Pavel kuřecí maso zbožňuje a může ho mít třeba každý den i dvakrát denně. Já si dělám vždycky srandu a říkám, že už z toho bude pípat 😀 Zatím na mě mluví 😀
Kuřecí prso na bylinkách
Pro 2 osoby
2 kuřecí prsa
4 snítky tymiánu
4 lístky šalvěje
cherry rajčátka – sušená s česnekem
čerstvý listový špenát
parmazán
sůl, pepř, máslo, olej, vývar z kuřecích kostí
Prsa osolíme, opepříme a opečeme na oleji s trochou másla. Přidáme vývar a bylinky. Necháme maso zatáhnout a obalit šťávou z masa, aby dostalo chuť. Přidáme bylinky a masíčko necháme dodělat. Skoro nakonec přidáme listový špenát, rajčátka a kuřecí prsa posypeme hoblinkami parmazánu. Když špenát změkne a parmazán trochu roztaví navrchu, zkusíme maso, jestli je měkké. Pokud z něj vytéká průsvitná šťáva, je hotové. Podáváme s vařeným bramborem.
Kuřecí prsa se švestkovou omáčkou
Na 2 porce:
2 kuřecí prsa
sůl, pepř
olej a oříšek másla
kuřecí vývar
1 – 2 lžíce švestkových povidel (podle chuti)
1 lžíce sojové omáčky
5 lístků šalvěje, snítku rozmarýnu a 3 snítky tymiánu
Na pánvi rozehřejeme olej a máslo, kuřecí prsa osolíme, opepříme a opečeme na pánvi. Po opečení maso vyndáme a dáme to alobalu, aby se udrželo v teple. Do výpeku přidáme vývar, bylinky (šalvěj nakrájíme na nudličky, rozmarýn a tymián dáme celý), přidáme švestková povidla a sojovou omáčku a vaříme do zhoustnutí. Do hotové omáčky dáme opět maso, které už jen lehce prohřejeme, ale musíme dávat pozor, aby se nám tuk z omáčky neoddělil od povidel se sojovkou. Podáváme s vařeným bramborem.
Kuřecí soté na kari s květákovými placičkami
Pro 4 osoby
4 kuřecí prsa
sůl, pepř
1/2 deci bílého balsamicového octa
vývar
2 lžičky kari
4 větší jarní cibulky
olej
Na placičky:
1/2 většího květáku
sůl, pepř
1/2 lžičky muškátového oříšku
1/2 lžičky muškátového květu
rozdrcené kukuřičné lupínky
2 vejce
olej na smažení
Kuřecí prsa nakrájíme na kousky, opečeme na oleji, osolíme, opepříme, podlijeme vývarem, balsamicem a necháme chvilku dusit. Přisypeme kari (nesmíme ho dlouho opékat, jinak zhořkne) a na větší kousky nakrájenou jarní cibulku. Dusíme do měkka, ale šťáva se nám nesmí vyvařit.
Mezitím si uděláme placičky:
Syrový květák rozmixujeme v robotu nadrobno. Přidáme vejce, sůl, pepř, muškátový květ, muškátový oříšek a kukuřičné lupínky a vše smícháme v hmotu, ze které půjdou udělat placičky, hmota musí držet v ruce pohromadě a nesmí se sypat.
Přebytečnou vodu z květáku můžeme odlít, aby se placičky nelepily. Plech vyložíme pečícím papírem, ten pokapeme olejem a na něj dáme kuličky z květákové hmoty a zplácneme. Pokapeme je navrchu ještě trochu olejem a pečeme v troubě rozehřáté na 220 stupňů dozlatova.
Placičky jsou nejlepší, když se namočí na talíři šťávičkou z masa. To je pak vážně – dle pana Trošky – „chrocht, chrocht“
Kuře na paprice s kořenovou zeleninou a zakysanou smetanou
3 kuřecí stehna
1 velká cibule
1 mrkev
2 stonky řapíkatého celeru
3 lžičky sladké papriky
kuřecí vývar
1 zakysaná smetana
máslo
sůl, pepř
Cibuli nakrájíme na kostičky a necháme ji na másle zesklovatět. Pak přidáme na kolečka nakrájenou mrkev a na proužky nakrájený řapíkatý celer a vše opět osmahneme dozlatova. Na zeleninový základ poklademe osolené a opepřené kuřecí kousky stehen (můžeme je zbavit paličky na konci kosti a ještě je přeseknout nožem nebo sekáčkem napůl, aby se lépe opékaly). Osmahneme dozlatova, přidáme mletou papriku, krátce zarestujeme, aby nezhořkla a zalijeme vývarem. Vaříme do změknutí. Kuřecí kousky vyndáme a necháme vychladnout a poté obereme od kostí. Mezitím základ na omáčku rozmixujeme tyčovým mixérem. Zakysanou smetanu zředíme cca 2 naběračkami vývaru a poté to vše nalijeme do hrnce, kde máme zbytek základu na omáčku (kdybychom dali smetanu rovnou do horkého základu, zdrcla by se). Zamícháme, dokud se smetana nerozpustí, necháme mírně povařit. Poté přidáme jen maso, které jsme obrali z kostí, dochutíme podle potřeby ještě solí a pepřem a podáváme…
Kuřecí prso na tymiánu s teplým čočkovým salátem
kuřecí prso
1 šálek čočky
1 cibule
1 stroužek česneku
1 stonek řapíkatého celeru
5 cherry rajčátek
špetka tymiánu
lžička lněného semínka
1 lžíce slunečnicového semínka
olivový olej
oříšek másla
sůl, pepř
voda (dvojnásobné množství než je množství čočky)
Dáme si vařit čočku do osolené vody. Nesmí být úplně rozvařená, kuličky musí být kompaktní. Mezitím na olivovém oleji opečeme osolené a opepřené kuřecí prso, které posypeme špetkou tymiánu. Než se nám kuřátko osmahne a čočka, uvaří, připravíme si základ na salát. Cibuli nakrájíme na kostičky a řapíkatý celer na proužky. Společně to orestujeme doměkka na olivovém oleji. Jakmile cibule zesklovatí, přidáme k ní na plátky nakrájený česnek, lněné semínko, slunečnicové semínko a špetku tymiánu a opět restujeme, ale už ne tak dlouho, česnek by zhořknul.
Jakmile je čočka uvařená (ještě trochu tvrdší), přidáme jí k cibulovému základu, přidáme na půlky nakrájená rajčátka a necháme to ještě chvilinku opékat, dokud rajčátka nepustí šťávu a nezměknou. Dosolíme a dopepříme podle chuti.
Kuřecí prso už je hotové, tak do výpeku přidáme trochu horké vody a pak oříšek másla, které necháme rozpustit, ale už na něm kuře nepečeme. Jen ho na teplé pánvi mimo plotýnku pomalým pohybem pánvičky mírně vmícháváme do výpeku, aby omáčka mírně zhoustla. Pak už jen podáváme. Na talíř poklademe čočku, na ní posadíme kuřecí prso a to zalijeme omáčkou, která se vsákne i do čočky a přidá jí další chuť.
Kuřecí prsa s bylinkovým máslem a listovým špenátem
Kuřecí prsa
sůl, pepř
Na marinádu:
5 lístků šalvěje
4 snítky citronového tymiánu
5 snítek tymiánu
1 větvičku smilu
olej (slunečnicový nebo olivový)
1 lžička octa balsamico
bylinkové máslo (1 plátek do špenátu a pak plátek na každou porci kuřete přímo na talíř)
listový špenát
pár lístků bazalky
Maso omyjeme a utřeme do ubrousku. Připravíme si marinádu z oleje, balsamica a bylinek. Olej smícháme s octem, aby se tekutiny spojili, přidáme na kousky natrhané bylinky a do marinády obalíme maso a dáme tak na půl hodiny až hodinu do lednice. Ocet způsobí, že je maso křehoučké a nevysuší se.
Kuře vyndáme z marinády, trochu otřeme ubrouskem, aby se na pánvi nepálilo a ještě necháme chvíli při pokojové teplotě, aby se rovnoměrně propékalo. Po chvíli ho vložíme na rozpálenou pánev a opékáme do zlatohněda. Ke konci můžeme marinádu z kuřete přidat do pánve a nechat svařit. Na menší pánvičce rozpusťte kousek bylinkového másla a na něm nechte chvilku zavadnout listový špenát. Nesmí být ale šedý nebo hodně tmavě zelený, není potom už moc dobrý. Nejlepší je, když jsou stonky ještě křupavé. Přidejte ke špenátu natrhané lístky bazalky a odstavte. Dejte maso na talíř, na každý kus masa dejte kolečko bylinkového másla a podávejte se špenátem a vařeným bramborem.
Kuřecí směs se zeleninou a bylinkami
2 kuřecí prsa nakrájená na kousky
2 stonky řapíkatého celeru
1 středně velká cibule
1 větší stroužek česneku
1 červená paprika
8-10 cherry rajčátek
velká hrst čerstvého oregana
4 snítky tymiánu (mladé nedřevnaté výhonky můžeme nakrájet i se stonky)
3 větvičky smilu italského
velká hrst zelené petrželky (nejlepší je hladkolistá, ale můžeme použít i kudrnku, tu však musíme jemněji nasekat)
1 lžíce japonské sojové omáčky (v případě, že se vám bude zdát směs málo slaná, můžete ještě přidat další lžíci)
1 lžička tmavého hustého balsamicového octa
Kuřecí kousky dáme do misky, přidáme na plátky nakrájenou cibuli, česnek zbavíme klíčku uprostřed a nakrájený na plátky ho přidáme ke směsi. Pak přidáme nakrájený řapíkatý celer (nať si necháme na dokončení), papriku na malé proužky nebo na větší kostičky. Nasekáme hrubo nasekáme oragano, smil a tymián a nasypeme k masu. Zakápneme sojovou omáčkou, balsamicem, rozmícháme a necháme tak půl hodiny až hodinku v lednici, aby se chutě propojili.
Tuto směs pak na oleji smažíme doměkka. V případě potřeby ještě zakápneme sojovou omáčkou. Přidáme rozpůlená rajčátky a dále dusíme. Během dušení podlíváme kuřecím vývarem nebo horkou vodou. Nať z řapíkatého celeru a petrželku nadrobno nasekáme a přidáme ke směsi a dále už nevaříme. Podáváme např. s vařenou rýží (vodu při vaření rýže též můžeme přidat do masa, šťáva se tím mírně zahustí).
Kuřecí stehno s bylinkovým máslem a pečenou zeleninou na zázvoru
Pro 2 osoby:
2 kuřecí stehna
1 velká mrkev
1/4 bulvového celeru
4 malé hlavičky z květáku
bylinkové máslo ( recept zde http://www.koukalici.cz/recepty-z-bylinkove-zahradky/)
2 lžíce cibulového čatní (recept zde http://www.koukalici.cz/zeleninove-speciality/)
1 lžička mletého zázvoru
sůl, pepř
mletý kmín
olej
Kuřecí stehna osolíme, opepříme, posypeme mletým kmínem a dáme do pekáčku. Mrkev nakrájíme na kolečka, celer na větší kostky, z květáku obereme asi 4 růžičky, které ještě překrojíme. Zeleninu dáme do pekáčku, přidáme cibulové čatní (to byl čistě můj výmysl, protože mi zbyla už jenom troška, tak jsem ho přidala k zelenině a naprosto vynikající). Zeleninu posypeme mletým zázvorem, přilijeme trochou vody a pekáček dáme do vyhřáté trouby na 200 stupňů. Pečeme cca hodinku. Občas maso podlijeme výpekem, aby bylo šťavnaté. Po půl hodině pečení dáme na každé stehno kolečko bylinkového másla a dopékáme. Květák pečením získá nádhernou barvičku a oříškovou chuť a zázvor a bylinkové máslo celé jídlo nádherně provoní.
Kuřecí stehno na zelenině se žampiony
2 stehna
1 větší mrkev
2 stonky řapíkatého celeru
1 malá cibule
1 rajče
2 žampiony
4 velké brambory
sůl, pepř
máslo
tymián
rozmarýn
bazalka
petrželka
Brambory oškrábeme a nakrájíme na kostky, mrkev na tlustší kolečka, řapíkatý celer na větší plátky, rajče na čtvrtiny, cibuli na silné plátky a žampiony oloupeme a překrojíme napůl. Do pekáčku vrstvíme napřed brambory, pak veškerou zeleninu, pak žampiony, vše osolíme a opepříme a navrch dáme osolené a opepřené kuře. Podlijeme trochou vody, ještě posypeme tymiánem a nasekaným rozmarýnem a dáme péct na 200 cca na hodinu a čtvrt. Po hodině pečení přidáme kousek másla. Kuře každou půl hodinu podléváme výpekem. Jakmile je kuře upečené a brambory měkké, nasekáme si trochu petrželky (nejlépe hladkolistá),bazalky a pokud je u řapíkatého celeru čerstvá nať, tak jí též nasekáme a přidáme k bylinkám. Kuřecí stehna na chvilku vyndáme, bylinkami zasypeme zeleninu, promícháme a můžeme podávat.
Pečené kuřecí stehýnko s polentovými trojhránky
Pro 2 osoby:
2 kuřecí stehna
sůl, pepř
mletý kmín
mletý zázvor
sladká paprika
sušená šalvěj
sušený česnek
Stehna osolíme, opepříme a postupně posypeme kořením po špetkách. Dáme péct na 200 stupňů zhruba na 1 hodinu a 20 minut, podléváme výpekem, aby bylo kuře šťavnaté.
Na polentové trojhránky najdete recept u boloňského ragú: http://www.koukalici.cz/hovezi-masicko-pro-gurmany/ – recept se liší jen v tom, že placku po zaschnutí nařežeme na trojúhelníčky a z každé strany zasypeme kořením tzatziky a osmažíme na olivovém oleji jako placky z původního receptu 🙂
K tomuto receptu jsem ještě přidala Římský salát s pečenými paprikami, který naleznete zde: http://www.koukalici.cz/salaty/