolky. Ty vložíme do velkého hrnce nebo pánve do velkého množství rozpáleného oleje tak,  aby byly všechny hranolky potopené. Smažíme 5 minut. Poté je všechny vyndáme na papírový ubousek a necháme okapat. 

Sýr vyndáme z mrazáku, do pánvičky nalijeme olej a sýr smažíme dozlatova (kukuřičné lupínky mají tu výhodu, že nenasáknou tolik tuku a navíc jsou vhodné na obalování pro ty, kteří mají bezlepkovou dietu).

Při smažení sýru dáme opět smažit okapané hranolky do toho samého nahřátého oleje, ve kterém jsme je smažili předtím. Hranolky teď smažíme dozlatova a doměkka. Pak je opět vyndáme a osušíme na ubrousku. 

P1060032

 Pájova úžasná koprová omáčka 

Velcí gurmáni asi budou zklamaní, ale tahle omáčka není podle gastronomických pravidel se ztraceným vejcem. On totiž ani jeden z nás dvou nemá rád ztracené vejce. Pavel nemá rád chuť octa ve vajíčku a já nesnáším, když na mě z toho vejce málem ještě vykoukne kuře 😀 Takže koprovku děláme s klasickým vařeným vajíčkem a je výborná 🙂

Potřebujeme: 

1 cibule

50 g másla

40 g hladké mouky

250 ml zeleninového vývaru

600 ml mléka

100 ml smetany

1 bobkový list

3 kuličky nového koření

4 lžíce nasekaného kopru

cukr (podle toho, jak kdo má rád sladkou omáčku)

ocet (podle chuti, my jsme dávali tak cca 1/2 dcl)

sůl

nové brambory

4 vejce

 … mouka, ocet a cukr jsou jen orientační, záleží na chuti každého 🙂

Postup

Na másle si zesklovatíme cibuli a zaprášíme ji hladkou moukou. Jíšku zalijeme studeným vývarem, promícháme, přidáme mléko, bobkový list a nové koření a asi 10 minut provaříme. Omáčku osolíme a dochutíme octem a cukrem  podle toho, jak má každý rád (vždy si můžete dochutit ještě na talíři ), rozmixujeme a zjemníme smetanou. Poté do omáčky vmícháme nasekaný kopr a necháme ji krátce probublat.

Podáváme s vařeným bramborem a vejcem. 

P1060047

 Celerový řízek

 1 menší bulvový celer

sůl

hladká mouka

2 vejce

kukuřičné lupínky (rozmixované na obalování)

Celer oloupeme, nakrájíme na cca 1 cm silné plátky, které dáme do osolené vody vařit zhruba 10 minut, aby byl měkký, ale ne moc, jen tak, aby se dal obalit. Solí nemusíte šetřit, voda může být slaná asi jako mořská. Celer vyndáme z vařící vody, necháme vychladnout. Obalíme ho v mouce, ve vajíčku (to můžeme přisolit v případě, že je celer ještě málo slaný) a v rozdrcených lupínkách. Smažíme dozlatova. 

 P1060072

 Marocký kuskus s mrkví

1 porce: 

půl malého hrníčku celozrnného kuskusu

zeleninový vývar

1 jarní cibulka

1 menší stroužek česneku

1 velká mrkev

1 kávová lžička mletého zázvoru

1 kávová lžička mletého koriandru

1/4 lžičky mletého muškátového oříšku

sůl, pepř

olivový olej

lžička másla

Mrkev nakrájíme na kolečka nebo na plátky, cibulku na kolečka, česnek na plátky. Kuskus nasypeme do hrnečku, zakápneme olivovým olejem, promícháme ho vidličkou, aby se celý olejem obalil, osolíme ho a opepříme a zalijeme horkým vývarem tak, aby byl celý potopený, ale hrníček nesmí být plný vývaru, pouze tak 1-2 cm nad kuskus. Hrníček s kuskusem přiklopíme například talířkem a necháme tak 10-15 minut nabobtnat. Mezitím si na oleji opečeme mrkve, pak přidáme cibulku s česnekem a koření a opékáme, dokud není mrkev trochu měkká, ale ne moc dlouho, česnek by zhořknul. Můžeme podlít i troškou vývaru, pokud se nám mrkev připaluje. Jakmile je mrkev měkká, odstavíme z ohně a vmícháme malinko másla na zjemnění. Dále už nevaříme. Měkký kuskus přidáme k mrkvi, promícháme a podáváme. Na závěr můžeme zasypat nasekanou petrželkou. 

P1060100

 Jáhlové rizoto se zeleninou

 Na 2 porce: 

100 g jáhel

1 mrkev

1 stonek řapíkatého celeru

1 stroužek česneku

1 jarní cibulka

1 velké rajče

1/2 žluté papřiky

hrst listového špenátu

2 lžíce sojové omáčky

sůl, pepř, olivový olej

Jáhly dvakrát propláchneme vařící vodou, abychom je zbavili hořkosti. Dáme je vařit do 250 ml osolené vody tak na 10-15 minut, nesmí se úplně rozvařit. Mezitím si nakrájíme všechnu zeleninu. Na pánev nalijeme trochu olivového oleje a dáme opéct napřed mrkev s řapíkatým celerem, potom přidáme papriku, česnek, jarní cibulku a česnek. Orestujeme doměkka a nakonec přidáme propláchnutý listový špenát a necháme ho už jen krátce zavadnout. Přidáme sojovou omáčku, pepř a zamícháme a odstavíme. Jáhly zcedíme a přidáme do zeleninové směsi. Lehce promícháme, ale již nevaříme, jinak se nám jáhly rozvaří a bude z toho lepivá kaše. 

P1060172

 Křupky z římského hrachu 

1 hrníček cizrny (nakládaná v mírně slaném nálevu nebo den předem naložená ve vodě, poté propláchnutá a vařená 80 minut v osolené vodě)

1 lžička kari 

1 lžička sladké papriky

1/2 lžičky grilovacího koření (pokud vynecháme grilovací koření, směs osolíme)

1 lžička sušeného česneku 

můžeme přidat i špetku chilli

Cizrnu propláchneme, vysušíme papírovou utěrkou. Do malé mističky dáme všechno koření, promícháme a cizrnu v něm pořádně obalíme. Dáme na plech vyložený pečícím papírem. Dáme do trouby vyhřáté na 120 stupňů a pečeme zhruba hodinu. Každých 15 minut promícháme, aby se cizrna rovnoměrně pekla a nepálila. Můžeme podávat jako křupky k televizi nebo jako zajímavé zdravé pohoštění pro návštěvu k pivu a vínku. 

P1060193

Domácí lečo

Na 2 porce:

2 menší cibule

2 stroužky česneku

2 červené papriky

2 větší masitá rajčata

1 lžíce sojové omáčky

sůl, pepř

olej

1 naběračka vývaru (kuřecí, zeleninový)

Cibuli nakrájíme na plátky a na oleji jí necháme zesklovatět. Přidáme na plátky proužky nakrájenou papriku a společně opékáme. Podlijeme vývarem a dusíme, dokud paprika trochu nezměkne. Přidáme na měsíčky nakrájená rajčata a plátky česneku. Dochutíme solí a pepřem. Kdo nemá rád samotnou zeleninu, může si do směsi ještě zamíchat dvě vajíčka. Na závěr zasypeme čerstvou bazalkou a hladkolistou petrželí. Podáváme s chlebem nebo vařeným bramborem. Chléb je lepší k variantě s vejci a brambor k samotné zelenině 🙂

DSCF6524   

… varianta s vajíčky

   DSCF6526

 Pikantní pečená dýně Hokkaidó

Já jsem dýni použila letos úplně poprvé a můžu říct, že mě zrovna Hokkaidó nadchla. Chutná výborně, není s ní moc velká práce, protože se slupka nemusí loupat, pečením nebo vařením krásně změkne. 

Je to lahůdka obsahující mnoho zinku. Obsahuje betakaroten, vitamíny skupiny B a z minerálních látek je pak největší podíl draslíku současně při nízkém obsahu sodíku, takže ideální věc pro nemocné s vysokým krevním tlakem a srdcem.

Bude vás možná zajímat, že látky v ní obsažené mají schopnost na sebe vázat toxiny a vylučovat je z těla ven. A je také dobrým zdrojem vápníku, což je jistě zajímavá informace pro vegetariány a maminky s malými dětmi. Bývá často používána jako jeden z prvních příkrmů pro děti, protože je nealergizující.

Teď už konečně k samotnému receptu 🙂 

Suroviny

1/2 dýně hokaido

2 lžíce olivového oleje

1 lžíce medu

1 lžíce balzamika

sůl

1 stroužek česneku

zázvor cca 2 cm plátek

1 lžička tymiánu

1 lžička mletého koriandru

dýňová semínka

parmazán

Polovinu dýně zbavíme semínek, která si necháme usušit na plechu (můžeme je za pár dní vyloupat a zobat u televize místo buráku). Dýni nakrájíme i se slupkou na kostičky (já jsem se poprvé bála, tak jsem  slupku odstranila, ale bát se nemusíte, po upečení slupka krásně změkne). Připravíme si marinádu – smícháme med, olivový olej, balzamiko, tymián, zázvor nakrájený na drobno, česnek též na drobno, koriandr a sůl. Do marinády vložíme kousky dýně, promícháme, aby se dýně obalila a necháme v lednici tak hodinku uležet. Po uležení se chutě propojí a můžeme péct. Pečeme na cca 180 stupňů zhruba půl hodiny, aby krásně změkla a marináda utvořila krásný lepkavý sirup. Dýňová semínka (můžeme použít koupená vyloupaná) dáme na pávničku a chvilku opražíme až se nafouknou, malinko zezlátnou a začnou prskat. Až na vás začnou útočit z pánvičky (střílet a vyskakovat), je to znamení, že jsou hotová  :-D. Pečenou dýni jimi na talířku posypeme a ještě dozdobíme hoblinkami parmazánu, který celou chuť spolu s oříškově lahodnými semínky doladí. 

DSCF7349

Burger z červené řepy

300 g najemno nastrouhané červené řepy

75 g ovesných vloček

2 vejce

1 šalotka, nasekaná nadrobno

1 lžíce kopru

1 lžíce tymiánu

1 lžíce nasekané hladkolisté petržele

sůl a čerstvě mletý pepř

olej na smažení

Všechny ingredience kromě oleje smícháme dohromady. Řepnou směs dáme na hodinu do lednice uležet a mezitím si připravíme zeleninu na obložení burgeru. Nakrájíme rajčátka na plátky, ledový salát omyjeme a osušíme papírovou utěrkou. Bulky rozkrojíme a opečeme nasucho. Pak do pánvičky nalijeme olej, může být i víc, lépe se řepa smaží. Ze směsi utvoříme placičky, které smažíme na oleji z obou stran. Bulku potřeme domácím kečupem, pak přidáme salát a plátky rajčete, které ještě osolíme a opepříme. Na rajče položíme osmažený řepný karbanátek, navrch dáme lžičku zakysané smetany nebo bílého jogurtu a posypeme čerstvou řeřichou (může být i pažitka, rukola, polníček, prostě co máte rádi). Přiklopíme druhou částí bulky.

P1060628 

… varianta s čedarem…

P1060632

Měla jsem bohužel poslední bulku, která nám zbyla z masových burgerů a lituji, že jsem jich neměla víc. Můžu upřímně prozradit, že když burger ochutnal manžel, zajásal, jak je to strašně dobré a že vlastně ani maso nepotřebuje 😀 Dokonce chtěl hned jet koupit další bulky, protože ještě 2 karbanátky zbyly a ty přece nemůže nechat 😀 Ještě hodinu po snědení okolo mě tančil radostí a prohlašoval, že tuhle mňamku můžu dělat častěji. Takže si myslím, že to bude chutnat i zapřísáhlým odpůrcům té červené zeleniny 🙂 (která mimochodem barví jako blázen, musela jsem si hned jít vyprat tričko, jelikož ta červená koule se mi pomstila a pěkně mě zastříkala, ale co, za ten požitek z jídla to stálo…).

 Zeleninový bulgur 

Bulgur je označení pro předvařenou nalámanou celozrnnou pšenici, která se používá jako součást pokrmů.V české kuchyni se bulgur používá do nádivek, karbanátků, jako zavářka do polévek nebo jako příloha k masům. Najdete v něm hlavně obrovské množství železa, fosforu, hořčíku a vitaminu A. Výživoví poradci jej vřele doporučují, protože v sobě ukrývá jen minimum tuku a lze jej zařadit mezi krále v zastoupení vlákniny. Podporuje činnost střev a pomocí minerálů působí blahodárně na mozek a celou nervovou soustavu. Je lehce stravitelný. 

Na 1 porci: 

1/2 hrníčku bulguru

1/4 cukety

1 malá mrkev

1 stonek řapíkatého celeru

1 menší cibule

zeleninový vývar

olej

sůl, pepř

tymián, oregano, kari 

Bulgur uvaříme dle návodu (můžeme ho v zeleninovém vývaru vařit 15-20 minut doměkka nebo ho jen horkým vývarem zalít a nechat nabobtnat jako kuskus, poměr bulguru a tekutiny je 1:2). Mezitím si nakrájíme cibuli, cuketu a mrkev na kostičky, celer na proužky a vše osmahneme na oleji. Osolíme a opepříme podle chuti a přidáme bylinky a koření. Až je zelenina měkká, přidáme vařený bulgur a ještě spolu krátce prohřejeme. 

P1060698

 Cizrnovo – cuketové placičky 

350 g cizrny namočené přes noc (může být i v plechovce)

1 cuketa, nastrouhaná

1 cibule AQ, nasekaná najemno

2 lžíce nasekaného kopru

1 lžíce jemně nastrouhané citronové kůry

50 g polohrubé mouky 

½ lžičky kypřicího prášku do pečiva

2 vejce 

2 lžíce mléka

olivový olej

Okapanou a osušenou cizrnu dáme do robotu a rozmixujeme ji. V míse smícháme cuketu, cibuli, kopr, citronovou kůru, mouku, prášek do pečiva, vejce a mléko a nakonec přidáme rozmixovanou cizrnu. V pánvi rozpálíme trochu oleje (asi jako když děláme bramboráky), přidáme část těsta, zformujeme a opečte placičku nejprve z jedné, pak z druhé strany. Opakujeme do spotřebování veškerého těsta. Placičky podáváme se skrojky citronu a můžeme přidat salát z rukoly, ledového salátu a rajčete se zálivkou z citronu, olivového oleje a balzamikového octa. Můžeme to celé zjemnit ještě dipem ze zakysané smetany a česneku. Dělala jsem k tomu salát, ale dip by byl také výborný…

P1060716

 Zeleninová směs s rýží a bulgurem

1/2 hrníčku bulguru

1 sáček vařené rýže

fazolové lusky

hrášek

1 cibule

1 velká mrkev

1/4 bulvového celeru

1/2 kořenové petržele

1/2 červené papriky

5 cherry rajčátek

mletý koriandr

1 bobkový list

špetka tymiánu

špetka rozmarýnu

1 lžička sezamové soli Gomasio (www.koukalici.cz/domaci-speciality)

olivový olej

pepř, sůl 

Bulgur a rýži uvaříme každé zvlášť podle návodu na obalu. Mezitím si nakrájíme na kostičky kořenovou zeleninu, papriku, cibuli. Hrášek a fazolové lusky na chvíli povaříme a pak je dáme do ledové vody, aby nezešedli. Na oleji opečeme kořenovou zeleninu, pak přidáme cibulku, znovu opečeme, přidáme papriku a cherry rajčátka přepůlená. Přidáme bylinky, koriandr, bobkový list a zeleninu necháme změknout. Pak už jen přidáme uvařenou rýži, bulgur a lžičku sezamové soli. sáhneme z ohně a dobře promícháme. 

P1060852