Domácí balkánský sýr
250 g tvrdého tvarohu na strouhání
100 g soli
1 l vody
V misce s víčkem smícháme sůl s vodou dokud se nerozpustí. Do solné lázně naložíme tvrdý tvaroh, musí být ponořený. Zavřeme víčko a misku dáme do lednice na 4 dny až týden podle toho,jak máte rádi balkán slaný. Sýr lze použít do typického balkánského salátu – šopák 🙂 Nebo jím naplnit papriky a poté je zapéct. A nebo si udělat senzační sýr z pečené řepy – recept zde: http://www.koukalici.cz/salaty/
Domácí balzamikový krém s pomerančem
na 1 malou skleničku:
100 ml balzamikového octa (většinou se používá bílý, ale já bohužel neměla)
100 g cukru (dávala jsem třtinový, když už jsem měla i tmavé balzamiko)
šťáva a kůra z půlky citronu
Ocet s cukrem svaříme, přidáme citronovou kůru a šťávu a opět vaříme,dokud směs nezhoustne. Měla by být asi tak hustá jako med. Poté ji přecedíme přes husté sítko, abychom se zbavili pomerančové kůry, která tam pak v ústech není moc příjemná. Pokud se nám krém zdá příliš hustý, můžeme ho malinko ještě naředit trochou pomerančové šťávy a nebo 100% džusem. Tento krém je výborný na dezerty (na palačinky, na zmrzlinu a na všechny lehké dezerty, kde je pomeranč) a také do lehkých zeleninových salátů. Chuť je úžasně pomerančová a luxusní 🙂
Domácí magi do polévky
Na 1 malou skleničku:
50 g libečku
3 lžičky soli
2 lžičky oleje
Libeček omyjeme, osušíme papírovou utěrkou a najemno nasekáme. Zasypeme ho 3 lžičkami soli a řádně promícháme, můžeme ho i rukama upěchovat, jako když nakládáme zelí. Libeček dáme do skleničky a ještě lžičkou upěchujeme, aby se vytlačilo co nejvíce vzduchu. Zalijeme olejem a zavíčkujeme. Dáme do ledničky. Libeček pustí šťávu a tato šťáva má chuť jako magi. Pozor, používejte raději v menším množství, protože je tam hodně soli.
Skořicový med se zázvorem
Tento med je velice dobré dávkovat do sklenice s vodou a pít ho celý den místo šťávy a nebo do horké vody například s jablečným pečeným čajem jako prevenci proti chřipce. Skořice a med zahřívají celé tělo i krevní oběh a zázvor je výborný při nachlazení.
3 lžíce včelího medu
1 lžička skořice
cca 5 cm kousek zázvoru
Zázvor oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme skořici a med a vymícháme z toho krásnou tmavě hnědou kašičku. Tu pak dávkujeme do vody a pijeme. Na 1 dl vody přijde 1 lžička medové kašičky. Můžeme si tento nápoj udělat do velké sklenice a přidat ještě bylinky – šalvěj, mátu, meduňku nebo rakytník. Kašička ve vodě sice nevypadá na pohled moc hezky, ale věřte, že skvěle chutná a opravdu zahřeje.
Domácí grilovací koření
Snad nejčastěji používané koření, vhodné na všechny druhy masa. Udělejte si domácí, bez velkého množství soli a bez glutamátu.
Ingredience:
1 lžička drceného jalovce
2 lžičky chilli koření
1 lžička sušeného česneku
1 lžička kari
1 lžička soli
1 lžička mleté sladké papriky
1 lžička mletého kmínu
1 lžíce mletého barevného pepře
1 lžička mletého zázvoru
1 lžička mleté pálivé papriky
Postup:
Veškeré ingredience (koření a bylinky) smícháme.
Nahradíme-li česnek nebo zázvor čerstvými, tak používáme k okamžité spotřebě.
Nachystáme-li si větší množství grilovacího koření na uskladnění, vynecháme sůl, aby nám směs nezvlhla, ale nezapomeneme ji potom přidat.
Domácí nutela z avokáda
1 zralé avokádo
2 lžíce medu
2 lžíce kakaa
2 lžíce mletých lískových oříšků
Avokádo rozřízneme, vyndáme pecku a oloupeme. Nakrájíme na kousky, vložíme do mixéru, přidáme med, namleté oříšky a kakao. Vše řádně rozmixujeme.
Ghí neboli přepuštěné máslo
Ghí (Ghee) je už od pradávna známo především v Indii, kde si ho v Ajurvédě cenní jako elixíru života. Ajurvéda pohlíží na ghí jako na zásadní potravu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Má blahodárné účinky na náš organismus, snižuje cholesterol a zmírňuje diabetes. Ghí je sanskrtský termín pro přečištěné máslo. Ale i když se z másla připravuje, má zcela jiné vlastnosti než obyčejné máslo. Zároveň je považováno za nejlepší produkt pro přípravu vařených, pečených a smažených jídel. Jako přečištěné máslo je ghí přirozeně bezlepkové a díky nulovému obsahu laktózy je vhodný i pro ty, kteří mají problémy s intolerancí mléčné bílkoviny. I u nás si dříve každá babička přepouštěla máslo, aby zvýšily trvanlivost (vydrží uzavřené a v chladu skladované několik měsíců). Stupeň přepalování se při smažení na Ghí zvýší z původních 150-180°C na 200-250°C, takže se na něm mnohem lépe smaží a tudíž nezvyšuje cholesterol (ikdyž je z másla), protože se nepřepaluje. Obsahuje vitamín A, B3, E a mnoho minerálů. Také má velmi příjemnou chuť.
Postup:
Dáme máslo do hrnce a při středním plameni necháme rozpustit. Přivedeme k varu a když začne bublat, stáhneme žár na minimum jen tak, aby lehce probublávalo. Začne se tvořit pěna a na dně hrnce sraženina bílkoviny. Takto táhneme máslo, dokud nedocílíme krásné zlaté barvy a vůně, jako když se dělá popcorn. Další signál, že ghí je hotové je, když takový bublavý, pukavý zvuk, který doprovází celý proces, přestane být slyšet, nebo je slyšet méně často.
Lžicí odebereme z povrchu pěnu (můžeme jí uchovat a použít třeba do kaše) a usazené bílkoviny se zbavíme za chvíli přecezením přes plátýnko. Musíme dát ale pozor, aby se máslo nepřepálilo, nemělo by mít hnědavou barvu a příliš oříškovou vůni. Výroba ghí z jednoho másla (250 g) by mělo trvat okolo 15-20 minut, čím více másla budeme čistit, tím více času to zabere.
Necháme zchladnout, tak aby bylo stále teplé, ale ne horké, a přecedíme přes cedník vyložený 3 vrstvami gázy. Uchováváme v uzavřené nádobě v chladu.
Sezamová sůl Gomasio
cca 15-20 lžiček sezamového semínka
1 lžička hrubozrnné mořské soli
Sezamová semínka dáme na pánvičku a pomalu na mírném ohni nasucho opražíme. Horký sezam přesypeme do hmoždíře, ihned přisypeme hrubozrnnou sůl a rozdrtíme. Díky tomu, že sůl dáme ještě do horkého sezamu a ihned rozdrtíme, si sezam uchová všechny vitamíny a minerály. Obecně všechna semínka jsou pro tělo stravitelnější a i chutnější, když se opraží.
Používá se jako dochucovadlo salátů, polévek, na uvařenou rýži či jiné obiloviny, nebo i jen na chléb.
Gomasio neutralizuje překyselení krve a tím mírní únavu a bolesti, vyživuje a posiluje nervový systém a zvyšuje imunitu, podporuje trávení a vstřebávání potravy ve střevech. Je zdrojem cenných minerálních látek.
Gomasio uchováváme v lednici maximálně po dobu jednoho týdně, pak hrozí jeho žluknutí. Obsahuje velké množství vápníku, železa a vitamínů skupiny B. Dodává slanou chuť s menším množstvím koncentrované soli, která je navíc vhodně navázána na sezamový olej.
Domácí sezamová pasta tahini
200 g sezamových semínek
60 ml olivového oleje
špetka mořské soli
Sezam dáme na pánvičku opražit, čímž získá intenzivnější chuť a pražením se uvolní všechny vitamíny a minerály. Ale pozor, nesmíme ho spálit! Tyčovým mixérem semínka rozmixujeme až začnou trochu pouštět olej a lepit se na nůž mixéru. Pak postupně přilíváme olivový olej, jako když děláme majonézu a mírně osolíme. Olej přilíváme a mixujeme společně se semínky tak dlouho, dokud se nevytvoří hladká pasta.
Takto připravená pasta nám vydrží v lednici ve skleničce zhruba měsíc. Používáme ji zejména na hummus z cizrny.