Kohout na česneku se smetanovým špenátem a pečenými kaštany

kohout 

3 velké stroužky česneku (můžeme do pekáčku ke kohoutovi přidat další 3 stoužky )

cca 5 malých špalíčků špeku

1 cibule

10 ks jedlých kaštanů

sůl, pepř

na smetanový špenát: 

2 špenátové protlaky

2 velké stroužky česneku

sůl, pepř

1 kelímek zakysané smetany

Kohouta rozporcujeme na díly, osolíme, opepříme a dáme do pekáčku. Kůžičku na několika místech mírně nařízneme a prošpikujeme špalíčky špeku a celými stroužky česneku i se slupkou. Pár stroužků můžeme přihodit také do pekáčku jen tak na upečení, cibuli i se slupkou nakrojíme na čtvrtky a dáme do pekáčku. Podlijeme horkou vodou a dáme do trouby péct na 200 stupňů cca na 2 hodiny. Po celou dobu pečení políváme výpekem, aby se kohout nevysušil. Po hodině pečení vezmeme jedlé kaštany, špičku nařízneme křížem a dáme je vařit cca na 7 minut do vody. Po sedmi minutách je sloupneme. Musíme sloupnout jak tvrdou hnědou vrstvu, tak druhou vrstvu pod ní (je taková chlupatá). Pak nám zbyde samotný zlatavý kaštan, který dáme do pekáčku ke kohoutovi a pečeme společně. 

Mezitím než se kohout se zeleninou dopeče, připravíme si špenát. Protlak dáme do pánvičky, necháme ho provařit, abychom ho zbavili vody. Ochutíme ho solí, pepřem a dvěma stroužky rozmačkaného česneku. Přidáme celý kelímek zakysané smetany a necháme chvilku probublat do zhoustnutí. Kohouta podáváme např. s bramborovým knedlíkem. 

KohoutSeSpenatem

 Kohout na víně (Coq au vin)

Tento recept je francouzská klasika a je to opravdu delikatesa…

1 očištěný kohout o váze 2–2,5 kg (můžete použít i kuře, ale chuti kohouta se v tomto receptu nic nevyrovná)

sůl a čerstvě mletý pepř

1 lžíce třtinového cukru

olivový olej na opékání zeleniny a masa

150 g anglické slaniny

2 větší šalotky, nakrájené najemno

2 větší stroužky česneku

2 mrkve, oloupané a nakrájené nahrubo

1/4 bulvy celeru, nakrájené nahrubo

1 řapík celeru, nakrájený

400 ml francouzského červeného vína

1 vývaru 

2 lžíce rajčatového protlaku

1 svazek bouqet garni (bobkový list, tymián, rozmarýn,šalvěj)

2 bobkové listy, 8 kuliček černého pepře, 6 kuliček nového koření

50 g másla

2 velké žampiony

150 g nakládaných cibulek, slitých

šťáva z půlky citronu

čerstvá zelená petrželka

Kohouta naporcujeme na díly, osolíme a opepříme. Nakrájíme 1 mrkev na větší kousky, řapíkatý celer a bulvový celer také, šalotky na jemno. Ve velkém nejlépe litinovém kastrolu osmahneme na olivovém oleji zeleninu. Na zeleninu rovnoměrně naklademe maso a opečeme zprudka z obou stran. Jestli nám cibulka malinko zhnědne, nevadí, omáčka bude mít o to silnější chuť. Maso na chvilku vyndáme.

Do pekáčku k zelenině přidáme cca 2/3 slaniny nakrájené na kostičky, protlak a řádně ho osmahneme. Přidáme na plátky nakrájený česnek a plátky z jednoho žampionu (druhý si schováme na později). Opět trochu osmahneme a zalijeme třetinou vína. Jakmile se víno vyvaří, přidáme další třetinu, pořádně protlak s vínem vydusíme, protlak tím získá tmavší barvu a omáčka bude mít sílu. Přidáme poslední třetinu vína a opět vydusíme. Do základu přidáme opečené maso, a zalijeme vývarem nebo horkou vodou. Přidáme bylinky a koření, 1 lžíci cukru a podle potřeby ještě osolíme, přiklopíme poklicí a dusíme doměkka (cca 2 hodiny). Jakmile je maso měkké, vyndáme ho do teplé mísy a přikryjeme alobalem. Z omáčky vyjmeme bobkový list  a kuličky koření. Omáčku můžeme rozmixovat nebo jí nechat i s kousky zeleniny, jak to má kdo rád, já ji rozmixovala. Můžeme omáčku ještě dle potřeby svařit, chuť je intenzivnější. Pokud omáčku mixujeme, zjemníme ji přidáním studeného másla. Maso opět vrátíme do omáčky, aby se ještě prohřálo.

Potom si nakrájíme zbytek mrkve na tenké plátky, žampiony na čtvrtiny. V pánvičce s nepřilnavým povrchem osmahneme zbylou slaninu na kostičky, přidáme žampiony, ty zakapeme citronovou šťávou, aby nezhnědly. Přidáme mrkev, nakládané cibulky a osmahneme je ve směsi dozlatova. Na talíř naservírujeme omáčku, na omáčku maso a na maso naklademe směs z cibulek, žampionů a slaniny. Posypeme petrželkou a podáváme například se šťouchanými bramborami nebo s francouzskou bagetkou a zapíjíme vínkem (tím samým, které jsme dali do receptu). Tenhle recept je sice náročnější, ale stojí za to, chuť je opravdu skvělá.

P1060496