Můj brouček miluje sladké, tak mu také musím občas udělat radost 🙂 

 

Tvarohové šátečky podle Lidušky

1 měkký tvaroh (kostka)

1 celá Hera

300 g hladké mouky 

Náplň:

1 měkký tvaroh

krystalový cukr podle chuti

1 vanilkový cukr

trochu mléka na zředění

můžeme přidat i trochu citronové kůry pro vůni

Tvaroh ušleháme s měkkým tukem, postupně přisypeme mouku a zpracujeme v krásné hladké těsto. Vyválíme z něj tenkou placku o síle cca 2 mm. Z těsta vykrajujeme čtverečky nebo kolečka a každý kousek naplníme tvarohovou náplní. Ale musíme dávat malinko – necelou lžičku – jinak nám náplň při pečení bude vytékat. Přeložíme aby vznikl trojúhelník nebo půlkolečko – podle tvaru, který jsme vykrajovali. Okraje stlačíme vidličkou, aby se spojily. Šátečky naskládáme na plech, který jsme vyložili pečícím papírem. Pečeme při 180 stupních dorůžova. 

283837_4446951147030_559713219_n

Staročeské vdolky s mákem

U tohoto receptu jsme se dost pobavili s manžílkem. Vymyslel si, že mu mám udělat vdolky, jaké mu dělala jeho mamka ke gulášové polévce. Já nebyla proti. Jen jsem myslela, že to jsou klasické koblihy, akorát neplněné – tomu moje babička říká „vdolky“. Tak jsem si nechala udělat přednášku, co tím vlastně manžílek myslí, hledali jsme na internetu, jak mají vypadat ty správné staročeské pečené vdolky s mákem, až jsme našli. Poznal je podle obrázku, ukázal na něj a řekl: „tyhle chci“ 😀 Jo a mimochodem, chválil 🙂

Na těsto:

 20 g droždí

60 g moučkového cukru 

250 ml vlažného mléka

400 g polohrubé mouky

100 g hladké mouky

špetka soli, 

1 vejce

2 lžíce rumu 

30 ml oleje

Droždí smícháme se lžičkou cukru a polovinou vlažného mléka. Na teplém místě necháme vzejít kvásek. Mouku prosejeme se špetkou soli, přidáme zbylý cukr, vejce, rum, mléko, olej a vzešlý kvásek. Zpracujeme na hladké těsto a necháme kynout na teplém místě na dvojnásobek (zhruba hodinu). Z vykynutého těsta vytvoříme bochánky – z této dávky zhruba 8 a necháme je ještě tak 10 minut znovu vykynout na plechu. Troubu zahřejeme na 200 stupňů. Bochánky potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme mákem a dáme do vyhřáté trouby napřed na 20 minut. Potom teplotu snížíme na 180 a na dalších 20 minut dopékáme. Podáváme ke gulášové či bramborové polévce  :)

 

  253369_4477939601722_47314789_n

 … něco na „štíhlou“ linii  :)

Tvarohové knedlíky s jablky

Recept mám od své drahé „druhé“ maminky, která je dělá úplně fantastické. 

Na knedlíky:

1 měkký tvaroh 

300 g hladké mouky

1 vejce

Náplň do knedlíků: 

3 větší jablka (Goldeny)

Z tvarohu, mouky a vajíčka zpracujeme hladké těsto. To vyválíme na placku tenkou cca 1 mm (silnější těsto je po uvaření tuhé) a nakrájíme čtverečky. Jablka oloupeme, zbavíme jadřinců a nakrájíme na osminky. Každou osminku jablka obalíme těstem.  Knedlíky dáme vařit na deset minut. Uvařené posypeme skořicí, cukrem a polijeme rozpuštěným máslem a užíváme si tu nebeskou dobrůtku  :D

 942836_4492579447709_884677176_n

Piškotová roládka s džemem

150 g polohrubé mouky

130 g krupicového cukru

4 vejce (rozdělit na žloutky a bílky)

5 lžic vody

Vyšleháme žloutky s cukrem a vodou. Pak přisypeme mouku. Poté otřeme metličky a vyšleháme bílky do tuhého sněhu, který přidáme do těsta. Pak od těsta odlijeme tak třetinu a tu obarvíme kakaem. 

P1040793

Poté tmavé těsto nalijeme do zdobičky, vyložíme plech pečícím papírem a na ten pak kreslíme zdobičkou různé ornamenty podle fantazie. 

P1040796   P1040797   P1040798

Plech s kakaovým vzorem dejte na 15 minut do mrazáku.

P1040802

Poté na ten vzor nalijte světlé těsto a dejte péct na 25 minut na 180 stupňů. 

P1040803

 Po upečení roládku hned srolujeme a necháme vychladnout

P1040806

Pak roládku namažeme džemem a papáme  :)

P1040807  936346_4510518896184_2037722820_n

 Čokoládová pěna (Fondant au chocolat)

Pro 4 osoby: 

3 bílky

100 ml smetany ke šlehání

200 g kvalitní čokolády

50 g cukru krupice

25 ml koňaku nebo brandy (pro děti bez)

hrst čerstvé máty

2 lžíce cukru

Čtvrtinu čokolády si schovejte a nastrouhejte. Rozpusťte zbytek čokolády ve vodní lázni. Vyšlehejte bílky do tuha, pak přidejte polovinu cukru, znovu šlehejte, pak znovu přidejte druhou polovinu cukru a pak  ještě jednou vyšlehejte až je sníh tuhý a lesklý. Do rozpuštěné čokolády přidejte koňak a rozmíchejte. Přidejte 3 lžíce bílkového sněhu a vmíchejte do čokolády. Pak přidejte zbytek sněhu a znovu rozmíchejte. Vyšlehejte smetanu a přidejte k čokoládové směsi a pořádně rozmíchejte, aby se všechno spojilo. Pak ještě přidejte trochu nastrouhané čokolády, kterou jste si nechali stranou na začátku. Rozmíchejte, naplňte do pohárků, posypte zbytkem čokolády a dejte tak minimálně na půl hodiny do lednice. Před podáváním natrhejte lístky máty, dejte je do hmoždíře, přisypte cukr a rozdrťte, aby vznikla zelená sypká hmota. Mátový cukr pak nasypte navrch na pohárek jako ozdobu a podávejte. 

DSCF4479_1

 Zapečené pomeranče podle Zdeňka Pohlreicha

větší pomeranče 6 ks

pomerančový likér  70 cl(já použila domácí pomerančový – najdete ho zde http://www.koukalici.cz/ovocne-prekvapeni/)

cukr moučka 40 g
 
vejce 2 ks
 
cukr krupice 25 g
 
nízkotučný krémový sýr nebo měkký tvaroh 40 g
 
ušlehaná smetana ke šlehání 100 g
 
hnědý cukr
 
Předehřejte troubu na vysoký žár a nastavte ji do pozice gril. Jeden pomeranč překrojte podélně na půlku, nakrájejte ho na plátky a uložte stranou. Zbylé pomeranče vyfiletujte (zbavte bílých šlupiček a nakrájejte na kostičky) a dejte do mísy. Ze zbylých odřezků pomerančů vymačkejte do mísy šťávu. Do mísy přidejte trochu moučkového cukru a polovinu připraveného likéru. Nechte marinovat několik minut. Oddělte žloutky od bílků. Rozšlehejte žloutky s krupicovým cukrem a zbytkem moučkového cukru, přidejte krémový sýr nebo tvaroh a ušlehanou šlehačku. Vše společně promíchejte. Bílky vyšlehejte do sněhu a ten zvolna zapracujte do vzniklého krému. Na závěr vmíchejte do krému zbytek pomerančového likéru. Pomerančové filety rozdělte na 4 ohnivzdorné talíře nebo do mističek, navrch každého dejte krém a jednotlivé porce pod grilem rychle zapečte. Na závěr každou porci zlehka pocukrujte hnědým cukrem, ozdobte plátkem pomeranče a ihned podávejte.
 
Luxusní záležitost!!!
 
DSCF5001_1
 
… a teď něco z kuchařky našich babiček 

 Kucmoch se švestkovou omáčkou sypaný perníkem

5 větších brambor

1 malý hrníček krupice

3 lžíce švestkových povidel, můžeme přidat i pár kousků sušených švestek

sůl, pepř

mletý zázvor 

skořici

2 dcl černého piva

1/2 dcl octa

půl krajíčku toustového chleba 

5 kusů rumových perníčků

rozpuštěné máslo

moučkový cukr

Brambory zbavíme slupky, nakrájíme na kostičky a v osolené vodě uvaříme. Mezitím si uděláme švestkovou omáčku. Do hrnce nalijeme pivo, ocet, sušené švestky, švestková povidla, zázvor, skořici, na kostičky nakrájený toustový chléb, nadrobené perníčky a vše vaříme dokud z toho nevznikne tmavá kaše. Z uvařených brambor zcedíme vodu zvlášť do mističky a odložíme ji stranou. Horké brambory rozšťoucháme, zasypeme krupičkou a pořádně rozmícháme. Do bramborové kaše uděláme pár důlků a nalijeme horkou vodu z brambor, přiklopíme pokličkou a necháme 10 minut zapařit. Poté rozmícháme, lžící tvoříme malé šišky nebo bochánky, které klademe na talíř, okolo nalijeme teplou omáčku a bochánky bohatě zasypeme strouhaným perníkem, moučkovým cukrem a rozpuštěným máslem. 

 DSCF5336

Úžasná rýžová kaše se skořicí a pečenými švestkami

2 sáčky vařené rýže

špetka soli

3 lžíce cukru

2 lžičky skořice

mléko

švestkový kompot

pečené švestky (pečený švestkový čaj – recept zde http://www.koukalici.cz/ovocne-prekvapeni/)

Uvařenou rýži dáme do hrnce, zalijeme mlékem, tak aby byla potopená, přidáme sůl a cukr a vaříme, dokud se mléko trochu nevyvaří, přidáme půlku množství šťávy ze švestkového kompotu a ještě chvíli vaříme, dokud kaše nezhoustne. Do kaše nasypeme skořici a švestky z kompotu, zamícháme a stáhneme. Na talíři kaši ještě polijeme zbylou šťávou dle chuti a navrch dáme pečené švetky (švestkový čaj). Je to skvělá kombinace a pro toho, kdo miluje, když mu rýže plave v úžasné šťávě ze švestek, je to ideální večeře. 

DSCF5440

 Jahodové muffinky s čokoládou a mátou

100 g másla

120 g moučkového cukru

200g bílého jogurtu

2 vejce

350 g hladké mouky

1 prášek do pečiva

hrnek jahod

tabulka hořké čokolády

velká hrst máty 

Máslo rozpustíme, přidáme cukr a šleháme do pěny. Pak postupně přidáváme vejce. Napřed jen jedno, vyšleháme a potom druhé a opět vyšleháme. Musíme ale dávat pozor, aby se těsto nepřešlehalo a nezdrclo. Pak přidáme jogurt, který do těsta už jen lehce vpravíme metlou nebo vařečkou. Poté přisypeme prosátou mouku s kypřícím práškem, čokoládu nakrájenou na drobné kostičky a zlehka smícháme.  Připravíme si formičky. Ty vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Do každé formičky dáme na dno těsto, do těsta dáme jahodu, tu zasypeme nasekanou mátou a přikryjeme opět těstem tak, abychom formičky měli naplněné do dvou třetin. Dáme péct na 180 stupňů 25 minut. 

P1050884

 Domácí pudink pro naše malé mlsouny 🙂

1/2 litru mléka

40-50 g kukuřičného škrobu

2 lžíce cukru

1 žloutek (pro barvičku)

Na vanilkový: Lžíci vanilkového extraktu nebo semínka z půlky vanilkového lusku, nebo nouzově vanilkový cukr.
Na kakaový: Do škrobu zamíchejte 1 lžíci pravého holandského kakaa.
Na karamelový: Na pánvi rozehřejte 2 lžíce cukru, hotový karamel přimíchejte do pudinku.

Většinu mléka si ohřejte v kastrůlku. Část studeného mléka si dejte stranou a rozmíchejte v něm cukr, škrob a žloutek. Když se mléko bude blížit varu, přilijte k němu směs se škrobem a za stálého míchání vařte do zhoustnutí. jakmile je pudink hustý, odstavte ho, není zapotřebí ho dlouho převařovat.

Hustotu pudinku můžeme ovlivnit přidáním mléka nebo naopak škrobu. Obecně ale platí, že na půl litru mléka se dává 50 g škrobu.

P1050992

 Můj tip na pohárek: na dno pohárku rozdrobím BeBe sušenky (já teda miluju nejvíc brusinkové), pak čerstvé broskve na měsíčky, pak pudink a znovu vrstvu sušenek a na ozdobu plátky broskví  😉

Čokoládová bábovka

250 g polohrubé mouky

4 vejce (zvlášť žloutky a bílky)

160 g cukru krystal (můžete dát i víc, kdo má rád hodně sladkou bábovku – dává se maximálně  250 g )

1 dcl oleje

1 dcl vody

1/2 prášku do pečiva

1 lžíce kakaa na pečení 

1 celá tabulka čokolády na vaření 

Do dvou misek rozdělíme zvlášť bílky a zvlášť žloutky. Ke žloutkům přidáme cukr, olej, vodu a šleháme do pěny. Poté postupně zašleháváme mouku a kakao. V druhé míse vyšleháme bílky (měly by být vyšlehané tak, že když misku otočíte dnem vzhůru, bílky z misky nevypadnou). Můžeme si pomoct i špetkou soli, bílky se tak rychleji a snáze vyšlehají. Bílky přidáme do kakaové směsi a už jen zlehka zamícháme, aby byla směs krásně nadýchaná. 

P1060012

 Vymažeme formu – nejlépe Herou nebo máslem, vysypeme strouhankou nebo můžeme i kokosem – bábovka pak získá zajímavější exotickou chuť. Do formy nalijeme půlku těsta a do něj naskládáme na kostičky z půlky čokolády.

P1060013

Potom přidáme druhou půlku těsta a opět kostičky čokolády. Těsto vyjde zhruba tak do 3/4 formy. 

P1060015

Dáme do trouby a pečtě na 180 stupňů 45 minut. Pokud bábovka nejde vyklopit, můžeme si pomoci příborovým nožem, kterým opatrně oddělíme střed od formy, poté opatrně strany, formu přiklopíme talířem a obrátíme a bábovka by měla jít vyklopit. Po upečení necháme bábovku chvilku vychladnout. Čokoláda by měla být krásně vláčná a měla by se táhnout. Čokoládu prostě miluju a manžílek obzvlášť a když je v téhle bábovce ještě vlažná, je to opravdu luxusní záležitost. 

P1060017

 P1060021

Domácí jogurt

1 litr mléka (nejlépe plnotučné)

2 lžíce bílého jogurt s živými kulturami

1 lžíce cukru (pokud máte rádi jogurt sladší, jinak cukr dávat nemusíte)

Mléko nalijeme do hrnce a zahřejeme na 80 stupňů. Poté ho odstavíme a necháme vychladnout na padesát stupňů. Do vlažného mléka zamícháme 2 lžíce jogurtu s živými kulturami a mléko nalijeme do vymytých skleniček a zavíčkujeme. Skleničky poté dáme do  trouby vyhřáté na padesát stupňů a necháme je tam 6 hodin. Po šesti hodinách je jogurt hotový, jen je mírně řídký, pokud chcete jogurt opravdu poctivý a hustý, nechte skleničky v troubě ještě tak 2 hodiny. Můžete si jogurt připravit večer, dát ho do trouby přes noc a ráno máte skvělou snídani 🙂 My jsme si pak na něj dali ještě rozvařené jahůdky s cukrem a byl výborný. Jinak můžete jogurt třeba zasypat opraženými ovesnými vločkami a čerstvým ovocem a nebo jak to dělají v Řecku – medem s oříšky 🙂

P1060021 

Toskánský jablkový koláč

3 vejce

100 g másla (+ kousek na vymazání formy)

300 g krupicového cukru

150 g hladké mouky

1 dl mléka

citronová kůra

1 prášek do pečiva

4 jablka 

hrst rozinek

hrst mandlí

2 panáky višňového likéru (Maraschino)

cca 1 lžíce třtinového cukru na posypání

Hrst rozinek dáme do hrnečku, zalijeme likérem a necháme je naložit, cca tak na půl hodiny a do druhého hrníčku dáme do horké vody mandle, spaříme a pak oloupeme (můžeme koupit i oloupané, ale ty jsou mnohem dražší a když jich potřebujeme jen trochu, je zbytečné je kupovat). Mezitím ušleháme vajíčka s cukrem, změklým máslem, citronovou kůrou a s mlékem, pak přisypeme mouku s kypřicím práškem. Kulatou dortovou formu vymažeme máslem a nalijeme do ní těsto. Oloupeme 4 jablka, zbavíme jadřinců a nakrájíme na tenké plátky. Dáme je do jiné mísy, přisypeme rozinky i s likérem a spařené a oloupané mandle. Opatrně promícháme, ale důkladně, aby se všechna jablíčka nasákla likérem. 

DSCF6463

Pak tuto směs poklademe rovnoměrně na těsto ve formě. Navrchu posypeme třtinovým cukrem a dáme péct na 180 stupňů cca 40-50 minut (záleží na troubě, po této době zkusíme párátkem nebo špejlí, jestli se už těsto nelepí. Pokud ano, ještě chvíli pečeme. Navrchu by měl koláč hezky zhnědnout). 

DSCF6465

 

DSCF6473

Lahodná krupicová kaše s čokoládou a pečenými jablíčky

1 litr plnotučného mléka

hrubá krupice (množství podle toho, jak máte rádi hustou)

špetka soli

2 lžíce cukru krupice

1 proužek hořké kvalitní čokolády

1/2 lžíce másla

1 lžíce moučkového cukru

Na pečená jablíčka: 

1 kg jablek

cca 1/2 kg cukru

2 lžičky mleté skořice a nebo 2 celé skořice

Napřed si připravíme pečená jablíčka (je to vlastně pečený jablečný čaj 🙂 ). Jablka zbavíme jadřinců a i se slupkou je nakrájíme na malé kostičky. Dáme do pekáčku, zasypeme cukrem a skořicí. Dáme do trouby na 200 stupňů péct asi půl hodiny. Jablíčka krásně zezlátnou, změknou a pustí výbornou šťávičku. Jakmile jsou pečená, můžeme je horká použít rovnou na kaši a nebo je dáme horká do sklenice, zavíčkujeme a sklenici otočíme dnem vzhůru. Necháme vychladnout, pak vložíme do lednice a podáváme je studená. 

Uvaříme krupicovou kaši z mléka, cukru, soli, krupice. Vlijeme na talíř, posypeme jí strouhanou čokoládou, posypeme cukrem, poklademe kousíčky másla a ještě navrch dáme pečená jablíčka. Naprostá lahůdka!!!

DSCF7153

Valašské frgále

350 g polohrubé mouky

60 g másla

40 g moučkového cukru

2 žloutky

120 ml mléka

½ balíčku čerstvého droždí

špetku soli

Na pomazání koláčů:

2 lžíce rumu

3 lžíce rozpuštěného másla

 Náplně:

Tvaroh s rozinkami, švestková povidla, domácí hrušková povidla (recept zde: http://www.koukalici.cz/ovocne-prekvapeni/), mrkvová povidla (recept zde: http://www.koukalici/zeleninove-speciality/).

Drobenka: 

5-6  rumových perníčků (můžeme přidat i trochu tvrdého perníku na strouhání)

100 g másla

70 krupicového cukru

Do misky odlijeme polovinu mléka, přidámedroždí a lžičku cukru a necháme vzejít kvásek. Mezitím utřeme zbytek cukru s máslem a žloutky. Jakmile se na kvásku začnou tvořit bubliny, přilijeme ho k utřenému máslu se žloutky, přidáme zbytek mléka, přisypeme mouku i sůl a vypracujeme těsto. Přikryjeme ho utěrkou a dáme přibližně na hodinu kynout; mělo by zdvojnásobit objem.

Zatímco těsto kyne, vyrobíme drobenku. V míse smíchejte ingredience na drobenku. Rukama ji zpracováváme tak dlouho, až se začnout tvořit malé kuličky.

Předehřejeme troubu na 180, horkovzdušnou na 150 stupňů. Vykynuté těsto rozdělíme buď na polovinu (z toho budou dva velké frgále nebo na 4 díly – z toho budou 4 veké zhruba jako talíř), znovu prohněťte a necháme ještě čtvrt hodiny kynout. Pak bochánky rozválíme do kulatého tvaru a vytáhneme tak, aby bylo těsto co nejtenčí – přibližně půl centimetru silné.

Položíme těsto na plechy potažené pečicím papírem a až do krajů na ně naneseme nádivku. Posypeme je drobenkou. Necháme frgály ještě deset minut kynout. Mezitím rozpustíme máslo, přilijeme do něj rum a směsí pokropíme koláče. Pečte v předehřáté troubě dozlatova (přibližně čtyřicet minut). 

DSCF7207

 Jemné palačinky s broskvovým džemem a pomerančovým balzamikem

 Na 13 palačinek: 

těsto: 

600 ml plnotučného mléka

4 vejce

20 g cukru

špetka soli

280 g hladké mouky

 panák minerálky

Na ozdobu: 

domácí broskvový džem  s mátou (recept najdete zde: http://www.koukalici.cz/ovocne-prekvapeni/ )

zakysaná smetana

domácí balzamikový krém s pomerančem (recept zde: http://www.koukalici.cz/domaci-speciality/)

pár lístečků máty

Mléko nalijeme do mísy, přidáme panáka minerálky, celá vejce, cukr, sůl a postupně metlou zašleháváme prosátou mouku. Těsto dáme na 30 minut do lednice odležet. Palačinky smažíme na trošce oleje (na jednu palačinku dávám tak cca 1/2 kávové lžičky a rozetřu po celé pánvičce).

DSCF7257

 Poté je namažeme broskvovým džemem, dáme na talířek, pokapeme balzamikem a vedle dáme lžičku zakysané smetany a ozdobíme mátou. Ta chuť je přímo božská!!!

DSCF7259

Banánové lívance se skořicovým máslem 

125 g hladké mouky

1 lžička prášku do pečiva

1 kelímek bílého jogurtu

175 ml mléka

1 banán

1 vejce

1 lžička skořicového medu se zázvorem (recept zde: http://www.koukalici.cz/domaci-speciality/)

Na skořicové máslo: 

100 g másla

60 ml medu

1/2 lžičky skořice, může být i méně

Do misky nasypeme prosátou mouku s kypřícím práškem, přidáme bílý jogurt, mléko, vejce, skořicový med a rozmačkaný banán. Všechno smícháme do hustého těstíčka.  

Připravíme si skořicové máslo: Máslo necháme v pokojové teplotě povolit, aby se dobře šlehalo. Do mističky dáme změklé máslo, med a zasypeme špetkou skořice. Všechno dobře promícháme vidličkou nebo metličkou do hladké kaše. 

Lívance smažíme na rozpálené pánvičce dozlatova (z tohoto množství těsta je asi 12-14 lívanečků, podle toho, jestli smažíme na pánvičce nebo v lívanečníku). Na lívanečky dáme kousek skořicového másla , zakápneme medem a můžeme obložit kolečky banánu. Můžeme ještě přidat lžičku zakysané smetany na zjemnění výsledné chuti, ale myslím, že i bez ní je to naprosto luxusní a hříšně dobré 😀

P1060472 

Pečené donuts s domácí nutelou 

20 g droždí

60 g moučkového cukru

150 ml mléka

250 g hladké mouky

2 vejce

80 g másla

špetka soli

tuk na vymazání formiček

na domácí nutelu:

100 g loupaných lískových oříšků

1 konzerva slazeného kondenzovaného mléka

200 g mléčné čokolády, rozsekané na kusy

3–4 lžíce medu

Droždí smícháme se lžičkou cukru a polovinou vlažného mléka. Kvásek nechme na teplém místě vzejít. Pak přidáme zbylé mléko a cukr, prosátou mouku, vejce, rozehřáté máslo a sůl. Vypracujeme řidší těsto, které lžící naplníme do formiček na vdolečky vymazaných tukem, plníme do poloviny formičky a necháme těsto nakynout pod okraj. Mezitím než nám nakyne si připravíme domácí nutelu.

Oříšky nasucho opražte na pánvi nebo na plechu v troubě a ještě horké je rozmixujte na kaši.

Mléko, čokoládu a med  dejte do ohnivzdorné mísy, vložte ji do rendlíku s vroucí vodou tak, aby se nedotýkala hladiny a zahřívejte a míchejte, abyste získali hladkou hmotu. Pak medovou čokoládu přidejte k oříškům a promixujte dohladka, aby v nutele nebyly hrudky a nechce vychladnout.

Nakynuté vdolečky dejte do trouby předehřáté na 180 stupňů na 20 minut. Po upečení je necháme mírně vychladnout ve formičkách a pak je vyklopíme. Ještě trochu teplé je potřeme rozpuštěným máslem a necháme úplně vychladnout (máslem se potírají proto, aby ještě zvláčněly). Domácí nutelu naplníme do zdobičky nebo cukrářského sáčku s nástavcem s plnící jehlou, donutky propíchneme ze dvou protilehlých stran a plníme. Pokud nemáme rádi nutelu, můžeme naplnit i domácí marmeládou a nebo je nechat bez náplně a ozdobit je navrchu čokoládovou nebo jinou polevou dle chuti (pak jsou správně americké  😉 )

DSCF7452

 Americký dýňový koláč (Pumkin pie)

NA TĚSTO

300 g hladké mouky + na pomoučnění válu

200 g studeného másla, nakrájeného na kostičky

1 lžička soli(stačí půl lžičky a já jsem ještě přidala lžičku cukru)

100-150 ml studené vody 

NA NÁPLŇ 

3 hrnky dýňového pyré (1 střední dýně Hokkaido -dýně nakrájená i se slupkou na kostičky a upečená na 200 stupňů asi 30-45 minut v troubě, pak rozmixovaná s trochou vody)

250 g třtinového cukru

6 vajec + 1 vejce na potírání těsta

2 lžíce kukuřičného škrobu

1 lžička soli

1,5 lžičky skořice

1,5 lžičky mletého zázvoru

1 lžíce vanilkového cukru

špetka strouhaného muškátového oříšku nebo květu podle chuti

1 drcený hřebíček

Na pomoučeném vále vypracujeme ze všech surovin těsto. Musíme pracovat rychle a používat studené suroviny z lednice, aby se těsto neroztékalo. Vodu doléváme postupně, potřebujeme tuhé máslové těsto. Vyválíme ho na tenkou placku o 1-2 cm větší než je průměr formy, kterou chceme použít. Já jsem koláč pekla ve formě o průměru 29 cm,  s okrajem vysokým zhruba 4 cm. Těsto vložíme dovnitř a okraje seřízneme. Zbytek použijeme třeba na lístečky, kterými můžeme vršek koláče později ozdobit.

Korpus ve formě lehce propícháme, aby se nevyboulil a pečeme ho ve vyhřáté troubě na 180 °C zhruba 10 minut.

Mezitím pečlivě promícháme všechny ingredience na náplň. Až korpus lehce zchladne, vlijeme do něho náplň a dáme péct na 160-170 °C klidně hodinu, dokud i vnitřní část náplně lehce neztmavne a neztuhne. Je lepší péct koláč pomalu a déle, než zkoušet těsto špejlí, protože to zásadní, co je na tomhle dezertu tak skvělé, je právě jeho neporušený sytě oranžový tvar. 

Zhruba po půl hodině pečení koláč ozdobte zbylým těstem, třeba jako já ve tvaru lístků, a potřete rozšlehaným vejcem. Nechte dopéct ještě 30 minut a nechte dobře vychladnout. Většinou se podává se zakysanou smetanou. 

P1070412 P1070416