Atopický ekzém
Atopický ekzém mám od dětství. Už pár let jsem ho neměla, ale teď se mi znovu vrátil a to v té formě, že mám rány popraskané, mokvavé a nemůžu mýt nádobí, po každém umytí rukou mě všechno svědí a mokvá čím dál víc. Zkoušela jsem různé mastičky, hydratační krémy, mléka, ale všechno zabralo jen na chvilku a něco vůbec ne. Teď mám vyzkoušenou banánovou slupku. a musím říct, že je úspěch už po prvním použití vidět.
Slupku z banánu nakrájíme podle velikosti rány, přiložíme na místo postižené ekzémem a zavážeme obvazem, nejlépe přes noc. Ráno rozvážeme, opláchneme opatrně vodou a namažeme nějakým dobře hydratujícím krémem a nebo olivovým olejem a necháme odpočívat. Opakovat dle potřeby.
Kůži jsem měla opravdu ošklivě popraskanou, mokvavou. Takhle to vypadá po prvním použití slupky:
Tymiánový postřik na mšice
velká hrst tymiánových větviček
voda
Tymiánové větvičky obereme a drobné lístečky dáme do sklenice, zalijeme vodou, aby byly potopené, sklenici uzavřeme a necháme den odležet.
Poté zcedíme a odvar nalijeme do postřikovače.
Olivový olej na krásnou pleť
Na osvěžení, rozjasnění a hydrataci pleti je výborný olivový olej. Stačí pár kapek na odličovací tampon a jemně pleť potřít. Nechte působit tak minimálně hodinku, pak vetřete dosucha.
Třezalkový olej na spálenou kůži od sluníčka nebo na mírné popáleniny
Třezalkový olej je výborný na spálenou kůži po opalování nebo když si spálíte ruku třeba od hrnce při vaření.
Do skleničce dejte 80 g třezalkových květů a zalijte 250 ml oleje (může být obyčejný slunečnicový), dobře uzavřete a nechte macerovat 5 dní na sluníčku. Každý den dobře protřepejte. Třezalka postupně pustí své přirozené barvivo (červené). Pak nechte dalších 5 týdnů stát. Nakonec přeceďte a lahvičku opět uzavřete víčkem. Uchovávejte v ledničce. Třezalku je nejlépe sbírat 24. června na sv. Jana – tehdy má třezalka nejsilnější léčivou moc! 🙂 Pozor! Po aplikaci oleje na kůži nechoďte na přímé sluníčko, mohla by se vám udělat vyrážka.
Čaje a odvary z bylinek na bolavé dásně
Čaj z mátových listů zahojí zanícené dásně. Stejně tak pomáhá odvar ze šalvěje. Navíc krásně vyčistí ústní dutinu a osvěží dech.
Bolest zubů
Odvarem z hřebíčku vyplachovat dutinu ústní.
Zápach z bot
Stačí dát do boty 2 lístky šalvěje a je po problému.
Pomerančový ocet – ekologický a levný úklid
Máte hroznou chuť na pomeranče a je vám líto vyhodit tolik kůry? Tak jí naložte do octa. Tak 2 dcl octa smíchat s 2 dcl vody a do toho kůru ze 2 nebo 3 pomerančů (čím víc, tím líp). Naložit do sklenice s víkem, zavřít a nechat louhovat minimálně 14 dní. Můžete přidat i třeba badyán, hřebíček a skořici, bude to voňavější. Zhruba po těch 14 dnech zcedit – nemělo by to už být moc cítit po octu, pokud ano, ještě nechte louhovat další týden. Dejte do rozprašovače a používejte jako čistič na kuchyňskou linku, na úklid prachu i na květiny – listy zbavíte prachu a budou se dobu krásně lesknout. A navíc vám to krásně provoní byt.
Petržel se solí na neutralizaci
Milujete období grilovaček nebo posezení s přáteli a řádi jíte? Občas člověk ochutná nějakou dobrotu třeba s česnekem a pak už si nemůže vychutnat například ovoce nebo dezert, protože ten česnek pořád cítí v ústech. Jak tomu zabránit? Pokaždém takovém agresivním jídle utřete petržel se solí a tuto zelenou směs chvíli žvýkejte. Neutralizujete tak chuť, zbavíte se zápachu z úst po česneku a už se můžete těšit na další skvělý chod 🙂
Přírodní repelent proti klíšťatům
1 sáček sušeného rozmarýnu
1 litr vody
1 lžíce bílého vinného octa
Do hrnce nalijte litr vody, přiveďte ji k varu, odstavte z ohně a vsypte rozmarýn. Nechte louhovat do úplného vychladnutí odvaru. Po vychladnutí přeceďte a přidejte lžíci vinného octa. Nalijte do rozprašovače a před procházkou do přírody se svými dětičkami a zvířecími mazlíčky se všichni včetně pejsků postříkejte .
Šampaňské
Jestliže nevypijete celou láhev šampaňského, klidně ji můžete uložit do lednice a až po ní znovu sáhnete, stačí přidat 2 rozinky. Bublinky se do nápoje zase vrátí a šampus bude jako čerstvě otevřený.